Domači avtomati za kavo

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.442
4.545
113
Doma že deveto leto brni Dolce Gusto, ki pa počasi izdihuje. Delamo si predvsem Cortado (Espresso z mlekom ali po domače Macchiato), Espresso in pa Au Lait (kot ena podaljšana kava z mlekom). Redko redko pade še kakšen Cappuccino, pa še to zgolj za goste. Cappuccinu se zlahka odpovem in ga ne potrebujem v novem avtomatu. Zelo zelo rad pa bi imel tudi brezkofeinsko opcijo.

Torej Macchiato, Esspresso, podaljšana z mlekom, brezkofeinsko, to je načeloma to.

Všeč mi je okus Dolce Gusto kave, vendar bi rad preizkusil tudi kaj novega, kar je mogoče še boljše, predvsem pa me zanima opcija, kjer dolivam sveže mleko in ne mleko v prahu. Še vedno je želja, da se kava pripravi (zelo) preprosto. Količinsko je ni veliko, recimo povprečno 2 na dan.

Nekako sem zožal opcije na Illy in Nescaffe. Zakaj? Pojma nimam, ampak nekako mi delujeta med večjimi firmami z dovolj opcijami, da najdeš nekaj kar ti ustreza. Oba imata mašine, ki imajo zraven tudi možnosti svežega mleka in seveda kavo v kapsulah. Potencialno ima Illy še možnost sveže kave, vendar ne vem, če je okus kaj drugačen od kapsule. Glede mleka mi je še najbolj všeč od Illy, ki ima samo "lulček" ven in mleko naliješ v svojo posodico in prisloniš k "lulčku", ki ti ga pogreje in speni. V tem primeru ni čiščenja dodatne posode, itd.

Kar me je razočaralo je, da nikjer v Slo ne moreš priti in sprobati kave, ki ti jih naredijo te mašine. Oz. ali kdo pozna kje bi to naredili? Seveda plačam, ampak si ne predstavljam kupit vse, nato pa ugotovit, da mi je zanič. Rad bi pil klasični Macchiato od Nescaffe, Illy kapsule in Illy mleto, da vidim razliko. Vem, da povsod sam doziraš količine, to bi že naredili, da je tam tam.

Ima kdo ali Illy ali Nescaffe in lahko pove kakšno osebno izkušnjo glede mašin, okusov, kako je s temi dodatki za mleko, itd.?
 

kemarkone77

Pripravnik
3. jun 2011
145
8
18
Jaz imam že kake pol leta Philips kavni aparat hd8829/09

https://www.mimovrste.com/avtomatsk...ips-samodejni-espresso-kavni-aparat-hd8829-09

Edina slabost aparata je ,da lahko uporabljaš samo kavo v zrnju, za mleto kavo ni namenjen.

Kava mi je dobra, res pa še iščem taboljšo kavo v zrnju, ki bi mi bila najboljša. Do sedaj je na prvem mestu JuliusMeinl, ki sem jo naročil po netu iz Avstrije, pri nas se namreč ne dobi. Sedaj imam not zeleni Barcaffe, ki pa tudi ni tak slab, okus je kar dober.
Zanima pa me za čiščenje vodnega kamna sem kupil že 2x namensko čistilo od Philipsa, ki stane sicer okoli 10€. Ali je smiselno uporabiti kaj drugega, npr. kis? V navodilih sicer piše, da lahko druga sredstva poškudujejo cevke v samem aparatu, itd...
Jaz čistim ostanke kavnega olja tako, da v lonec natočim toplo vodo, v njem raztopim tableto za odstranjevanje kavnega olja od Philipsa in nato notri za 15 minut namočim enoto. Vsaj 1x na teden pa enoto očistim z mlačno vodo in obvezno pustim, da se sama posuši.
Sem pa imel od začetka občutek, da je kava mogoče preveč vodena, sedaj se mi ne zdi več tko, je boljša. Res je velik odvisno od samega dobavitelja kave.
 

dwight

Pripravnik
29. nov 2013
210
9
18
Pozdravljen,

Jaz trenutno nabavljam kavo Lavazza v Müllerju. Mogoče poskusiš to, meni ustreza. Da bi pa kis poškodoval aparat, pa mi ni znano... pa tudi mene zanima.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.158
2.256
113
Kar se tiče čiščenja notranje enote oz. kavnega olja iz nje... Npr. pri mojem DeLonghiju se notranja enota po navodlih čisti zgolj tako da se spere pod mlačno tekočo vodo nato pa se za 15min potopi v mlačno vodo in nato še 1x spere in je to to. Nikjer ne piše nič o kakšnih čistilih?
 

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.962
812
113
Jaz imam že kake pol leta Philips kavni aparat hd8829/09

https://www.mimovrste.com/avtomatsk...ips-samodejni-espresso-kavni-aparat-hd8829-09

Edina slabost aparata je ,da lahko uporabljaš samo kavo v zrnju, za mleto kavo ni namenjen.

Kava mi je dobra, res pa še iščem taboljšo kavo v zrnju, ki bi mi bila najboljša. Do sedaj je na prvem mestu JuliusMeinl, ki sem jo naročil po netu iz Avstrije, pri nas se namreč ne dobi. Sedaj imam not zeleni Barcaffe, ki pa tudi ni tak slab, okus je kar dober.
Zanima pa me za čiščenje vodnega kamna sem kupil že 2x namensko čistilo od Philipsa, ki stane sicer okoli 10€. Ali je smiselno uporabiti kaj drugega, npr. kis? V navodilih sicer piše, da lahko druga sredstva poškudujejo cevke v samem aparatu, itd...
Jaz čistim ostanke kavnega olja tako, da v lonec natočim toplo vodo, v njem raztopim tableto za odstranjevanje kavnega olja od Philipsa in nato notri za 15 minut namočim enoto. Vsaj 1x na teden pa enoto očistim z mlačno vodo in obvezno pustim, da se sama posuši.
Sem pa imel od začetka občutek, da je kava mogoče preveč vodena, sedaj se mi ne zdi več tko, je boljša. Res je velik odvisno od samega dobavitelja kave.

delam podobno..
- tedensko - splaknem enoto pod vodo.. posusim na zraku
- ob menjavi okusa kave oz. po porabljenem kilogramu vrzem v odprtino za zmleto kavo tabletko za odstranjevanje olja.. spustim pol salice vode, uggasnem avtomat - pustim delovat 15 min... nekajkrat sem tudi "namakal" enoto + tabletke v loncu vode.. pa neke razlike ni bilo.. splaknem vse kar lahko :)
- "decalcinato" - tekocina + voda, ko avtomat "zajamra/zateži".. imel na zacetku original philips.. potem sem nasel v merkurju neko univerzalno (cenejsa).. s kaksnimi kisi in domacimi pripravki se nisem ukvarjal..
 

kemarkone77

Pripravnik
3. jun 2011
145
8
18
delam podobno..
- tedensko - splaknem enoto pod vodo.. posusim na zraku
- ob menjavi okusa kave oz. po porabljenem kilogramu vrzem v odprtino za zmleto kavo tabletko za odstranjevanje olja.. spustim pol salice vode, uggasnem avtomat - pustim delovat 15 min... nekajkrat sem tudi "namakal" enoto + tabletke v loncu vode.. pa neke razlike ni bilo.. splaknem vse kar lahko :)
- "decalcinato" - tekocina + voda, ko avtomat "zajamra/zateži".. imel na zacetku original philips.. potem sem nasel v merkurju neko univerzalno (cenejsa).. s kaksnimi kisi in domacimi pripravki se nisem ukvarjal..

Jaz tut zaenkrat uporabljam samo original Philips za čiščenje vodnega kamna, vendar mislim, da bom nabavil nekaj cenejšega. V navodilih kao priporočajo samo original Philips, valda. Po mojem je tut v tem originalnem kaka citronska kislina, kot v vsakem, ki ga npr. kupiš v Mullerju.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.158
2.256
113
Čistila so samo na dveh bazah, na bazi citronske in na bazi mlečne kisline. Philips čistilo mislim da je kombinacija enega in drugega. So pa originalna čistila vseh novejših avtomatov predvsem na bazi mlečne kisline in jasno da vsi navajajo da je samo njihova taprava če ne lahko pride do poškodb. Zakaj so prešli na mlečno kislino nimam pojma, je pa lahko to trik kajti vsa neoriginalna čistila temeljijo na bazi citronske kisline, torej je za nas uporabnike dost manjša opcija dobiti neoriginalni nadomestek na podlagi mlečne kisline. Da pa bi citronska kislina uničila kakršno koli cev (kar mlečna ne bi) pa mislim da se ni za bati. Sem govoril sicer z enim kemikom ki pa je rekel da je molekula mlečne kisline bolj enostavna od molekule citronske (nekaj v tem smislu) in da je možno da ima mlečna kislina boljše sposobnosti čiščenja. Ampak mislim da ni sile. Za moj avtomat je tudi predpisano to originalno čistilo ki temelji na "Lactic acid" ampak že 2 leti uporabljam čistilo na bazi citronske in nobenih težav. So pa ta originalna čistila nesramno draga, čisto odiranje zato je verjetno takšna borba da ti jo prodajo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: kemarkone77

kemarkone77

Pripravnik
3. jun 2011
145
8
18
Čistila so samo na dveh bazah, na bazi citronske in na bazi mlečne kisline. Philips čistilo mislim da je kombinacija enega in drugega. So pa originalna čistila vseh novejših avtomatov predvsem na bazi mlečne kisline in jasno da vsi navajajo da je samo njihova taprava če ne lahko pride do poškodb. Zakaj so prešli na mlečno kislino nimam pojma, je pa lahko to trik kajti vsa neoriginalna čistila temeljijo na bazi citronske kisline, torej je za nas uporabnike dost manjša opcija dobiti neoriginalni nadomestek na podlagi mlečne kisline. Da pa bi citronska kislina uničila kakršno koli cev (kar mlečna ne bi) pa mislim da se ni za bati. Sem govoril sicer z enim kemikom ki pa je rekel da je molekula mlečne kisline bolj enostavna od molekule citronske (nekaj v tem smislu) in da je možno da ima mlečna kislina boljše sposobnosti čiščenja. Ampak mislim da ni sile. Za moj avtomat je tudi predpisano to originalno čistilo ki temelji na "Lactic acid" ampak že 2 leti uporabljam čistilo na bazi citronske in nobenih težav. So pa ta originalna čistila nesramno draga, čisto odiranje zato je verjetno takšna borba da ti jo prodajo.

Hvala za podrobno obrazložitev. Vsekakor je nekaj na tem, kar si napisal. Originalna čistila so res svinjsko draga, recimo 3x od navadnih.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.841
3.865
113
Glavni razlog za neuporabo citronske in uporabo mlečne kisline je v aromi/vonju. Citronska kislina ima (za človeka) nekoliko bolj izrazit vonj in okus (po citrusih) in se v večjih količinah lahko zaznava. Mlečna je dosti manj dovzetna do tega.

Druga stvar je oblika. Mlečna kislina je v naravni obliki tekočina (ima nizko tališče) - oz. komercialno kot raztopina, citronska kisllina pa je prah/kristal. Obe se sicer lahko dobi v kontra verziji ampak se rabi stabilizator oz. vezno sredstvo (= zakaj bi to delal če stane?). Ker se za decalc avtomatov itak rabi tekočino v vsakem primeru je logično da se izbere mlečno kislino napram citronski.

Sta pa obe šibki kislini tam-tam z reaktivnostjo do materialov in se ju lahko BP zamenjuje. Se dobi tudi poceni mlečno kislino če koga moti uporabe citronske za pucanje vodnega kamna. Izogibal bi se pa uporabi klasičnega alkoholnega kisa (ocetna kislina) ker od vseh najbolj smrdi, z nalogo bo opravil pa čisto enako.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.158
2.256
113
No ja, to je teorija kaj si zdaj napisal. Po citronki nima nobenega okusa kajti ko ti končaš cikel ti sprazni vsaj 2 tanka in ko potem spustiš ven svežo vodo slednja nima ne vonja barve in okusa tako da tega ne kupim da je zaradi tega bolj primerna (bi razumel če bi se stvar kam zažrla). Je pa ta lactic acid finta zanjih nekaj let, prej se to ni tržilo tako da toliko o tem kaj je logično :)
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.841
3.865
113
No ja, to je teorija kaj si zdaj napisal. Po citronki nima nobenega okusa kajti ko ti končaš cikel ti sprazni vsaj 2 tanka in ko potem spustiš ven svežo vodo slednja nima ne vonja barve in okusa tako da tega ne kupim da je zaradi tega bolj primerna (bi razumel če bi se stvar kam zažrla). Je pa ta lactic acid finta zanjih nekaj let, prej se to ni tržilo tako da toliko o tem kaj je logično :)

Seveda, sam uporabljam vedno citronsko kislino za take namene pa ni bilo nikoli problema.
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Seveda lahko mešaš z vodo. Pri obstoječem čistilu gotovo piše, koliko mlečne kisline vsebuje, da veš pravilno razmerje. Ker zadeva ni namenjena za kakršnokoli omamljanje, je skoraj zagotovo brez dodatkov.