Domači avtomati za kavo

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.403
4.502
113
Doma že deveto leto brni Dolce Gusto, ki pa počasi izdihuje. Delamo si predvsem Cortado (Espresso z mlekom ali po domače Macchiato), Espresso in pa Au Lait (kot ena podaljšana kava z mlekom). Redko redko pade še kakšen Cappuccino, pa še to zgolj za goste. Cappuccinu se zlahka odpovem in ga ne potrebujem v novem avtomatu. Zelo zelo rad pa bi imel tudi brezkofeinsko opcijo.

Torej Macchiato, Esspresso, podaljšana z mlekom, brezkofeinsko, to je načeloma to.

Všeč mi je okus Dolce Gusto kave, vendar bi rad preizkusil tudi kaj novega, kar je mogoče še boljše, predvsem pa me zanima opcija, kjer dolivam sveže mleko in ne mleko v prahu. Še vedno je želja, da se kava pripravi (zelo) preprosto. Količinsko je ni veliko, recimo povprečno 2 na dan.

Nekako sem zožal opcije na Illy in Nescaffe. Zakaj? Pojma nimam, ampak nekako mi delujeta med večjimi firmami z dovolj opcijami, da najdeš nekaj kar ti ustreza. Oba imata mašine, ki imajo zraven tudi možnosti svežega mleka in seveda kavo v kapsulah. Potencialno ima Illy še možnost sveže kave, vendar ne vem, če je okus kaj drugačen od kapsule. Glede mleka mi je še najbolj všeč od Illy, ki ima samo "lulček" ven in mleko naliješ v svojo posodico in prisloniš k "lulčku", ki ti ga pogreje in speni. V tem primeru ni čiščenja dodatne posode, itd.

Kar me je razočaralo je, da nikjer v Slo ne moreš priti in sprobati kave, ki ti jih naredijo te mašine. Oz. ali kdo pozna kje bi to naredili? Seveda plačam, ampak si ne predstavljam kupit vse, nato pa ugotovit, da mi je zanič. Rad bi pil klasični Macchiato od Nescaffe, Illy kapsule in Illy mleto, da vidim razliko. Vem, da povsod sam doziraš količine, to bi že naredili, da je tam tam.

Ima kdo ali Illy ali Nescaffe in lahko pove kakšno osebno izkušnjo glede mašin, okusov, kako je s temi dodatki za mleko, itd.?
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.131
2.256
113
Da se malo prislinim z bolj splošnim vprašanjem.

V čem se razlikujejo kavni aparati z mlinčkom za recimo 300 eur in tisti za 600, 1000 ali več kar se tiče navadnega espressa in podaljšane kave?
Bo espresso iz 600 ali 1000 eur mašine res boljši od 300 eur mašine?

Ne zanimajo me torej mlečne funkcije, ne zanima me zmogljivost koliko kav lahko naredi naenkrat, ne zanimajo me lepi displejčki, itd.

Vse kar me zanima je kvaliteta espressa in dolge kave iz kavnega zrnja ter preprosto čiščenje/servisiranje. Sprašujem zato, ker imam doma 300 eur DeLonghi mašinco, ki zrihta za moje pojme super kavo (notri sipam Pellini Top trenutno), ampak se kaže opcija, da bo šla od hiše v uporabo drugam in rabim potem novo. Žena bi "nekaj boljšega", sam pa malo dvomim, da bo veliko več denarja res kupilo tudi boljšo kavo? Do sedaj sem naumil, da imajo dražje mašine bolj zapletene sisteme za mleko, lepši dizajn in display, več funkcij kar se mlečnih napitkov tiče, keramičen mlinček, so tudi veliko bolj zapletene in namenjene za veliko količino kav dnevno. Vse to dvomim, da ima znaten vpliv na navadno kavo, torej upam, da imajo dražje mašine tudi boljše sisteme ekstrakcije ali pa tudi ne?

Je kdo že kaj primerjal te mašine med seboj recimo? Pil direktno iz DeLonghija in potem iz Jure (isto zrnje) in opazil veliko razliko?

Oz. kako je potem s polavtomatskimi espresso mašinami, kjer imaš prav tisto ročko za kavo, kar pomeni, da je mlinček posebej in je več ročnega dela (in možnosti napak).

Večino stvari si si že sam odgovoril. Torej dodatno plačaš boljšo kvaliteto izdelave (npr. avtomat v ALU oblečen), velik touch display, povezljivost (BT), razne mlečne funkcije ter konec koncev tudi dodatne fine nastavitve ki jih tvoj stroj za 300€ nima toliko. Zdaj če sprašuješ, Bruhgruppa in ostalo je v Delonghiju za 300€ in za 700€ enaka. Torej teoretično ob enaki kavi in tovarniških nastavitvah bo kava na enakem programu enaka, enako kvalitetna. Od dolečenega ranga naprej pa se npr. pri DeLonghiju začnejo tudi drugačni mehanizmi. Npr. ena izmed razlik, dražji ne ustvarijo več 15 barov pritiska temveč 19 barov. Zelo uporabna zadeva namreč zdi se mi da pri določenih zrnjih, ki so bolj mastno pražena ne porine lepo oz. pravočasno vode skoz, sploh pri kakšnem ristretto programu kjer steče zelo malo kave. Tam se mi je že zgodilo da v tistih prednastavljenih nekaj sekundah ni steklo dovolj ali bore malo kave v šalco. Tukaj bi znalo 19 barov koristiti. Kar se pa tiče razlik, zagotovo je razlika v kavi med DeLonhijem, Juro, Philipsom, Krupsom in ostalimi. Vsak ima svoj sistem in tako tudi kava ni nikjer enako skuhana. Še vedno pa velja nekaj, bistvo je v kvaliteti kave in nastavitvah. Če je to OK ti več noben avtomat ne bo skuhal slabe kave. Kar se pa tiče same Jure, zagotovo vrhunski avtomat, sem spil kar nekaj kav iz njih, ne vidim pa neke hude prednosti, sploh ko pridemo do cene. Ni toliko boljši/vzdržljivejši. Sicer nevem kako je sedaj ampak z Jurami je bil včasih križ z čiščenjem. Uradno samo na servis da ti ga razstavijo in sčistijo. Ne nasedat o tem da se sam čisti.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.131
2.256
113
Sicer pa za 100€ razlike (na 1000€ cene) bi prvo preveril če ti Juro kupljeno v Nemčiji/Avstriji sploh poservisirajo v garancijo tukaj pri nas. Namreč DeLonghija kupljenega v Avstriji ti pri nas v ETIS-u ne vzamejo. Tako vsaj pravijo. Sicer je malo čudno v tem tisočletju, je pa vse možno na balkanu. Tako da previdno. Sam se sicer s tem ne ukvarjam saj imam bližje do Graza kot do LJ ampak vsak nima....
 

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.403
4.502
113
Večino stvari si si že sam odgovoril. Torej dodatno plačaš boljšo kvaliteto izdelave (npr. avtomat v ALU oblečen), velik touch display, povezljivost (BT), razne mlečne funkcije ter konec koncev tudi dodatne fine nastavitve ki jih tvoj stroj za 300€ nima toliko. Zdaj če sprašuješ, Bruhgruppa in ostalo je v Delonghiju za 300€ in za 700€ enaka. Torej teoretično ob enaki kavi in tovarniških nastavitvah bo kava na enakem programu enaka, enako kvalitetna. Od dolečenega ranga naprej pa se npr. pri DeLonghiju začnejo tudi drugačni mehanizmi. Npr. ena izmed razlik, dražji ne ustvarijo več 15 barov pritiska temveč 19 barov. Zelo uporabna zadeva namreč zdi se mi da pri določenih zrnjih, ki so bolj mastno pražena ne porine lepo oz. pravočasno vode skoz, sploh pri kakšnem ristretto programu kjer steče zelo malo kave. Tam se mi je že zgodilo da v tistih prednastavljenih nekaj sekundah ni steklo dovolj ali bore malo kave v šalco. Tukaj bi znalo 19 barov koristiti. Kar se pa tiče razlik, zagotovo je razlika v kavi med DeLonhijem, Juro, Philipsom, Krupsom in ostalimi. Vsak ima svoj sistem in tako tudi kava ni nikjer enako skuhana. Še vedno pa velja nekaj, bistvo je v kvaliteti kave in nastavitvah. Če je to OK ti več noben avtomat ne bo skuhal slabe kave. Kar se pa tiče same Jure, zagotovo vrhunski avtomat, sem spil kar nekaj kav iz njih, ne vidim pa neke hude prednosti, sploh ko pridemo do cene. Ni toliko boljši/vzdržljivejši. Sicer nevem kako je sedaj ampak z Jurami je bil včasih križ z čiščenjem. Uradno samo na servis da ti ga razstavijo in sčistijo. Ne nasedat o tem da se sam čisti.
Hvala za odgovor.

Kje pa v tukaj stojijo razni polavtomatski aparati za 1000 in več eur? Lelit Victoria recimo, Lucca in podobno. Več ali manj so to mašince, ki potrebujejo še ločen (drag) mlinček, kjer napolniš ročko z mleto kavo in dobiš espresso. Lelit recimo se samo ogreva 10 minut recimo, kar se mi zdi neskončno dolgo.

Bo kava iz take mašine vau v primerjavi z nekim Delonghijem ali bom vsakič pacal, kar zafrknil in bo v bistvu zanič.
 

uuuu123

Pripravnik
16. sep 2016
101
12
18
E8 je tukaj za 899 - 20 eur kupon, s cimer pokrijes stroske posiljanja.


AvtoFun: hvala za info, nisem vedel. Preverim. A garancija pa velja, morda ves?

lpu
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.131
2.256
113
Hvala za odgovor.

Kje pa v tukaj stojijo razni polavtomatski aparati za 1000 in več eur? Lelit Victoria recimo, Lucca in podobno. Več ali manj so to mašince, ki potrebujejo še ločen (drag) mlinček, kjer napolniš ročko z mleto kavo in dobiš espresso. Lelit recimo se samo ogreva 10 minut recimo, kar se mi zdi neskončno dolgo.

Bo kava iz take mašine vau v primerjavi z nekim Delonghijem ali bom vsakič pacal, kar zafrknil in bo v bistvu zanič.

Kava ne bo wau, bo pa zagotovo iz mašin ki si jih naštel boljša, sploh če se boš zraven angažiral, bi pa rekel da ti bo ta avtomatika ki jo imaš sedaj na defaultu skuhala boljšo kavo od mašin ki si jih naštel, pod pogojem če se pri njih ne boš dal zraven. Pač to so že "pol profi" zadeve ki pa pač terjajo čas in predvsem neko znanje. Ni to za mene ko se zjutraj zbudim, mala se mi že dre na uho, telefoni že zvonijo. Pač to je za ljubitelje ki imajo čas za to. Sigurno pa si lahko s temi mašinami zadeve bolj kostumiziraš. Zadeva se začne že pri mlinčku ki je sigurno boljši kot v teh full avtomatikah. Prav tako lahko vse ostalo bolj precizno nastavljaš in se igraš. Nisem pa se nikoli v to spuščal tako da kaj točno ti ne bi znal povedati. So pa sigurno da iz teh mašin dobiti boljšo kavo če imaš voljo in znanje. Ampak kolikor sem te tukaj spoznal to ni zate...

Sicer pa tako, če mi danes aparat crkne in je popravilo drago vzamem zagotovo nekaj izmed tega:




19 barov
lep priročen ekranček
preverjena zadeva
lep izgled....
 
  • Všeč mi je
Reactions: bertoncl

BojanP

200. registrirani uporabnik
24. jul 2007
3.738
2.618
113
Če bi jaz bil pravi alteraš bi si kupil nekaj od njih:

Ima pa AvtoFun prav. S takimi mašinami se je treba ukvarjat, ni to da boš samo gumb pritisnil in dobro kavo pil.
 

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.403
4.502
113
Kava ne bo wau, bo pa zagotovo iz mašin ki si jih naštel boljša, sploh če se boš zraven angažiral, bi pa rekel da ti bo ta avtomatika ki jo imaš sedaj na defaultu skuhala boljšo kavo od mašin ki si jih naštel, pod pogojem če se pri njih ne boš dal zraven. Pač to so že "pol profi" zadeve ki pa pač terjajo čas in predvsem neko znanje. Ni to za mene ko se zjutraj zbudim, mala se mi že dre na uho, telefoni že zvonijo. Pač to je za ljubitelje ki imajo čas za to. Sigurno pa si lahko s temi mašinami zadeve bolj kostumiziraš. Zadeva se začne že pri mlinčku ki je sigurno boljši kot v teh full avtomatikah. Prav tako lahko vse ostalo bolj precizno nastavljaš in se igraš. Nisem pa se nikoli v to spuščal tako da kaj točno ti ne bi znal povedati. So pa sigurno da iz teh mašin dobiti boljšo kavo če imaš voljo in znanje. Ampak kolikor sem te tukaj spoznal to ni zate...

Sicer pa tako, če mi danes aparat crkne in je popravilo drago vzamem zagotovo nekaj izmed tega:




19 barov
lep priročen ekranček
preverjena zadeva
lep izgled....
Verjetno je bolje, da potem ciljam na "top" avtomatika, ki ima predvsem odlično kuhalno enoto in je preprost za čiščenje, ker mi je to najbolj pomembno.
Po testih so to firme Breville, Jura, Gaggia, tudi DeLonghi se vedno najde vmes. Potem so pa meni precej neznane firme.
 

uuuu123

Pripravnik
16. sep 2016
101
12
18
Verjetno je bolje, da potem ciljam na "top" avtomatika, ki ima predvsem odlično kuhalno enoto in je preprost za čiščenje, ker mi je to najbolj pomembno.
Po testih so to firme Breville, Jura, Gaggia, tudi DeLonghi se vedno najde vmes. Potem so pa meni precej neznane firme.
Gaggio sem tudi jaz gledal, po testih je top, sam pri nas ni servisa...
 

bertoncl

Guru
4. jun 2015
1.731
581
113
En nasvet za vse, ki ste v procesu nakupa: Glejte, da je servis v Sloveniji. Imam ravno prigode z Bezzero, če bi to razmišljal vnaprej, bi sigurno izbral kako drugo znamko. Sicer bomo nekako rešili, ampak traja in traja...
 

uuuu123

Pripravnik
16. sep 2016
101
12
18
Kot alternativo juri e8 vidim tudi siemens eq6 in eq9.



Glede na to, da je siemens del bsh, sklepam, da servis ni problem.

Poleg kvalitete espressa (kjer sta tako jura kot siemensa dobra), mi je pomemba tudi kvaliteta penilca (kjer je v prednosti jura) in enostavno ciscenje (kjer je glede na teste in mnenja baje jura malce bolj zahtevna, sploh ciscenje penilca, ima pa tudi integriran mlincek).

Ker pa res tezko preizkusis vec aparatov, prosim se za vasa mnenja, vidim da imate nekateri precej izkusenj na tem podrocju.

lp
 

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.959
803
113
Kot alternativo juri e8 vidim tudi siemens eq6 in eq9.



Glede na to, da je siemens del bsh, sklepam, da servis ni problem.

Poleg kvalitete espressa (kjer sta tako jura kot siemensa dobra), mi je pomemba tudi kvaliteta penilca (kjer je v prednosti jura) in enostavno ciscenje (kjer je glede na teste in mnenja baje jura malce bolj zahtevna, sploh ciscenje penilca, ima pa tudi integriran mlincek).

Ker pa res tezko preizkusis vec aparatov, prosim se za vasa mnenja, vidim da imate nekateri precej izkusenj na tem podrocju.

lp
pa sej Juro mas nekje v LJ salon.. ce sem prav dojel tudi kuhajo kavo?

za resen preizkus b pa pomoje moral s sabo nosit kavo - da res vidis razliko v aparatu.. pa vprašanje, če je ena kava dovolj..
težka odločitev