Domači avtomati za kavo

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.442
4.545
113
Doma že deveto leto brni Dolce Gusto, ki pa počasi izdihuje. Delamo si predvsem Cortado (Espresso z mlekom ali po domače Macchiato), Espresso in pa Au Lait (kot ena podaljšana kava z mlekom). Redko redko pade še kakšen Cappuccino, pa še to zgolj za goste. Cappuccinu se zlahka odpovem in ga ne potrebujem v novem avtomatu. Zelo zelo rad pa bi imel tudi brezkofeinsko opcijo.

Torej Macchiato, Esspresso, podaljšana z mlekom, brezkofeinsko, to je načeloma to.

Všeč mi je okus Dolce Gusto kave, vendar bi rad preizkusil tudi kaj novega, kar je mogoče še boljše, predvsem pa me zanima opcija, kjer dolivam sveže mleko in ne mleko v prahu. Še vedno je želja, da se kava pripravi (zelo) preprosto. Količinsko je ni veliko, recimo povprečno 2 na dan.

Nekako sem zožal opcije na Illy in Nescaffe. Zakaj? Pojma nimam, ampak nekako mi delujeta med večjimi firmami z dovolj opcijami, da najdeš nekaj kar ti ustreza. Oba imata mašine, ki imajo zraven tudi možnosti svežega mleka in seveda kavo v kapsulah. Potencialno ima Illy še možnost sveže kave, vendar ne vem, če je okus kaj drugačen od kapsule. Glede mleka mi je še najbolj všeč od Illy, ki ima samo "lulček" ven in mleko naliješ v svojo posodico in prisloniš k "lulčku", ki ti ga pogreje in speni. V tem primeru ni čiščenja dodatne posode, itd.

Kar me je razočaralo je, da nikjer v Slo ne moreš priti in sprobati kave, ki ti jih naredijo te mašine. Oz. ali kdo pozna kje bi to naredili? Seveda plačam, ampak si ne predstavljam kupit vse, nato pa ugotovit, da mi je zanič. Rad bi pil klasični Macchiato od Nescaffe, Illy kapsule in Illy mleto, da vidim razliko. Vem, da povsod sam doziraš količine, to bi že naredili, da je tam tam.

Ima kdo ali Illy ali Nescaffe in lahko pove kakšno osebno izkušnjo glede mašin, okusov, kako je s temi dodatki za mleko, itd.?
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.158
2.256
113
Ja tudi jaz ne vem kje bi naj plesnelo. Sicer sem šel enkrat k žlahti čistit enega DeLonghija ki je bil že na ene 4000 kav in sploh nikoli kuhalna enota ni bila ven vzeta. Tam so sicer ostanki kave bili plesnivi na valju v kuhalni enoti, drugače pa tudi pri sebi če kuhalne enote ne vzamem ven 2 meseca ni tega pojava pa četudi grem na dopust vmes za 14 dni.
 

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.962
812
113
Tega pa ne poznam. A to imaš predpisano? Kam vržeš, v tank? In skoz spustiš kak program ali...?
Zdej al je predpisano al ne - ne vem.. navodila so sla ze zdavnaj…

tabletko vrzem skozi luknjo za mleto kavo (zgoraj), dam “kuhat” kavo z zmleto kavo.. ko pride nekje do 1/2, potegnem ven elektriko.. pustim stat 10-15 min.. vklopim nazaj elektriko in prizgem stroj.. spustim skozi se 2x “prazno” kavo (torej izberem zmleto kavo, ki je ne dam v avtomat).. potem vzamem ven enoto.. splaknem in posusim na zraku.. pa je to to

zdaj uporabljam tele (predlagal dwight par strani nazaj)

Da se “nekaj” dogaja pa najbolj vidis, ce das med tem ciscenjem spodaj belo/cisto salico.. pritece ven “vse zivo”.

ce nimas tega prigrama za “zmleto kavo” - pa vzames enoto ven.. vecjo posodo napolnis z vodo.. 2-3 tabletke notr in namakat za 10-15 min.. tud “priplava” marsikaj
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.158
2.256
113
Razumem, no vidiš tega npr. DeLonghi nima v opisu vzdrževanja. Vsaj ne spomnim se da bi zasledil. Lahko kupiš njihov EcoDecalc, lahko kupiš njihovo olje v spreju za tesnila. Prav tako uporabljam neko sredstvo, kao kislino kjer tu in tam not namočim dele kjer gre skoz mleko, da razmasti zadevo. Ostalega pa kolikor sem zasledil DeLonghi nima oz. ne predvideva?

To mlečno "enoto", bruhalnik, slamico in ostalo od mleka pa jaz tu in tam potopim v to:


To zmešaš 1:20 z vodo in flikneš not, potem spereš in je to to. Se mi zdi da kar požre kje kakšne zakotne ostanke zasušenega mleka.
 

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.962
812
113
decalc - kupim nekaj v merkurju
mlecne enote ne uporabljamo in posledicno ne pucamo
tele tabletke so pa fajn.. probaj - ne mores falit..

ce mas sanso/ti aparat omogoča kuhat kavo z zmleto kavo - spusti enkrat na prazn (torej brez da kavo notr streses).. ce voda ne pride ven cista - potem je masina za spucat.. alpa un "plunc" vode na zacetku, k se aparat ogreje - ce ni cist- potem je za spucat.. tko vsaj jaz "ocenim" potrebo po ciscecnju
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.158
2.256
113
To je meni vse jasno kaj govoriš, prav tako mi je jasno da je kava mastna ker je pražena. Ni pa mi jasno, glede na to da posebej čistim kuhalno enoto, posebej milk zadeva, kaj bi mi ta tableta naj doprinesla? Kaj bi ona naj sčistila?
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.543
8.893
113
Ko ste kle sami majstri. Mam tega krupsa ki je bil malo višje liman, ki mi dela zadovoljivo. Mal mi je žal, da se takrat nisem stegnil za Delonija, ki ima odstranljivo kuhalno enoto, sam hebiga, zamortiziran je že. Je pa zelo skop z gumbi in ga kaj dosti ročno ne moraš upravljati. Že tri čistilne cikle je dal čez, cikla za vodni kamen pa ni in ni. Ima kdo kako idejo kako to vseeno ročno narest.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.841
3.865
113
Gre za
To je meni vse jasno kaj govoriš, prav tako mi je jasno da je kava mastna ker je pražena. Ni pa mi jasno, glede na to da posebej čistim kuhalno enoto, posebej milk zadeva, kaj bi mi ta tableta naj doprinesla? Kaj bi ona naj sčistila?

Kavno olje se izloča na samem cedilu kuhalne enote. Enak fenomen imaš pri kafetieri če kdaj odpreš cedilce zgornje enote boš videl da je notri vse mastno. To kavno olje ima izrazito grenak (trpek) okus ampak načeloma je itak prisotno vedno in v isto obliki v vsaki kavi. Ali se to čisti ali ne je pa stvar debate, ker recimo pri kafetierah ravno nabiranje tega olja povzroča lepljivo oblogo ki še dodatno veže olja pri vsakem kuhanju, tako da čisto v nulo očiščeno ima kontraproduktiven efekt*. Pri avtomatih naj bi se čistilo zato da ne zamaši cedilca, ima pa najbrž enak efekt kot v kafetieri in po čiščenju imaš potem več tega olja v kavi dokler se ne začne nalagat spet v večji meri.

Čisti se ga z agresivno bazo ki raztopi maščobo, s kislino s katero se čisti vodni kamen ne narediš temu olju nič.

* izločanje olja je odvisno od kemije vode, recimo pri kafetierah je znan fenomen da če uporabiš drugačno vodo (recimo neseš na dopust) ima lahko kava povsem drugačen (zanič) okus. To je posledica tega da voda z ustrezno drugačno kemijo začne raztapljat to kavno olje in tako dobiš več tega olja v kavo ki jo piješ (seveda ni nujno da se to zgodi oz. ni pravilo, je pa poznano dejstvo).
 

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.962
812
113
To je meni vse jasno kaj govoriš, prav tako mi je jasno da je kava mastna ker je pražena. Ni pa mi jasno, glede na to da posebej čistim kuhalno enoto, posebej milk zadeva, kaj bi mi ta tableta naj doprinesla? Kaj bi ona naj sčistila?

Čiščenje kuhalne enote sta pri meni dva postopka:
1. splaknem pod vodo in posušim (1x na teden / 10 dni cca)
2. spustim skoz tabletko... ter nato še potopek 1 (1x na kilo kave / mesec)

Postopek 1 - ti odplakne zoc in morebitne ostanke
Postopek 2 - ti odstrani olje (kot je utisevalec zgoraj napisal). Jaz to naredim, ko menjam kavo - če ne drugega, da dam novi kavi šanso, da me prepriča.. mam pač "čisto mašino" ko dam nov kofe notr.. osebno me zmoti - če spustim "prazn kofe" skoz - pa je voda "umazana"..

ne znam drgač razložit.. :)
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.158
2.256
113
Razumem! Je pa tisto "cedilce" ki ga omenja Utisevalec pri meni vedno čisto in prepustno, torej ni zamašeno. Je pa takšno rjavkasto, to jaz ponavadi odvijačim in ga s fino ščetko skrtačim.
 

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.442
4.545
113
Razumem! Je pa tisto "cedilce" ki ga omenja Utisevalec pri meni vedno čisto in prepustno, torej ni zamašeno. Je pa takšno rjavkasto, to jaz ponavadi odvijačim in ga s fino ščetko skrtačim.
Imam občutek, da ima Delonghi tole odlično rešeno, saj ko ven vzameš kuhalno enoto, si ven vzel "vse". Spuščaš lahko samo zunaj in odmočiš, če se ti da, pa podreš in spuščaš še notri (tesnila,..).
 

endvatri

Guru
2. mar 2018
18.476
3.137
113
Sicer pa avtomat kupiš zato da ti na pritisk knofa dela in naredi zadevo. Ne pa da hudiča vsakodnevno razstavljaš in zablodnelo gledaš zadevo v 3 PM.
No...vsakemu svoje.
 

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.962
812
113
Razumem! Je pa tisto "cedilce" ki ga omenja Utisevalec pri meni vedno čisto in prepustno, torej ni zamašeno. Je pa takšno rjavkasto, to jaz ponavadi odvijačim in ga s fino ščetko skrtačim.
no potem pa ne rabis tabletk :)

ceprav meni se "prime" tud na vso ostalo plastiko - k
Kako ti to sploh rata da kuhaš kavo brez nafilanega dozatorja ? A to je sedaj zadnji krik mode ???
ma tak kofe dobis k prides k gorencu na obisk ;)
 

jtfc

Guru
24. jul 2007
19.546
2.407
113
Najprej sem kaj za 150€ gledal.... potem sem reku, dajmo pogledat za 300-400€.

Po temu me je pa vse minilo :p Svinjarija povsod, plesen po enem tednu... wtf.
 

guardy

Guru
3. avg 2007
8.395
963
113
Obišči stran
Najprej sem kaj za 150€ gledal.... potem sem reku, dajmo pogledat za 300-400€.

Po temu me je pa vse minilo :p Svinjarija povsod, plesen po enem tednu... wtf.

To je tisto kar jas že vseskozi govorim, da so Philipsi eno s*****. Sem ga imel, pa vem... Pucanje tega je živa groza, tale kuhalna enota je "ubibože"... Boschev ki ga imam sedaj je vse kar se spuca kuhalna enota pod vodo, pa pobrišeš s krpo cel prostor, kjer se ta nahaja in je to to.... Ni sledu o nikakršni plesni, pa ga imam sedaj skorajda že 3 leta.
 
  • Všeč mi je
Reactions: jtfc