davčne blagajne - 1.9.2015

Numy

Majstr
1. jan 2008
9.833
371
83
Ja enim je vse blazno simpl. Si podjetnik kupi avto, 'ah saj si ga itak na stroške vzel'.
Očitno mislijo, da račun kar pošlješ na davčno in ti povrnejo strošek.
Sveta preproščina.
 

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Sem pričakoval podoben odziv, kot se je zgodil, če ne še hujšega.
Ko kupiš avto veš, da boš poleg njega moral plačati še... Ko odpreš obrt veš, da boš poleg taks mora še izpopolniti minimalne tehnične zahteve. Med minimalni zahtevami bodo bodo pač tudi davčne blagajne od 1.9.2015. S tem se je treba sprijazniti in to vkalkulirati v poslovni načrt in/ali stroške. Za obstoječe obrtnike pa bi bila stvar mnogo bolj produktivna, če bi namesto nasprotovanju uvedbe davčnih blagajn družno pritisnile na državo, da vam za ta nakup prizna neke olajšave.

PS- blagajno si itak moral imeti že sedaj, le da ni bila povezana z davčno upravo. Če gledamo z vidika novega podjetnika, njegov strošek začetka poslovanja ne bo občutno višji. Obstoječi podjetniki pa se organizirajte. Ne nazadnje bodo davčne blagajne dvignile vaš ugled, saj ne boste vsi v naših očeh goljufi. Več pobranih davkov pa bo argument, da boste lahko znižali skupno obremenitev poslovanja. Od tega boste tako imeli nekaj vsi ne le tisti, kateri danes ribarijo v kalnem, pošteni pa jim to ribarjenje s svojim delom plačujete.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.221
4.700
113
Citat:
Uporabnik telex pravi:Če gledamo z vidika novega podjetnika, njegov strošek začetka poslovanja ne bo občutno višji. Obstoječi podjetniki pa se organizirajte. Ne nazadnje bodo davčne blagajne dvignile vaš ugled, saj ne boste vsi v naših očeh goljufi. Več pobranih davkov pa bo argument, da boste lahko znižali skupno obremenitev poslovanja. Od tega boste tako imeli nekaj vsi ne le tisti, kateri danes ribarijo v kalnem, pošteni pa jim to ribarjenje s svojim delom plačujete.
Zakaj točno bi moral biti strošek poslovanja višji??? Praviloma smo v vsakdanjem življenju deležni padanja cen. Pred 20-imi leti sem delal eno leto za avto, sedaj pa pol leta. ali je strošek poslovanja zrasel v Avstriji, Italiji, Kitajski, Nemčiji?
Nisem podjetnik, vendar podjetnikov nimam za goljufe in barabe. Očitno si nek komunist, ker sploh imaš take misli in napadaš razrednega sovražnika brez osnove.

P.S.: Mislim, da je čas, da se telexu zrihta titula Komunist. Očitno je veliko modrosti v tistem, kar ima v podpisu.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.158
2.256
113
Citat:
Uporabnik telex pravi:


PS- blagajno si itak moral imeti že sedaj, le da ni bila povezana z davčno upravo.

Aja res? Torej meniš da sem v davčnem prekršku ali celo kazensko odgovoren ker nimam mehanske blagajne? Meni je bilo rečeno da je dovolj da izdam teh nekaj mesečnih računov na roko napisan obrazec (za katerega predlagam da bi naj bil po novem s strani DURS-a oštevilčen in tam kupljen) in mi potem to nakažejo na TRR firme ali pa če opravim gotovinsko transakcijo stranki dam ta na roko napisan račun in zraven blagajniški prejemek. Če sem v zmoti me pa kar popravi. Skratka nimam nobenega hardwerja ter nobenega softwerja za katerega bi me mesečno nabijali za razne posodobitve, nadgradnje, uporabnine in podobno. In ja, ko sem podjetje odpiral sem to kalkulacijo tudi upošteval.
 

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Citat:
Uporabnik AvtoFun pravi:

Aja res? Torej meniš da sem v davčnem prekršku ali celo kazensko odgovoren ker nimam mehanske blagajne? Meni je bilo rečeno da je dovolj da izdam teh nekaj mesečnih računov na roko napisan obrazec (za katerega predlagam da bi naj bil po novem s strani DURS-a oštevilčen in tam kupljen) in mi potem to nakažejo na TRR firme ali pa če opravim gotovinsko transakcijo stranki dam ta na roko napisan račun in zraven blagajniški prejemek. Če sem v zmoti me pa kar popravi. Skratka nimam nobenega hardwerja ter nobenega softwerja za katerega bi me mesečno nabijali za razne posodobitve, nadgradnje, uporabnine in podobno. In ja, ko sem podjetje odpiral sem to kalkulacijo tudi upošteval.
Če stranka ne vzame tistega na roko napisanega računa pa lahko pospraviš denar kar v svoj žep. Če sem v zmoti me pa kar popravi.

PS- sicer ne vem točno, kako velja zate a nečakinja ima preko s.p. internetno trgovino in občasno prodaja na sejmih, pa je morala nabaviti elektronsko blagajno, ker računi napisani na roko niso dovoljeni.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.158
2.256
113
Citat:
Uporabnik telex pravi:
Citat:
Uporabnik AvtoFun pravi:

Aja res? Torej meniš da sem v davčnem prekršku ali celo kazensko odgovoren ker nimam mehanske blagajne? Meni je bilo rečeno da je dovolj da izdam teh nekaj mesečnih računov na roko napisan obrazec (za katerega predlagam da bi naj bil po novem s strani DURS-a oštevilčen in tam kupljen) in mi potem to nakažejo na TRR firme ali pa če opravim gotovinsko transakcijo stranki dam ta na roko napisan račun in zraven blagajniški prejemek. Če sem v zmoti me pa kar popravi. Skratka nimam nobenega hardwerja ter nobenega softwerja za katerega bi me mesečno nabijali za razne posodobitve, nadgradnje, uporabnine in podobno. In ja, ko sem podjetje odpiral sem to kalkulacijo tudi upošteval.
Če stranka ne vzame tistega na roko napisanega računa pa lahko pospraviš denar kar v svoj žep. Če sem v zmoti me pa kar popravi.

PS- sicer ne vem točno, kako velja zate a nečakinja ima preko s.p. internetno trgovino in občasno prodaja na sejmih, pa je morala nabaviti elektronsko blagajno, ker računi napisani na roko niso dovoljeni.

Tako je, če stranka ne vzame računa lahko oba uničiš in daš denar v žep, zato pa zagovarjam da FURS izda oštevilčene račune in ko boš imel davčno kontrolo boš moral imeti te številke pokrite, nebo več mučkanja. Razumeš?

Kako je s tvojo nečakinjo in njeno dejavnostjo ne vem, mislim da ni pri njej da niso dovoljeni na roko napisani računi, mislim da je tam bolj problem ker ima več artiklov, mora voditi zaloge, na sejmih težko to pišeš in podobno. Jaz kot normiranec in kot ne-zavezanec za DDV pa ne rabim voditi zalog in ničesar. Njej pa verjetno program sproti vse zadeve razknjižuje. Zato ti govorim da zadeva ni tako enoumna.

In ja, lepo si napisal kako je pri nečakinji, pri tebi pa verjetno vsak mesec pride na račun fiksna plača iz JU in je to to kajne? Še en teoretik ki bo "prasca privatnika" ne? Veš kaj mi je rekel foter od moje ki je sicer že celo življenje obrtnik in rekel mi je v šali? "Čestitam, zdaj pa si ti tudi prasec bogati", tak nam pravijo.
 

BLABLABLA

Guru
28. sep 2007
2.228
717
113
Dajte se norca delat.

Včeraj v Nemčiji sem na sejmu na našo firmu kupil 3 strokovne knjige od založbe Vulkan Verlag

Gospa ki je knjige prodajala je lepo napisala paragon blok. Jaz sem pa potegnil službeno debetno kartico.

Pa ja ne mislite, da je teta, ki je samo neka uslužbenka ene velike založbe pobasala keš za svoj modrc. (če bi jaz plačal s kešom)

Gospa mi je sicer rekla, da če res hočem original račun, da naj jih pokličem v firmo in bodo zrihhrali, ampak da je pri njih to čist normalna praksa.
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Dvomim da so prodajalci domačih izdelkov s poljanskih hribov kaj drugega kot normiranci (minimalne zahteve), a glej ga vrag, na kostanjevem pikniku v Besnici se nihče ni upal prodajati brez računov/paragoncev (za evre). Tako, po domače, si lahko operiral samo tako, da si predčasno evre zamenjal v "sejemsko valuto" in dobil potrdilo da si kupil tisto valuto...
Vsakega, katerega si vprašal zakaj tako je povedal da zaradi inšpekcij in predpisov... Od lani na letos.
Torej je neke vrste blagajna obvezna...
 

shift

Guru
20. jul 2007
9.750
2.033
113
za šankom
Citat:
Uporabnik BLABLABLA pravi:
Dajte se norca delat.

Včeraj v Nemčiji sem na sejmu na našo firmu kupil 3 strokovne knjige od založbe Vulkan Verlag

Gospa ki je knjige prodajala je lepo napisala paragon blok. Jaz sem pa potegnil službeno debetno kartico.

Pa ja ne mislite, da je teta, ki je samo neka uslužbenka ene velike založbe pobasala keš za svoj modrc. (če bi jaz plačal s kešom)

Gospa mi je sicer rekla, da če res hočem original račun, da naj jih pokličem v firmo in bodo zrihhrali, ampak da je pri njih to čist normalna praksa.

nemci pač pošteno razmišlajajo in davke plačujejo ker tudi imajo nekaj od tega,pri nas je razmišljanje bolj balkansko.vsi gledajo kako bi denar pobasali in ga nekako "skrili".poglej SPje-velika večina jih prikazuje minimalca.Kar tudi nekako razumem ker se pač država do nas vede precej balkansko in nimamo toliko od nje kot recimo nemci
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.158
2.256
113
Citat:
Uporabnik Roberto pravi:
Dvomim da so prodajalci domačih izdelkov s poljanskih hribov kaj drugega kot normiranci (minimalne zahteve), a glej ga vrag, na kostanjevem pikniku v Besnici se nihče ni upal prodajati brez računov/paragoncev (za evre). Tako, po domače, si lahko operiral samo tako, da si predčasno evre zamenjal v "sejemsko valuto" in dobil potrdilo da si kupil tisto valuto...
Vsakega, katerega si vprašal zakaj tako je povedal da zaradi inšpekcij in predpisov... Od lani na letos.
Torej je neke vrste blagajna obvezna...

Ne razumem o kakšnih sejemskih valutah govoriš in kaj mi hočeš povedat, skratka blagajna fizično ni obvezna in s.p. lahko prosto operira z gotovino torej kaj ti hočem povedat, jaz ko tebi prodam X izdelek ga pokasiram in lahko grem ta denar zapit če mi paše. Kako je pri d.o.o.-jih ne vem točno, je pa tam bolj strogo glede gotovine in podobno, mora summa štimat. Pri sebi vem da lahko ročno napišem račun, ročno izdam blagajniški prejemek in blagajna v katero gre denar je zgolj moj žep. Nimam nobene kovinske, elektronske ali kakršne koli druge blagajne. Sem preveril na inšpektoratu in tam pravijo da je ne rabim, niti ne rabim potem te gotovine polagat na račun kot je to pri d.o.o.-ju obvezno. Razen če ti veš več od FURS-a bi te potem prosil za točne podatke da ne bom več v prekršku! Lp

PS:. Govorim za sistem normiranca ki ni DDV zavezanec in ki ne opravlja gostinske dejavnsoti.
 
Nazadnje urejeno:

prijam

Fizikalc
2. sep 2007
1.821
4
38
Citat:
Uporabnik Ytbnd pravi:
Prej kot davčne blagajne mi morala uvesti država plačilo ddv za pravne osebe, ko je dejansko račun plačan !

Imaš tudi sedaj možnost obračuna DDV-ja po plačani realizaciji.
 

Vladac

Zelenc'
15. jan 2013
17
0
1
Seveda imaš. Mi to koristimo na polno.
Je bil pa problem najdet pravi računovodski servis. Skoraj vsi, ki sem jih kontaktiral so rekli, da bo v tem primeru dražje vodenje knjig. Sm vprašal zakaj - odgovor zato ker takšen obračun DDV ni praksa.

Zdej mi računovodja hodi na firmo knjižit.
 
Nazadnje urejeno:

Ytbnd

Guru
2. mar 2010
16.206
5.590
113
Citat:
Uporabnik prijam pravi:
Citat:
Uporabnik Ytbnd pravi:
Prej kot davčne blagajne mi morala uvesti država plačilo ddv za pravne osebe, ko je dejansko račun plačan !

Imaš tudi sedaj možnost obračuna DDV-ja po plačani realizaciji.
Samo do 500 k prometa.
 

B81

22. jul 2007
34.489
8.958
113
KSZ

kako pa bo tole, ko stranka kupit izdelek, potem pa razmišlja in si premisli in vzame nekaj drugega? Že spreminjaš račun...
 

Tony_Clifton

Fizikalc
18. okt 2014
1.635
1
36
Citat:
Uporabnik shift pravi:
Citat:
Uporabnik BLABLABLA pravi:
Dajte se norca delat.

Včeraj v Nemčiji sem na sejmu na našo firmu kupil 3 strokovne knjige od založbe Vulkan Verlag

Gospa ki je knjige prodajala je lepo napisala paragon blok. Jaz sem pa potegnil službeno debetno kartico.

Pa ja ne mislite, da je teta, ki je samo neka uslužbenka ene velike založbe pobasala keš za svoj modrc. (če bi jaz plačal s kešom)

Gospa mi je sicer rekla, da če res hočem original račun, da naj jih pokličem v firmo in bodo zrihhrali, ampak da je pri njih to čist normalna praksa.

nemci pač pošteno razmišlajajo in davke plačujejo ker tudi imajo nekaj od tega,pri nas je razmišljanje bolj balkansko.vsi gledajo kako bi denar pobasali in ga nekako "skrili".poglej SPje-velika večina jih prikazuje minimalca.Kar tudi nekako razumem ker se pač država do nas vede precej balkansko in nimamo toliko od nje kot recimo nemci
Morda pa je ravno obratno!
Nemci (in Avstrijci. Švicarji...) vidijo kaj jim država nudi za ta denar in vedo, da ni nič zastonj. Pri nas smo navajeni, da te država nategne na vsakem vogalu - torej se plačuje smo neizogibno...
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.089
3.574
113
Marlbor
Zgleda eni sploh nimajo pojma, kaj pri podjetniku pomeni dobiček. To je dejansko njegov dohodek, njegova plača. Eni mislijo, da vsi podjetniki vsak mesec do 18. dobivajo povprečno plačo, ustvarjen dobiček pa jim je še dodatni bonus konec leta ...
 

gloglo

Fizikalc
20. maj 2014
1.399
0
36
počak z blagajnami, stomatologi, odvetniki imajo močan lobij.... tko da...

Verjetno bodo to mel svečarji na tržnici..
hysterical-1.gif