Domači avtomati za kavo

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.403
4.507
113
Doma že deveto leto brni Dolce Gusto, ki pa počasi izdihuje. Delamo si predvsem Cortado (Espresso z mlekom ali po domače Macchiato), Espresso in pa Au Lait (kot ena podaljšana kava z mlekom). Redko redko pade še kakšen Cappuccino, pa še to zgolj za goste. Cappuccinu se zlahka odpovem in ga ne potrebujem v novem avtomatu. Zelo zelo rad pa bi imel tudi brezkofeinsko opcijo.

Torej Macchiato, Esspresso, podaljšana z mlekom, brezkofeinsko, to je načeloma to.

Všeč mi je okus Dolce Gusto kave, vendar bi rad preizkusil tudi kaj novega, kar je mogoče še boljše, predvsem pa me zanima opcija, kjer dolivam sveže mleko in ne mleko v prahu. Še vedno je želja, da se kava pripravi (zelo) preprosto. Količinsko je ni veliko, recimo povprečno 2 na dan.

Nekako sem zožal opcije na Illy in Nescaffe. Zakaj? Pojma nimam, ampak nekako mi delujeta med večjimi firmami z dovolj opcijami, da najdeš nekaj kar ti ustreza. Oba imata mašine, ki imajo zraven tudi možnosti svežega mleka in seveda kavo v kapsulah. Potencialno ima Illy še možnost sveže kave, vendar ne vem, če je okus kaj drugačen od kapsule. Glede mleka mi je še najbolj všeč od Illy, ki ima samo "lulček" ven in mleko naliješ v svojo posodico in prisloniš k "lulčku", ki ti ga pogreje in speni. V tem primeru ni čiščenja dodatne posode, itd.

Kar me je razočaralo je, da nikjer v Slo ne moreš priti in sprobati kave, ki ti jih naredijo te mašine. Oz. ali kdo pozna kje bi to naredili? Seveda plačam, ampak si ne predstavljam kupit vse, nato pa ugotovit, da mi je zanič. Rad bi pil klasični Macchiato od Nescaffe, Illy kapsule in Illy mleto, da vidim razliko. Vem, da povsod sam doziraš količine, to bi že naredili, da je tam tam.

Ima kdo ali Illy ali Nescaffe in lahko pove kakšno osebno izkušnjo glede mašin, okusov, kako je s temi dodatki za mleko, itd.?
 

Mark

Pripravnik
17. avg 2007
850
5
18
V Avstriji dobiš boljši model ceneje. Npr PicoBaristo (Deluxe) za 599 EUR

Jaz sem mislil kaj takšnega, še cena je solidna.


Sem pa zadnjič v eni pisarni pil espresso iz najcenejšega Nespresso aparata in bil kar navdušen. Vedno sem mislil, da vse kar je na kapsule je zanič. Zato namreč pomislek.

Kaj pa takšna klasika?



guardy Hvala za predlog. Bom pogledal
 
Kupujem nov aparat za kavo. Naredil sem že celo študijo, ampak še vedno ne vem kaj naj vzamem. Nisem nek freak na kavo, ampak vseeno rad spijem dober kafe. Kupil bi zato, ker rad spijem tudi kaj drugega, kot turško. V preteklosti sem imel en avtomat od Boscha na kapsule iz AT, kava bolj, kot ne povprečna, pa še slabo se dobijo kapsule, razen Muller.

Popolnoma avtomatskega aparata še nisem imel. Je opazna razlika, kot npr Illy ali Nespresso na kapsule? Dolce Gusto mi ni všeč že od začetka. Tako, da to me nikoli ni zanimalo.

Ogrevam se za kak ugoden Philips espresso aparat, saj jih kar hvalijo. Vendar sem še malo v dvomih zaradi cene in pomislek imam, da morda vseh funkcij nebi izkoristil.


jaz mam saeca na ročko že ene xx let. Sem gledal pred časom, imaš identičnega od gaggie.Dal sem ene 100 €, danes bi ga dobil tam od 60 € naprej, imaš možnost ESE kapsul (easy serving espresso - to koristim in je super)..vsake toliko spustim čistilo iz muellerja za čiščenje teh zadev (kavomati, kuhalniki vode) in to je to. Mleko speni s pomočjo pare (božansko), kava je v primerjavi s kafetiero bolj polnega okusa.

v glavnem meni je špica
 
  • Všeč mi je
Reactions: bertoncl in elth

Mark

Pripravnik
17. avg 2007
850
5
18
No tole je pomembna info. Pol se pravi, da je nekako v tej budget liniji tisti Bosch best buy, če iščeš komplet avtomatski avtomat. Najmanj vzdrževanja je sigurno pri kapsulah, ampak produkt ni takšen. Čeprav Nespresso me je pred časom kar navdušil.
 
No tole je pomembna info. Pol se pravi, da je nekako v tej budget liniji tisti Bosch best buy, če iščeš komplet avtomatski avtomat. Najmanj vzdrževanja je sigurno pri kapsulah, ampak produkt ni takšen. Čeprav Nespresso me je pred časom kar navdušil.


ese kapsule so v bustvu kava v nekakšni vati, papirju. Niso to kapsule tipa nespresso
https://www.cialdeper.it/prodotto/illy-classico/ evo primer ese kapsule

fajn je ker je vsaka kapsula zase pakirana in je tako kava vedno sveža. pa malo manj imaš za čistiti v primerjavi z mleto kavo
 

Blackjack

Guru
24. nov 2007
4.986
1.051
113
V Avstriji dobiš boljši model ceneje. Npr PicoBaristo (Deluxe) za 599 EUR

PicoBaristo je ze par mescev nagledan. Se mesec nazaj so bile cene krepko nad 1000 eur. Kapsulaši mi nekako ne dišijo. Zato bi se raje stegnil za konkretnejšo makino.

Koliko je takšna zadeva "rentabilna" ce rečemo da letno naredi(mo) cca 1500 "napitkov", predvsem v smislu vzdrzevanja, ciscenja itd.
 

Mark

Pripravnik
17. avg 2007
850
5
18
Gre pomoje bolj za luksuz, da lahko doma na terasi ali pa v stanovanju spiješ svojo kavo. Jaz bi PicoBaristo že kupil v Avstriji v Saturnu ali Mediamarktu, ampak se je potem začelo s temi virusi in sem zadevo preložil. Sedaj pa sem nekako bolj za Bosch in Siemens aparate (Avtomatski). guardy Na koliko časa ga čistiš?

Je pa tale klasika dobra, ampak vsak dan se mi nebi dalo zafrkavati na roke.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.131
2.256
113
Tako je, butasto je takšne stvari gledati skozi rentalibnost saj je to goli luksuz. Kdor hoče rentabilnost mora pač terati đezvo in najcenejšo kavo ali avtomat na kapsule iz Hoferja + falšak kapsule. Skratka brezveze. Ko pa prišteješ lastno delo za vzdrževanje, čistila, filtre za mehko vodo ter masti za mazanje pa je iz finančnega vidika itak fail. Če si pa ljubitelj kave pač na to pozabiš, neprecenljiva zadeva.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.131
2.256
113
Sicer nevem kako delujejo ti Philipsi ter ostali "samočistilni" nemci, lahko samo povem da ima moja neko samočistilno Juro kjer ne moreš bruhgruppe ven vzeti in oprati, temu lahko rečem samo fuuuj. Razen če mislijo da boš trikrat na leto poklical servis da ti ga razstavijo?
 

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.959
803
113
Imam (Philips) Saeco Intelia Evo - kupljen cca 2-3 leta nazaj v Merkurju (ranga 400 eur?).
po zacetni namestitvi - “sraubam” nastavitev ne. Igramo se z razlicnimi okusi/proizvajalci kave. Kavo popijeva 2-3 na dan vsak.
vzdrzevanje - “ko se spomnim” (v povprecju na 2-3 tedne) splaknem “mlincek”/enoto. Vzame mi minuto.. mal tople vode, premik mehanizma, s prsti podrgnt. Na vsake tolk casa zajamra za “decalzinato” program (odstranjevanne kamna) - vlijem tekocino, spustim skoz.. traja 30 min caa.

skratka vzdrzevanje ni noben bau bau. Kave popijeva vec kot prej “turske”, hofer kapsule sva imela na zacetku - pa sva se navelicala po parih “rundah”.
V cem je razlika med strojckom za 300/500/1500 eur ne vem - se nisem poglabljal. Ko bom kupovql naslednjega - pogledam takega ki z malo dela dela kapučin.
 
  • Všeč mi je
Reactions: amacar

Blackjack

Guru
24. nov 2007
4.986
1.051
113
Tako je, butasto je takšne stvari gledati skozi rentalibnost

Sem si mislil da rentabilnost nebo prava beseda. Skratka bolj je bilo mišljeno koliko se zavoljo luksuza splača zadevo vzdrževat, dodatno obremenjevat z delom pri nižji frekvenci. Sploh v korelaciji s številom kav. Splošno prepričanje je (glede na moje info) da se mora dovolj kave obrnit v stroju da se vzdržuje kvaliteta, okus itd. Kaj pravijo izkušnje. So kje kakšne razlike če pri takšni mašineriji delaš 4-5 ali 15 kav dnevno?
 

Mark

Pripravnik
17. avg 2007
850
5
18
Večjih odstopanj najbrž ni, več bi pa mogel kak serviser povedat. Ponekod imajo takšne "domače" avtomate v manjših pisarnah, kjer se spije precej več kav in zadeva zdrži tudi po 20 ali 30 kav dnevno. Za kaj več, pa so že prav namenski aparati za poslovno rabo.

Danes sem zadevo še malo pobližje pogledal in izbral novega favorita. Dobiš ga iz EU za 350 EUR

 

guardy

Guru
3. avg 2007
8.382
957
113
Obišči stran
Večjih odstopanj najbrž ni, več bi pa mogel kak serviser povedat. Ponekod imajo takšne "domače" avtomate v manjših pisarnah, kjer se spije precej več kav in zadeva zdrži tudi po 20 ali 30 kav dnevno. Za kaj več, pa so že prav namenski aparati za poslovno rabo.

Danes sem zadevo še malo pobližje pogledal in izbral novega favorita. Dobiš ga iz EU za 350 EUR


Pa saj to je isti katerega ti jaz priporočam, samo da gor piše Siemens :)


1586109101414.jpeg
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.131
2.256
113
Sem si mislil da rentabilnost nebo prava beseda. Skratka bolj je bilo mišljeno koliko se zavoljo luksuza splača zadevo vzdrževat, dodatno obremenjevat z delom pri nižji frekvenci. Sploh v korelaciji s številom kav. Splošno prepričanje je (glede na moje info) da se mora dovolj kave obrnit v stroju da se vzdržuje kvaliteta, okus itd. Kaj pravijo izkušnje. So kje kakšne razlike če pri takšni mašineriji delaš 4-5 ali 15 kav dnevno?

To naj te ne skrbi, bo čist dovolj da vsak dan spiješ vsaj kavo, da ga poženeš skoz, da je stvar v funkciji, isto kot če skuhaš 10 kav, celo rekel bi da to ni delano za neke konstantne obremenitve. Bolj vidim težave tam kjer se aparat uporablja občasno, kot se je pri nas doma včasih. Potem se počasi začne znotraj nalagati kamen, frkvenci uporabe primerno (po izkušnjah) se tudi čisti mehanizem ter vse ostalo. Čez čas postane kava nagravžna, začne se kvariti itd... Pač fora teh avtomatov je v tem da si lahko svojo kavo v piko customiziraš, kar pa zna trajati. Vmes boš zamenjal X kavnih mešanic, nastavitev mlina, v kolikor piješ z mlekom boš testiral tudi mleko, določena se lepo penijo, določena ne itd... Kaj ti hočem rečt, če ti je to fora, se ti to ljubi, ti kava dost pomeni je to to. Če si občasni pivec, se ti ne ljubi vzdrževati in podobno ti raje svetujem kak Illy avtomat na njihove kapsule. Vzdrževanje nula, kava dobra, pa prišparal boš pri nakupu. Kdor ti bo rekel da je kupil tak onetouch avtomat, vsipal not kavo ranga 15€, stisnil gumb in je bila vrhunska pomeni da ti laže ali pa nima pojma kaj je dobra kava. Jaz se vedno ko ga zamenjam kar najebem s temi mlini in dolžinami kav da jih pravilno sprogramiram. Sem pa bolj pristaš DeLonghija kot pa Philipsa.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Blackjack

Mark

Pripravnik
17. avg 2007
850
5
18
Od DeLonghija mi je všeč serija Primadonna, ampak trenutno nisem pripravljen dat toliko za avtomat. Poskusil bom s tem Siemensom, če bo šel par let bo super, morda kasneje kaj boljšega.

Zelo ugodna opcija je tudi Illy na kapsule, sedaj imajo neko akcijo, da če vzameš 500 kapsul, dobiš praktično gratis Mitaca aparat. Vseskupaj cca 250 EUR.
 
Od DeLonghija mi je všeč serija Primadonna, ampak trenutno nisem pripravljen dat toliko za avtomat. Poskusil bom s tem Siemensom, če bo šel par let bo super, morda kasneje kaj boljšega.

Zelo ugodna opcija je tudi Illy na kapsule, sedaj imajo neko akcijo, da če vzameš 500 kapsul, dobiš praktično gratis Mitaca aparat. Vseskupaj cca 250 EUR.


philips je pred leti prevzel, kupil,../poljubno vstavi/ saeca, tko da v bistvu ne kupiš filipsa, ampak saeco. saeco ja pe že brand. Drgač gaggie so tud špica, je pa cena kar zasoljena, najboljš je pa jura......ampak spet €€€

to s kapsulami bodi prevdien, ker ko ga enkrat nabaviš si vezan na njihove kapsule/kavo. Okej maš nekaj manufaktorjev, ki dopuščajo še kako konkurenco pri kapsulah, ampkk drugače če boš nabau iliy, si samo na illyju. Na dolgi rok zna biti sitno

recimo tolk te pride od lavaze https://www.mediaworld.it/product/p-751006/lavazza-tiny-white

https://www.mediaworld.it/product/p-752769/de-longhi-ecp3321bk podobnega mam doma že par let dela bp
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Da ne omenjamo onesnaževanja s plastiko pri kapsulah - pizdim vsak dan nad ženo, ker ima one za večkratno uporabo doma, ampak ne, je barcafe kapsula čisto nekaj drugega. :bonk:
 
Od DeLonghija mi je všeč serija Primadonna, ampak trenutno nisem pripravljen dat toliko za avtomat. Poskusil bom s tem Siemensom, če bo šel par let bo super, morda kasneje kaj boljšega.

Zelo ugodna opcija je tudi Illy na kapsule, sedaj imajo neko akcijo, da če vzameš 500 kapsul, dobiš praktično gratis Mitaca aparat. Vseskupaj cca 250 EUR.


točno tazga mam jaz , sam da je na njem malo več plastike, pa gor piše saeco