bedaki na cesti

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.530
8.887
113
Hudič je, ko človeku tablet spusti, steklenička pa prazna. Drugič pa prej v lekarno, da nau spet odnesl.....
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.919
1.087
113
www.adriamedia.si
Če hočeš prehitet po pravilih tak manever ni glih fajn. 5m cesta, odštej 2x po pol metra, kjer se vozta kolesarja pa recva da je fajn, da se voziš vsaj meter stran od kolesarja. 5m - 1m - 2m = 2m Zlo, zlo na meji varnosti že če se ti kolesar umakne skor na bankino, prosim tega ne počni več. Tak manever ni glih pametna stvar.

No tuki, kjer se je dons nama to zgodil se dva kamiona srečata, ampak fejst, fejst na knap, vaška cesta brez sredinske črte, dodaj da je bil kombi, pa da je celo skor prav prehitel una dva nasprot je bil praktično s kolesi na najinem robu, je šla v tisto muldo ob cesti, da ni priletela v špegu z glavo. Takmu bi bil sposoben kej nardit, ne pa da bi mu fakiča kazal. Ob manevrih ki ga ti opisuješ sam odmajem z glavo, fakiči so kontraproduktivni.

V bistvu ne leti nate, ampak na tiste, ki bi kar prehitevali: kolesarje se prehiteva z bočno razdaljo 1,5 metra. Če sat vsak pol metra od roba (kar je OK), torej ostane 1m ceste. No go.
In bolj na splošno: če gre nasproti kolesar, se pač ne prehiteva, kot bi šel nasproti avto. Pač počakaš. Enako počnem, če je na cesti pešec.
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.291
2.391
113
še v SLO - ampak komaj
V bistvu ne leti nate, ampak na tiste, ki bi kar prehitevali: kolesarje se prehiteva z bočno razdaljo 1,5 metra. Če sat vsak pol metra od roba (kar je OK), torej ostane 1m ceste. No go.
In bolj na splošno: če gre nasproti kolesar, se pač ne prehiteva, kot bi šel nasproti avto. Pač počakaš. Enako počnem, če je na cesti pešec.


Kaj si pa ti danes vzel? :oops1::eek::evil:
 
  • Haha
Reactions: Robert in Matey

Ledenko

Guru
18. jul 2011
2.474
861
113
A Cruze celo 210km/h leti? Pa vsi jamrajo, da ta jajca ne grejo nikamor :evil:
 

Floki

Guru
6. sep 2007
9.891
3.018
113
A Cruze celo 210km/h leti? Pa vsi jamrajo, da ta jajca ne grejo nikamor :evil:

Dizel ima to končno hitrost, ga je šel sprobat pa so mu policaji potrdili kar piše v tehničnih specifikacijah :evil:
 

Romzi

Guru
4. sep 2008
9.636
3.450
113
Dobrova pri LJ.
V bistvu ne leti nate, ampak na tiste, ki bi kar prehitevali: kolesarje se prehiteva z bočno razdaljo 1,5 metra. Če sat vsak pol metra od roba (kar je OK), torej ostane 1m ceste. No go.
In bolj na splošno: če gre nasproti kolesar, se pač ne prehiteva, kot bi šel nasproti avto. Pač počakaš. Enako počnem, če je na cesti pešec.
Zanimivo. Ko imaš ob cestišču namalano tisto 60 cm kolesarsko stezo, pa bočna razdalja 1,5 metra ni več potrebna?
Pa prosim naj en poduči večino kolesarjev, da ta ista bočna razdalja velja tudi za njih, ko se na križiščih in cestnih zaporah po desni rinejo mimo.
 

Romzi

Guru
4. sep 2008
9.636
3.450
113
Dobrova pri LJ.
To je bilo namenjeno tistim, ki so bolj papeški od papeža in me "učijo" kako naj varno vozim.
Pa da ne vlečem debate v nedogled: priporočena razdalja pri prehitevanju kolesarjev je 1,5 metra, nekateri omenjajo celo 2 metra pri hitrostih nad 50 km/h :bonk:
Kar bi v praksi pomenilo, da marsikje ne bi prehitel niti solo kolesarja, ker so ceste enostavno preozke.
Zakon sicer ne predpisuje točne bočne razdalje, predpisuje pa, da je treba to početi tako, da prehitevanega ne ovira in ne ogroža.
Kot izkušen voznik trdim, da prehitevam varno (metra ne nosim s sabo, tako da možno da prehitevam z bočno razdaljo 1,3 m).
Če temu ni tako, bo žal v črni kroniki.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.530
8.887
113
Se ti ne da dopovedat vidim, pa mi je mal čudno, ker tudi voziš kolo in si po napisanem normalen v glavo. Sej ni čudno pol, da doživlja človek na cesti take, da se sam za glavo drži. Eno je, da ti za kolesarjem počakaš, potem greš pa lepo mimo, kje se da prilagodit in tam boš mel tud mene in vsakega normalnega bližje robu ceste kot sicer, enako velja na vzponih, kjer si itak počasen in se lažje pelješ bližje robu , drugo pa, da s hitrostjo 110 kmh pičiš mimo par centi od komolca. Če ti je kolesar žugal, se že ni počutil varno, je pa možnosti tudi, da je pač cepec, sam ne verjamem. Ob nasprotnem prometu se ne prehiteva, pika amen. To so te že v avtošoli učil in od vpitja "kolesarji" mene ušesa bolijo, tokrat se je inštruktor drl....kolesarji.

Sej prigod je polno in sem jih kot kolesar, ki je veliko na cest že navajen predvidet, pa tud v avtu predvidim kak manever od kakega zagnanega Pantanija. Včeraj, cesta po Polževem. Tam je vedno polno otrok na cesti pa pešcev z obeh strani, pač vaška cestica skozi naselje. Ko slišiš avto za sabo, ti je lohk jasno, da ne bo počakal, čeprav vidi, oziroma mora videt, da imaš ti tam, kjer bi po njegovo moral vozit kolesar pešca in da moraš ti pešca obvozit in da se ne gre na vsak način guzit med kolesarja in pešce na obeh straneh. Kot kolesar imaš v takem primeru dve možnosti da si varen, al se ustaviš, al se pa pač počiš na sredo ceste dokler nisi mimo pešcev. Ker kolo ni široko sam tok kot so gume, pa žal tako misli marsikak as za volanom, tud avtobus se je že guzil s polnim šusom mimo mene v križišču med otokom na levi in pločnikom na desni, moja spredi je skor padla. Od takrat grem skozi to križišče vedno po sredini.

Al pa klasika, ko je pač dec navajen sekat ovinke in se it rally. Ta ti seka ovinek tko k zmer, tud če ma kolesarja nasprot, sej kolo je pa ja ozko in mu lohk pustiš sam pol metra placa.

Tam, kjer imaš pa narisan kolesarski pas pa tud ne rabiš ravno s špegli mim komolcev, ti je pa tist pas lahko v pomoč, da si narišeš navideznega na vsako cesto, pa bo jasn, kok placa najmanj rab kolesar da lohk varno vozi. In če greš na 1,3 metra mim je še zmer zadost, tud meter bo čist OK, če nimaš ravno stotke not, sam kar je manj je pa že zanimivo, pa eni ne pustijo niti pol metra, verjem.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Veste kaj mi je "smešno" - smo čez vikend kolesarili po Prekmurju; kolesarskih stez imajo itak bistveno več kot mi v MB in okolici, ampak kjer jih ni, so tudi ceste na pol prazne, ampak ko te kdo prehiti, če je domačin, se lepo na široko izogne, če pa te "na komolec" pa ima 99,9% LJ registracijo, kar seveda ne pomeni, da not ni domačin z avtom "iz tujine", ampak zgolj kaže na nek simptomatični večvrednosti kompleks.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.530
8.887
113
V Prekmurju imam tudi sam takšne izkušnje, tam so ljudje na splošno bolj tolerantni, najslabš je pa ravno kle pri nas v okolici LJ. Je bil pa včer ta na Polževem z MS tablicami ;) kot za nalašč hahaha
 

hermann

Guru
19. mar 2014
9.230
5.791
113
da so v Prekmurju izredno uvidevni do kolesarjev sem opazil tudi sam

mogoče tudi zato, ker veliko domačinov tako "potuje"
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.530
8.887
113
Z vožnjo po sredi pasu tam, kjer ni osnovnih možnosti za prehitevanje itak narediš kot kolesar največ za svojo varnost. To so recimo umiritveni otočki na vhodu in izhodu iz naselij, zgoraj opisane situacije, ko imaš nekaj za obvozit, pešca recimo, al pa celo družino z vozičkom. Tak primer so tudi semaforizirana zožanja, je pa res, da tam pa lohk požreš vse živce avtomobilom, če se po Francosko preguziš mimo celotne kolone, ki čaka na zelen semafor. Sam vedno počakam, da gre cela kolona mimo in pol štartam. Sem že doživel, da me je en počakal in se zahvalil.
 

Romzi

Guru
4. sep 2008
9.636
3.450
113
Dobrova pri LJ.
V bistvu s kolesom na cesto skoraj ne grem več, ker je za normalno vožnjo (in rekreacijo) prometa enostavno preveč (kolesarjev in avtomobilov).
Za to, da podkrepiš svoj prav, navajaš mejne primere, ki jih od mene nisi prebral (polno pešcev in otrok, naselje, 110 km/h, sekanje ovinkov, ....).
Večina voznikov na dveh ali štirih kolesih je normalnih, najbolj pa si zapomnimo ekstreme.
Pred prehitevanjem presodim ali je za prehitevat ali ne, že po načinu kako kolesar pelje.
Pri šajtarjih si res vzamem velik placa, ker nikoli ne veš - mednje spadajo stradeci, pa tudi tisti, ki malo preden ga dohitiš, pogledajo nazaj in zašajtajo kot ob vipavski burji. :bonk:
Potem imaš modele, ki se umaknejo povsem na rob tudi tam, kjer ni nobenih realnih možnosti za prehitevanje. Pol pa nazaj gledajo, ker se jim zdi čudno da ne greš mimo. Očitno imajo slabe izkušnje?
Kot rečeno, v skoraj 25-letni vozniški karieri sem se do zdaj uspešno izmikal trkom s kolesarji, upam da tako tudi ostane.
je pa možnosti tudi, da je pač cepec, sam ne verjamem.
Glede na količino biciklostov pri nas je nemogoče, da ne bi vsaj 1x tedensko naletel na cepca.
Ob nasprotnem prometu se ne prehiteva, pika amen. To so te že v avtošoli učil in od vpitja "kolesarji" mene ušesa bolijo, tokrat se je inštruktor drl....kolesarji.
Haha, ko sem bil v avtošoli, kolesarjev večinoma nismo prehitevali, ampak obvozili.
Pa še to: eno se je strogo držat pravil kot pijanc plota, drugo je realnost. Realnost je (vsaj na našek koncu), da je kolesarjev ko plevela - že tako v lepem vremenu ne prideš nikamor, ker je na vsakih 300 metrov eden. Na 10km vožnje ni nobena posebnost da 10x izvajaš proceduro:
bremza - čakanje na primeren odsek - cancel - čakanje na (DOVOLJ) prost promet nasproti - cancel - čakanje na primeren odsek - prehitevanje - ponovitev čez 300m :bonk:
 
  • Všeč mi je
Reactions: BornSkeptic

Romzi

Guru
4. sep 2008
9.636
3.450
113
Dobrova pri LJ.
Ne vem če je kdo opazil: v Prekmurju so večinoma ravne in pregledne ceste, v naših rovtah je 300 m ravnine skoraj razlog na praznik.
Ne glede na to ne prehitevam na komolc, na 1,5 metra bočne pa tudi ne, ker enostavno ni življensko.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.530
8.887
113
Romzi Ja hebiga takle maš, nimaš kaj, cesta je za vse tud za kolesarje. Z ostalim se pa strinjam in se mi je zdel, da pač nisi bedak za volanom.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.530
8.887
113
Ne vem če je kdo opazil: v Prekmurju so večinoma ravne in pregledne ceste, v naših rovtah je 300 m ravnine skoraj razlog na praznik.
Ne glede na to ne prehitevam na komolc, na 1,5 metra bočne pa tudi ne, ker enostavno ni življensko.
Zgoraj sem ti napisal 1m vsaj, seveda odvisno od situacije. Pri nas te pa na milmeter prehiti tud na ravni prazni široki cesti, ker si pač pajkičar.
 

zaseka

Guru
5. dec 2015
3.502
1.816
113
da so v Prekmurju izredno uvidevni do kolesarjev sem opazil tudi sam

mogoče tudi zato, ker veliko domačinov tako "potuje"
Povprecen prekmurec prevozi dvatisoc km letno, povprecen ljubljancan in okolican pa vsaj 20.000km in verjemi, da imamo poln kura.c pedrov na specialkah. Poleg tega se jih veliko spomni kolesariti med 14-16h po najbolj obremenjenih cestah, recimo nemska obvozna v lj ipd tako, da se nam gladko jebe za vase treninge.