Estrih in ploščice - pomoč

DMX

Fizikalc
20. avg 2007
2.324
11
38
Koliko časa more minit, preden lahko na nove estrihe začnemo polagati ploščice?

hvala
 

tesfalar

Fizikalc
1. nov 2008
1.112
66
48
Za ploščice vlaga sama po sebi ni problematična (za parket je npr. zahteva za vlago pod 2%), torej lahko polagaš takoj ko cement v estrihu "zveže". Za betone na splošno velja, da je čas vezanja (ko beton doseže projektirano trdnost) 28 dni.
Problem lahko nastane, ker bi naj bil estrih, tako kot vsak beton, ves čaz nege (28 dni) vsaj vlažen, če že ne moker, da se omogoči vezanje cementa. Kar pomeni, da bo po 28 dneh estrih sicer dovolj trd in nosilen, bo pa moker. Ker boš dal gor ploščice, se bo ta vlaga lahko posušila le navzdol, to pa lahko traja zeeeeelooooo dolgo in povzroči tudi kako plesen.
Torej je bolje počakati, da se posuši. Stara gradbeniška modrost je šla takole: 4 tedne v mokrem za vezanje cementa, potem pa sušit 1 teden za vsak centimeter debeline. Pa si nekje na dveh mesecih.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.204
1.821
113
slišal sem za primere da so začeli polagati že naslednji dan.

Sam bi, vsaj kolikor sem imel priliko opazovat estrihe ob sušenju, počakal vsaj toliko da gre glavnina vode ven....kar pe se je (vizuelno) zgodilo v roku enega tedna do 10 dni -- takrat je estrih vidno spremenil odtenek (barvo) kakor tudi izginil je 'vonj' po vlagi.

Konec koncev en teden ni tak dolga doba.

Ker ploščice kot take so praktično diht..torej bo sušenje hudo dolgotrajno.
 

DMX

Fizikalc
20. avg 2007
2.324
11
38
aham ok...torej za ploščice ni tako "haklik" kot za parket in ker bo v zgornjem nadstropju parket, je priporočljivo počakati vsaj 2 meseca. Škoda edino, da se bliža zima in da zunaj ne bo takšne vročine kot je bila v mesecu avgustu.

Kak pa je z razvlažilci?
 

DMX

Fizikalc
20. avg 2007
2.324
11
38
Citat:
Uporabnik tesfalar pravi:
Ker boš dal gor ploščice, se bo ta vlaga lahko posušila le navzdol, to pa lahko traja zeeeeelooooo dolgo in povzroči tudi kako plesen.

Ploščice bodo samo spodaj + kopalnica zgoraj, tak da vlaga od spodaj lahko gre samo v "zemljo" :D

aja, bo pa po celotni hiši talno ogrevanje, če to kaj pohitri "proces" polaganja
sprasujem se.gif
 

Mato

Majstr
3. okt 2007
2.074
389
83
Sam sem zelo hitro položil v kurilnici 4 vrste ploščic, ker so mi pripeljali peč. Čez 5 let mi jih je dvignilo. Razlog, estrih se je med sušenjem skrčil, ploščice se pa niso. Ni mi sicer jasno, zakaj je trajalo 5 let, ampak tako je pač bilo. Drugega razloga ne nejdem, ker se je to zgodilo samo na tistih 4 vrstah.
 

DMX

Fizikalc
20. avg 2007
2.324
11
38
hm...sam bom polagal ploščice velikost 60x60 in res si ne znam predstavljat, da ti lahko takšno ploščico kr tak dvigne
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.204
1.821
113
najbolje je da se estrih posuši..a pogosto je problem čas, potem pa imaš pimplanje koliko naj bi oz. je priporočljivo.

Meni je keramičar rekel da bova 4 teden počakal..in sva. Položenega je na esttrihe cca. 150 kvadratov..zaenkrat po letu in pol (od prvega polaganja) vse tipi topi (in povsod talno gretje).
 

tesfalar

Fizikalc
1. nov 2008
1.112
66
48
Citat:
Uporabnik DMX pravi:
Ploščice bodo samo spodaj + kopalnica zgoraj, tak da vlaga od spodaj lahko gre samo v "zemljo" :D
Saj zato pa je problem, ker se nima kam sušiti.

Citat:
Uporabnik DMX pravi:
aja, bo pa po celotni hiši talno ogrevanje, če to kaj pohitri "proces" polaganja
sprasujem se.gif
Počakaj 4 tedne, naredi protokol zagona talnega gretja (da ti poči, če misli počit), in položi ploščice. NE DELAJ BREZ ZAGONSKEGA PROTOKOLA. Za podrobnosti vprašaj monterja talnega gretja in/ali peči/TČ.
 

grezilo

Fizikalc
13. avg 2009
242
27
28
Morda v razmislek, zakaj odstopijo ploščice: pri talnem je potrebno upoštevati tudi koeficient raztezanja ploščic. Predlagam, da narediš drsno fugo na vsake 3,5-4 m . Tesnilna masa v barvi fugirne.
Protokol pa le naredi v celotno dolžini; no, ja tudi kratki bo v redu ,a šok le drži vsaj 3 dni (max temperetura).
Ko ga ohladiš naj ima estrih 15-18°C.
Hidroizolacijo mokrega prostora ne pozabi (dvokomponentna) + tesnilni trakovi+ manšete na prebojih cevi za T in H vodo.

LP
 

Zgaga

Guru
25. jul 2007
10.407
4.399
113
49
Na sončni strani ALP
Da obudim staro temo in ne odpiram nove.

V kleti sem po poplavah zmetal keramiko in tlake ven ter položil cca 14cm betonsko ploščo z mrežo. Površina cca. 30m2 v shrambi, pralnici in "hodniku". Keramičar pravi, da bi čez teden že prišel polagat keramiko, ki je 60x60x9.5cm.

Za beton vem, da rabi 28 dni da cement naredi svoje. Kako pa je z vlago? Zdaj površino zalivam (beton C30/37), potem bi pa naj sušil z razvlažilci. Malo sem tudi v časovni stiski saj je cela dnevna polna robe iz shrambe. Pa tudi brez pralnega stroja ne moreš bit (to sem sicer začasno rešil v garaži).

Je že kdo polagal na sveži beton?

Koliko bi minimalno čakal pred polaganjem in če je pametno sušiti z razvlažilci in po kakšnem času?

Vsaka informacija donrodošla...
 

celje

Zelenc'
27. maj 2022
21
6
3
meni je zunaj na steni letnega vrta eno vrsto ploscic (60x60) (navzdol cca 3metre) porinilo navzven pri fugi na eni strani. pol leta po postavitvi. je voda ocitno nasla pot med zidom in ploscicami. lepilo c cm17. zanimivo je to, da jih je porinilo ven zacetek marca, nalimane enkrat avgusta. streha na letnem vrtu komplet menjana decembra. od takrat ni vec zamakalo. postavljene so bile seveda na suho podlago.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Zgaga

Zgaga

Guru
25. jul 2007
10.407
4.399
113
49
Na sončni strani ALP
OK. Razum problem zunaj z vodo pozimi. Jst bom to imel v kleti. Nič zmrzali pozimi in vode razen, če bodo spet 500 letne vode. Keramičar mi pravi, da keramika nima kam it...