el camino...

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
Bral sem pred leti en potopis o el camino del santiago. In je katastrofa. Gužva, veliko se hodi po prometnih cestah, skomercializirano.
 

softi

asfalter
30. avg 2007
33.298
486
83
okolica metropole
spoznal sem modela, ki je prehodil več 'etap' in moram priznati, da je njegovo razmišljanje bilo precej 'čisto' in predvsem drugačno. dajal je vtis drugačnosti, drugega načina življenja...mene je fasciniral. tudi sam je priznal velik preobrat in ga delno pripisoval tem pohodom.
 

altermost

Fizikalc
14. maj 2015
258
73
28
a je kak forumaš že šel na eno izmed poti caminota?
Kaj te zanima?
Štartal 20 8 AD 2018 Camino France - Preko benetk do barcelone tam prestopil za san sebastjan in z vlakom do SJDP. Prispel ob 13 00. Ker je bilo lepe vreme sem štartal in naredil 27 km do Rončevila natanko do 20 00-čel k maši in po njej na recepcijo kjer sem izvedel, da imajo za 210 postelj 220 ljudi + šotori zunaj - tako sem nadaljeval ob 2100 do naslednjega hostla (4 km) in tam namesto sobe dobil inf. da so polni in tako sem naredil še en km tako, da sem bil ob 2200 že pod tušem. To je bil prvi dan-kriza.
Ampak potem se je gužva zmanjšala na idealno tako da ni bilo nikjer problem dobiti prenočišče. Jaz sem delal malo več kot povprečno dnevno kilometrino od 25-35/dan.Vreme vseskozi sonce (par dni po Pamploni bilo 37C) ampak je bil veter, ki me je hladil- nič dežja. Hrana ok - ker ne jem rib sem preizkusil vse španske pršute ;-) , vode in vina dovolj povsod-nerabiš nositi več kot liter. Do Camina nisem pil piva že vauu let - ko pa sem videl da ti zadostuje 1 piksna piva in ena CCola + voda za cel dan sem nosil za železno rezervo vedno s sabo - bolj za druge kot zase.
Na vsej poti sem "našel " (je fora da vsi pozdravljajo-mo Bueno Camino in dueno dias in če se ne zapleteš v pogovor ne prepoznaš "naših") samo dve Slovenki (pa še ti šele pri zajtrku ko sta razlagali drugim da živita v mali zeleni državi, ki ima vse morje hribe ....)in to že v Leonu drugače pa folk iz dobesedno celega sveta - največ Ircev, Američanov, Avstralcev, J Korejcev da o EU + Rusiji Latviji ne govorim. Fascinirala me je 75 letna francozinja - mamca ni znala besede špansko ali angleško pa je šla sama na pot. Srečaš "tuje" ljudi - recimo srečal-dohitel sem NZelandko, ki je imela cca 55 let imela je ruzak težak vsaj 20kg (jaz 9 kg s čevlji) in cca 75 kg lastne obremenitve, ko sem ji v hrib nesel ruzak sem izvedel njeno kompletno življensko zgodbo - res ženska ni bila rojena pod srečno zvezdo ampak je bila tako prepričana vase, da je imela rezerviran povratek na fiksen datum (34 dni po štartu) česar si jaz nisem upal pa mislim, da imam kondicijo. Bil je tudi cca 65 letni Kanadčan atest (je znal angleško kot kak 5 letni šolar) ki je nosil 4 kamne (za hči, ženo, sestro in vse dobre ljudi) in je imel listek z navodili v angleščini in španščini, da prosi, da če se mu kaj zgodi na poti, da naj prvi, ki jih bo lahko nesel vzame in odloži pri križu - in ko vidiš nekaj takega spoznaš, da Duh veje ne glede na prepričanje, spol, ........ .
Skratka izkušnja enkratna, ni mi žal. Aprila AD 2019 greva z našo še 1x ker so jo navdušile slike in duh Camina.
Pred potjo sem mislil da sem doživel veliko-vse, na Caminu-Poti pa vidiš svet z druge plati, ki nekatere prestraši, nekatere, navduši - nobenega pa ne pusti ravnodušnega pa naj bo namen romanja religiozen, rekreativen ali kaj tretjega. Ob tej energiji ki jo srečaš na Poti ne moreš ostati "kar tam en" - ampak se te dotakne in ti da moči in zagona za xy dni, tednov, mesecev - mene še kar drži in resno razmišljam, da bi če bo naši všeč in jo bo Camino toliko potegnil kot je mene, da bi se šel-šla prostovoljca za kak mesec v bodoče.
Bueno Camino če se odloćiš - upam, da se ker ti bo to ostalo - kljub žuljem utrujenosti .... - kot nekaj najboljšega kar si-boš storil zase.
 

altermost

Fizikalc
14. maj 2015
258
73
28
Bral sem pred leti en potopis o el camino del santiago. In je katastrofa. Gužva, veliko se hodi po prometnih cestah, skomercializirano.
Na vseh cca 820 km je mogoče 10-15 km hoje po cestah - vse ostalo so poti ob cestah ali pločnikih je pa res, da je na vsaki etapi vsaj 1 križanje ceste in tam je omejitev za avtomobile od 30-60) - je pa vozniška kultura Špancev samo za vzgled, ne moreš misliti da sotako prijazni, sem pred križiščem ogledoval okolico in mimovozeče vozilo ustavi in stoji - ko sem ugotovil, da stoji zato da če bom ravno prečkal cesto, da bom to naredil varno sem, kljub temu da nisem nameraval prečiti šel čez cesto, da si nebi Španec okoli 25 let mislil, da ga zafrkavam. Če je skomercializiranost to, da da ti 20 letna prostovoljka zvečer oskrbi žulje ali, da ti vsak domačin vošči Buen Camino ali, da ko stojiš pred blagajno ljudje pred tabo rečejo: pellegrino adelante, estas cansado (popotnik utrujen si pojdi naprej)ali ko te vprašajo od ko si in rečeš Eslovenia se jim nasmeje obraz in reče Oblak Doncic bravo potem sem za tako komercializacijo.
 

ngc2392

Majstr
4. okt 2007
2.109
485
83
kranj
altermost...vsekakor super napisano. ja, mislim iti, ne sicer iz religioznih vzrokov, ampak, čisto predvsem zase. bolj me matra, koliko kondicije človek "mora" imeti? ker nisem ravno ultramaratonec, pa tudi ne peresno lahka katergorija :) in če si si vsak dan govoril, koliko kilometrov "moraš" narediti. povsod berem, moraš narediti toliko, moraš narediti to, moraš, moraš...ne vem od kod ljudem ta ideja, da na caminu nekaj "moraš"...?
aja, ker sam nisem ravno človek prevelikih načrtovanj, si si ti že vse prej splaniral, ali lepo šel...go with the flow?
 

sandra

Guru
10. dec 2007
5.780
2.243
113
Če si gledal film the way , kako se ti je zdel in kolik € si porabil na dan oz. vse skupaj.
 

altermost

Fizikalc
14. maj 2015
258
73
28
altermost...vsekakor super napisano. ja, mislim iti, ne sicer iz religioznih vzrokov, ampak, čisto predvsem zase. bolj me matra, koliko kondicije človek "mora" imeti? ker nisem ravno ultramaratonec, pa tudi ne peresno lahka katergorija :) in če si si vsak dan govoril, koliko kilometrov "moraš" narediti. povsod berem, moraš narediti toliko, moraš narediti to, moraš, moraš...ne vem od kod ljudem ta ideja, da na caminu nekaj "moraš"...?
aja, ker sam nisem ravno človek prevelikih načrtovanj, si si ti že vse prej splaniral, ali lepo šel...go with the flow?

Eno ti je že jagababa pojasnila (ko sem doma pripravljal etape sem vse falil-ko sem bil tam sem prve dni hotel narediti malo več, da bi v primeru težav lažje zmogel ostalo pot in potem je vse postalo rutina), drugo je koliko si pripravljen sam sebe preizkusit (tudi jaz mam sedaj ob 190 cm 105 kg in kljub redni hoji v hribe mi ne pade, na Poti pa sem padel na 90kg brez da bi imel namen shujšati) in tretje kar je najpomembnejše je kako se počutiš - in ko se počutiš friiiii te nekaj žene (vsaj mene je). Lahko greš brez kondicije-sam sem naredil preizkus in šel iz Lj na Brezje peš in če prideš (jasno utrujen) boš z lahkoto prehodil Pot. Če pa ne boš zmogel do Brezij pa računaj na krajše etape.
Mene je Camino "držal" že vsaj 10 let-letos sem odšel tako, da sem kupil karte naslednji dan čevlje in začel hoditi po ravnem (prej samo v hribe) čez 3 tedne sem imel odhod, povratne si nisem upal kupiti (me je zato stala 50€ + prihod v Zg namesto Benetke)
Na Caminu "moraš" pomagati ostalim - vse ostalo je brezpredmetno - in ko boš zvečer poslušal njihove zgodbe (tukaj se sliši malo zateženo-morbidno) boš videl-čutil njihovo energijo njihove sanje, ko se ti zaupa 19 letna Nemka, da je na poti že 11 dni in da ima probleme sama s sabo in da zato dela po 10 km/dan nisem mogel drugače kot da sem jo vprašal kakšne probleme in ko zveš, da staršem ni povedal, kam gre in ne vedo kje je sem ji po poslušanju in pogovoru ponudil-uturil mobi in jo prosil, da naj jih pokliče in ko se je nehala pogovarjati so se ji vlile solze in se je naslonila na mojo ramo in jokala pol ure, ko se je pomirila-spravila samo s sabo je prosila če gre lahko z mano par etap - veš da sem pristal kljub temu, da je prej delala po 1/3 moje etape sva naslednje dni iz okolice Pamplone v 4 dneh prišla v Burgos - vsak dan je govorila s starši in v Burgusu se je odločila da gre domov. Pred prazniki sem dobil njeno voščilnico in v njej željo, da bi s starši prišla v Slo da se mi zahvalijo - sicer men je vse eno ampak ne vem kaj bo rekla žena če bo ena "najstnica" plezala po meni. ;-) .-) :) .
Na Caminu si naj vsak vzame čas pa naj bo zase ali drugega in če nič drugega naj pelegrina ki ga bo prehitel vpraša: Kako ste? a bo šlo? ali lahko kako pomagam? in verjemi ves trud zaradi hoje bo poplačan, ko vidiš kako se jim zasvetijo oči, ko vidijo, da niso sami na poti-Poti. In ko prideš v Santjago pred katedralo in ko se ti zavrti zadnji mesec te spreleti-se ti dvignejo kocine in ko v "možatosti" ne upaš potočit solze in se pogumno oziraš okli vidiš jokajočo mladino, starčke in vse ostale, ti oči zalijejo solze sreče, upanja, zadovoljstva in pripadnost veliki družini pelegrinov, ki so že pred tisočletjem pa do sedaj osvajali in osvojili predvsem samega sebe da ostalih težav in problemov niti ne omenjam. Ampak tisti trenutek so neponovljivi in ko je - po njegovem pričevanju 30 letni Šved in deklarirani atest pred mano poljubil kip Sv. Jakoba si nisem mogel da ga nisem tudi jaz kljub temu, da nisem imel namena.
Vsak ki bo šel naj gre na Pot brez pričakovanj s sabo naj vzame samo najnujnejše in preden gre od doma naj pusti slabo voljo doma in odpre srce, ker potem bo on prehodil Pot in Pot mu bo vrnila stoterokrat, njegova duša, energija, prana, ..... bo začutila energijo vseh predhodnih pelegrinov in če slučajno ne bo odziva tvoje-moje notranjosti, boš še vedno lahko razložil vsem nejevernim Tomažem - prehodil sem P O T , zato mogoče nisem nič boljši, nič pogumnejši, nič ....... ampak vem da zmorem.
Moji stroški so bili: go opti 20€,karti za letalo 130€, za vlak 12€, prenočišča od 5-12€, sendviči (če niso vegi so s pršutom) so od 2-4€, cola in pivo iz avtomata po 1-1,2€, večerja (ponavadi solata juha glavna jed-vegi ali mesna-ribja sladica + min 2-5dl vina(pazi močno pitno in te hitro ....) na osebo za mizo),9-13€, spominki 50€, avtobus iz mesta na letališče 4€, povratna karta 180€, goopti iz Zg 18€. Ruzak iz Lidla za 20€ (hribovski je prevelik) spalka kupljena v F (teža 1,2kg 55€) čevlji Decatlon 70€.
Za Aprila AD2019 imam kupljene povratne karte iz Benetk za 120€ na osebo+36 za goopti.
Če želite še kaj - vprašajte.
 
Nazadnje urejeno:

altermost

Fizikalc
14. maj 2015
258
73
28
Če si gledal film the way , kako se ti je zdel in kolik € si porabil na dan oz. vse skupaj.
Sori sem prej pozabil odgovorit - The Way je OK film - ko 1x prehodiš in ko ponovno pogledaš vidiš, da so malo goljufali - pri etapah so pomešali pokrajine. Duh filma je pa pravi - vsi drugačni na koncu vsi enaki - eden za vse vsi za enega.
 

ngc2392

Majstr
4. okt 2007
2.109
485
83
kranj
jagababa: ja, morda sem se narobe izrazil. saj je res, služba itd itd. ampak...še vedno, v podzavesti se (če grem) ne morem priganjati. ker konec koncev greš na to pot zase in če zase nimaš cajta...
altermost: zanima me obutev. in glede žuljev. če si jih sploh imel? jaz sem si našel primerno obutev, ki me tudi na daljši rok (akhm...) ne ožuli. in pa časovni okvir? naj bi bilo najboljše tam maja (oziroma april...) in/ali september/oktober. s tem da verjetno jeseni nucaš malo večji ruzak za toplejša oblačila...
 

altermost

Fizikalc
14. maj 2015
258
73
28
jagababa: ja, morda sem se narobe izrazil. saj je res, služba itd itd. ampak...še vedno, v podzavesti se (če grem) ne morem priganjati. ker konec koncev greš na to pot zase in če zase nimaš cajta...
altermost: zanima me obutev. in glede žuljev. če si jih sploh imel? jaz sem si našel primerno obutev, ki me tudi na daljši rok (akhm...) ne ožuli. in pa časovni okvir? naj bi bilo najboljše tam maja (oziroma april...) in/ali september/oktober. s tem da verjetno jeseni nucaš malo večji ruzak za toplejša oblačila...
Sori ker bom komentiral tvoj odgovor jagababi - B r a v o če boš šel s to miselnostjo na Camino ti ziher ne bo to samo hoja - če boš šel na Francosko varianto ti garantiram, da bo prvi dan najtežji - prvih pet km do Oresona je hud hrib po asfaltu potem se položi ampak je še 22km do prenočišča in če boš tudi takrat enakega mnenja kot si danes pojdi spat v Oresonu. Naj ti čas ne bo gospodar.
Obutev je pomembna - če imaš uhojeno si 3/4 problema odpravil, ostanek problema je potencialno pregretje nog, pazi, da so čevlji zračni, vsak postanek jih sezuj - vsaj prve dni!!!! Če imaš pretople čevlje te bodo slej ko prej obiskali žulji - ne pomaga ne smukec, ne krema, ne menjava nogavic. Zato še 1x pusti doma pretople čevlje - sedaj pozimi pojdi na Brezje iz Lj (ali pa v Lpgatec ali Litijo ...) in če boš imel tople noge sedaj so čevlji pretopli za Španijo. Nabavi lažje!!!!
Jaz sem žulje fasal 3 dan - prvi dan sem pretiraval, drugi dan sem mislil, da bom preprečil, tretji dan sem sem že saniral žulje (meni niso predstavljali problema ko sem hodil, ko pa sem se ustavil sem komaj štartal. Sanira se pa na čuden način: ko prideš v albergu si opreš noge in zrači noge v copatih, kroksih, plezalnih ali tekaških lahkih copatih. Čez kako uro vzemi šivanko z nitjo in v žulj porini iglo in čez potegni nitko in odstriži nit, tako da ti gledajo iz žulja 4 kosi sukanca nato izstisni tekočino v žulju ven - to ponavadi peče ampak poskusi izstisniti vse, ko je žulj prazen preko nalepi navaden "hanzaplast samolepilni trak" -obliž. Do naslednje dne popolldne ne odstranjuj obliža - ampak ga vsk večer zamenjaj (ponavadi po 2-5 dnevih žulj odpade skupaj z nitko. Če pa se bojiš (jaz se nisem-trot) da boš dobil žulje si prste, pete in podplate prelepi z navadnim obližem v traku in zamenjaj vsak večer ali pa ko daš čez dan dol čevlje (če imaš premočene štunfe jih obvezno zamenjaj). Jaz sem pridelal 16 žuljev in sem jih sam (pa ne vedno - 3x nisem sam) saniral, ko sem v hudi vročini začel dajati dol čevlje ko sem se ustavil (ponavadi po 2-3 urah hoje) in menjati nogavice se je proizvodnja žuljev ustavila.
Čas za obisk je najprimernejši od Aprila do Oktobra (čez pireneje je pot zaprta čez zimo, večina albergov je zaprtih od Novembra do Aprila ) April in Oktober znata ponoči zahladiti do nule - ampak izbereš recimo štart v Pamploni (ki ima letališče in postaje) Ker nisem imel dežja in mraza ti limam izkušnje človeka, ki je bil na Poti že večkrat
Citat:
Spopadanje s hudo vročino, dežjem in mrazom?
Najboljši nasvet: gremo na pot v pravem času... Najhujši sovražnik je dolgotrajen dež - kljub vsem zaščitnim oblačilom si moker, če hodiš cel dan, ne moreš nikjer posušit cunj, jutri pa že moraš naprej, aja: pa še polno blata je na poti, pa še prehladiš se lahko...S seboj imejmo dežni plašč, dežnik in jakno.
Poleti pa je ponavadi huda vročina, tudi do 40C in včasih še malo čez. Vendar se da hodit. To je suha vročina, zrak je suh in vedno je nekaj vetra, tako da je občutek za okoli 5C manj. Po kakšnem dnevu ali dveh se na to privadiš.
Pri temperaturah zraka višjih od telesne temperature (na d 36 C) poteka hlajenje samo z izhlapevanjem vode - znojenjem. Prvi trenutek, ko stopiš na tak zrak je kar grozen, kot bi stopil pred vroč kalorifer - zrak (veter) te ne hladi, ampak celo greje... Že po nekaj trenutkih bolj ali manj zašvicaš in začne se hlajenje z izhlapevanjem vode - začutiš, da te vroč zrak hladi. Bolj ko se premikaš, bolj te hladi. Zato ti je najbolj vroče, če si pri miru... V takih pogojih je pomembno popiti veliko vode - nekaj litrov na dan in dovolj soli v hrani (hrano je treba dodatno solit). Sol povečuje žejo in hkrati tudi švicanje in izhlapevanje vode - hlajenje. Hujše pomanjkanje soli lahko kljub temu, da pijemo dovolj vode ta proces ustavi. Zaradi pomanjkanja vode ali soli lahko pride do dehidracije in pregretja in se lahko zgodi, da se tak romar ne vrne več domov... V hudi vročini med hojo ne pijemo vina, ker vino še dodatno segreva. Vino pijemo šele zvečer za dober spanec.
V najhujši vročini začnemo s hojo zjutraj zelo zgodaj, še kakšno uro ali dve po temi z baterijo, potem pa smo do najhujše vročine (od 15-19 ) že na cilju.
Za dež pa dobri nepremočljivi čevlji, nepremočljive dolge hlače, dežni plašč (pelerina) in dežnik, pa rezervna suha oblačila v nahrbtniku. Konec citata.
Ne jemlji prevelikega ruzaka - 35l je max, vsa oblačila naj bodo lahka vključno s spalko, vzemi manj in nakupi tam če boš kaj potreboval so trgovine povsod, cene pa enake kot pri nas (razen v SJPP ki je v F) - pelerina naj pokrije čim več, obvezno klobuk in sončna očala. Prevelik ruzak ti poveča ceno prevoza zato si raje ruzak pošlji v štartni alberg in na koncu spet domov (je veliko cenej kot doplačilo za avion. Pravilo da je ruzak max 10% tvoje teže pa verjetno poznaš. Če potrebuješ veliko vode si s sabo vzemi čutaro-termosko prazno ker polne ne boš prinesel na letalo.
Letos sem hodil v Septembru in nisem niti 1x potreboval spalke - jo pa bom predvidoma v Aprilu ampak če bo sreča samo do Pamplone.
Če se boš držal urnika - začetek hoje ob 7 00, hoja do max 14-16 00 vmes vsaj 2-3 postanki - redna hrana in veliko pijače ne boš imel problemov.
Če boš uporabljal seznam albergov ki ga dobiš na štartu so v njem vsi podatki (km do naslednjega, kaj nudijo, ceno, št postelj ...) ki jih potrebuješ in ne potrebuješ raznih vodnikov, ki jih lahko prebiraš v hostlih od ljudi, ki so jih pustili, ker so jim bili pretežki.
Vsak dan si naredi mali plan (a moraš kupiti hrano za večerjo ali za zajtrk ... . Jaz sem planiral, tako, da sem imel vzpone zjutraj-dopoldne in ne na koncu etape.
S sabo imej mobi in vsak dan naloži slike v oblak iz fri Wifija ki jih ima 99% albergov.
Ne pozabi na čepe za ušesa !!!!!!.
Glej, da boš imel nekaj gotovine ker kar nekaj albergov ne jemlje kartic.
Naredi si slike dokumentov in avio kart, če slučajno izgubiš papirje.
Bueno Camino
 

sandra

Guru
10. dec 2007
5.780
2.243
113
Najboljše da se tukaj zmenmo in skup vsekamo
aja tisto v filmu ko pridejo v eno prazno prenočiše in na koncu pobegnejo, je relala ali samo muvi