Boeing 747 zletel s steze

I

Izbrisan uporabnik #9334

Ah, to je torej masa goriva.
Kako pa izračunavate to maso? Gre to preko merilcev, matematično po teoriji ali kako drugače? Tudi - ko gledam nekatere dokumentarce okoli tega, vidim da precej točno veste, koliko je vaša mašina težka. Kako to kontrolirate? Imate kakšne senzorje in se vagate?
 

VanZ

Guru
1. feb 2008
2.775
1.859
113
Izračun goriva je samodejen glede na vrednosti, ki jih sistem pobira s senzorjev nivoja goriva. Hkrati vodi še ločen izračun goriva, ki je gorivo na tleh minus sproti izmerjena poraba. V kolikor obe vrednosti odstopata, to sporoči.
Za težo letala pa pred poletom vnesemo izračunano težo (letalo+posadka+potniki+prtljaga+cargo itd.), ki se prišteje k teži goriva (gorivo se na turbinskih letalih vedno meri z maso in ne količino), ta pa se nato spreminja glede na porabljeno gorivo. Vsemogočni 747 ima celo senzorje v podvozju, ki dajo neuradno (in presenetljivo natančno) izračunano težo in celo težišče glede na pritisk v nogah. Svašta ja :)
Načeloma se da v zraku izračunati težo letala glede na vpadni kot in moč motorjev (po domače, koliko pluži).
 
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: Cash
I

Izbrisan uporabnik #9334

Načeloma se da, ja, :D , ampak jaz tega nebi šel računat ... razen če bi mi kdo walterja prislonil nekam ... :norec:
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Hotel sem vprašat bistvo : torej tisti podatki o gorivu so masa in ne neki procenti itd?

Ter - maso poseštejete skozi tehtalne liste lagerja, ali jo direktno merite skozi kakšne senzorje?
Če jo poseštejete, bo lahko precejšnja napaka?
 

VanZ

Guru
1. feb 2008
2.775
1.859
113
Tisto je masa ja. Izmerijo jo senzorji, ki so v vsakem rezervoarju in prikažejo seštevek. Lahko pa seveda vidimo stanje v vsakem rezervoarju in globoko v sistemu še precej drugih podatkov, kar pa za posadko ni bistveno.

Ko nam tehniki letalo natankajo, dobimo tak dokument:
IMG_20190831_141514_816.JPG


Dostavljene količine so v litrih, ki se jih nato preko gostote (v tem primeru 0,777 - odvisno od temperature) pretvori v kilograme. Tu smo naročili 150 ton goriva, 500kg se doda za porabo pomožnega agregata APU na tleh. Ko natočiš 172,667 litrov, pomisliš na aktivistke Greenpeacea in njihove histerične solze..
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Ko natočiš 172,667 litrov, pomisliš na aktivistke Greenpeacea in njihove histerične solze..

Pišuka, jest mam 98 kubikov velik rezervoar za vodo doma, pa sem mislil, da imam veliko o_O . Ti pa še enkrat toliko, in to petroleja, pa še po luftu frči .... sej ni čudno, da je moja soseda pokojna teta Slavka bila čisto histerična, ko je kak avijon čez dolino letel. :norec:
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Sedaj si zamislite, da bi ji tole pokazal. Ona je namreč vsako jutro ob pol 4h vzela tisto petrolejko in šla krave pomolzt. Veste za koliko časa bi imela 172.667 litrov petroleja :norec: !

1567257282782.png
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.326
5.845
113
pri taščici
Pišuka, jest mam 98 kubikov velik rezervoar za vodo doma, pa sem mislil, da imam veliko o_O . Ti pa še enkrat toliko, in to petroleja, pa še po luftu frči .... sej ni čudno, da je moja soseda pokojna teta Slavka bila čisto histerična, ko je kak avijon čez dolino letel. :norec:
Veš kolikimi alterasem avion skoraj direkt nad glavami leti najbrž nižje od km.(Mengeš, Domžale, tule nad mano so pa najbrž še mal višje)
 
  • Všeč mi je
Reactions: Matey