bedaki na cesti

creep

Fizikalc
19. jul 2007
1.306
50
48
42
www.lampret.net
Če se komu kisa na cesti se tistim pešcem, ki prečkajo cesto na prehodu, ne da bi se prepričali če to lahko varno storijo, kot to veleva zakon.
In ki so prepričani, da imajo na prehodu absolutno prednost.

Ne vem, na koga tole leti. Ker odgovarjaš meni, ti bom rekel, da še enkrat preberi, kar aem napisal. Avto mi je ustavil pred prehodom, potem sva s tamalo šla čez cesto, takrat pa je voznik 2. avta čez prehod prehitel tega, ki nam je ustavil. Medtem, ko sva midva s tamalo hodila čez prehod. To se ti zdi normalno obnašanje?
Iti osebno do župana morda... :rolleyes:
Uradni odgovor občine je bil, da ker je prehod po novem med dvema krožnima križiščema, lezeči policaji niso potrebni. Po njihovo naj bi avti vozili počasneje, odkar so klasično semaforizirano križišče nadomestili s krožnim.

V praksi pa je tako, da prej so se na (navadnem) križišču avti skoraj ustavili, ker cesta ni bila prednostna in so potem vozili tu mimo bistveno pocasneje. Odkar je krožno, pa nekateri lih da ne po 2 kolesih vozijo skozi krožno in posledično tudi bistveno hitreje naprej čez prehod. Včasih ko stojimo na prehodu gre tudi 10 avtov mimo, preden kdo
Če se komu kisa na cesti se tistim pešcem, ki prečkajo cesto na prehodu, ne da bi se prepričali če to lahko varno storijo, kot to veleva zakon.
In ki so prepričani, da imajo na prehodu absolutno prednost.

Ko greva s tamalo v vrtec čez omenjeni prehod, čakava tudi po 10 in več avtov, da nama kdo ustavi, da lahko prečkava. Mi na kraj pameti ne pride skakat na cesto. Sploh zjutraj, ko vozijo nekateri ko zombiji pun gas cez prehod. Pa gre za šolsko pot, omejitev 40 km/h.

Tko da ni dileme, komu se tu kisa.
 
  • Wow
Reactions: navlixx

afroC

Majstr
6. jun 2009
2.771
351
83
Pešec, ki želi čez zebro prečkati cestišče, IMA prednost. Tisti, ki tega ne veste, vrnite izpit. (Pustimo zdaj tiste milenijce, ki so zatopljeni v telefon in se dobesedno mečejo pod avte, ker dejansko ne pogledajo ne levo, ne desno). V Slo je to skoraj nacionalna folklora, da se ne ustavlja pešcem. Kazen za neupoštevanje tega je koliko...500 EUR? A je pač premalo nadzora, velja balkanski zakon močnejšega v smislu ko te jebe, jaz sedim v svojem ljubljenem plehu, ti pa mene počakaj, da bom mimo in potem pojdi čez. Škoda 3 ml bencina in bremz za ustavljanje in ponovno speljevanje.

Debile, ki ne ustavljajo pešcem, bi bilo potrebno striktno kaznovati, ne pa absurdne kazni za 5 km/h čez omejitev v coni 30 in podobni nesmisli.
 

LeQuack

Guru
26. avg 2007
6.846
3.364
113
40
Lj
Pešec, ki želi čez zebro prečkati cestišče, IMA prednost. Tisti, ki tega ne veste, vrnite izpit. (Pustimo zdaj tiste milenijce, ki so zatopljeni v telefon in se dobesedno mečejo pod avte, ker dejansko ne pogledajo ne levo, ne desno). V Slo je to skoraj nacionalna folklora, da se ne ustavlja pešcem. Kazen za neupoštevanje tega je koliko...500 EUR? A je pač premalo nadzora, velja balkanski zakon močnejšega v smislu ko te jebe, jaz sedim v svojem ljubljenem plehu, ti pa mene počakaj, da bom mimo in potem pojdi čez. Škoda 3 ml bencina in bremz za ustavljanje in ponovno speljevanje.

Debile, ki ne ustavljajo pešcem, bi bilo potrebno striktno kaznovati, ne pa absurdne kazni za 5 km/h čez omejitev v coni 30 in podobni nesmisli.

Kaznovanje z denarjem je brezveze. Namesto 500EUR bi moralo bit 500 ur pobiranja odpadkov ob cestah.
 
  • Všeč mi je
Reactions: koliko

Jado

SCANIA, na uro ziher 140
21. maj 2008
15.614
199
63
Kranj
Kolega , ki živi in dela v AVT skoraj 3 leta, ko pride kdaj na obisk v SLO pa če gre kam peš, pravi, da je čisto drugi svet tukaj.....pa je prej živel 35+ let tu ampak se je navadil gor na kulturo ustavljanja pa mu je tukaj takoj "bad"....folk ne ustavi, to je dejstvo, ne jebe pešča, policijo in občino boli krščen duš....od pešča ni denarja....
 

sistemik

Majstr
15. jul 2011
3.342
313
83
Cel post zagovarja voznika. Hočeš reči če tebe nekdo zbije ko ne boš imel kresničke in oblečen v črno, potem ne boš jezen? V bolnici boš dajal thumbs up in recimo pijanemu vozniku boš poslal msg "ni panike stari, itak nisem mel kresničke"?
Ne zagovarjam voznika, zagovarjam pa vidnost pešcev... Ter seveda tudi previdnost le-teh.
Sem voznik in sem tudi pešec.
Kot voznik vem, da so pešci v temi, po možnosti, ko dežuje, večkrat slabo vidni kot pa vidni. In sem zato še posebej previden, nisem pa jasnoviden, da bom vedel, kdaj bo nekdo iz teme skočil na cesto, če se ga večkrat sploh ne vidi (temne hlače, črna bunda).
Kot pešec pa vem, da me morda voznik ne vidi, zato rajši počakam in se prepričam, da me vidi, kot pa da izsiljujem prednost, ki jo imam na prehodu za pešce.

Sicer pa, še enkrat, ta video je point vsega.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Vojnik in afroC

sistemik

Majstr
15. jul 2011
3.342
313
83
Pešec, ki želi čez zebro prečkati cestišče, IMA prednost. Tisti, ki tega ne veste, vrnite izpit. (Pustimo zdaj tiste milenijce, ki so zatopljeni v telefon in se dobesedno mečejo pod avte, ker dejansko ne pogledajo ne levo, ne desno). V Slo je to skoraj nacionalna folklora, da se ne ustavlja pešcem. Kazen za neupoštevanje tega je koliko...500 EUR? A je pač premalo nadzora, velja balkanski zakon močnejšega v smislu ko te jebe, jaz sedim v svojem ljubljenem plehu, ti pa mene počakaj, da bom mimo in potem pojdi čez. Škoda 3 ml bencina in bremz za ustavljanje in ponovno speljevanje.

Debile, ki ne ustavljajo pešcem, bi bilo potrebno striktno kaznovati, ne pa absurdne kazni za 5 km/h čez omejitev v coni 30 in podobni nesmisli.
Res je, ima prednost, ampak mu to ne bo nič pomagalo, če ga boš kot voznik opazil šele, ko si nekaj metrov pred prehodom (tema, mokra cesta, temna oblačila, slaba osvetljenost prehoda). Tudi pri <40km/h je zavorna pot daljša kot pa 5 - 10m.
Bodi viden - bodi previden. In se ti ne bo nič zgodilo...
Imaš absolutno prednost - da, jo imaš, ampak morda pa je to bil tvoj zadnji božič.

Da ne bo kdo narobe razumel, jaz ustavim pred prehodom, ko vidim pešca, da bo prečkal cesto. Se mi pa je večkrat zgodilo, da jaz na svojem pasu ustavim, mimo mene pa na drugem pasu kamikaza, ki ne jebe sistema... K sreči imam od nedavnega dashcam, tovrstni posnetki bodo v prihodnje posredovani policiji. Na rondojih v okolici Qlandije v MB ter pri Štuku je to zelo pogosta praksa.
 
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: afroC in Matey

igiNo1

Guru
24. feb 2018
1.414
638
113
Seveda ima pešec prednost.
Sedaj pa preveri koliko jih je umrlo, na prehodu za pešce, ko so imeli prednost.
Pa koliko mrtvih motoristov je imelo prednost? Brez veze, da ti na nagrobnem kamnu piše "imel je prednost".
Vsaj malo moramo udeleženci prometa spremljati dogajanje v prometu, predvsem pa paziti na sebe.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad in Matey

mirsi

Predator
4. jun 2014
7.774
-216
113
Pešec, ki želi čez zebro prečkati cestišče, IMA prednost. Tisti, ki tega ne veste, vrnite izpit. (Pustimo zdaj tiste milenijce, ki so zatopljeni v telefon in se dobesedno mečejo pod avte, ker dejansko ne pogledajo ne levo, ne desno).

Res je, ima prednost, .......
Seveda ima pešec prednost.
Evo zato pa prihaja to takšnih nesreč, ker ne poznate najbolj osnovnih pravil prečkanja ceste, logična posledica. Ta pravila za razliko od vas pozna vsak 5-letnik iz vrtca.
Pešec na prehodu NIMA absolutne prednosti, še manj zakon ločuje pešce po starosti in jim na osnovi milenijstva podarja prednost.

83 čl. -2. stavek velja za koga?
 
  • Všeč mi je
Reactions: brane_new

Vojnik

Guru
16. apr 2017
1.299
824
113
Kolega , ki živi in dela v AVT skoraj 3 leta, ko pride kdaj na obisk v SLO pa če gre kam peš, pravi, da je čisto drugi svet tukaj.....pa je prej živel 35+ let tu ampak se je navadil gor na kulturo ustavljanja pa mu je tukaj takoj "bad"....folk ne ustavi, to je dejstvo, ne jebe pešča, policijo in občino boli krščen duš....od pešča ni denarja....

Res je. Ampak v Avstriji pesci ne skacejo na cesto tako, kot pri nas in izsiljujejo prednost kot ultimativno pravico. Pri nas je odnos pescev in kolesarjev vsaj tako nespostljiv do avtomobilov, kot tudi obratno.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sistemik

sistemik

Majstr
15. jul 2011
3.342
313
83
Evo zato pa prihaja to takšnih nesreč, ker ne poznate najbolj osnovnih pravil prečkanja ceste, logična posledica. Ta pravila za razliko od vas pozna vsak 5-letnik iz vrtca.
Pešec na prehodu NIMA absolutne prednosti, še manj zakon ločuje pešce po starosti in jim na osnovi milenijstva podarja prednost.

83 čl. -2. stavek velja za koga?
Absolutne prednosti ZPrCP ne pozna, to je le bolj pogovorno... :zavijazocmi:

Bolj kot 2. odstavek 83. člena ZPrCP pride v tej debati v poštev 8. odstavek istega člena, tega odstavka pa veliko pešcev ne pozna / ne upošteva.
https://zakonodaja.com/zakon/zprcp/83-clen-udelezba-pescev-v-cestnem-prometu
 

mirsi

Predator
4. jun 2014
7.774
-216
113
Absolutne prednosti ZPrCP ne pozna, to je le bolj pogovorno... :zavijazocmi:

Bolj kot 2. odstavek 83. člena ZPrCP pride v tej debati v poštev 8. odstavek istega člena, tega odstavka pa veliko pešcev ne pozna / ne upošteva.
https://zakonodaja.com/zakon/zprcp/83-clen-udelezba-pescev-v-cestnem-prometu
Ja, sorry, saj ta odstavek sem mislil, je bil na prejšnji strani citiran kot drugi stavek, pa nisem šel preverjat v zakon.

Kar pomeni da pešec na prehodu nima absolutne prednosti ampak pogojno. Prednost dobi šele takrat, ko mu jo vsi drugi prepustijo, torej se vsi ustavijo pred prehodom, ali je iz njihove vožnje razvidno da se bodo, ali pa ko nikjer ni nikogar.

In vsi tisti, ki jih je povozilo na prehodu za pešce so kršili 83.čl. 8 odstavek.

Veliko škodo delate, in v nevarnost spravljate pešce s svojim pisanjem in ponavljanjem, da ima pešec na prehodu prednost. Ker ni res. Žalostno da to tudi v tistem videu ni povedano in pojasnjeno.
In preberi malo prispevke v tej temi, koliko pešcev je prepričanih da ima na prehodu absolutno prednost. Pa prispevke iz medijev, ko koga na prehodu povozi, nikoli ne pozabijo napisat da je pravilno prečkal cesto, pa ni res, ni upošteval 8.odstavka. Pa spomni se tistih dveh kur na slovenčevi - vsi so trdili, da sta prečkali cesto pravilno.
Pa v prvem razredu so vsi znali pravilno čez cesto. Danes jih večina ne zna. Kaj misliš kdaj in predvem zakaj so "pozabili"
 

sistemik

Majstr
15. jul 2011
3.342
313
83
Ko je pešec že na prehodu, ima prednost... Mišljeno je bilo tako.
Če pa še stoji pred prehodom, pa vem, da nima prednosti in da se mu ne bi smelo ustavljat in ga "klicat" na prehod.

Največja težava s pešci je ravno ta, da so zadnje čase kot kure, ki mislijo, da imajo vedno in povsod prednost. Ko je že na zebri je eno, ko pa še stoji ob robu, pa je nekaj drugega...
Največ težav s pešci je v okolici šol (pri Lidlu na Teznu), na Ljubljanski ter v okolici Štuka, ker mladina hodi kot da ceste in avtomobilov ni. Še dobro, da se jih ne povozi...

Tisti video iz nekaj postov nazaj je več kot dovolj zgovoren.
 

mirsi

Predator
4. jun 2014
7.774
-216
113
Ko je pešec že na prehodu, ima prednost... Mišljeno je bilo tako.
Če pa še stoji pred prehodom, pa vem, da nima prednosti in da se mu ne bi smelo ustavljat in ga "klicat" na prehod.
Pravzaprav ni tako.
Pešcu moraš ustavit, ko stoji pred prehodom in kaže namero da bo prežkal. Pešec pa ne sme stopit na prehod, dokler nisi pred prehodom ustavil oz. pokazal nedvoumno namero da boš. (začel bremzat). Takrat je šele varno.
Največja težava s pešci je ravno ta, da so zadnje čase kot kure, ki mislijo, da imajo vedno in povsod prednost.
Tako je. Mislijo pa, da imajo prednost, ker jim vseskozi nabijate, da imajo na prehodu prednost. Kar poglej v tej temi par strani nazaj, kolikokrat je kdo napisal, da ima pešec na prehodu prednost.
Pa spomni se tiste široke debate tu o dekletih s slovenčeve, kakšne infarkte so nekateri tu doživljali, ko sem napisal, da dekleta niso prečkale cesto pravilno, in da sta sokrive za nesrečo. Ker v vseh člankih niso enkrat pozabili napisat, da sta dekleti prečkali prehod pravilno, da sta imeli prednost.....

In logična posledica te zgrešene kampanije (tudi videu je zgrešen), da človek sedaj misli, da ima na prehodu absolutno prednost. In stopi na prehod, ne da bi pogledal levo - desno - saj je prepričan da ima prednost. Saj v vrtcu in šoli je še vedel, kako se pravilno prečka cesto, sedaj pa žal ne več.
 
Nazadnje urejeno:

LeQuack

Guru
26. avg 2007
6.846
3.364
113
40
Lj
Pešcu moraš ustavit, ko stoji pred prehodom in kaže namero da bo prežkal. Pešec pa ne sme stopit na prehod, dokler nisi pred prehodom ustavil oz. pokazal nedvoumno namero da boš. (začel bremzat). Takrat je šele varno.

To je nesmiselno. Se pravi pešču moraš ustaviti kot praviš, hkrati pa praviš da moraš imeni namero da se ustaviš, čeprav si prej rekel da se itak moraš.
 

mirsi

Predator
4. jun 2014
7.774
-216
113
To je nesmiselno. Se pravi pešču moraš ustaviti kot praviš, hkrati pa praviš da moraš imeni namero da se ustaviš, čeprav si prej rekel da se itak moraš.
A je treba še narisat?
Če si voznik : Ko vidiš pešca pred prehodom, ki namerava prečkat cesto čez prehod mu moraš ustavit. In to narediš tako, da daš nogo z gasa, zabremzaš in se ustaviš pred prehodom.
Če si pešec: Ko vidiš, da te je voznik opazil in zmanjšuje hitrost in ti ustavlja, si prepričan, da ima voznik namero ustavit pred prehodom, vozi s takšno hitrostno da bo ustavil, lahko stopiš na prehod in prečkaš. Ker takrat je varno. (čeprav se takrat voznik mogoče še ni ustavil).
Po domače: pešec sme prečkat cesto takrat, ko vidi da mu nekdo ustavlja, ko mu je nekdo ustavil, ali pa ko ni nikjer nobenega.
 
Nazadnje urejeno:

mirsi

Predator
4. jun 2014
7.774
-216
113
Sicer pa, še enkrat, ta video je point vsega.
Tale video je zgrešen do amena in potencialni krivec za marsikatero nesrečo.
V videu je nekajkar omenjeno da ima pešec prednost, pa to ni res.
Obakrat, ko je pešec skušal prečkat cesto PREDNOSTI NI IMEL.
Zaradi 8. odstavka 83-ga člena. ki ga očitno tudi režiser ne pozna.

Potem se pa čudimo, zakaj toliko nesreč na prehodih za pešce. To je logična posledica takih in podobnih kampanij, ki pešcem dopovedujejo, da imajo na prehodu absolutno prednost. Čeprav to ne drži.

Tisti angel bi moral pešcu povedat - Jože ti ne smeš čez cesto, moraš pred prehodom počakat, pogledat levo - desno, in ko se prepričaš, da boš lahko varno prečkal cesto, šele potem lahko greš preko. Ne pa da mu v bistu reče - ja imaš prednost samo vseeno raje počakaj.
 
  • Všeč mi je
Reactions: _BANDIT_

sass

Guru
1. sep 2007
5.101
742
113
no, ko sem v avtu, sovražim bedake, ki se mi limajo na rit, pa počasnele, ki se obirajo pred menoj
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

LeQuack

Guru
26. avg 2007
6.846
3.364
113
40
Lj
Nekje sem prebral da avtomobil ima podoben efekt kot alkohol na ljudi, v smislu da se pokaže pravi obraz ljudi. Tako da če nekdo sicer skriva svojo agresivnost, se bo ta slej ko prej pokazala pri vožnji ali ko se ga napije recimo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: jekleni