Domači avtomati za kavo

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.438
4.545
113
Doma že deveto leto brni Dolce Gusto, ki pa počasi izdihuje. Delamo si predvsem Cortado (Espresso z mlekom ali po domače Macchiato), Espresso in pa Au Lait (kot ena podaljšana kava z mlekom). Redko redko pade še kakšen Cappuccino, pa še to zgolj za goste. Cappuccinu se zlahka odpovem in ga ne potrebujem v novem avtomatu. Zelo zelo rad pa bi imel tudi brezkofeinsko opcijo.

Torej Macchiato, Esspresso, podaljšana z mlekom, brezkofeinsko, to je načeloma to.

Všeč mi je okus Dolce Gusto kave, vendar bi rad preizkusil tudi kaj novega, kar je mogoče še boljše, predvsem pa me zanima opcija, kjer dolivam sveže mleko in ne mleko v prahu. Še vedno je želja, da se kava pripravi (zelo) preprosto. Količinsko je ni veliko, recimo povprečno 2 na dan.

Nekako sem zožal opcije na Illy in Nescaffe. Zakaj? Pojma nimam, ampak nekako mi delujeta med večjimi firmami z dovolj opcijami, da najdeš nekaj kar ti ustreza. Oba imata mašine, ki imajo zraven tudi možnosti svežega mleka in seveda kavo v kapsulah. Potencialno ima Illy še možnost sveže kave, vendar ne vem, če je okus kaj drugačen od kapsule. Glede mleka mi je še najbolj všeč od Illy, ki ima samo "lulček" ven in mleko naliješ v svojo posodico in prisloniš k "lulčku", ki ti ga pogreje in speni. V tem primeru ni čiščenja dodatne posode, itd.

Kar me je razočaralo je, da nikjer v Slo ne moreš priti in sprobati kave, ki ti jih naredijo te mašine. Oz. ali kdo pozna kje bi to naredili? Seveda plačam, ampak si ne predstavljam kupit vse, nato pa ugotovit, da mi je zanič. Rad bi pil klasični Macchiato od Nescaffe, Illy kapsule in Illy mleto, da vidim razliko. Vem, da povsod sam doziraš količine, to bi že naredili, da je tam tam.

Ima kdo ali Illy ali Nescaffe in lahko pove kakšno osebno izkušnjo glede mašin, okusov, kako je s temi dodatki za mleko, itd.?
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.155
2.254
113
S čim pa čistite vodni kamen. Z namenskimi čistilom, sodo bikarbono ali kisom?

Jaz od nekdaj čistim vse avtomate s tem:


Ta mislim da je na bazi citronske kisline, v navodilih avtomata pa je da naj bi se uporabljala sredstva na bazi mlečne kisline. Sem že na okoli 6000 skuhanih kavah in avtomat se ne pritožuje. Mislim da so ta čistila na bazi mlečne kisline bolj fancy eco trend, so bistveno dražja od klasičnih na bazi citronske.
 
DeLonghijev EcoDecalk je rop pri belem dnevu, okoli 20EUR za liter. Dobra buteljka ne stane toliko. Ne se zafrkavati :)

ja 500ml plastenka se začne tam pri 11 €...sam pa tud traja, jaz jo mam za ene 3,4 mesece za čiščenje kuhalnika vode in kavomata. Drugače maš v muellerju neke zvarke na osnovi citronske kisline, tisto pride neki ceneje
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.155
2.254
113
ja 500ml plastenka se začne tam pri 11 €...sam pa tud traja, jaz jo mam za ene 3,4 mesece za čiščenje kuhalnika vode in kavomata. Drugače maš v muellerju neke zvarke na osnovi citronske kisline, tisto pride neki ceneje

Evo ti je shift nalepil. 4€ liter, tu nekje dam tudi jaz. Pri Aqmosu naročam drugače tudi granulat za filter namreč tudi tisto original je svetska nabijačina.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.155
2.254
113
Ne, zraven v setu dobiš originalen prazen filter z silikonskim čepom. Odpreš, pod curkom izprazniš stari granulat ven, novega nasipaš, začepiš. Nimaš 5min dela.


Mislim da je ta, kupim ponavadi kar 2,5L vedro. Gledam pa ravno oz. morda ne najdem tistega začetnega seta z praznim filtrom. To si sicer lahko sam narediš in daš not nek čep. Poslikam in nalepim.

Zdaj pa računaj, DLSC002 pride cca. 10€. Za 24€ pa dobiš 2,5kg granulata. A veš koliko filtrov napolniš s tem? :) Če bom imel voljo pri naslednjem polnjenju stehtam koliko gramov granulata gre v filter.
 
  • Všeč mi je
Reactions: shift

shift

Guru
20. jul 2007
9.747
2.032
113
za šankom
Ne, zraven v setu dobiš originalen prazen filter z silikonskim čepom. Odpreš, pod curkom izprazniš stari granulat ven, novega nasipaš, začepiš. Nimaš 5min dela.


Mislim da je ta, kupim ponavadi kar 2,5L vedro. Gledam pa ravno oz. morda ne najdem tistega začetnega seta z praznim filtrom. To si sicer lahko sam narediš in daš not nek čep. Poslikam in nalepim.

Zdaj pa računaj, DLSC002 pride cca. 10€. Za 24€ pa dobiš 2,5kg granulata. A veš koliko filtrov napolniš s tem? :) Če bom imel voljo pri naslednjem polnjenju stehtam koliko gramov granulata gre v filter.
hvala za nasvet:nazdravje:
 
  • Všeč mi je
Reactions: AvtoFun
Samo vprašam, če to ni bila slaba zadeva, kaj je potem bil razlog da si prešaltal na 100% dražjo zadevo?

tisto zgoraj je citronska kislina..po občutku se mi zdi da je močnejše kt delonghijev decalc (saj ga doziraš manj, samo vseeno je bolj kislo, decalc je bolj nežna zadeva), tako da iz vidika kavomata. Za kuhalnik vode ni neke panike..sicer tudi jaz eksperimentiram, tako da naslednjič vzamem kaj drugega

je pa tako da kljub zelo trdi vodi mi taka plastenka drži 4 mesece. Sem pa preizkusil tudi nekatere ita decalce...samo ti so j**a, ker so več ali manj na osnovi mlečne kisline in potem zadeve smrdijo po pokvarjenem mleku
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.155
2.254
113
tisto zgoraj je citronska kislina..po občutku se mi zdi da je močnejše kt delonghijev decalc (saj ga doziraš manj, samo vseeno je bolj kislo, decalc je bolj nežna zadeva), tako da iz vidika kavomata. Za kuhalnik vode ni neke panike..sicer tudi jaz eksperimentiram, tako da naslednjič vzamem kaj drugega

je pa tako da kljub zelo trdi vodi mi taka plastenka drži 4 mesece. Sem pa preizkusil tudi nekatere ita decalce...samo ti so j**a, ker so več ali manj na osnovi mlečne kisline in potem zadeve smrdijo po pokvarjenem mleku
EcoDecalc ki je original kao za mojga DeLonghija je na osnovi mlečne kisline torej pokvarjeno mleko ki ga omenjaš. Podvprašanje, celo življenje od kar pomnim pa nisem mlad, smo vse te kavne avtomate kalkali z citronsko kislino. Kaj misliš da se je čez noč spremenilo da tega več ne bi smel? Moje mnenje, gre zgolj za trend, "noname" kalkerje z mlečno kislino bistveno težje dobiš kot s citronsko namreč večina jih je še vedno na oldschool bazi. Sicer pa ne vem kako lahko porabiš manj tvojega kalkerja kot jaz? Oba je treba naliti na črtice?
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.837
3.859
113
EcoDecalc ki je original kao za mojga DeLonghija je na osnovi mlečne kisline torej pokvarjeno mleko ki ga omenjaš. Podvprašanje, celo življenje od kar pomnim pa nisem mlad, smo vse te kavne avtomate kalkali z citronsko kislino. Kaj misliš da se je čez noč spremenilo da tega več ne bi smel? Moje mnenje, gre zgolj za trend, "noname" kalkerje z mlečno kislino bistveno težje dobiš kot s citronsko namreč večina jih je še vedno na oldschool bazi. Sicer pa ne vem kako lahko porabiš manj tvojega kalkerja kot jaz? Oba je treba naliti na črtice?
Mlečna kislina je najbolj "nevtralna" kislina za človeška čutila, zato se uporablja v prehranski industriji kjer se želi "nevtralnost" na končnih produktih. Za kavni avtomat ne vidim razloga, da nebi uporabljal kakšne druge kisline za prehranske namene, recimo citronsko ali fosforno - sam uporabljma vedno te dve pa ni nobenega problema. Po decalcu mi itak avtomat stoči vsaj 1l vode pa še sam vedno dam ponavadi 2x ročno kuhanje brez kave, tako da težko da kaj od kisline kje ostane.

En omenja kis. Tale zna bit problem, ravno zaradi arome in okusa ki ga ima še precej več kot citronska kislina oz, če že bi moral uporabljat čisto ocetno kislino razredčeno v ustreznem razmerju.

Skratka če ne čutiš limone v kavi po decalcu se BP lahko uporabi najcenejšo kislino ki je na trgu in to je najbrž citronska v prahu pakirana po pol kg ali kg. To je dooživljenska doza potem za vse kavne avtomate kar jih boš imel.
 
  • Všeč mi je
Reactions: AvtoFun