Beraški zdravniki

  • Ustvarjalec teme Izbrisan uporabnik #488
  • Začetni datum

jurek1973

Guru
3. sep 2007
3.917
816
113
Če se bo "javno" (ne "državno") zminirano, potem bodo tudi zavarovalnice zdefinirale "ekonomsko totalko" v zdravstvu.
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.387
1.008
113
Celje
Obišči stran
Prvic magnet stane 4 mio in gor, drugic poraba elektrike je 10k eur mesecno. Tretjic, zdravnik košta toliko in toliko. Cetrtič cakalne vrste ne mores izracunavati na dan natancno, ker ste pacienti razvajeni v pm in so odpovedi, prenarocanja, na dnevni ravni. Za to rabis dobro administracijo in veliko. To je cisto drug svet kot prodaja avtomobilov in servisi klim. Lol
Ce stane 4 mio in gor mora delati 24/7/365, da upraviči strošek.
10k elektrike je zanemerljiva postavka za napram 4 mio in ce naredi 15 preiskav na dan s tem zneskom je to dobrih 20€ na preiskavo. Nekje v spominu imam porabo na povprecno preiskavo 20kWh. Zanemarljivo.
Da te postavi v mašino in pritisne 5 gumbov po naprej znanem protoku verjetno ni potreben zdravnik.
Narocas lahko na minuto natancno. Vzames zgodovino enega leta, izracunas povprecje… seveda pa to ne gre, ce uporabljas tehniko komunikacije s postnim golobom. Ce bi bilo narocanje urejeno online, bi lahko vse odnarocene zapolnil s tistimi ki cakajo. Posljes sporocilo 10 pacientom, da se je sprostil termin cez 2 uri. Ni vraga da eden nebi potrdil. Narocate/odnarocate pa preko telefona med 8-10 uro. Ce imas sreco da dobis prosto linijo. Tehnika izpred 30 let.

jah dejmo se branit sprememb.

p.s. delas na magnetu? Bi rabil info na koga se obrniti za bolj napredno/ racunalnisko primerjavo slik. Lahko samoplacnisko ali tujina.
 

PHOBiA

Guru
11. jul 2013
4.066
1.272
113
Druzinske zdravnike pri nas bi poslal na strokovno ekskurzijo h avstrijskim kolegom. Verjetno bi umrli, ce bi mogli tako delat. Nimajo tipicne medicinske sestre, delajo skoraj tajnice na okencu, zdravnik hodi ven, ima pc pri sebi in takoj pisena pc, klikne, ob odhodu dobis ori "tajnici" potrdilo, basta. Enkrat v zadnih 5 letih sem bil pri njem, nabita cakalnica. Zunaj pa caka moja z dojenckom. Napisem sms pelaj se nekam, ne bo me tako hitro. Pol ure ni minilo, pa sem bil zunaj. Da ne govorim o narocanju, VEDNO se nekdo oglasi, VEDNO skoraj instantno odpisejo na emaile. Pri nas? 1uro dnevno ima namenjeno za klice oz takrat se lahko klice. Inne dobis je nikoli, ker je naval. Presneto optimizacija.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.525
9.218
113
in kaj je rešitev?

Razbremenitev in višja plača.

Takoj jih lahko razbremeniš administracije in pacientov po telefonu.

-Narediš sistem avtomatskega predpisovanja zdravil za "redne". Saj pa se da do dneva točno izračunati kdaj kdo kaj rabi. Ne vem zakaj bi moral vsakih nekaj mesecev klicati, da rabim to pa to in s tem obremenjevati zdravnika, v trenutku, ko ima bolj pametno delo. Lahko računalnik pripravi "predlog" za vse paciente in jih zdravnik na koncu dneva samo pokljuka.

- izvide zapoveš, da morajo biti VSI brez izjeme v sistemu. In ko te osebni napoti na recimo odvzem krvi bo čez 2 uri izvid v sistemu. Zdravnik pogleda ko ima čas in označi/napiše kaj je naslednji korak. To se meni pojavi v aplikaciji na telefonu in vem na čem sem in kam moram naprej. Ne pa da mi reče: "pokličite me po 12 uri ko bo izvid". Čakam jaz 1 uro, ker ves čas zasedeno, ko ga dobim na telefon pa ima v obravnavi drugega pacienta in spet zmotim delovni tok.
In potem, ko opravim čez 3 mesece še recimo dodatne preiskave, so izvidi takoj vidni pri osebnem in gremo naprej. On označi zaključeno ali pa napotitev naprej. BREZ da jaz klicarim in nekaj motim. Ja vem znanstvena fantastika.
Točno to. Zadnjič pri družinskem zdravniku sem 5 min (toliko kot je rabil za pregled) gledal v zrak, ko je on tipkal recept v sistem. Zakaj hudiča se plačuje in zabija čas zdravnika za administrativno delo? To bi recimo moral zdravnik povedat v snemalnik diagnozo, zdravljenje, recepte, naslednji pregled in vozi miško k zdravniški sestri, ki zadevo pretipka. Pa vsak zdravnik vsaj dve taki sestri. Bum, 80% povečanje produktivnosti ob enaki obremenjenosti. Oz. 50% ob zmanjšani obremenjenosti, da jih ne bo toliko izgorevalo. Pa bi se verjetno potem tudi specializanti našli.
 
  • Všeč mi je
Reactions: jendomen

sandra

Guru
10. dec 2007
5.780
2.243
113
Hej , saj napišeš kaj te matra na alterju in ti dr. Yt.predpisejo zdravljenje. Še ven ne nucaš it, zastonj....
 
  • Haha
Reactions: sad
19. jul 2007
2.766
1.495
113
-Narediš sistem avtomatskega predpisovanja zdravil za "redne". Saj pa se da do dneva točno izračunati kdaj kdo kaj rabi. Ne vem zakaj bi moral vsakih nekaj mesecev klicati, da rabim to pa to in s tem obremenjevati zdravnika, v trenutku, ko ima bolj pametno delo. Lahko računalnik pripravi "predlog" za vse paciente in jih zdravnik na koncu dneva samo pokljuka.

To da ni avtomatskega predpisovanja zdravil ni birokratizem, ampak vsebinska zadeva. Tudi če nekdo že dolgo jemlje eno zdravilo, še ni zagotovilo, da je vse v redu. Lahko se je stanje izboljšalo in ni potrebe po nadaljem zdravljenju (ali pa se lahko jemlje manj zdravil - manj pogosto ali pa manjši odmerek), lahko se je stanje poslabšalo in je potrebno povečati odmerek, lahko se po dolgi uporabi pojavijo tako izraziti stranski učinki, da je potrebno kaj ukreniti (in zdravnik, bi moral te opozorilne znake opazit mnogo prej kot pacient sam, pondavadi je takrat že zelo pozno).
V idealu je to je namenjeno temu, da bi se za bolnika dejasnko poskrbelo, ne pa da se ga znebiš na tak način, da mu nekaj predpišeš.

To je v osnovi razlog, da ne dobiš kar "doživljenski recept".
Če en zdravnik samo "poklika" recepte za nadaljnih 6 mesecev, to niti ni problem protokola, ampak je problem zdravnika samega.
Če se nekaj v praksi ne izvaja, se je pa tudi potrebno nehati pretvarjati, kako stvari delujejo amapk tudi na papirjih uskladiti s realnim stanjem (to da je na papirju vse urejeno, v praksi pa nič, je pa itak lepota celotne Slovenije, ne samo zdravstva).
 
  • Všeč mi je
Reactions: igi

jest5

Guru
18. avg 2007
25.302
-8.459
113
Ajd no, imaš "obnovljiv recept". Samo to ni v nedogled, ampak se ponavadi daje za ene pol leta
 

Konec

Guru
Izključen uporabnik
22. avg 2007
1.924
753
113
GO rica
Jurek vidim da si na tekocem z stanjem v zdravstvu. Bi te prosil da en infio ce poznas.
Pred leti se je govorilo ( rekla kazala ) da je strasanski problem starejsih bogov v zdravniski zbornici ,tile nenadomestivi mrlici naj bi na vse kriplje omejevali mlade z upisi ,specializacijami...nekaj podobnega kot v odvetniski zbornici...
Je na tem kaj res ?
 
  • Všeč mi je
Reactions: jendomen

sad

Guru
24. avg 2007
20.525
9.218
113
To da ni avtomatskega predpisovanja zdravil ni birokratizem, ampak vsebinska zadeva. Tudi če nekdo že dolgo jemlje eno zdravilo, še ni zagotovilo, da je vse v redu. Lahko se je stanje izboljšalo in ni potrebe po nadaljem zdravljenju (ali pa se lahko jemlje manj zdravil - manj pogosto ali pa manjši odmerek), lahko se je stanje poslabšalo in je potrebno povečati odmerek, lahko se po dolgi uporabi pojavijo tako izraziti stranski učinki, da je potrebno kaj ukreniti (in zdravnik, bi moral te opozorilne znake opazit mnogo prej kot pacient sam, pondavadi je takrat že zelo pozno).
V idealu je to je namenjeno temu, da bi se za bolnika dejasnko poskrbelo, ne pa da se ga znebiš na tak način, da mu nekaj predpišeš.

To je v osnovi razlog, da ne dobiš kar "doživljenski recept".
Če en zdravnik samo "poklika" recepte za nadaljnih 6 mesecev, to niti ni problem protokola, ampak je problem zdravnika samega.
Če se nekaj v praksi ne izvaja, se je pa tudi potrebno nehati pretvarjati, kako stvari delujejo amapk tudi na papirjih uskladiti s realnim stanjem (to da je na papirju vse urejeno, v praksi pa nič, je pa itak lepota celotne Slovenije, ne samo zdravstva).
Odlično zapisano.
Sedaj pa mi razloži, kako zdravnik opazi te opozorilne znake, če je proces tak, da moraš poklicati (100x, da končno enkrat dobiš) sestro in ji reči, da rabiš recept. Naslednji dan te recept čaka na recepciji.
Ker po tvojem, bi se pacient moral oglasiti pri zdravniku, pa očitno te potrebe ni oz. se protokol ne izvaja.
 
  • Všeč mi je
Reactions: igi in jendomen

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Odlično zapisano.
Sedaj pa mi razloži, kako zdravnik opazi te opozorilne znake, če je proces tak, da moraš poklicati (100x, da končno enkrat dobiš) sestro in ji reči, da rabiš recept. Naslednji dan te recept čaka na recepciji.
Ker po tvojem, bi se pacient moral oglasiti pri zdravniku, pa očitno te potrebe ni oz. se protokol ne izvaja.
O protokolu se strinjam, samo jaz uporabim elektronsko pošto in recept me drugi dan čaka na Zvem. Ne vem, kje še izvajajo tehnologijo izpred desetih let (neskončni telefonski klici in papir na recepciji)
 

sandra

Guru
10. dec 2007
5.780
2.243
113
Problem je samo da se vse dlje živi.kot lahko v drugih temah razbereš se za nek banalen poseg čaka pol leta ti si pa ta čas na bolniški ki stane več kot sam poseg.

Spet v drugih temah bereš da eni niso bili pri zdravniku desetletje ker se imajo za zdrave in potem jih fršlok in kljub povišanim vrednostom horesterola krivijo covid cepivo.
Spet tretjim šele v bolnisnici na covid odelku odkrijejo da niso čist zdravi ....

Nauk. Za zdravje je tako kot vse v življenju nebo nobeden drug poskrbel kot sam. Vsaj z letnim pregledom krvi.
 
  • Všeč mi je
Reactions: nacek

PHOBiA

Guru
11. jul 2013
4.066
1.272
113
Da te popravim, holesterol ni problem, kažejo novejše študije. TUdi stare kažejo tako, pa so bile (namerno?) napačno interprenirane.
 
  • Všeč mi je
Reactions: jendomen

jurek1973

Guru
3. sep 2007
3.917
816
113
Druzinske zdravnike pri nas bi poslal na strokovno ekskurzijo h avstrijskim kolegom.
Marsikatera privat koncesijska ambulanta tudi pri nas dela tako.

V ZDju bi si pa direktor raje luknjo v koleno zbral, kot pa nabavil en speech to text dodatek za obstoječi informacijski sistem.
Ker stane 1000€ po delovnem mestu. In bi to verjetno bil najdražji del opreme v ambulanti. Se bo že zdravnik naučil tipkat malo hitreje. Če je dober za štetje plenic, bo dober tudi kot tajnica.

Šparat pa seveda mora, da bo lastniku (občini) lahko prikazal +.
Ker sicer ga bo župan podjebaval.

Veš, kaj pri ženi v ZD največ slabe volje in pritožb pacientov proizvaja?
Slabo sprogramiran telefonska centrala.
Ker če je klicani telefon zaseden, ne daje znaka za zasedeno, ampak kot da zvoni (v prazno). Al pa preveže nekam, pa nihče ne ve kam. In za preprogramirat centralo bi bilo treba pokllicat Telekom, pa plačat 300€. Ni šans. Raje predstojnica tedensko dobi 10 pritožb, pa se s tem ukvarja. Skupaj z zdravniki, ki morajo odgovore in obrazložitve pisat.

Pa inf sistem, ki 1x tedensko za pol dneva crkne. Email so tudi pogreb. Dimenzionirano za 100x manj prometa.
Informatiki so pa vsi dali odpoved, razen enega reveža, ki mora skrbet za 200 ambulant. Na razpis se pa seveda nihče ne javi, za 37. razred.
 

jurek1973

Guru
3. sep 2007
3.917
816
113
Jurek vidim da si na tekocem z stanjem v zdravstvu. Bi te prosil da en infio ce poznas.
Stanje in obnašanje "avtoritete" na nekem področju je odvisno od velikosti vrtička, ki ga obdeluje.
Na primarnem nivoju je cca 1000 zdravnikov.
To je zelo velik vrtiček, prava njiva, zato ni nekih samovoljnih predstojnikov, ker gre zdravnik brez težav 10km stran v drugo ambulanto delat.

Malo bolj "vrtičkarji" so na sekundarnem nivoju, ampak tudi tam je še vedno dokaj razpršena porazdelitev ambu lant.

Najhuje pa je na kakšni kliniki, ki je recimo edina v državi, kjer je zdravnikov za na prste prešteti.
Tam pa ima "glavni" veliko nadzora nad specializacijami in mlado konkurenco.
Z Virantovo reformo jim je sekira v med padla. Ker so dežurstva začeli vrednotiti po plačnem razredu. Pred tem je bil pavšal, za vse enako ovrednoteno dežurstvo.
In če želi mladi zdravnik priti na oddelek, mora plesati, kot šef igra. Ker nima opcije drugje. Tudi če slučajno lahko gre na drugo lokacijok, se vsi med sabo poznajo.
 

jurek1973

Guru
3. sep 2007
3.917
816
113
Po mojem bi moral roko nad iskanjem novih zdravnikov, ugotavljanju, koliko specializantov potrebujejo, ... moral držati strokovni direktor. Pa ne spraševat preveč predstojnike oddelkov, ampak malo pogledati analize, potrebe, starost trenutnih zdravnikov, prihodnje upokojitve,... in tako iskati nove specializante.
V idealnem okolju bi tudi nad dežurstvi roko držal, pa jih enakomerno razporejal med zdravnike.
 

jurek1973

Guru
3. sep 2007
3.917
816
113
Še ena cvetka našega zdravstvenega sistema.

Molnupiravir.

Minister na veliko hvali, imamo 25000 doz. Neregistriranega zdravila. S 30% možnostjo pojava neželenih stranskkih učinkov.

In kako do tega zdravila?
NE po običajnem postopku: osebni zdravnik-napotnica na infekcijsko-se tam odločijo in aplicirajo.

Seveda je treba izumit nov protokol in papir ter 3 nove obrazce.
In povsod se mora podpisat osebni zdravnik. Posebej pa še na obrazec, da se zaveda, da zdravilo ni registirano.
In se s tem izpostavlja možnosti tožbe, v tistih 30% stranskih učinkov.

Vprašanje infektologu, zakaj oni ne podpisujejo teh obrazcev: neformalni odgovor: "nihče pri zdravi pameti tega nebi podpisal."

Boljša polovica je že rekla, da od nje tega papirja ne bo nihče dobil.
 

Priponke

  • protokol-za-molnupiravir.pdf
    236,4 KB · Ogledi: 139