Čas za nakup stanovanja?

matej_

Guru
25. okt 2007
2.037
592
113
Zdravo!
Mene zanima, ali je trenutno pravi čas za nakup stanovanja? kaj vi o tem mislite? Gre se za savinjsko-šaleško regijo.
Z ženo sma v dilemi ali kupiti stanovanje in se zakreditirati ali še rajše malo počakati in našparati nekaj pa potem kupiti.
Glede na to da lahko v 4letih našparamo cca 45.000€ ali je boljše počakati ali pa se sedaj zakreditirati za 700E na mesec?
Gre se ubistvu za zelo veliko novo stanovanje oziroma malo manjše staro stanovanje.

Krediti nama grejo oz. samo na moji plači nama grejo b.p. skozi in ostane nekje več kot 600€ samo za hrano (vsi ostali stroški že plačani)
Pa koliko je še dodatnih stroškov ala notar, vpis v ZK....

hvala
 

brgo

Fizikalc
14. avg 2007
5.783
0
36
Milky way
Če je zdaj pravi čas za nakup ne vem. So pa šle cene v zadnjem četrletju že rahlo gor, tako da je tisti najboljši trenutek verjetno že mimo. Špekulirat, da bodo cene neprodanih novogradenj zelo padle pa je po mojem neumno. Država namreč nikakor ne bo dovolila velikega padca cen, ker bi to ogrozilo obstoječe kreditojemalce.

Za pridobitev kredita za začetek potrebuješ 30% vrednosti nepremične v gotovini, ker so časi 100% kreditiranja nekako mimo. Če se ti ne mudi na svoje oz. živiš pri starših se ti normalno splača čimveč prišparat, namesto da že v štartu plačuješ obresti banki. Če plačuješ najemnino je seveda zgodba drugačna.

Lani sem prepisal stanovanje in je bilo stroškov notarja + vpis v ZK cca. 700€. Se več ne spomnim, če je kaj odvisno od vrednosti nepremičnine, ampak mislim, da nič.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.370
5.876
113
pri taščici
Kratkoročno so krediti zelo ugodni,
ko bo šel euribor gor se prirpavi na višje obroke,ker pribitek je sedaj velik.
Kot mi nekaj hodi na ušesa je kar nekaj stanovanj neprodanih, (pa ne pri fizičnih osebah ki ne rabijo denarja, ampak pri firmah ki so dobila stanovanja kot kompenzacijo ) zato se bojim/upam da bo še za kak evro padla cena.(čeprav sem sam pred 4 leti kupil brlog v lj. in ne bi imel nič proti če bi cene ostale vsaj tiste ki so veljajle pred 4 leti. (se bo treba enkrat selit
wink-1.gif
)
 

shift

Guru
20. jul 2007
9.751
2.039
113
za šankom
euribor je res nizek sedaj ja.trenutno je najbolje se izpogajati za čim nižji pribitek.zakaj so umaknili kredite v liborju??a se bojijo da bo še nižje padel kot je.oziroma sam frank je kar močan napram euru samo LIBOR(london) ne pusti dvigniti obrestnih mer
confused-1.gif
 

Crna_Ninja

Fizikalc
25. dec 2007
509
79
28
Največji razlog za nakup stanovanja danes je ta, da je kupec res končno enkrat kralj (kako pravi stari rek).
Ponudbe je veliko, kupcev je malo, kupci lahko danes veliko izbirajo - imajo večjo pogajalsko moč kot v prejšnjih letih.

Tisti, ki hoče danes prodat stanovanje, more biti zares prilagodljiv, se strinjat z večimi pogoji, ki jih dajo kupci, predvsem pa mora postavit pametno ceno.

Pri tvojem vprašanju pa je potrebno nekaj drugega še razčistiti. Tvoje vprašanje se lahko postavi in gleda samo na celoten sistem, na celotno situacijo. To pa tebe vrjetno niti ne zanima, tebe zanima, če je zate prišel čas, za nakup stanovanja.
Zakaj je lahko odgovor samo na celotno situacijo, je ta da tudi v časih ko so bila stanovanja najdražja, se je še vedno našlo stanovanje, ki je bilo primerno za nakup-bolj ugodno (skratka bi lahko rekli, da je bil to čas za nakup), nasprotno pa lahko rečemo tudi danes, ko so cene nekoliko padle, ti še vedno lahko kupiš na trgu najdražje stanovanje - četudi bi lahko rekli da je sedaj čas za nakup.

Tebi svetujem, da sam pri sebi ugotoviš, ali potrebuješ novo stanovanje, ali boš v njem zares bolj užival, ali ti bo zadovoljilo več potreb kot sedanje stanovanje in itd. Rekel si, da si ga lahko privoščiš, sedaj pa samo seštej pluse in minuse, potem pa v akcijo.

Če nisi sam dober v pogajanju (ko se srečaš s prodajalcem ga moraš znati pretipati - kakšno je njegovo stanje, do kam lahko gre s ceno ipd), potem imaš tu tudi ljudi oz. nepremičninske posrednike (spet eni so dobri, drugi slabi), ki znajo opravljat to delo. Če ti on uspe prišparat 10.000 € zakaj mu ne bi dal provizije 2.000 npr?

Danes se lahko tudi pogajaš z agencijo, ker so veliko več pripravljene narediti kot včasih.
Npr: najdeš neko stanovanje, ki misliš da bi ti ustrezalo, ti sam nekličeš prodajalca. Najprej kontaktiraš neko agencijo in se z njimi zmeniš, da če jim uspe dosežt ceno (postaviš neko razumno manjšo ceno, kot je oglaševana-NE spet pretiravat), jim daš dva jurja provizije npr. Veš da bojo veliko naredile in se trudile, da bi to dosegle. Če se prva agencija nekaj zmrduje, potem niso tapravi, preprosto pokliči drugo, jih je veliko.


Povzetek: če rabiš stanovanje, potem je pravi čas za nakup, samo pametno pri pogajanju.
 

cresh

Fizikalc
2. sep 2007
1.137
6
38
Litija
točno tko, važn je da se greš pogajat in pravi prodajalec bo spustil ceno. Kupec sedaj res narekuje pogoje, saj je stanovanj res veliko več kot kupcev. Glih sodelovc zdej kupuje dvojčka in je zdilal za 30.k € ceneje od cene, ki je na internetu.
 

roCkY

Majstr
2. sep 2007
2.471
356
83
Je bila pred nekaj meseci cena na netu 30+ k€ nižja?
Na netu so nekateri cene krepko dvignili. Tu okol nas je nekaj takih "tičkov", ki poskušajo vse mogoče, da bi našli lastnika. Le pod neko ceno ne dat. 30k€ je super popust. Problem je na kaj.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.196
1.813
113
Drži in ne drži. Dobro stanovanje, na dobri legi ima dobro ceno..in tu ima še vedno prodajalec glavo besedo, ker bo več kupcev ugotovilo da je to tisto pravo. Je pa res, dana drugi strani, pa razen šrot več ne bo šel v promet in se bo treba malo prizemljiti s ceno.
 

b_t

Pripravnik
17. okt 2007
306
6
18
Citat:
Uporabnik roCkY pravi:
Je bila pred nekaj meseci cena na netu 30+ k€ nižja?
Na netu so nekateri cene krepko dvignili. Tu okol nas je nekaj takih "tičkov", ki poskušajo vse mogoče, da bi našli lastnika. Le pod neko ceno ne dat. 30k€ je super popust. Problem je na kaj.

Ta cena na netu je en bullshit. Seveda vsak prodajalec postavi ceno na nekaj več kot realno, da bi poskusil več iztržiti.
Na vsako ceno na netu se da dobiti še popust. Koliko - je odvisno od pogajalca. Je pa zdaj na voljo tak izbira, da v primeru,
da ne dobiš dovolj popusta, enostavno najdeš drugo stanovanje.

Tudi dvig cen je po moje zrežiran s strani par agencij (ki jim sledi nekaj posameznikov). To sovpada s par članki (in željami)
po časopisju, češ da bodi cene rastle. A v realnosti (ekonomska situacija) je kriza še naprej...
 

Tku

Pripravnik
20. nov 2007
598
0
16
Tiha voda
Glede na te povezava statistične podatke in mnenje, ki ga delim z b_t, se da sklepati, da najugodnješi čas za nakup šele prihaja v prihodnjih par letih.
 
Nazadnje urejeno:

igi

Guru
13. okt 2007
5.387
1.008
113
Celje
Obišči stran
Tudi jaz sem mnenja, da čas "ugodnih" nakupov šele prihaja... Vendar nekje so meje pod katere ne bo šlo, ker se bo pri nekih cenah povpraševanje povečalo. Tukaj je moje mnenje, da recimo v Celju veliko pod 1100eur/m novogradnja skoraj ne bo mogla iti in podobno. Prav tako bodo dobre lokacije držale cene. Rabljena stanovanja so pa zgodba zase in tu se pa zna na cenah marsikaj spremeniti...

Sem sicer v vlogi, ko bi z veseljem prodal stanovanje (ampak raje ne poskušam) in sem po drugi strani tudi v vlogi kupca, ki bi kupil tudi ta trenutek, če najdem kaj pametnega za sprejemljivo ceno!
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.370
5.876
113
pri taščici
Rabljena stanovanja (stara recimo do 30 let) so lahko celo boljša kot pa nova.
Vsaj tako je moje mnenje.
Sicer pri starem je treba kaj obnovit (kopalnica, obloge) ampak v novih stanovanj pa je kvaliteta vgrajenih delov lahko bistveno slabša kot pa v starih. (moj betnoski korit na balkonu bo po 50 letih boljši kot pa je v novih blokih lesena ograja na balkonih.Sem že videl kako je dobrih 5 let stara ograja (tanke smrekove deske, položene vodoravno, slabo zaščitene)tik pred tem da padejo letve nekomu na glavo na pločnik
POleg tega so nova stanovanja še bolj skupaj nabita kot stara.
Edino prednost jaz vidim v garažah ali parkingih v kleteh, ki pa jih imajo stari bloki redko.
Pri novem bloku boš imel skoraj zagotovo še kak reklamacijski zahtevek ali kaj podobnega. Kak bo pa tudi najbrž precej dolgo ostal skrit.
 
Nazadnje urejeno:

brgo

Fizikalc
14. avg 2007
5.783
0
36
Milky way
Kot sem povedal, ne pričakujte velikih padcev cen ali razprodaje novogradenj, ki trenutno ne grejo v promet. Do prodaje teh nepremičnin pod pričakovano ceno ne bo prišlo, ker si država ne more privoščit propada gradbenih podjetij, propada bank in pa zaradi bistveno znižanih cen slabega položaja obstoječih kreditojemalcev (za povrhu je pa itak vseskupaj mafija, ki gre do vrha politike). Enostavno se bodo pojavile neke rešilne sheme za gradbena podjetja in banke in cene bodo ostale blizu sedanjih.

Verjamem pa, da se bo lepše oblikovala razlika glede na ponudbo in lokacijo. Stanovanje ne more bit blazno drago, samo zato ker je v LJ, v resnici je pa navadna luknja.
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.942
5.018
113
Eden je napisal, da so cene v zadnjem obdobju celo nekoliko dvignile. Kar bi rekel da je res, ampak samo zato, ker so prodajalci hoteli umetno prikazat, da se trg oživlja, ter da se je povpraševanje povečalo, s tem pa tudi cena.

No resnica je malo drugačna. Povpraševanja ni, in vsa gradbena podjetja so v dreku. Kar je pričakovat, in upam da se bo to čimprej zgodilo, je to, da bodo banke začele rubiti stanovanja, ker gradbinici nebodo zmožni plačevanja kreditov. Po neki logiki bi ta stanovanja morala biti po realni ceni, saj je banki interes, da proda stanovanja po taki ceni, da poravna svoje stroške in nič drugega.

Seveda se bo to izkazalo v nekaj mesecih, tako da se splača budno opazovat dogajanje in ne kupovat na silo in poslušat nepremičninskega agenta.
 

brgo

Fizikalc
14. avg 2007
5.783
0
36
Milky way
Rubljenje s strani bank je točno tisto, kar večina naivno pričakuje in se ne bo zgodilo... Razloge sem pa napisal.

Dejstvo je, da je prodaja slaba tudi zato, ker se ljudje bojijo vzet kredite in ker čakajo, da gradbinci popustijo. Ker pa je potreba po stanovanjih velika enostavno ni za pričakovati, da bo trg spal še par let. In ko se bo zbudil in ko bo nastalo povpraševanje bodo cene spet tam nekje.
 

Steve

Guru
13. avg 2007
9.675
1.597
113
gradbena podjetja so v zadnjih letih dobesedno zidala ko zmešana. posledica je da je veliko več ponudbe kot pa povpraševanja. takih ki jim gori pod ritjo in morajo nujno kupit stanovanje ni veliko, banke tudi škrtarijo z krediti,... zdaj pa kaj se bankam, gradbenim firmam in na koncu državi bolj splača? držat nek umeten nivo in prodat nič in to dobesedno nič, ali spustit cene na realno ceno ali pod njo in dobit vsaj nekaj denarja (in pri tem še vedno pokrit lastno ceno)?
kdo ima več časa čakat in špekulirat? podjetja ali kupci?
wink-1.gif
 

jurek1973

Guru
3. sep 2007
3.916
816
113
Sodelavec je prejšnji mesec prodal stanovanje in kupil hišo.
Na odmero davka je čakal skoraj mesec, ker so referentke tako zasedene.
Je moral osebno tja in jih podrezat, pa je ša malo poklepetal z njimi.
V letu 2009 so imeli cca 6000 prodaj/ankupov nepremičnin v Ljubljani.
Tako da čisto mrtva zadeva ni.
 

ChaoRen

Fizikalc
21. jul 2007
5.409
0
36
124
Citat:
Uporabnik jurek1973 pravi:
Sodelavec je prejšnji mesec prodal stanovanje in kupil hišo.
Na odmero davka je čakal skoraj mesec, ker so referentke tako zasedene.
Je moral osebno tja in jih podrezat, pa je ša malo poklepetal z njimi.
V letu 2009 so imeli cca 6000 prodaj/ankupov nepremičnin v Ljubljani.
Tako da čisto mrtva zadeva ni.

Odmero davka pri prodaji, ki se plača na DURS? A ni to v enem dnevu narejeno? Ob vsem sranju, ki sem ga dal skozi z odvetniki, ZK in notarji, mi manjka samo še čakanje na izplačilo kredita zaradi prezaposlenosti referentov na DU.
bonk.gif
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.316
1.339
113
Niti ne. Po zakonu imajo na DURS 30 dni časa da naredijo odmero 2% Davka na promet nepremičnin. Banka pa ti pred tem in overitvijo podpisa prodajalca na pogodbi in deponacijo lete pri notarju ne bo izplačala kredita. Tako, da če imaš veze na DURS jih uporabi, če ne pa osebno tja, jih zaarmiraj, kakšno darilce zraven vzami in boš imel v kakem dnevu ali dveh narejeno.