Covid-19 Covid-19 in zmedeni starši/šolarji/uČiteLji

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.271
2.267
113
Danes je ta malemu tablica poknila dol iz wifija in jo je moral restartat ter je izgubil 5 minut online šole.
Ima kdo direkt kontakt od JJ-a, da mu je... ma..., ker je on kriv za ta travmatičen dogodek v življenju mojega otroka.
Videti je, da imaš ti težje posledice, kot tvoj sine;)
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.269
6.522
113
Ja, najbolje, da kar celo novico stlačijo v naslov, ker se FB majstorom ne da tudi kliknit na link, preden zdriskajo svoje “strokovno” mnenje.

Res je.

Ker namesto tako kot piše sedaj:
Avstrijci iščejo rešitve, kako v učilnice čim prej vrniti življenje. Zato bodo uvedli tedensko testiranje učencev. Ti bodo test ob pomoči staršev lahko opravili kar doma. Rezultati bodo znani v 15 minutah, zagotovili pa so pet milijonov testov, pri katerih paličice ni treba vtakniti globoko v nos.

Bi napisali tako:
Avstrijci iščejo rešitve, kako v učilnice čim prej vrniti življenje. Zato bodo uvedli prostovoljno tedensko testiranje učencev. Ti bodo test ob pomoči staršev lahko opravili kar doma. Rezultati bodo znani v 15 minutah, zagotovili pa so pet milijonov testov, pri katerih paličice ni treba vtakniti globoko v nos.

In bi s tem čisto porušili strukturo naslova in bi ta postal nerazumljiv.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.494
9.197
113
Sej vem, da si ti najbolj sposoben, od doktorja in vidim tudi novinarja. Slovenija je lahko srečna, da te ima.
 

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.438
4.545
113
V kakšni banana deželi živimo nam je itak že jasno. Ampak včeraj poslušam Slovenca, ki je ravnatelj OŠ v Avstriji. In se zavem, da je še banana republika veliko naprednejša od naše luknje. Mediji namreč radi kaj zamolčijo ko poročajo ukrepe iz tujine...

V Avstriji so otroci hodili v šole do zadnjega. Zaprlo se je marsikaj drugega prej, šole pa ne. Enako je razmišljala večina držav EU, razen seveda nas, ki smo jih zaprli takoj. Ko so se bližali Božiču so se odločili, da jih bodo tudi zaprli, podaljšali so počitnice in odpirajo se spet za VSE otroke z 18.1. Ob tem, da morajo 1x tedensko doma narediti Corona test (brez palčke v možgane, ampak le po nosu. Natančnost je vedi ga kakšna, saj so itak vsi ti testi bolj džirlo varianta).

Torej otroci bodo skupno zamudili kakšne 2 tedna pouka, starši nimajo nobenih problemov s službami, vse teče ok.

Ampak to še ni vse. Ravnatelj mimogrede reče, da bo res že čas, da se vsi vrnejo, saj imajo sedaj smo 1/3 zasedene šole. Prosim? A niso zaprte? Ne, pravi. Šole so bile ves čas ODPRTE za vse otroke, kateri niso mogli imeti doma varstva ali tehničnih možnosti za delo od doma. V šolah je bil normalno pouk torej za tiste, ki so prišli, to pa je bila kar 1/3 vseh.

To je država. Naši so otroke zapakirali domov za 3+ mesece in starše z njimi in promovirajo fantastično šolanje na domu, ki se ga otepa cela Evropa.
Zraven pa jamrajo, da ukrepi ne delujejo, ker jih ljudje ne upoštevajo. V bistvu je prav žalostno vse skupaj.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.837
3.858
113
Sej vrtci so pri nas tudi že povečini 1/3 zasedeni, tudi če niso odprti. Pač imaš eno izjemo, 2 tedna se vsi držijo (imaš v vrtcu res samo nujno varstvo za par takih ki ne morejo drugače) in potem počasi "koncentracija" pada. Skratka slejkoprej si starši zrihtajo potrdilo delodajalca (oz. jim celo sam to predlaga) in pošljejo pamža v vrtec, oni pa spet lahko hodijo v službo. Tako pridemo na stopnjo kot jo imamo sedaj in je v vrtcih skoraj enako oddelkov kot normalno, tveganje je isto kot če bi bili normalno odprti in še en vladni dekret je postal nesmiseln ...

Osnovnošolci kar vidim po cesti se veselo družijo, kar je pač logična posledica da ne moreš hiperaktivnih otrok potrebnih družbe zapret med 4 stene za nedoločen čas. Razlika med tem da se družijo v šoli kjer imaš vsaj nek "nadzor" pa recimo ko nekdo smrka ga takoj pošlješ domov, ali pa druženje zunaj na dvorišču brez nadzora je tudi veliko. Skratka tveganje če je mularija doma je še večje kot če so v šoli, to so spoznali v vseh državah samo pri nas ne.

In tako se ukrepi, ki so butasti in dejansko celo kontraproduktivni pri boju proti virusu, če trajajo preveč časa, samo kopičijo. Dodatno ti ukrepi ubijajo gospodarstvo, kar vedo vsi samo mi ne. Očitno smo bili premalo zadolženi pa smo ugodno dobivali kredo za infuzijo gospodarstva, samo ko se začne resen cikel krize bomo pa tudi v tem pogledu naj....
 
  • Všeč mi je
Reactions: gr69 in novaa

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.499
8.862
113
V kakšni banana deželi živimo nam je itak že jasno. Ampak včeraj poslušam Slovenca, ki je ravnatelj OŠ v Avstriji. In se zavem, da je še banana republika veliko naprednejša od naše luknje. Mediji namreč radi kaj zamolčijo ko poročajo ukrepe iz tujine...

V Avstriji so otroci hodili v šole do zadnjega. Zaprlo se je marsikaj drugega prej, šole pa ne. Enako je razmišljala večina držav EU, razen seveda nas, ki smo jih zaprli takoj. Ko so se bližali Božiču so se odločili, da jih bodo tudi zaprli, podaljšali so počitnice in odpirajo se spet za VSE otroke z 18.1. Ob tem, da morajo 1x tedensko doma narediti Corona test (brez palčke v možgane, ampak le po nosu. Natančnost je vedi ga kakšna, saj so itak vsi ti testi bolj džirlo varianta).

Torej otroci bodo skupno zamudili kakšne 2 tedna pouka, starši nimajo nobenih problemov s službami, vse teče ok.

Ampak to še ni vse. Ravnatelj mimogrede reče, da bo res že čas, da se vsi vrnejo, saj imajo sedaj smo 1/3 zasedene šole. Prosim? A niso zaprte? Ne, pravi. Šole so bile ves čas ODPRTE za vse otroke, kateri niso mogli imeti doma varstva ali tehničnih možnosti za delo od doma. V šolah je bil normalno pouk torej za tiste, ki so prišli, to pa je bila kar 1/3 vseh.

To je država. Naši so otroke zapakirali domov za 3+ mesece in starše z njimi in promovirajo fantastično šolanje na domu, ki se ga otepa cela Evropa.
Zraven pa jamrajo, da ukrepi ne delujejo, ker jih ljudje ne upoštevajo. V bistvu je prav žalostno vse skupaj.
Pa ne, sej je vse tko kot pri nas no.
 

vogel

Majstr
1. sep 2007
1.466
227
63
Evo, še naš primer


Lansko pomlad, se je naša učiteljica za 2 razred (cca 55 let) odločila, da bo šolanje na daljavo potekalo po sistemu -jaz vam pošljem ppt prezentacijo z navodili in nalogami, pa naj naredijo in mi potem pošljejo nazaj slikano - zoomov ni bilo. To je nekako funkcioniralo do konca šolskega leta, so se pa otroci že nekako naučili ppt osnov (kaj klikniti da gre naprej itd).

Novo šolsko delo (3 razred) učiteljica ista, se lockdown ponovi - ponovi se tudi način učenja - torej pošiljanje ppt prezentacij (!) z rešitvami, krajšo razlago in nekaj primeri ter kup nalogami. Za vse predmete. Sredi Novembra se odloči (ko je nekaj staršev poslalo mail), da naredi 2x tedensko po 45min zoom. In te zoomi zgledajo tako, da se pogovarjajo kako so, kaj naredi kakšna tipka v zomu, kako naredit smajlija v zoomu, bere jim pravljice, pogovarjajo se o zgodbah, ko hoče kdo od otrok kaj vprašati, mora dvigniti roko (ki je sploh ne vidi, ker so tako majni videi), prižge zoom ter jim po 15 minutah pusti prost pogovor (kričanje vsepovprek 22 otrok). Takoj po zoomu seveda sledi nova porcija nalog za vse predmete tisti dan.


V novem šolskem letu, ji nazaj ni treba pošiljati ničesar, razen likovnih in umetniških izdelkov ki so na sporedu tedensko (okraski iz slanega testa, kolaži, koledarji, slike, itd). Seveda vztrajno pošilja razne YT linke do videev in pesmic, katere naj se otroci naučijo / ogledajo video dolge po cca 30 min (kot npr primer za življenjsko okolje živali, jim pošlje kar video o živalih). V vsem tem času, nima pojma kdo od otrok sploh dela tekočo snov, koliko kdo zna oz sledi snovi. Če smo vmes starši kaj napisali na mail, smo dobili odgovor v 2-3 dnevih. Dodatnega in dopolnilnega pouka ni. Spletnih učilnic, moodlov, preverjanja znanja – ni.


Malo smo se starši poklicali med seboj, koliko časa otroci delajo dnevno za šolo vse te obveznosti (ker sem pač mislil, da je samo naša počasna) – pa ugotovimo da skoraj vsi potrebujejo cca 5 ur + zoom ura če je na ta dan + našo razlago.
Pred kratkim smo ji preko predstavnika staršev v razredu (da je ne bi vsi zasuli z maili) poslali pobudo, da naj vsaj namesto obstoječega zooma raje naredi zoom 2x tedensko 1 učno uro matematike / slovenščine - enega od glavnih predmetov, in da npr. vsak prebere 1 račun in rezultat ali stavek pri slovenščini - toliko da bo tudi ona vedela koliko kdo sledi in dela in tudi mularija bo mela večjo motivacijo da naredi obveznost, ter da naj zmanjša "balast" pri "manj" pomembnih predmetih (kot omenjeno, razni kolaži, koledarji, miljavžnt videev itd). Nazaj dobimo prijazen mail, da če so težave z učenjem in motivacijo, jo lahko pokličemo v času govorilnih ur ki so 1x na mesec - in to je to.


Današnja cvetka npr: Danes imajo športni dan - učitelj pošlje naloge ki so točkovane - zbrati mora 100 točk. Opravljeno mora biti danes! Med nalogami so: Smučanje / sankanje / kolesarjenje 1 uro / tek neprekinjen 30 min (za 100 točk) / sprehod 50 točk (1,5 ure). To je le nekaj nalog, ki so na razpolago. Naloge so čisto simpatične, če le ne bi bila obveza, da so opravljene danes, ko smo vsi v službah do 16 ali 17.00 ure. Učitelj seveda hoče slikovni dokaz, da je otrok to opravil,


V paralelki se npr obe učiteljici snemata (razlage), zoome imajo 5x tedensko (na katerih predelajo snov, ki jim jo je za tisti dan poslala npr za matematiko), dosegljive 8 ur na dan, na maile odgovorijo v roku nekaj ur.



Verjamem da je na nekaterih šolah to super urejeno, so pa še vedno izjeme ki uspešno krmarijo - če sem 30 let tako delala, bom pa še teh 5 let do penzije.
 
  • Všeč mi je
Reactions: jonny77

sad

Guru
24. avg 2007
20.494
9.197
113
To je tisto, ko sem že pisal, da nekaterim starim džombam dol visi in vlečejo lepe plače, mladi učitelji pa kri špricajo za minimalca.

Za kateri razred to pišeš?

Jaz na vašem mestu ne bi več čakal, ste itak že preveč potrpežljivi. Naslednja stopnja je ravnatelj, če se ne bo nič spremenilo, pa ministrstvo. Čeprav ne polagam ravno veliko upanja, če nič drugega, bo morala vsaj poročilo/odgovor napisat. Je verjetno ravnatelj ista cvetka, tako da če on ne bo nič reagiral, mu v naslednji stopnji namignite, da se ne boste ustavili in greste na ministrstvo. Taki ljudje najbolj sovražijo, da se morajo pred višjim zagovarjat.
 
  • Všeč mi je
Reactions: corsol

vogel

Majstr
1. sep 2007
1.466
227
63
Kot piše - letos 3 razred. Ravnateljica pa je tudi ena stara vešča, 20 let za preostalim svetom.
 

AndY1

Guru
Osebje foruma
18. sep 2007
22.038
4.049
113
Naša učiteljica za 5. razred (OŠ Domžale) in ostale učiteljice, ki imajo angleščino in glasbo pa so zelo proaktivne in jih moram samo pohvaliti.

Vsak dan imajo z razredničarko vsaj 2 šolski uri predavanj (večinoma več kot 2 uri) in vaj preko Zooma. Je fajn, ker je stroga in jo otroci zelo upoštevajo.

Tistih par tednov po uvedbi šolanja na daljavo po krompirjevih počitnicah je bilo tudi pri nas več ali manj samo preko ppt-jev in je bilo kar težko. Mi smo morali otroke učiti na podlagi ppt-jev in delovnih zvezkov + z njimi delati domače naloge.

Potem pa je učiteljica vzela Zoom dobro v roke, zdaj preko Zooma odpredava tako, kot ko so hodili v šolo in po dolžini in po kvaliteti, dobijo v arnes učilnice domače naloge in moram reči, da je tamala postala skoraj popolnoma samostojna. Dopoldne se učijo preko Zooma, po Zoomu ostane tamala v sobi in naredi vse domače naloge - nič je ni treba priganjati.

Pa ima poleg redne šole še ob ponedeljkih popoldne še preko Skype Angleščino pri Dudah in ob petkih popoldne ima preko Zooma plesne vaje z Bolerom.

Glede rekreacije pa šiba vsak dan po kosilu s prijateljicami ven dokler ni tema, za pozno popoldanske ure pa sem iz naftalina ven potegnil igralno konzolo Nintendo Wii, za katerega sem že takrat kupil Wii Fit komplet in potem še skupaj trenirava, da ostaja fit.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.494
9.197
113
Kot piše - letos 3 razred. Ravnateljica pa je tudi ena stara vešča, 20 let za preostalim svetom.
Sožalje, ampak sem točno vedel, kako gre. Žal taki nabirajo okrog sebe iste in gre potem od zgoraj dol.
Ne čakajte, pa vse PISNO urejajte, da imate dokaze, ker taki ljudje brez težav lažejo, ko ti gledajo v oči. Če ne bo pomagalo, se pa lepo še na kakšen medij obrnite V KONČNI FAZI.
 

crnobog

Guru
29. apr 2009
3.352
1.733
113
Kot si napisal, vse skupaj je en "dice roll" in na koncu odvisno samo in izključno od učitelja ki ga imamo na drugi strani.
Tud moj tamali je v tretjem razredu in je zgodba popolnoma drugačna. Vsak dan imajo video klic, 2 šolski uri, kjer se pač potrudi razložit tematiko ki je ta dan na sporedu. Običajno vključuje mal njene razlage, mal pisanja v zvezek ali skupno reševanje nalog v DZ in kakšen TODO za po klicu. Potem je za vsak dan še nekaj samostojnih nalog, ki se običajno nanašajo na to kar so prej debatirali v konferenci. Vse ima končano tam v treh štirih urah, kar se mi zdi logično.
Moram rečt da kr gre in imam občutek da vseen vsaj glede osnovnega znanje nekega strahovitega manjka ne bo. Ampak kot sem rekel. To je zasluga samo učiteljice. Ne ravnatelja, ne šole, ne ministrstva in ne vlade. Samo učitelijce.

Tole kar piše vogel je prav grozljivo za brat, ne vem kaj bi naredil v taki situaciji.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad

sad

Guru
24. avg 2007
20.494
9.197
113
Žal je to reala v javnem sektorju. Je Pahor prav povedal, da bi bilo treba tretjino folka ven pometat in ne bi bilo niti najmanjše škode, oz. bi bila še korist, ker ta tretjina še ostale moti.
 

vogel

Majstr
1. sep 2007
1.466
227
63
Sem pozabil še dopisati, da naša zoome vodi kar iz šolske učilnice (kjer seveda vse odmeva), medem ko ostale normalno od doma.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.871
5.139
113
v naslednji stopnji namignite, da se ne boste ustavili in greste na ministrstvo. Taki ljudje najbolj sovražijo, da se morajo pred višjim zagovarjat.

Uuuuuu komaj čakajo. Lepo te prosim no. Kot da bo kdo na mizs kaj odreagiral. Boli njih organ.
Čisto nič ji nemorejo. Pouk poteka. To je to. Celo najbolje v EU pravijo. In ti boš njim pisal, da to ni res.
Če poenostavimo ona je svoje opravila. Niti nimajo nobene podlage za "sankcije". So bla podana kaka navodila kaj učitelji lahko, kaj ne in kako naj bi? Niso... Pa lahko daš v medije kolko hočeš.
Žal, ampak tako v organu pač je. Oziroma kaj misliš, da bojo mediji dosegli? Tistih 5 minut programa bojo zapolnili.

Če bi pa mizš že marca poskrbel in rekel tako in tako naj poteka na daljavo bi bilo pa to nekaj drugega.
 
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: gr69

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.837
3.858
113
Žal je to reala v javnem sektorju. Je Pahor prav povedal, da bi bilo treba tretjino folka ven pometat in ne bi bilo niti najmanjše škode, oz. bi bila še korist, ker ta tretjina še ostale moti.

Problem je ker je ta tretjina nenadomestljiva. Super super enotni plačni sistem pa pomeni da ima nek nesposoben kader isto ali celo višjo plačo kot nekdo, ki se trudi. Na koncu tudi tistemu ki se trudi malo dol visi in pademo v začaran krog.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.494
9.197
113
Uuuuuu komaj čakajo. Lepovte prosim no. Kot da bo kdo na mizs kaj odreagiral. Boli njih organ.
Mi je precej jasno ja. Si spregledal tole, ne?
Ne čakajte, pa vse PISNO urejajte, da imate dokaze, ker taki ljudje brez težav lažejo, ko ti gledajo v oči. Če ne bo pomagalo, se pa lepo še na kakšen medij obrnite V KONČNI FAZI.
Pa naj se malo potijo pred kamerami. Da bodo znanci, sosedje, itd. vedeli, kdo samo greje stolček na naše stroške.
 
19. jul 2007
2.762
1.493
113
Ravno imajo otroci Zoom ko to pišem (malo iz daljave tiho nadziram :)).
2. razred, učiteljica pred penzijo (old school style).
Dvakrat na teden pošlje kratka navodila za šolo (Wordov dokument), strukturirano po predmetih, tako da se sledi rednemu pouku (te in te naloge za MAT danes, jutri ...).
Vsak dan ob isti uri ena šolska ura zooma. Skupaj delajo naloge, berejo. Vedno skrbi da vsak otrok nekaj pove (da se ne pušča nikogar za sabo), tudi da dobi povratno informacijo koliko znajo otroci.
Kakšnih tehničnih težav ni (da bi imel občutek, da je kaj posledica neznanja, nesposobnosti).
Ravnatelj se je tudi enkrat priključil na zoom, tudi drugače mi deluje zelo angažiran, verjamem da se v ozadju veliko dela, da stvari potekajo gladko (tudi ravnatelj je bil parkrat na TV in ocenjeval šolanje v tem obdobju, je angažiran in ga ocenjujem kot sposobnega in primernega za funkcijo).
Kakšnih velikih pričakovanj sicer nimam, ampak težko bi kaj konstruktivnega pokritiziral (vedno se da biti boljši, ampak upoštevajoč realnost bi težko kaj izpostavil kot napačno).
Aja, doma poskušamo čimveč delati na branju, ker se mi zdi da je to ključno, ostalo se bo že dobilo notri prej ali slej.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad

sad

Guru
24. avg 2007
20.494
9.197
113
Problem je ker je ta tretjina nenadomestljiva. Super super enotni plačni sistem pa pomeni da ima nek nesposoben kader isto ali celo višjo plačo kot nekdo, ki se trudi. Na koncu tudi tistemu ki se trudi malo dol visi in pademo v začaran krog.
Kako misliš nenadomestljiva? Če se jih šutne, bo takoj ostaloh 66% bolj produktivnih, ker jih ti ne bodo motili ali jim metali polena pod noge.