DAB vs DAB+

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.223
4.703
113
DARS DAB+
Kmalu bo leto, kar je šentviški predor pokrit z DAB+. To pa je najbrž tudi vse, kar se tiče naših predorov.
 

Jest

iPhone Guru
26. jul 2007
15.342
676
113
Medvode / Slovenija
www.mobile.si
Mogoce imas pa kaksen poceni DAB sprejemnik... Jaz nimam problemov... lovi odlicno... edino v vecini tunelov preklopi na FM pa v kaksnih "vukojebinah", kjer pa tudi internetni radio ne deluje, ker je presvoh mobilni signal ... Edino kaksni mocnejsi FM oddajniki... Na hrvaskem pa je bolj svoh ... vsaj na relaciji, kjer sem sel pred kratkim (do Losinja) ...
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.938
8.986
113
EU
Ma to z DAB om so zafrknili že v začetku, ko so uvedli "navaden" DAB. Postaje nobene. Zanimanja tudi nobenega. Standard se še ni dobro uveljavil, uvedejo DAB plus, in dodatno zakomplicirajo zadevo. Vsi avti, s starim DAB om, ostali brez sprejema. V srednji šoli smo med prvimi imeli doma UKV radio na lampe. Proizvajalec Telekomunikacije Ljubljana. Če bi ga še sedaj imel, po štiridesetih letih, bi brezhibno sprejemal vse UKV postaje.
 

hermann

Guru
19. mar 2014
9.256
5.821
113
Doma je vseeno kaj imaš. Pravzaprav sta oba FM in DAB+ preživeta, ker ju internet povozi. FM še ima pogojno smisel za primer kake naravne katastrofe, ker se po domovih valja neskončno sprejemnikov tudi, če jih drugače noben ne uporablja. Za DAB pa vidim mogoče še za par let pogojno uporabno vrednost v avtomobilih potem bo pa itak te zgodbe konec preden bo zaživela.

Doma imam še 2 radio budilki... ko shodita ali ko ugasnejo FM gresta v smeti. DAB nadomestka ne bomo iskali.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sajkek

Ginginova

Guru
28. jul 2007
6.522
1.405
113
Ma to z DAB om so zafrknili že v začetku, ko so uvedli "navaden" DAB. Postaje nobene. Zanimanja tudi nobenega. Standard se še ni dobro uveljavil, uvedejo DAB plus, in dodatno zakomplicirajo zadevo. Vsi avti, s starim DAB om, ostali brez sprejema. V srednji šoli smo med prvimi imeli doma UKV radio na lampe. Proizvajalec Telekomunikacije Ljubljana. Če bi ga še sedaj imel, po štiridesetih letih, bi brezhibno sprejemal vse UKV postaje.

Tehnologija pač gre naprej. DAB je uvedlo bore malo držav, ker je resnično uporaben in primerljiv z 200 kHz FM kanali šele z DAB+.
In ja, sigurno bo v prihodnosti še kak dodaten standard in napredek.

Saj za TV ti je isto:
- DVB s starim MPEG2 kodekom, ki ga mi nismo uvedli, ga je pa večino Evrope
- DVB z novejšim MPEG4 kodekom, ki smo ga mi uvedli
- DVB z najnovejšim MPEG5 HEVC kodekom, ki prihaja v bližnji bodočnosti

Isto ti je žična telefonija. Stari analogni telefon, potem digitalni ISDN, potem digitalni preko internet protokola / SIP.
Da ne omenjam mobilne telefonije ...

Svet gre naprej, staro pač odmira.
 
27. jan 2022
4.801
1.738
113
Doma je vseeno kaj imaš. Pravzaprav sta oba FM in DAB+ preživeta, ker ju internet povozi. FM še ima pogojno smisel za primer kake naravne katastrofe, ker se po domovih valja neskončno sprejemnikov tudi, če jih drugače noben ne uporablja. Za DAB pa vidim mogoče še za par let pogojno uporabno vrednost v avtomobilih potem bo pa itak te zgodbe konec preden bo zaživela.

Doma imam še 2 radio budilki... ko shodita ali ko ugasnejo FM gresta v smeti. DAB nadomestka ne bomo iskali.
Se s tabo ne strinja več kot polovica prebivalcev, ki še kar laufajo FM radio doma.
 

hermann

Guru
19. mar 2014
9.256
5.821
113
Ma nekaj me te neumnosti sigurno stanejo kot davkoplačevalca in plačnika rtv prispevka... če ne drugega stane svaljkanje po stolčkih na akosu. Pa za opremo in oddajanje sigurno gre nekaj.

Če bi se tega lotili par let prej in ne tako polovičarsko bi rekel, da ima zadeva nekaj potenciala. Zdaj samo še ugasnit vseskupaj pa mir.
 
27. jan 2022
4.801
1.738
113
Če ugasnejo, ne bo RTV prispevek nič manjši (pa saj ni RTV edina na DAB), na AKOSu ne bodo nikogar odpustili, pa avtoradii ne bodo nič cenejši. Oprema pa je postavljena in vsaka novejša ima manjšo porabo od stare.
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.938
8.986
113
EU
Moti me nesigurnost pri nakupu naprave, katera bo čez dve leti neuporabna, ker so se spomnili posodobiti kodek na DAB ++ (dva plusa). Lahko bi posodobili tako, da bi novi kodek vseboval del stare kode, in bi stare neprave bile naprej uporabne, vendar ne s vsemi "novimi" funkcijami. Ne morejo vsake dve leti spreminjati zadevo, ker bo drugače FM ostal moj zadnji radio. To ni glih ekološko dejanje. Stari telefon sem odvrgel, ker baterija ni več zdržala normalne uporabe, ne pa zaradi LTE 4 in 5G-jev.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N