el camino...

altermost

Fizikalc
14. maj 2015
258
73
28
Najboljše da se tukaj zmenmo in skup vsekamo
aja tisto v filmu ko pridejo v eno prazno prenočiše in na koncu pobegnejo, je relala ali samo muvi
Lej malo morajo pretiravat - pa če se spomniš prizora, ko mu je ruzak v vodo padel je tud čisto pretiravanje (na mostu je opis kako so posneli - ruzak so vrgli not (ker je visok most-ampak tam vode ni bilo v času mojega obiska za več kot do mojih kolen-preverjeno z obema nogama) potem pa so šli z avtomobilom cca 60 km naprej in pokazali kako je šel v vodo in ga potegnil ven. Pa recimo čisto na koncu ko gredo vsi v cerkev je drugače, če želiš čez glavni vhod moraš iti zgodaj zjutraj ker je potem čakalna vrsta z min 2-3 urami čakanja (čez desna stranska pa prideš BP) pa nahrbtnika ne smeš nesti v cerkev ampak ga prej daš v shrambo cca 100m od katedrale. Pa še več takih "cvetk" je - ko boš prehodila Pot obvezno poglej film še 1x boš takoj videla kaj ne štima.

Če bi kdo želel lahko naredimo eno grupo - malo se uskladite, če se ne bom mogel priključiti vam lahko vsaj pomagam z izkušnjami.

Pa še nekaj sem pozabil prej omeniti:
Čas-ura je premaknjena za cca 2 uri - ob 7 am je še tema v Sep. , sonce se je pokazal na začetku ob 8 30 blizu Santjaga pa po 9 am - zahod in relativno hitra tema pa na začetku ob 8 pm na koncu pa 10 pm - zato Španci žurirajo-pridejo ven ko sonca ni več.
 
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: b0li

ngc2392

Majstr
4. okt 2007
2.109
485
83
kranj
hehe, to bo ja, alter izlet na camino :) in potem svizec zavije čokolado, hehehe. okej, resno...

altermost, kako je s počitkom? vsaj nekateri vemo, da so ravninski kilometri zelo drugačni od višinskih. torej...se povprečen človek lahko vsako noč dovolj spočije za naslednjih 20-30 kilometrov hoje? si ti delal pavzo (en dan v tednu)?
 

altermost

Fizikalc
14. maj 2015
258
73
28
prav. sem našel to francosko pot. z vsemi postanki...https://caminoways.com/ways/french-way-camino-frances/french-way-full-way. prima ;)
če smem še vprašat...koliko pomladi šteješ?
Seznam večine prenočišč http://caminodesantiago.consumer.es/albergues/ sicer v Španščini ampak pomaga stric Gugl.
Pa še en v Frančoščini http://www.verscompostelle.be/cohebege.htm -
Najnovejše pa dobiš na startu - z res vsemi podatki - poleg dobiš še profil etap.
Če izbiraš med parroissial-cerkvenimi in municipal-občinskimi se boš vedno (OK so tudi izjeme) imel dobro.
 
  • Všeč mi je
Reactions: b0li

altermost

Fizikalc
14. maj 2015
258
73
28
Poćitka nisem delal - bi delal, če nebi saniral žuljev - po parih dnevih padeš notri in ti res ni težko hoditi. Jaz sem se celo zbujal pred šesto - nekateri še prej, in sem bil najkasneje ob sedmih (še v temi) že na poti, po 2-3 urni hoji počitek in obrok, če nisem jedel že pred startom, po spet 2-3 urah počitek in nato do nameravanega prenočišča (v hojo in počitek ne štejem ogledov, nakupov in morebitnih maš).
 
  • Všeč mi je
Reactions: b0li

ngc2392

Majstr
4. okt 2007
2.109
485
83
kranj
altermost: kakšna pa je kaj prehrana, kaj si običajno jedel po poti? ali za zajtrk? vitaminske tablice...?
in pa, hm ja, kakšne vrste spodnjega perila si imel? sintetiko, oprijete, boksarce...? takle drajsanje tm spodaj ni glih nedolžno :)
 
Nazadnje urejeno:

altermost

Fizikalc
14. maj 2015
258
73
28
Prehrana
Ne jemlji raznih ploščic in napitkov - škoda kilaže - Tam kupi samo Mg v tabletah in Kalcij in vsak dan popij eno tableto (prodajajo povsod).
Zajtrk - jaz obožujem pršut in sem kupoval (en dan prej pogledal na seznam prenočišč in če ni bil označen zajtrk sem kupil v trgovini) pršut (vsaj 10 dag, da sem dobil dodatno sol - vauu kaka kvaliteta-v 99% boljši kot naš lokavski), salamo (tisto rdečo ki je podobna kulnu ampak ni pekoča) bageto in kakšno papriko ali paradižnik - cena v trgovini manj kot 2€, če sem kupoval v Lidlu pa manj kot 1,5 €. Nekajkrat sem kupil maslo in med pa sem postal prehitro lačen. V hostlih dobiš kruh, maslo, med, čaj ali kavo cena od 2-5€, v nekaterih je že vključen v ceno spanja.
Kosilo - Nakup v trgovini (meni je ratalo dobit parkrat toplo paelo za 2-3€ za porcijo) ali v gostilni pa izbereš po želji meniji so 9-15€ (se pa po mojih izkušnjah preveč naješ + ponavadi dajo kozarec ali dva vina kar v vročini ni ravno OK-ali pa je -da si naslednjo uro ali dve "haj" pa malo plešeš namesto hodiš)
Večerja - če jo vzameš v albelgu stane 8-13€ (solata, juha, glavna jed - velikokrat izbiraš vegi mesno - sladica in vino - resnično pazite na količino ker je za moje pojme pitno in te hitro zanese) - nimajo makaronov (ves čas jih nisem jedel niti 1x) dobiš riž, malo krompirja, veliko zelenjave in meso - vse za moj okus zelo dobro in v neomejenih količinah (1x so bili ocvrti kotleti in mi je na mojo velikost in izgled v štartu dala dva-plus krompirjevi svaljki v čebulni omaki-ko sem pojedel vse je mislila, da sem še lačen mi dodala še dva kar sem komaj zmazal-sosed Irec pa je pojedel 8(osem) kotletov in 3 porcije svaljkov, in ko je prišla na vrsto sladica sem jo preskočil on pa je pojedel še 3 kose sirove pite z rabarbaro.
Lahko pa si nakupiš surovine in skuhaš sam - na seznamu vidiš kje ti nudijo kuhinjo - sam sem samo parkrat kuhal sam kljub temu, da je občutno ceneje (za 5€ pustiš pol surovin v kuhinji ker si ti noro nositi s sabo).
S samo sem vedno nosil pivo in C(P)colo - porabil zase 2x ostalo potalal bolj potrebnim od mene. Te pa pivo in kola (330ml piksni) nafilata za 2 ure hoje. Če bo kdo prakticiral namesto jedače pivo in kolo naj jih nakupi v trgovini (ne iz avtomata) in bo za isto ceno (1-1,2€/kos) v trgovini dobil 3 kose. Po Ladigosu (malo pred Leonom) sem dohitel tri Libanonce, ki so izgledali precej iztrošeni in ko sem jih oblajal so pojasnili, da nimajo energije ker so preskočili zajtrk - jaz pa sem še iz Burgosa nosil 3pire in 3 kole - sem častil pijačo in fantje so si opomogli in nadaljevali smo skupaj moj tempo 2 dni do Leona - tam so me povabili na večerjo v restavracijo z Argentinskim mesom - (mi je bilo kar malo nerodno vsi v oblekah mi pa pelegrino stajl) Ti bon pa nekaj najboljšega v lajfu. Za 4x Tbon + zelenjava (minimalno) + pijača (liter vina in 2 litra mineralne) so plačali 150€ in tako mi je bilo tisti večer že drugič nerodno ker sem jaz plačal piksne ki so jih spili manj kot 3€.
Gate - boksarce zame OBVEZNO - nekateri so imeli celo kolesarske ko sem vprašal zakaj so mi pojasnili da "jelenova koža" popije znoj iz hrbta in nisi tako "vlažen" tam kjer naj nebi bil (razen če si skvo - wumence sori).
Ne nosi od doma raznih sprejev, žaub in ..... - vse je ceneje tam in kupiš tisto kar rabiš, da ne nosiš za vsak slučaj s sabo.
 

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.271
2.267
113
Ne morem vejeti cenam. Nekaj imam zabitega v glavi, da me bodo obrali. Skratka, budget sploh ni problem?
 

altermost

Fizikalc
14. maj 2015
258
73
28
1-ne se bat - namenoma te 99.9% ljudi ne bodo nategnili.
2-cene so pristopne v hostlih -če se boš šel turista te lahko stane 3xni faktor ali več.
3-cene v trgovinah v Š so primerljive z našimi - nekaj je dražje, vse lokalno je ceneje.

Prevoz je občutno cenejši - ravno včeraj sem dobil ponudbo od Iberije-Vuielinga: povratna Madrid - NY+ transferji v mesto + 5 dni hotel 4* PP 499€.

Pa še opozorilo - Ne hvaliti Španije v Baski-ji in obratno - prej človeka vprašaj kaj je ali Bask ali Španec.
20180830.jpg
 
  • Všeč mi je
Reactions: b0li in Cash

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.314
1.337
113
altermost mogoce se ti bo zdelo cudno vprasanje, ampak vseeno.
Kako je s toaletami in opravljanjem vseh mogocih potreb? Ciste, urejene al je to podobno kot na balkanu, italiji in vzhodu.
Prenesem ce se umivam bolj tak in na cudnih mestih, ampak toaleta mi je pa nekaj kar mora biti nekak primerno in cisto :)
 

altermost

Fizikalc
14. maj 2015
258
73
28
Kko je s toaletami in opravljanjem vseh mogocih potreb? Ciste, urejene al je to podobno kot na balkanu, italiji in vzhodu.
Prenesem ce se umivam bolj tak in na cudnih mestih, ampak toaleta mi je pa nekaj kar mora biti nekak primerno in cisto :)
Najprej eno generalno pojasnilo:
Ko sem se pripravljal na Camino sem si v svoji glavi predstavljal državo po parih stereotipih - Španija je jug-sredozemlje, tam živijo "balkanci", Španija je nerazvita in srečni naj bodo, da grem k njim, da jih naučim kaj koristnega. Ko sem šel tja sem se na letališču MarcoPolo pogovarjal s Slovenko, ki živi 10 let v Barceloni in njen odgovor na vprašanje kakšni so Španci vs Katalonci je bil: kot Srbi vs Slovenci - odprti, nezateženi in pokroviteljski do "manjših". To je bil odgovor, ki mi je potrdil moje stereotipe.
Joj kako sem se motil - Balkan in balkan smo mi. Vedno sem mislil mi Slovenci gravitiramo k Germanom in smo pobrali njihov čut za urejenost, natančnost, točnost ...... .
Jok brate - povej s kom se družiš in povem ti kdo si, je pregovor, ki ima 100% prav.
Če primerjam urejenost njihovih sanitarij s sanitarijami v naših planinskih postojankah (kot ekvivalent množičnosti-več ljudi v sobi hiši) je stanje pri nas balkansko pa Amen.
Zakaj funkcioniramo Slovenci v gorskih postojankah v A in I ali pa na Caminu še ne vem , vem pa da doma radi pokažemo svojo najslabšo podobo.
Državo naredijo ljudje - ok tud okolje in infrastruktura - ampak ljudje so tisti, ki okolje in infrastrukturo degradirajo ali nadgradijo.
Epilog: Sanitarije so OK - niti 1x nisem naletel na umazano školjko ali kup poleg nje (skoraj standard v naših planinah). Res je da keramika ni W&B in, da sem se parkrat pri moji velikosti in teži "komaj" spravil v tuš kabino (razvajen sem kaj hočemo-doma imam kopalnico 4x4,3m zase, tam pa imajo na skoraj takem prostoru 4 tuše in 4 umivalnike) pa tudi kakšna pipa je bila iz časa Franca - generalno gledano in povedano v parih besedah: Urejeno in čisto, res ne najnovejše ampak funkcionalno.
Velikokrat mi je bilo v glavi - pri nas nebi nikoli inšpektorji dovolili poslovati takemu hostlu. 30 postelj in samo 5 školjk in 5 tušev in 5 umivalnikov, tam pa to deluje in verjemite mi nihče ni nergal zaradi tega ker je moral iz 1 štuka v pritličje iti lulat (pa saj bi bil absurd - prostovoljno greš hodit 800km, potem pa ti naj bo težko naredit 14 korakov po stopnicah).
Nasvet - ne pozabi imeti v ruzaku nekaj listov toaletnega papirja - pride zelo prav v naravi.
Pa samo še mali detajl o prijaznosti. Ko sem prišel v SdC sem šel najprej v katedralo in nato iskat prenočišče (cca 15 min oddaljeno) in ko sem zaradi zijanja okoli in ne pod noge zgrešil odcep in sem prišel v stanovanjsko četrt sem zmotil dve cca 60 letnici, ki sta se šli vaški telefon (zloben sem pa še vedno-kot da nebi bil na Caminu) in ju povprašal za pot do Seminario menjora sta mi povedali kam in sem lepo odpujsal v pokazano smer, čez cca 100m zaslišim za sabo: senor senor espera (ej ti počak ) in dohitela me je gospa, ki me je prej usmerila in začela pojasnjevati, da me bo spremila do hostla ker izgledam precej izgubljen (in to gre govorit meni, ki sem ravno sam prehodil pot - ah baba stara zalet se nekam). In sva šla cca km do hostla skupaj in na vprašanje, če lahko častim kavo (res sem se hotel odkupiti samo za prijaznost) mi je rekla, da se zahvaljuje, ampak da se ji mudi nazaj proti domov kuhati kosilo ker je že zelo pozna.
 
  • Všeč mi je
Reactions: b0li

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.320
9.059
113
Brat je bil s kolesom, manj romanja ampak bolj avantura. Je rekel da ne gre več. Se mu je marija prikazala od boleče riti :)

drugače pa ne rabiš it na kamino, lahko greš po A1 transferzali, lahko greš po evropskih peš poteh, bo enaka avantura...bolj ej to da rabiš izgovor, da si vzameš 1 mesec časa zase in greš v naravo v realni svet.
 

Gatto

Guru
19. jul 2007
18.746
887
113
tu in tam
Brat je bil s kolesom, manj romanja ampak bolj avantura. Je rekel da ne gre več. Se mu je marija prikazala od boleče riti :)

drugače pa ne rabiš it na kamino, lahko greš po A1 transferzali, lahko greš po evropskih peš poteh, bo enaka avantura...bolj ej to da rabiš izgovor, da si vzameš 1 mesec časa zase in greš v naravo v realni svet.
Res je, kar si napisal od "avanture"..to romanje ima pa še zraven verski podton (čiščenje duše skozi telesni napor, preizkušnja duha ipd..)..vsakemu svoje
 

altermost

Fizikalc
14. maj 2015
258
73
28
@sajek - potem, pa je bil tvoj brat precej nepripravljen ali pa je imel samo smolo, spoznal sem možakarja, ki je vsak dan bil na Črnivcu in je Camino odpeljal že 6x in sedaj bo celo vodil "odpravo"
Oddelal sem AA Trail - ni primerjave s Caminom zakaj: etape napete (so samo za hriboljubce - kar na srečo sem), prenočišča redka (razen če spiš v "turističnih" sobah), ni vzdušja (AAT je samo hoja-na Caminu je druženje pomemben del Poti), AAT je na določenih odsekih (če želiš prehoditi vse odseke) za navadne ljudi skoraj neprehoden (razen če spustiš etapo ali greš malo po svoje -recimo Trbiž-Kranjska je še marsikaterega hribovca neprimerna-zaradi izpostavljenosti-zelo zahtevna)
A1 - tudi to že mam poštemplano - zopet ni primerjave - recimo rad bi videl nekoga, ki bo štartal (brez izkušenj) razširjeno iz Sela kako bo preplezal Mrzlo goro ali Kanin ali Mangrt) - ostalo glej AAT
Gatto - citat čiščenje duše skozi telesni napor, preizkušnja duha -Tisti ki se "zgovarja" na čiščenje in bi šel na Camino svetujem, da naj bo doma, ker če se poslužuje metod, ki so že zdavnaj preživete in nekatere celo prepovedane naj bo kar lepo doma in nam ostalim prepusti Camino, preiskušnja duha pa - I lajket , vsakemu svoje - I lajket.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.320
9.059
113
?
zakaj pa bi moral bit pripravljen. Greš, da te sistem (napor) zjebe in se prikaže marija. To je point.