Brez pravice do zasebnosti na delovnem mestu

coolpower

Fizikalc
17. sep 2007
4.218
0
36
No vidiš, takšni delavci so super. Ustvarjajo tisto, za kar so plačani in to brez da jih nekdo ves čas ganja. Si pa verjetno eden precej redkih, ki tako razmišlja in dela.
 

fijatovPES

Fizikalc
1. okt 2007
446
30
28
tako sem moral zacet razmisljat... aja


zaposlen pa nisem v slo...

ker v slo tud redko kateri delodajalec ne privosci svojmu zaposlenemu da bi slucajno dobil prevec...
 

Poti

VIP titula
21. avg 2007
5.060
0
36
39
Kdo bi si mislil, da nekje še tekmujejo, glede tega, kdo bi bil najboljši delodajalec. Pa ta podjetja imajo celo dobiček
shocked-1.gif


Stroški novega zaposlenega pa niso tako majhni:

Citat:
Stroške nadomestnega zaposlovanja lahko razvrstimo v štiri kategorije:

A./ Stroški prekinitve delovnega razmerja (pogodbe o zaposlitvi)
# Stroški izvajalca (kadrovik) izhodnega intervjuja
# + Stroški s prekinitvijo DR zaposlenega
# + Administrativni stroški prenehanja DR
# + Odpravnina

B./ Stroški izpada/nadomeščanja dela (zaradi odhoda)
# Stroški nadurnega, dodatnega dela
# + stroški dodatne pomoči
# + Stroški manjše sposobnosti, produktivnosti delavcev, ki začasno opravljajo delo

Ocena je, da so ti stroški kar 50% plače zaposlenega, sorazmerno času nadomeščanja in uvajanja novega delavca kadar lahko z notranjimi rezervami pokrijemo nujno delo; kadar to ni možno in najamemo zunanjega delavca pa je ta izguba produktivnosti še večja, 70-80%.
# - neizplačana plača in druge ugodnosti za čas nezasedenosti

Stroške nadomeščanja moramo zmanjšati za neizplačano plačo delavca, ki je odšel; če je ta razlika negativna smo z nadomestilom celo »zaslužili«, podobno je tudi v primeru, da smo pridobili boljšega delavca (produktivnejši).

C./ Stroški kadrovanja (za nadomestitev)
# Administrativni stroški nove zaposlitve (pošta, telefon, administracija)
# + Stroški privabljanja (oblikovanje oglasa, objava, delo …) + stroški intervjuja
# + stroški testriranja
# + stroški pridobivanja in preverjanja informacij (o kandidatih)
# + stroški odpravnine (pripada delavcu v določenih primerih)
# + stroški nadomestil (v posameznih primerih iz naslova brezposelnosti?)
# + delo HR oddelka (sestanki, dogovori, …)
# + stroški potovanj i, premikov (intervjuvanci in zaposlenih)
# + stroški aktiviranja novo zaposlenega (evidenc, izračunov ipd. po zaposlitvi,
# plača, ugodnosti, navodila, varstvo pri delu…) + Stroški zdravstvenega pregleda

D./ Stroški usposabljanja
# Stroški literature (navodila, politike)
# + Stroški funkcionalnega izobraževanja za delo (tečaji, seminarji …)
# + Stroški uvajanja v delo (uvajanje, mentorstvo, umeščanje in socializacija ...)

E./ Stroški nižje sposobnosti (manjše produktivnosti) novo zaposlenega
# Stroški zaradi manjše sposobnosti, produktivnosti - ocena v %

Raziskave so pokazale nižjo produktivnost nadomestnih zaposlenih vsaj v začetnem obdobju dela zaradi slabše usposobljenosti in s tem povezano nižjo produktivnostjo novih delavcev za 25% v prvem mesecu dela in nato vsak mesec upadejo. Posredno je manjša produktivnost v tem obdobju tudi delavcev, ki so v procesu vezani na to delo, kar je potrebno dodatno upoštevati.
# + Stroški izgube posla

Za prodajno osebje je potrebno upoštevati tudi stroške izgube posla, ki je nastala zaradi odhoda delavca: del strank »odpelje« s seboj, del strank ni zadovoljnih z delavcem oz. delom delavca, ki začasno in kasneje stalno opravlja to delo ipd.

V kalkulacijo stroškov smo vključili samo neposredne stroške; nismo vključili posrednih stroškov, npr. slabše delo sodelavcev zaradi spremembe, stresa, novega sodelavca, navajanje na njegov »način« dela, morebitno poslabšanje klime na sploh zaradi odhodov ipd. ker teh stroškov ne moramo neposredno izmeriti jih dodamo v nekem deležu, npr. 5 % na skupne stroške nadomestitve.

OPOZORILO Seveda gre le za okvirni model izračunavanja stroškov nadomeščanja, ki ga je potrebno prilagoditi organizaciji in konkretnemu primeru.

(Vasja Butina, 2004)

Vir

Pa še en podatek:

Citat:
Ocenjuje se, da znašajo stroški fluktuacije oziroma zamenjave zaposlenega povprečno okrog 2,5-kratnika njegove osnovne mesečne plače.

vir

Ni tako poceni...
 

kavboj

Fizikalc
30. avg 2007
2.219
0
36
Glede zasebnosti zaposlenih sam to... če ti na razgovoru za delo povejo, da ti bojo vse nadzoroval ok. Če ti tega ne povejo je to vdor v zasebnost. Npr. v vseh prostorih kjer poteka video nadzor mora bit to jasno označeno pa čeprav se nahajaš v trgovini, ki jo ima nekdo v lasti. Nadzor mora bit jasno določen in potem ni problema. Špijunaža se pa ne sme tolerirat.
 

zmerni_radikalec

Fizikalc
5. apr 2008
1.298
27
48
40
Nekje v naši ljubi kokoški
coolpower ima po eni strani prav. Lahko zamenljivi delavci nikoli ne bodo dovolj spoštovani razen v res vredu firmah. Ni razloga zato. Lahko zamenljivi nekako tudi pomeni, da človeku manjka lastne motivacije ali pa samo ne marajo svojega dela. Geniju pa bo direktor še kavo kuhal.
grin1.gif


Je pa še nekaj: tudi jaz na delovnem mestu včasih zabušavam in namesto da bi delal...berem tale forum hehe. So pač taki dnevi ko se ti ne da pa lahko imaš svojo službo še tako rad. Po drugi strani pa tudi v prostem času razmišljam o mojem delu in tudi kaj naredim na domačem računalniku pa ne dobim nič ekstra zato.

Najboljša teorija delodajalcev je takšna: jim je vseeno kaj delaš, kdaj delaš, kdaj prideš, kdaj greš. Zahtevajo samo rezultate in se ne spotikajo ob iz stene viseče kable.
wink-1.gif
 

coolpower

Fizikalc
17. sep 2007
4.218
0
36
Podpis! Moja služba uradno sicer traja 8 ur, dejansko se pa z njo ukvarja 24/7, v povprečju vsaj uro do dve v svojem prostem času, pa za to nisem plačan. Sem pa zaposlen v zelo dobri firmi, imam krepko nadpovprečno plačo in bonuse. Skratka vem, zakaj se trudim. Se mi splača in delam z veseljem. Šefi mi ne težijo ama ništa. Glavno, da je narejeno delo. Pri tem, kako bom dosegel rezultate, sem praktično samostojen. Lahko bi sicer gledal v zrak, naredil nič, po treh mesecih pa bi odletel s položaja.