Covid-19 Covid-19 - legalnost ukrepov?

Vojnik

Guru
16. apr 2017
1.287
818
113
Meni je bedno sploh razpravljati o prostiustavnosti zakona. Dajmo se vprašat, kaj želimo? Hoditi čez vikend na Obalo in Bled, ali i,etimvsak dan 1.000 mrtvih, kot jih ima Italija in Španija. Tisti, ki pa jamrajo, da v svoji občini nikamor ne morejo, se naj pa vrnejo par let naza, ko so,občine nastajale. Mislim, da ni problem danes, problem je v birokraciji in 212 občinah.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Pbutec in navlixx

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.139
2.213
113
Tale demokracija po osamosvojitvi je stalni problem!
Sej lahko komentira, prijavljaš, itd o vsaki stveri. Samo je tisto za vse?
Uvajanje ukrepov za zajezitve pandemije - korona virusa, se mi zdi primernješ za več ljudi v Slovenji, kot pa ustavnost tega odloka!
Tako kot debaturanje, kako izigrati program za beleženje kje si bil. Podzavesto si NOBEN ne želi križati poti z okuženim, kot tisti frajer na Italjanski plaži, ki je to jasno povedal z pospešenim tekom, da ga policaj ni mogel ujeti!
Bi mu čestitali za izvedeno foro z stiskom rok?
 
  • Všeč mi je
Reactions: Vojnik

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.353
8.717
113
Se mogoče zavedaš, da v primeru neustavnosti odloka, pa če je ta samo podpisan od napačnega ministra, pade vsakršna kazen napisana na podlagi tega odloka. Torej jo bo kršitelj odnesel brez kazni, čeprav si jo je zaslužil. Vinko Vasle je pač še en pisun brez možganov.
 
  • Všeč mi je
Reactions: gr69 in bizi

mirsi

Predator
4. jun 2014
7.726
-3
113
Se mogoče zavedaš, da v primeru neustavnosti odloka, pa če je ta samo podpisan od napačnega ministra, pade vsakršna kazen napisana na podlagi tega odloka. Torej jo bo kršitelj odnesel brez kazni, čeprav si jo je zaslužil. Vinko Vasle je pač še en pisun brez možganov.
Prav nič si ni kazni zaslužil, če je bil kaznovan po neustavnem zakonu.
Bi si pa kazen zaslužil tisti minister, ki se je iz malomarnosti (ne)podpisal. Pa naj on povrne vso škodo, vključno z kaznimi, ki ji država zaradi njegove malomarnosti ni pokasirala.

Ti moraš tud plačat kazen, če se v avtu ne privežeš. Ogrožaš pa koga?
 
  • Všeč mi je
Reactions: bizi in AndY1

map

Guru
6. jul 2008
7.779
1.919
113
najrajš na babi
Kaj je to enega črnila prelitega zaradi 20 EUR kazni. Naj napiše inšpektor, plačam, sam naj me pri miru pusti. Ko se mi paše vsest na motor, grem kam hočem, ne pa teh par km v občini. In če se vmes ne ustavjam, ne ogrožam dobenega, razen policaja, inšpektorja, redarja ki me ustavi. Če me nebi ustavil, ga nebi ogrožal. Enostavno. Sem predvčerajšnjim z motorjem pol Slovenije dal skoz. Nikjer dobenega. Naj si Kacin ta odlok v rit vtakne.
 
  • Haha
Reactions: Hanzi

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.353
8.717
113
Prav nič si ni kazni zaslužil, če je bil kaznovan po neustavnem zakonu.
Bi si pa kazen zaslužil tisti minister, ki se je iz malomarnosti (ne)podpisal. Pa naj on povrne vso škodo, vključno z kaznimi, ki ji država zaradi njegove malomarnosti ni pokasirala.

Ti moraš tud plačat kazen, če se v avtu ne privežeš. Ogrožaš pa koga?
In kaj bi ti meni prazaprav rad dopovedal?

Zakonitost nekega predpisa je ključna tudi za tistega, k ga je izdal, ne samo za nasprotnike, sam SDS ovčke z Vasletom vred tega ne dojamejo.
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.004
113
Kočevska
Meni je bedno sploh razpravljati o prostiustavnosti zakona. Dajmo se vprašat, kaj želimo? Hoditi čez vikend na Obalo in Bled, ali i,etimvsak dan 1.000 mrtvih, kot jih ima Italija in Španija. Tisti, ki pa jamrajo, da v svoji občini nikamor ne morejo, se naj pa vrnejo par let naza, ko so,občine nastajale. Mislim, da ni problem danes, problem je v birokraciji in 212 občinah.
Še zdaj iščem stotine obolelih in mrtvih zaradi blazne gužve pred štirinajstimi dnevi, na morju in na Bledu. :evil:
 
  • Všeč mi je
Reactions: AndY1 in mirsi

mirsi

Predator
4. jun 2014
7.726
-3
113
Od nekje prepisal :
Ustava v 32. členu določa, da je svobodo gibanja mogoče omejiti samo z zakonom. Odlok ministra ni zakon.

Ustava nadalje v 15. členu določa, da lahko samo zakon določi način uresničevanja z ustavo zajamčenih človekovih pravic in temeljnih svoboščin. Torej je zakon tisti pravni akt, v katerem sme in mora biti zapisano, kje in kako se državljan sme oziroma ne sme gibati.

Iz obojega sledi, da je 39. člen zakona o nalezljivih boleznih, na podlagi katerega je minister izdal svoj odlok, protiustaven, saj ministru daje pooblastila, ki jih po ustavi ne more imeti.

Nadalje pa ustava v 16. členu določa, da se smejo z njo zagotovljene pravice omejiti samo za čas trajanja izrednega stanja – tega pa državni zbor ni razglasil, torej je tudi iz tega naslova ministrov odlok ničen, saj izrednega stanja ni in s tem tudi ne pravne podlage za omejevanje svobode gibanja.
 

VanZ

Guru
1. feb 2008
2.774
1.857
113
Hierarhija predpisov
Vsi pravni predpisi morajo biti v skladu z ustavo. Zakoni in drugi predpisi morajo biti v skladu s splošno veljavnimi načeli mednarodnega prava in mednarodnimi pogodbami, ki so zavezujoče za Slovenijo (kot je določeno v odstavku 1 člena 8 ustave). Poleg tega morajo biti podzakonski akti in občinski odloki v skladu z zakoni.
Splošni akti za izvrševanje javnih pooblastil morajo biti v skladu z ustavo, zakoni in podzakonskimi akti.
Posamični akti ter dejanja državnih organov, organov lokalnih skupnosti in nosilcev javnih pooblastil morajo temeljiti na sprejetem zakonu ali zakonitem predpisu.

Kot pravnemu laiku se mi to bere tako, da se v ustavi navedeni 'zakoni' enačijo z vsemi ostalimi podzakonskimi akti, ki morajo biti izdani v skladu z zakoni in s tem enakovredni zakonom, v kolikor ni določeno drugače in v nasprotju z njimi.
 

Ted

Guru
8. sep 2007
1.682
576
113
Podzakonski akt ne more biti enak zakonu - zakoni opredeljujejo naše pravice in dolžnosti. Zakon sicer lahko že v besedilu predvidi sprejetje podzakonskega akta (npr. nek člen v zakonu opredelji, da bo pristojno ministrstvo sprejeli akt/pravilnik/odlok) oz. lahko podzakonski akt zgolj natančneje opredeluje materijo iz zakona, ne more in ne sme pa opredeljevati pravic in dolžnosti - to lahko zgolj zakon. Zato tukaj ni in ne more biti enakosti med zakonom in podzakonskim aktom.
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.004
113
Kočevska
Tebi ni pomoči, res ne. Verjetno se je karanteni Janša edini na svetu zmislil, da tebe jebe u glavo.
Ne jebe samo mene, temveč vse. Zaradi tiste "gužve" bi moralo biti do sedaj vsaj nekaj sto ljudi po bolnicah in mrtvašnicah, pa tega ni videti. Pa to tudi skrivajo kot kača noge, koliko prodajalk se je okužilo zaradi stika s kupci. Če bi se vsaj ena, bi Kacin tako doživel orgazem.
 

Vojnik

Guru
16. apr 2017
1.287
818
113
Ne jebe samo mene, temveč vse. Zaradi tiste "gužve" bi moralo biti do sedaj vsaj nekaj sto ljudi po bolnicah in mrtvašnicah, pa tega ni videti. Pa to tudi skrivajo kot kača noge, koliko prodajalk se je okužilo zaradi stika s kupci. Če bi se vsaj ena, bi Kacin tako doživel orgazem.

Moj prijatelj je v bolnici na respiratorju že 3 tedne, pa nimbil nikoli v Italiji, ali kjerkoli drugje. Niti ne ve, da bi se kje družil z okuženim. Soseda je okužena in je okužila tudi otroka in moža. Je doma, v karanteni. Pravi, da je to nekaj najhujšega, ker se jimje zgodilo, ko imaš občutek, kot da ti voda zaliva pljuča. Ni bila nikjer v tujini, niti ne ve, da bi bila s kom ki je okužen.

Sicer pa tebe jebe Janša. Iste restrikcije oz.še bolj rigorozne v Franciji, Španiji, Italijo so pa O.K., a ne? Pa Hrvaška, ipd.
 
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: Spajky

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.004
113
Kočevska
Moj prijatelj je v bolnici na respiratorju že 3 tedne, pa nimbil nikoli v Italiji, ali kjerkoli drugje. Niti ne ve, da bi se kje družil z okuženim. Soseda je okužena in je okužila tudi otroka in moža. Je doma, v karanteni. Pravi, da je to nekaj najhujšega, ker se jimje zgodilo, ko imaš občutek, kot da ti voda zaliva pljuča. Ni bila nikjer v tujini, niti ne ve, da bi bila s kom ki je okužen.

Sicer pa tebe jebe Janša. Iste restrikcije oz.še bolj rigorozne v Franciji, Španiji, Italijo so pa O.K., a ne? Pa Hrvaška, ipd.
Pri 0,6 promila okuženih v Sloveniji imaš pa res smolo, da jih je kar pet v tvoji bližnji okolici. Menda ne stanuješ na infekcijski kliniki? :fredi:
 
  • Všeč mi je
Reactions: Pbutec

Matko

pohodnik
18. jul 2007
5.551
685
113
Kdor bo prej vlada ali ustavno sodišče.
kokice... :fredi:

Ustavno sodišče odloča o zakonitosti odloka o omejitvi gibanja na občine

Ustavno sodišče bo razpravo o zakonitosti odloka pričelo v četrtek. Kdaj bodo o odloku razsodili, pa na sodišču še ne morejo napovedati.
Na ustavnem sodišču so potrdili neuradne informacije, ki smo jih pridobili na Pod črto, da bodo že v četrtek pričeli z razpravo o zakonitosti vladnega odloka, ki je omejil gibanje prebivalcev Slovenije na občino njihovega stalnega prebivališča. Vlada mora sodišču do srede poslati utemeljitev za sprejetje odloka. Ali bo ustavno sodišče v četrtek tudi že odločilo o zakonitosti odloka, pa je po besedah generalnega sekretarja ustavnega sodišča Sebastiana Nerada še »prezgodaj napovedovati.«
...

...
Pri Pod črto smo v preteklih dneh od uradnih inštiticij želeli pridobiti odgovor, na podlagi katerih analiz ali podatkov ocenjujejo, da je k širjenju novega koronavirusa v občutni meri pripomoglo gibanje prebivalcev Slovenije izven občine stalnega prebivališča. Žal neuspešno.


Odgovor je: "Je Janez tako rekel!"