DAB vs DAB+

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.223
4.703
113
Ne bodo, ker FM za časa tvojega življenja ne bo nihče vzel.
Dvomim. Nekatere države že imajo v planu analogni radio poslati v zgodovino, nekatere pa so ga na nacionalni ravni že. Prva Norveška.
Če ne prej, bo stvar ugasnila, ko bo menjava opreme za analogni signal zaradi starosti, dražja kot postavitev nove. Oziroma, ker novo omrežje že je, je vsako vzdrževanje starega "predrago".
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad

CLIO15

Guru
1. nov 2007
12.351
3.441
113
Prednost je, da ima lahko radijska postaja za malo denarja vsaj regijsko pokritost, če ne kar nacionalne.

Sedaj lahko posluša Štajerc radio City tudi na morju.

Ljubljančan pa radio Aktual na Koroškem.
Probaj z FM om
 
27. jan 2022
4.801
1.738
113
A - baš me briga za radio Štajerc v Izoli, ali Aktual na Koroškem. Olivera ne prenesem doma po gostilnah, v Dalmaciji mi je čisto OK - upam da razumete poanto.
B - enako mi je čisto vseeno za VAL202 v Berlinu, bolj mi koristi lokalna vremenska, kot tista za Ljubljano, ali pa zastoji na cestah.
C - Norveška glih ni merilo za racionalno obnašanje - zato ker lahko. Država, ki ima preko 50% električnih vozil, istočasno pa je velika večina prebivalstva skoncentrirana v Oslu in še treh večjih krajih.
D - menjave opreme se delajo tudi čisto "po nepotrebnem" in starost tu redko igra vlogo.
 
22. jul 2007
12.816
1.317
113
123
A - baš me briga za radio Štajerc v Izoli, ali Aktual na Koroškem. Olivera ne prenesem doma po gostilnah, v Dalmaciji mi je čisto OK - upam da razumete poanto.
B - enako mi je čisto vseeno za VAL202 v Berlinu, bolj mi koristi lokalna vremenska, kot tista za Ljubljano, ali pa zastoji na cestah.
C - Norveška glih ni merilo za racionalno obnašanje - zato ker lahko. Država, ki ima preko 50% električnih vozil, istočasno pa je velika večina prebivalstva skoncentrirana v Oslu in še treh večjih krajih.
D - menjave opreme se delajo tudi čisto "po nepotrebnem" in starost tu redko igra vlogo.
Odlično sedi pet, se popolnoma strinjam s tem.
 
  • Ljubezen
Reactions: Samo Izoliranc

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.223
4.703
113
Kaj mislimo mi, je povsem nepomembno. Da se cikel potrošnje po potrebi dodatno spodbudi, bo dobrodošla tudi menjava načina oddajanja radia.
V mobilnosti so kar naprej poskusi, kako od potrošnika izvleči več. Trenutno glavni je ukinjanje lastniškega modela in prehod na naročniškega, DAB+ bo malenkost v tej zgodbi.
 

hermann

Guru
19. mar 2014
9.256
5.821
113
Ja Bayern 3 igra, ne razumem tvoje poante..
Ko boš dobil 5g paket z celimi 3GB podatkov boš cenil to.
Seveda igra bayern 3. Ampak le zakaj bi hotel to poslušat?

Moja poanta je, da ko se kot turist odpeljem nekam, magari na Pag na morje, ne rabim poslušat lokalnega jamranja. Osnovna naročnina mi pa tudi v roamingu po EU več ali manj vse pokrije. In če gledam še par let naprej... je DAB resnično brezvezen. Zakaj siljenje z neko dodatno tehnologijo, če boljša in priročnejša že obstaja? Nimajo novejši avti internetne radije pa spotifyje itd. vgrajene za hec. Energijo se naj vloži v mobilno omrežje pa mir. FM pa ugasne oz. pusti kako postajo "nacionalnega pomena".
 
27. jan 2022
4.801
1.738
113
Seveda igra bayern 3. Ampak le zakaj bi hotel to poslušat?

Moja poanta je, da ko se kot turist odpeljem nekam, magari na Pag na morje, ne rabim poslušat lokalnega jamranja. Osnovna naročnina mi pa tudi v roamingu po EU več ali manj vse pokrije. In če gledam še par let naprej... je DAB resnično brezvezen. Zakaj siljenje z neko dodatno tehnologijo, če boljša in priročnejša že obstaja? Nimajo novejši avti internetne radije pa spotifyje itd. vgrajene za hec. Energijo se naj vloži v mobilno omrežje pa mir. FM pa ugasne oz. pusti kako postajo "nacionalnega pomena".
Zakaj bi na potovanju po Evropi/svetu želel poslušat Aktual, City, Veseljak?
Kaseto si rukni v radio pa nažigaj domače v tujem svetu, ali pa kar doma ostaneš in je to-to.

Ne boš več dolgo užival v "neomejenih" roamingih, oz. bolje povedano pripadajočih 20GB boš skuril "kot rečeš keks".
 

jonny77

Guru
16. sep 2007
10.744
2.350
113
Pomurje
Zakaj bi na potovanju po Evropi/svetu želel poslušat Aktual, City, Veseljak?
Kaseto si rukni v radio pa nažigaj domače v tujem svetu, ali pa kar doma ostaneš in je to-to.

Ne boš več dolgo užival v "neomejenih" roamingih, oz. bolje povedano pripadajočih 20GB boš skuril "kot rečeš keks".
Malo off kaj se pripravlja na mobilni telefoniji?
 

hermann

Guru
19. mar 2014
9.256
5.821
113
Ne boš več dolgo užival v "neomejenih" roamingih, oz. bolje povedano pripadajočih 20GB boš skuril "kot rečeš keks".
1 giga je meni dovolj za cel mesec radia, saj nisem 12 ur na dan v avtu.

Sicer pa povej več... šlogaš ukinitev poceni roaminga in manjšanje količine podatkov v prihodnjih letih? Podobno, kot smo šli iz jedrske energije nazaj na drva? :D
 

zakon

Guru
16. maj 2008
8.576
685
113
toti Maribor
Saj po mojem je kar na mestu ta kritika na spreminjanje raznih formatov, pa ne samo radia še cel kup drugih zadev. Posledica tega, pa cel kup neuporabne tehnike, ki roma na smetišča.
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.837
2.089
113
Nekako ne vidim poante ukinjevanja FM radiodifuzije, hkrati pa forsiramo še dalje AM oziroma sredjevalovno območje, ki ga pa res skoraj nihče več ne posluša.
 
27. jan 2022
4.801
1.738
113
Kje sem zapisal, da se bo manjšal roaming? Vsaka novejša tehnologija porabi večje količine podatkov ob prenosu in če ostaneš na istih količinah - mimogrede v Sloveniji imamo ene največjih količin glede na ceno paketa v EU - ti jih hitreje zmanjka.
Vse online stvari, ki jih tiščimo ne samo v avte ampak tudi v domove, potrebujejo večje količine - o tem govorim.

Ne vem kaj se pripravlja na mobilni telefoniji - vem kaj se dela na omrežjih trenutno - swapa se.