varčevanje za nakupu nepremičnine/stanovanja

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.174
2.271
113
Citat:
Uporabnik sad pravi:
Citat:
Uporabnik AvtoFun pravi:
Nesmisel, če ti vzameš pri banki kredit (puf) si odgovoren za odplačilo kredita, a si mislil da če vzameš stanovanje za 100.000k in ga nehaš plačevat da bodo banke zadovoljne z stanovanjem ki ti ga bodo zasegle? Mhm, za razliko te bodo terjali. Torej kako boš ti potem kupil novo stanovanje če boš blokiran? Skratka neumna teotija vsaj za naš trg...
Ne vem točno kako je v Ameriki, ampak gor so kreditojemalci dali ključ od stanovanja v poštno ovojnico in ga poslali banki. Lahko verjameš, da le te niso bile zelo srečne s tem, še posebej, ker so vmes cene stanovanj tako padle, da ni šans, da dobijo nazaj glavnico. Ali lastnik odgovarja pa ne vem. Pri nas te verjetno blokirajo za celo življenje, razen če ne greš na osebni bankrot. To zna biti tudi v Ameriki tako.

Pa kaki osebni bakrot oz. stečaj po naše, sploh veste ljudje kaj pomeni osebni stečaj? V zadnjem času sem srečal nekaj ljudi ki so relativno visoko zapufani in kar lebdijo, ker bodo oni šli v osebni stečaj in potem ne bodo več nikomur nič dolžni. Zdaj pa malo realnosti:

Po končanem postopku stečaja dolžnik ni prost svojih obveznosti do nepoplačanih upnikov, ki so se prijavili, za odpust obveznosti mora posebej zaprositi in ni nujno, da to sodišče odobri.

Če odobri odpust obveznosti, mora dolžnik 2-5 let redno plačevati svoje obveznosti, sprejeti vsako delo ipd. PO preskusni dobi sodišče izda sklep o odpustu obveznosti in šele takrat lahko začneš znova.

Dobro to se še nekako relativno lepo sliši, koliko pa sem slišal je realnost takšna da je do sedaj dobilo odpust obveznosti samo nekaj invalidov ter hujših bolnikov, da sicer sodišča ne odpuščajo teh obveznosti kar tako.
 

gulikoza

Pripravnik
23. sep 2007
237
0
16
Citat:
Uporabnik sad pravi:
Ne vem točno kako je v Ameriki, ampak gor so kreditojemalci dali ključ od stanovanja v poštno ovojnico in ga poslali banki. Lahko verjameš, da le te niso bile zelo srečne s tem, še posebej, ker so vmes cene stanovanj tako padle, da ni šans, da dobijo nazaj glavnico. Ali lastnik odgovarja pa ne vem. Pri nas te verjetno blokirajo za celo življenje, razen če ne greš na osebni bankrot. To zna biti tudi v Ameriki tako.

V Ameriki je večino hipotekarnih kreditov "non-recourse" kar pomeni da ima banka pravico samo zasežti sredstva, ki so dana v zavarovanje (nepremičnina). Če cena nepremičnine pade, jo lahko daš banki in s tem odplačaš kredit. Pri nas te banka terja za razliko, če neprmičnina ne pokrije glavnice (zato ti tudi kreditirajo samo 60-80% vrednosti), ponavadi pa itak zahtevajo poleg hipoteke še kakšne dodatne poroke, ki ravno tako solidarnostno odgovarjajo za poplačilo kredita.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.174
2.271
113
Zanimivo bo ko bo katera banka pri nas nudila tovrstne kot praviš "non-recourse" kredite...
 

jtfc

Guru
24. jul 2007
19.649
2.480
113
Citat:
Uporabnik AvtoFun pravi:
Nesmisel, če ti vzameš pri banki kredit (puf) si odgovoren za odplačilo kredita, a si mislil da če vzameš stanovanje za 100.000k in ga nehaš plačevat da bodo banke zadovoljne z stanovanjem ki ti ga bodo zasegle? Mhm, za razliko te bodo terjali. Torej kako boš ti potem kupil novo stanovanje če boš blokiran? Skratka neumna teotija vsaj za naš trg...

Pač če so balon pihal, naj pa še plačajo.
smirk-1.gif
 

gulikoza

Pripravnik
23. sep 2007
237
0
16
Ne vem če bi zakonodaja pri nas dopuščala take kredite...
Pa tudi če bi, si predstavljam da gre zadeva tudi v drugo smer - recimo da ti ostane za plačat samo še pol, ali pa 10% in si potem ob celo nepremičnino. Pri nas jo prodajo na dražbi in ti vrnejo razliko (če kaj ostane...), tam ti jo samo zasežejo.
Zato pa so bile banke navdušene za take hipoteke, ker so pričakovali da bodo šle nepremičnine samo gor, je bilo to po njihovih kalkulacijah win-win. Potem pa v jok in na drevo ko ni bilo tako...
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.401
1.018
113
Celje
Obišči stran
Citat:
Uporabnik fantom20 pravi:
Mi lahko kdo razloži zakaj mi za depozit, ki ni daljši od enega leta (se pravi traja točno eno leto), ne morejo narediti razmejitve obresti?

LP

lahko pa prekineš vmes in imaš "razmejitev"

Sem imel in še ima pri njih nekaj depozitov in sem zadovoljen!
 

fantom20

Pripravnik
8. jun 2008
102
0
16
Ja, tudi sam sem potem pogruntal to foro, da lahko prekinem po recimo pol leta in dam še enkrat vezat (morda celo po višji obrestni meri).

Hvala vsem za pomoč in LP
 

stop

Majstr
5. sep 2007
3.203
397
83
Las Vegas
Citat:
Uporabnik Clueless pravi:
Pri njih sem dvakrat zapored vezal višek sredstev in je bilo vse korektno. Enake izkušnje imajo znanci. IMO preveč kompliciraš.

factor...po prvi identifikaciji ... a se je treba če želiš sklenit nov depozit ponovno prpelat v LJ ali gre preko telefona in ti samo pošljejo položnico in pogodbo na dom in potem nakažeš in podpisano pogodbo pošlješ nazaj ?
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.440
5.924
113
pri taščici
samo nakazuješ preko "klika" in pošiljaš mejle oziroma 080 vrtiš. Ko nakažeš, čez nekaj dni dobiš pogodbo podpišeš in jo vrneš.
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.401
1.018
113
Celje
Obišči stran
Citat:
Uporabnik stop pravi:
A si se kej zdilal za več kot 4,25?

meni se ni uspelo zdilat za več. Pa je bil večji znesek.

Edino kar so mi ponudili je depozit za polnih 12 mesecev (ne moreš prej prekinat kot pri 4x3) in tam je bilo mislim da 0,3% več!
 

fantom20

Pripravnik
8. jun 2008
102
0
16
Tudi jaz nisem uspel več dobiti, je bil pa moj znesek še mahjen, ker imam še precej vezano do poletja drugje...
 

stop

Majstr
5. sep 2007
3.203
397
83
Las Vegas
Kako varčujete danes za stanovanje? Uporablja kdo kartični depozit pri factorju ker je 4x3=1 padla na 4%?