Domači avtomati za kavo

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.443
4.546
113
Doma že deveto leto brni Dolce Gusto, ki pa počasi izdihuje. Delamo si predvsem Cortado (Espresso z mlekom ali po domače Macchiato), Espresso in pa Au Lait (kot ena podaljšana kava z mlekom). Redko redko pade še kakšen Cappuccino, pa še to zgolj za goste. Cappuccinu se zlahka odpovem in ga ne potrebujem v novem avtomatu. Zelo zelo rad pa bi imel tudi brezkofeinsko opcijo.

Torej Macchiato, Esspresso, podaljšana z mlekom, brezkofeinsko, to je načeloma to.

Všeč mi je okus Dolce Gusto kave, vendar bi rad preizkusil tudi kaj novega, kar je mogoče še boljše, predvsem pa me zanima opcija, kjer dolivam sveže mleko in ne mleko v prahu. Še vedno je želja, da se kava pripravi (zelo) preprosto. Količinsko je ni veliko, recimo povprečno 2 na dan.

Nekako sem zožal opcije na Illy in Nescaffe. Zakaj? Pojma nimam, ampak nekako mi delujeta med večjimi firmami z dovolj opcijami, da najdeš nekaj kar ti ustreza. Oba imata mašine, ki imajo zraven tudi možnosti svežega mleka in seveda kavo v kapsulah. Potencialno ima Illy še možnost sveže kave, vendar ne vem, če je okus kaj drugačen od kapsule. Glede mleka mi je še najbolj všeč od Illy, ki ima samo "lulček" ven in mleko naliješ v svojo posodico in prisloniš k "lulčku", ki ti ga pogreje in speni. V tem primeru ni čiščenja dodatne posode, itd.

Kar me je razočaralo je, da nikjer v Slo ne moreš priti in sprobati kave, ki ti jih naredijo te mašine. Oz. ali kdo pozna kje bi to naredili? Seveda plačam, ampak si ne predstavljam kupit vse, nato pa ugotovit, da mi je zanič. Rad bi pil klasični Macchiato od Nescaffe, Illy kapsule in Illy mleto, da vidim razliko. Vem, da povsod sam doziraš količine, to bi že naredili, da je tam tam.

Ima kdo ali Illy ali Nescaffe in lahko pove kakšno osebno izkušnjo glede mašin, okusov, kako je s temi dodatki za mleko, itd.?
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Mlečna kislina ima raznovrstno uporabo, med drugim tudi v kozmetični industriji. Nimam pojma, koliko stanejo čistila, ki jih uporabljaš. Če ti cena odgovarja, za poskus kupi in sprobaj. Glede zdravja ti ni treba skrbeti, saj se mlečna kislina nahaja v vseh kislih mlečnih izdelkih, aparat pa po čiščenju itak spereš.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.158
2.256
113
Ne... problem je v tem da nikjer ne piše koliko je primerno rečenje za odstranjevanje vodnega kamna. Na kalkerjih samo piše da vsebujejo mlečno kislino, ne piše pa v kakšnem razmerju...
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.846
3.866
113
Močnejše je boljše je, jasno pa ni za pretiravat oz. ne pridobiš nič če ti že precej manjša koncentracija spuca ves vodni kamen.

Priporočljivo razmerje (moč odstranjevanje vs. "odvečna" kislost) za uporabo v kavnih avtomatih in podobnih napravah je 2-5% za citronsko kislino in 1-3% za mlečno kislino. Če delaš redne tratmaje lahko vzameš nižjo vrednost ker v slo nimamo nikjer izredno trde vode in je uporaba takih koncentracij nesmiselna.

Torej če ti avtomat porabi 1l vode za "tretma" pucanja potem rabiš za 2% citronske kisline cca. 20-25g kristalov (od oka je kar razmerje gram/ml, ni čisto točno ampak je dosti približno), toliko je pakirana "citronka" v tamalih vrečkicah. Če imaš 80% mlečno kislino pa cca. 10-15ml mlečne kisline.

Mlečna kislina se uporablja tudi v domačem pivovarstvu tako da lahko nabaviš pri nas v web trgovinah z opremo za domače pivovarje (klik) pa čebelarji jo uporabljajo za preprečevanje parazitov (varoja) v čebelenjakih in se jo dodbi tudi tam kjer prodajajo opremo za čebelarje. Skratka 1l ki stane 10EUR ti bo dovolj za življensko dobo dveh avtomatov!

Pri koncentrirani mlečni kislini pazi ker je že nevarna za uporabo/zdravje (ne polivat po koži, ne spravit v oči, naj ne bo v stiku s kovinami ipd. reaktivnim materalom).
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.158
2.256
113
Pa saj ne da bi se zdaj spustil v ta projekt ampak nesramno drago se mi zdi kupiti npr. od DeLonghija ta EcoDecalk ki stane 10EUR v akciji za 4x. Torej 2,5EUR na čiščenje. Kot pa si sam napisal, 1L te kisline ne 10EUR in če dam vsakič not 15ml je to za 66 ciklov se pravi me pride en cikle 0,15EUR namesto 2,50EUR. Bolano drago. Razen če je v tem Kalkerju še nekaj drugega razen vode in te mlečne kisline ampak dvomim...
 

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.443
4.546
113
Pa saj ne da bi se zdaj spustil v ta projekt ampak nesramno drago se mi zdi kupiti npr. od DeLonghija ta EcoDecalk ki stane 10EUR v akciji za 4x. Torej 2,5EUR na čiščenje. Kot pa si sam napisal, 1L te kisline ne 10EUR in če dam vsakič not 15ml je to za 66 ciklov se pravi me pride en cikle 0,15EUR namesto 2,50EUR. Bolano drago. Razen če je v tem Kalkerju še nekaj drugega razen vode in te mlečne kisline ampak dvomim...

Kolikokrat na leto pa misliš delat dekalk?
 

kemarkone77

Pripravnik
3. jun 2011
145
8
18
Ta Philips je sigurno vreden svojega denarja, tako da za to ceno ga mirne vesti lahko kupiš. Jaz imam podobnega, tudi iz serije 3, penilnik mleka je malo drugačen, ki ga pa itak ne uporabljam, škatla je pa skoraj ista. Uporabljam ga skoraj eno leto in sem zadovoljen. Dela dobro kavo, brez problemov, enostavno čiščenje,...Je mogoče malo glasen, ne vem sicer kako glasni so drugi aparati. Skratka, jaz ga priporočam.
 

guardy

Guru
3. avg 2007
8.395
964
113
Obišči stran
Sam imam doma Bosch, na šihtu pa enga Philipsa serije 3. Pa je Bosch dosti bolj simpl za uporabo, enako je pri pucanju (tudi kuhalna enota je bl simpl za pucanje in se manj paca). Sklepam, da bo tale philips mogoče malo bolje narejen kot naš. Sem pa oba kupil za podoben denar kot je tale philips v hoferju. Leclerc ma Boscha VeroCup300 ponavadi v akciji za okoli 330, Philips serije 3 pa je bil 260 v BB.
 

Lateral

Fizikalc
31. mar 2008
1.771
33
48
Imam doma podobnega Philipsa (serija 4000) že 3 leta, odlična zadeva, brez enega problema. Če bi zdaj kupoval, bi šel po tega v Hofer.
 

matofill

Guru
18. sep 2008
3.673
732
113
Rabljen poservisiran nima prav veliko obratovanja , lahko pa tudi novega dobiš, se ta edini model iz clasic linije zaradi legendarnosti, kot bulet proff mpodel spet prodaja . Je pa servis pri nas, kolega popravlja..... , lahko z garancijo, lahko tudi F70 .

Ker sam imam tri, pa je nekako eden preveč in bolj, ko ne stoji.......

To deluje, legendarni model, pri dnevni uporabi, gre enkrat na 3 leta na servis, se malo gumice pozamenajo, sicer pa to deluje ..................
 
  • Všeč mi je
Reactions: AvtoFun

kajn

Guru
5. okt 2007
2.468
1.252
113
Iskajoč brata
Zdravo Ekipa,

za ženo kupujem expreso avtomat. Ne rabim prostora za mleko, mlinček bi bil pa super. Budget, bolj proti 200€ kot 300€
Gledam nekaj v smislu: klik

Mnenja?

Se bolj splača gledat čez mejo? so boljše cene?
 

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.443
4.546
113
jaz pa imam tega na nišanu
De'Longhi Magnifica S ECAM 22.110.B - na Amazonu trenutno 285€ / kolikor sem bral reviewe so me Krupsi razočarali - tale je tudi Amazon choice

zraven pa
KYG elektrischer Milchaufschäumer 240 ml za 33€

sicer pa super stran z opisi vsega in svačega na temo kofe.. tudi recenzije strojčkov
Kaffee-Lexikon

Jaz imam točno ta aparat za kavo. Če te kaj zanima, vprašaj. Ne vem pa, zakaj bi zraven kupoval še posebej penilec za mleko, ker je že na voljo v kavnem aparatu?
 

kajote

Fizikalc
11. dec 2007
368
162
43
Jaz imam točno ta aparat za kavo. Če te kaj zanima, vprašaj. Ne vem pa, zakaj bi zraven kupoval še posebej penilec za mleko, ker je že na voljo v kavnem aparatu?

nekako zato, ker je tale sistem za paro kar potem zahtevno za čistiti ..
tale ločen pa se mi ne zdi problematičen.. ja ampak vsekakor bom o tem še premišljal..

sicer pa .. kakšne so izkušnje z De'Longhi Magnifica S ECAM 22.110.B
 

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.443
4.546
113
nekako zato, ker je tale sistem za paro kar potem zahtevno za čistiti ..
tale ločen pa se mi ne zdi problematičen.. ja ampak vsekakor bom o tem še premišljal..

sicer pa .. kakšne so izkušnje z De'Longhi Magnifica S ECAM 22.110.B

Ravno tega sistema ne rabiš praktično nič čistit, ker nima rezervoarja za mleko. Mleko naliješ v svoj lonček, vklopiš delovanje pare na aparatu, lonček potisneš pod nastavek za paro, da je malo potopljen v mleko in zaženeš penjenje. Ko zaključiš, imaš vse v lončku, edino nastavek, ki je bil potopljen v mleko obrišeš ali potegneš dol in splakneš pod vodo in to je vse. Skratka nobenega dela.

Aparat je meni dober, zmelje ok in po želji grobo (ima nastavitev), nastavljaš lahko tudi doziranje. Uporabiš lahko tudi že mleto kavo kdaj, če želiš (jest občasno uporabim brezkofeinsko). Čistiš glavno enoto vsake toliko časa tako, da jo potopiš v vodo, spucaš in to je to. Jest sem jo do sedaj že tudi 2x odprl in namazal z mastjo vitalne dele, kar se itak priporoča pri vseh aparatih.
 
  • Všeč mi je
Reactions: kajote