Bolha, nateg ali kaj za vraga?

sixpower

Guru
22. sep 2011
2.912
2.366
113
Lublana
Obišči stran
Na bolhi sem oddal oglas za en otroški predalnik za 20€. vem da obstajajo nateguni,
ki bi radi drage zadeve poslali sinu ki je vojak v culukafriji, nakazalu denar preko WU ipd. ampak tole mi pa ni jasno. na whatsapp se mi je javil en model s telefonsko s srbsko stevilko. vprasal ce je zadeva v redu zato sem mu poslal se par slik. on potem odgovori takole:
Lahko pošlješ paket? Naročil bom kurirja in vnaprej plačal preko kurirske službe

odgovoril sem mu, da je to pač sestavljena zadeva in da ne mislim tega zdaj razstavljati, tako da bo verjetno težko prek kurirske službe to poslati. Naslednji dan dobim od njega tole:
Naročil sem dostavo in plačal blago. Potrdite na spletnem mestu in kliknite na rumeni gumb. Vnesite podatke o kartici, na katero boste prejeli denar

ok, vse disi po nategu, ampak link je res od poste slovenije, pa tudi zakaj bi nategnil nekoga za rabljen predalnik za 20€???
je komu kaj jasno?
No zanimivo tole. V začetku decembra sem na bolhi oddal oglas za neke enake stare predmete po 150eur in po nekaj dneh mi je pisal na Bolho sporočila, nek Dragan in v srbohrvaščini spraševal o izdelku in zadnji ceni in če lahko pošljem v Nemčijo. Na začetku nisem nič posumil saj je za izdelke bilo veliko zanimanja in sem tri komade že prodal kupcem, ki so jih osebno prišli iskati. V odgovoru sem opisal izdelek in povedal, da cene ne nižam. Za pošiljanje v Nemčijo pa nisem ziher, ker ne vem kako bi to izvedla glede plačila.... Na to je rekel, da mu lahko tudi na naslov v Zagreb pošljem, če mi je to lažje...in povedal, da bo on nakazal denar, samo številko bančnega računa naj mu napišem in ko bo nakazal znesek skupaj s poštnino, jaz potem pošljem izdelek...... Počasi mi je postalo vseskupaj sumljivo, se mu dva dni nisem javil, nakar dobim sms, da mi je na bolhi pustil sporočilo in vse razloženo. Potem sem mu preko bolhe odgovoril, da zdaj decembra nimam časa na pošto hodit, da se slišiva po novem letu.... Odgovori mi v lepi slovenščini...nekaj v smislu, da razume in naj mu javim kdaj bom imel čas poslati... Dan kasneje še eno sporočilo kjer mi v srbohrvaščini želi vesele praznike in novo leto in zdravja in vsej družini srečno...

Ves čas sem študiral in spraševal kako me lahko oguljufa, ker če mu dam samo številko TRR, to ne more nič, lahko res samo nakaže denar. Ampak tole kar je nacek objavil je vse jasno nisem pa ziher, če gre v mojem primru za enak način goljufije.
 
Nazadnje urejeno:

erikson

Guru
25. avg 2007
21.279
5.200
113
Ponavadi pošiljajo lažna potrdila o plačilu ali pa povezave na neke lažne banke, kjer je znesek plačan. Dokler ni denarja na računu, nič pošiljati.

Vse te spletne strani so se čisto pokvarile in se na njih dogajajo večinoma prevare. Lastniki pa nimajo nekega interesa, da bi stvari uredili.

Podobno je s craigslist v ZDA.
 

cappy

Guru
8. apr 2010
8.154
4.482
113
ma vas vsaj kontaktirajo moje krame pa noben noče pa so bolj kot ne simbolične cene... :evil:
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.004
113
Kočevska
No saj pravim, ta post sem napisal, ko se še nisem malo bolj poglobil v tole. na linku, ki mi ga je poslal je link do strani post.si (zgleda precej legit) in potem imaš gumb “prejmi denar”, ko kliknes na to, pa prides do strani kjer vneses podatke iz kartice, kamor ti bodo nakazali denar, nic posebnega, samo: ime, priimek, stevilka kartice, datum poteka in cvv kodo :D
To je pa drugo. Na to pa res lahko nasede samo velik naivnež :norec:
 

smrkec

Majstr
5. sep 2007
1.827
373
83
Imajo oa ze lepo slovenščino.
Žalostno je to, da pravi slovenci ne znajo več pisat oz ne želijo. 3x preberem, da razumem kaj bi rad...

V živo sem šel kupit telefon. Mu rečem, naj mi pove trr mu takoj vpričo njega nakažem denar. Oh nimam jaz tega. Čak, kako nimaš trr? Imaš kartico? Jah pa nočem, pol me država vidi... pa za 140€ ti noben ne bo nič. Ne ne znam jst tega... Pa sem moral it na bankomat...
 
  • Všeč mi je
  • Haha
Reactions: Matey in Hanzi

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.142
5.753
113
pri taščici
o je preblizu p
Pa ne preberem za seboj.
Ko so bile še fizične tipke in abeceda na številčnici je bilo manj napak kot sedaj.
Da bi pa vlekel in po predvidevanju telefona pisal se pa ne morem navadit. Najbrz tudi zaradi tega ker je palec prekratek
 

tgrzan

Majstr
21. feb 2009
3.766
261
83
Največja slovenska vas
Sem ravno dobil na mail glede oglasa na bolhi samo tole:

''Skot si''

Kaj zdej to pomen? Da sem Škot? S kot si? A se koti ne merijo ponavadi v stopinjah, kakšen kot je S kot?...


DEFINICIJA​



skȍt m <N mn skòtovi>​

DEFINICIJA​

1. ekspr. ono što se okotilo; životinja (ob. četveronožna); živinče
2. pren. pejor. zla, nemilosrdna, podla osoba
 
  • Všeč mi je
Reactions: Guinness

sad

Guru
24. avg 2007
20.459
9.153
113
Jaz sem par dni nazaj tudi dobil mail od Marka. Lepo spisan v slovenščini, itd. Je samo vprašal, če je še na voljo. Jaz nič posumil. Odgovorim da ja in dobim takoj odgovor, da ga zanima (spet v slovenščini, tokrat par slovničnih napak, tako da sem že vedel, kam pes taco moli) in koliko je predmet star, koliko časa ga že imam in zadnjo ceno. Sem rekel, pa da vidimo, kaj bo. Mu odgovorim in dobim takoj odgovor, da super, pa da naj mu dam moje bančne podatke, da bo lahko plačal s PayPalom :valjamse:. Sem mu nazaj napisal samo: paypal: gofuckyourself@gmail.com
Od takrat je minilo že tri dni, plačila ni in odgovora tudi ne:oops1:, prej je pa tako hitro odgovarjal. Me malo skrbi, da ga nisem morebiti užalil? :eek:
 
  • Haha
  • Všeč mi je
Reactions: jendomen in MrDaco

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Najprej sploh ne vem kaj je tu problem - taka spam sporočila prihajajo z Bolhe tudi na WhatsUp - mrtvo hladno dam cifro med nezaželene, takim "skotsi" pa samo "i tebi sine!", če se mi glih da, če se mi da še bolj pa napišem nazaj "skot pasti". :)

V glavnem nehajte cajt zgubljat z "mangupi", daš takoj v koš/ignore pa je.
 

Success

Fizikalc
5. sep 2010
531
164
43
V živo sem šel kupit telefon. Mu rečem, naj mi pove trr mu takoj vpričo njega nakažem denar. Oh nimam jaz tega. Čak, kako nimaš trr? Imaš kartico? Jah pa nočem, pol me država vidi... pa za 140€ ti noben ne bo nič. Ne ne znam jst tega... Pa sem moral it na bankomat...
Tukaj bi rad le pristavil, da je ravno to en največjih nategov v zadnjem času. S kupcem se dobiš, mu predaš robo, on ti PRED TABO nakaže denar na tvoj račun.

Problem nastane, ker tega denarja na tvoji kartici ni in ni... Kupec namreč takoj, ko gresta narazen, prekliče nakazilo (nakazilo je možno preklicati le na določenih bankah).

Tudi jaz raje poslujem le z gotovino, razen če gre za nižje zneske do 50€.

Drugače pa vedno, ampak res VEDNO, ko vas kupec preusmeri na določeno stran, preverite DOMENO! Črko po črko. Včasih je samo ena črka razlike. Layout strani ti lahko skopira vsak, ki pozna osnove html-ja in css-ja, to res ni težko. Prevar je čedalje več in čedalje več jih bo, dokler bomo ljudje še naprej naivni.

Lp, S
 
  • Všeč mi je
Reactions: McGiver

Success

Fizikalc
5. sep 2010
531
164
43
Tukaj bi rad le pristavil, da je ravno to en največjih nategov v zadnjem času. S kupcem se dobiš, mu predaš robo, on ti PRED TABO nakaže denar na tvoj račun.

Problem nastane, ker tega denarja na tvoji kartici ni in ni... Kupec namreč takoj, ko gresta narazen, prekliče nakazilo (nakazilo je možno preklicati le na določenih bankah).

Tudi jaz raje poslujem le z gotovino, razen če gre za nižje zneske do 50€.

Drugače pa vedno, ampak res VEDNO, ko vas kupec preusmeri na določeno stran, preverite DOMENO! Črko po črko. Včasih je samo ena črka razlike. Layout strani ti lahko skopira vsak, ki pozna osnove html-ja in css-ja, to res ni težko. Prevar je čedalje več in čedalje več jih bo, dokler bomo ljudje še naprej naivni.

Lp, S

Več o tem si lahko preberete tukaj: https://jabuk.si/pbb/viewtopic.php?t=66811&postdays=0&postorder=asc&start=0 (prva stran bolj spodaj)

Še ena slikca, kje se vse skupaj začne: (uporabnik je pa tako ali tako zelo znan :) )

Screenshot 2022-01-06 at 11.57.56.png
 
  • Všeč mi je
Reactions: Guinness

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.004
113
Kočevska
Tukaj bi rad le pristavil, da je ravno to en največjih nategov v zadnjem času. S kupcem se dobiš, mu predaš robo, on ti PRED TABO nakaže denar na tvoj račun.

Problem nastane, ker tega denarja na tvoji kartici ni in ni... Kupec namreč takoj, ko gresta narazen, prekliče nakazilo (nakazilo je možno preklicati le na določenih bankah).

Tudi jaz raje poslujem le z gotovino, razen če gre za nižje zneske do 50€.

Drugače pa vedno, ampak res VEDNO, ko vas kupec preusmeri na določeno stran, preverite DOMENO! Črko po črko. Včasih je samo ena črka razlike. Layout strani ti lahko skopira vsak, ki pozna osnove html-ja in css-ja, to res ni težko. Prevar je čedalje več in čedalje več jih bo, dokler bomo ljudje še naprej naivni.

Lp, S
Če ti nakaže preko Flika, dobiš v sekundi, če preko Revoluta, dobiš v sekundi, če preko Paypala pa tudi v nekaj minutah. Če pa ti nimaš mobilne banke, da bi to takoj preveril, pa ni problem kupca.