Bazen:

PHOBiA

Guru
11. jul 2013
4.065
1.272
113
Zato omenjam, vem da je odvisno od občine do občine in vsaka ima svoje dajatve na iztočeno vodo. Pač si preračunaš malo, sredstvo za prezimovanje za 50m3 ga porabiš lahko tudi nekaj litrov, recimo kantica 3l 20€, rabiš še za klor šok, verjetno več kot 1x kantica 5kg klor granulata 50€, algicid verjetno spet kakšne 20-30€. Skupaj si na 100€. Polnjenje 50m3 vode je odvisno od lokacije, se mi ne da iskat zato ugibam.. 80-150€.

Kot receno, problem je svinjarija. Bom poslikal naslednje leto, ko se bo rihtal bazen. Dobra tekocina za prezimovanje olajsa tudi ciscenje, saj se naj ne bi takp prijelo na bazen. Pa sem vseenp moral se rocno drgnit. Si ne predstavljam potem kako bi bilo, ce 8 mesecev ne bi naredil nic. Na izkusnjah se ucimo, bom videl, koliko me stane to sezono in kako bo izgledalo vse skupaj naslednje leto pred sezono.

Glede kemije.. Ce kdo hodi v toplice, tiste dni fase verjetno vec kemije, kot v domacem bazenu celo sezono kopanja.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.879
5.157
113
Si ne predstavljam potem kako bi bilo, ce 8 mesecev ne bi naredil nic. Na izkusnjah se ucimo, bom videl, koliko me stane to sezono in kako bo izgledalo vse skupaj naslednje leto pred sezono.
Glej tak je, jeseni ti pade not listje, ga z mrežo cukneš ven, ko jesen oddela svoje. To je to kaj je svinjarije. Pol alge so pozimi na minimumu. Jaz ji praktično nimam. oziroma gladko vidim ko podna. konec pomladi pa pridejo. Predn zalaufam pobožam celega s krtačo, te ne vidiš 5cm globoko v vodi. Ruknem par tablet klora v skimer in je drug dan modra voda. Torej alge hin, ostali delci.

Ko gori eni govorijo o kemiji kak je draga. Tudi ko ga napolniš se bi naj kao klor šok nardil. Klor tablete so pa v hoferju v ajmerjih vsako leto občutno ceneje kot povsod drugod. Pač daš v skimer par tablet in zalaufaš filter, jih dokaj hitro poje. Nerabiš granulata kupovst.

Bistvo vsega je pa dovolj velik filter. Filter, ki je na zgornji meji tega ne bo dohajal. Filter, ki je na spodnji meji gladko. Tudi steklo v filtru je neprimerno boljše od peska al pa bog ne daj one vate.

In pa seveda klor generator doda piko na i. To je pa zakon. celo poletje sem šel skozi brez vsake kemije. 50 kil soli na začetku not in je to to. A prej 3 leta eh saj nerabim tega. Budala, da nisem nabavo sprve.


V glavnem predn sem bazen kupoval ga skoraj nisem, ker sem slišal svašta teh zgodb kak je treba skos nekaj. Nič ne delam praktično. Pa smo vsak dan not. Še danes je bla voda na 27° In upam, da bo še kak teden uporabno.
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.939
5.014
113
Če ne želite kemije, res toplo priporočam sol in klorgenerator.. Že tretje leto vsipam na začetku sezone dovolj soli in je čez celo sezono mir in nič dodatnega dela (razen kaj z mrežico ven poberem po vrhu).. Je pa res, da vsako jesen pospravimo bazen in spomladi napolnimo s čisto vodo (12m3)... Tudi prijatelj ima podobne izkušnje (on sicer zazidanega in ima v strojnici še dodatne napravice za čisto vodo, ampak tudi uporablja samo sol v vodi).
Jaz bi to takoj natedil, samo so mi prišli predračuni za avtomatiko okoli 3 jurje, pa sem rekel, bom raje tablete v skimer metal.
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.836
2.089
113
Ja in pa vprašaj se, kam stočiš slano vodo. Sicer res ni hudo slana, ampak travo z njo si ne bi upal zalivat, kaj šele kaj bolj zahtevnega. Tako da verjetno gre v odtok..
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.836
2.089
113
Hvala za to. Saj sem sicer predvideval, da nekaj hudega ne bi smelo biti.. Bom lahko drugo leto naredil slano vodo mirnejše vesti :)
 

PHOBiA

Guru
11. jul 2013
4.065
1.272
113
Glej tak je, jeseni ti pade not listje, ga z mrežo cukneš ven, ko jesen oddela svoje. To je to kaj je svinjarije. Pol alge so pozimi na minimumu. Jaz ji praktično nimam. oziroma gladko vidim ko podna. konec pomladi pa pridejo. Predn zalaufam pobožam celega s krtačo, te ne vidiš 5cm globoko v vodi. Ruknem par tablet klora v skimer in je drug dan modra voda. Torej alge hin, ostali delci.

Ko gori eni govorijo o kemiji kak je draga. Tudi ko ga napolniš se bi naj kao klor šok nardil. Klor tablete so pa v hoferju v ajmerjih vsako leto občutno ceneje kot povsod drugod. Pač daš v skimer par tablet in zalaufaš filter, jih dokaj hitro poje. Nerabiš granulata kupovst.

Bistvo vsega je pa dovolj velik filter. Filter, ki je na zgornji meji tega ne bo dohajal. Filter, ki je na spodnji meji gladko. Tudi steklo v filtru je neprimerno boljše od peska al pa bog ne daj one vate.

In pa seveda klor generator doda piko na i. To je pa zakon. celo poletje sem šel skozi brez vsake kemije. 50 kil soli na začetku not in je to to. A prej 3 leta eh saj nerabim tega. Budala, da nisem nabavo sprve.


V glavnem predn sem bazen kupoval ga skoraj nisem, ker sem slišal svašta teh zgodb kak je treba skos nekaj. Nič ne delam praktično. Pa smo vsak dan not. Še danes je bla voda na 27° In upam, da bo še kak teden uporabno.

Alge so pozimi na minimumu. Jasno. Ampak jaz sem pustil ze zdaj. In je v par dneh smrdelo po algah in voda je bila cisf zelena. Popolnoma. Tak da do jeseni bi to ze bila prava greznica.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.879
5.157
113
Sal alge ne grejo v neskončnost. Pride do neke faze kjer je ravnovesje in je to to. Valda mas zaj pizdarijo če je 27° idealni pogoji. Ko bo 10° jih bo dosti majn. Pri meni se celo jesen vidi listje na dnu (seveda je voda zelena in motna ampak ni pa katastrofa). Bom poslikal konec oktobra če se še spomnim na to temo :)
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.836
2.089
113
Ja jaz so skoz vsake toliko zalufam, predvsem zato, da zaokroži voda v ceveh in filtru, tudi pozimi in tudi če je led na vodi, kar je sicer bolj redko, letos ga sploh ni bilo.
 

PHOBiA

Guru
11. jul 2013
4.065
1.272
113
Ja pa do oktobra mas potem ze gnilo vodo. Sem mislil, da laufas do oktobra, glede na to, da si zadevo zacel opisovati sele z oktoberskim listjem.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.879
5.157
113
Ja ne zaj kaki tedn se še kopamo. Do takrat laufa.Ko p aniso niti vikendi več topli čez dan, tak da ni želje te pa izklopim vse.
 

Hondi

Majstr
18. avg 2007
3.371
302
83
Kak tvoj hobi pa nas preseneča. Tko je to. Eni smo raje doma s prijatelji, kot na javnih scalnicah
drži, vsak po svoje, Bohinc pa s svedrom (vola klal)
v glavnem jaz imam samo enega mulca in 5min hoje stran bazen, tako da letna karta laufa + Vrbsko jezero, Šentjanško jezero v Bistrici v Rožu + morje vsako leto... dejansko nas večino časa ni doma in ima družbo vrstnikov v vseh teh primerih povsod, razen doma
 
  • Všeč mi je
Reactions: sajkek

raners

Majstr
4. mar 2008
2.709
366
83
Kot sem že večkrat opisal, imamo vodo v bazenu na sol in klorgenerator. In že kake 2-3 tedne je klorgenerator javljal, da je prenizek delež soli.. No, saj se nismo več kopali, včeraj pa smo bazen pospravili. In vodo iz bazena sem tudi porabil za polnjenje cisterne za zalivat vrt.

Vprašanje 1: je že kdo uporabljal soleno vodo za zalivanje? Na 12000l gre 35kg soli, torej je v eni 10 zalivalki slabih 30g soli (1 jedilna žlica, oz. še manj, ker je tudi dosti meteorne vode v bazenu in niti ni več toliko soli v vodi, pa tudi klor se ni generiral že par tednov). Ob posvetovanju z znanci smo bili mnenja, da nima kaj za bit. Ima kdo drug kakšen drugačen pogled?

Vprašanje 2: čeprav sem v preteklosti na veliko hvalil sol v vodi in klor generator (in še ga vedno), pa moram rečt, da se je letos na dnu bazena nabralo ogromno vodnega kamna. Bazen je stal mislim da tretje (ali četrto) leto. Že med sezono se je naredilo malce zeleno dno in že takrat sem videl, da je vodni kamen, ker ga ni šlo zlahka dol spravit, tudi z drgnjenjem ne... In do konca sezone se ga je naredilo še precej več. Slike spodaj.. In ne vem, kaj bi lahko bil vzrok? Mogoče klor generator ni delal cel čas kot bi moral, ker nam dosti krat sfali elektrike in se časovniki prenastavijo (imam ločen filter in klor generator). Je pa del bazena pod drevesom Asimine in so noter posušeni listi in podobno.. Se še je podobno zgodilo komu drugemu?
20230917_142018.jpg

20230917_142058.jpg


Sicer smo s kisom in čistilom čohali ko muteci, ampak je počasi šlo dol... Torej, kaj bi lahko bil vzrok za nastanek tega vodnega kamna? Sama voda je bila sicer zelo čista in nič motna...
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.939
5.014
113
Meni se tudi zdi preveč zeleno da bi bil samo kamen. So pa čistila za čolne zelo učinkovita za te zadeve.