Ali je zbijanje km kaznivo dejanje?

Marauder

Pripravnik
16. mar 2008
205
0
16
Pozdravljeni.

Moja zgodba je taka.
Kupil sem uvožen avto pri avto hiši. V oglasu je pisalo, poleg vse opreme, da je redno servisiran, nekaramoliran, garažiran in da ima 134.000km.
Ker mi je bila avto všeč in sem nekako zaupal prodajalcu sem se odločil zanj. V pogodbi sklenjeni pri plačilu are smo se dogovorili kaj morajo na avtomobilu še odpraviti.
Ko sem ga prevzel sem ga takoj na servis peljal, da so naredili normalni servis. Tam so mi omenili, da avto nima lih porihtane digitalne servisne knjižice. Ddobro sem rekel, če je samo to bo šlo.
Nakar pregledam malo papirje ki sem jih dobil in na izvozni fakturi med drugim tudi piše koliko km je avto imel ko so ga izvozili. 160.000.
To sem avto hiši preko elektronske pošte sporočil, seveda so bili skrajno ogorčeni, ker si drznem sploh misliti, da ima avto več kilometrov, ko sem jim pa kopijo fakture poslal, so mi pa takoj v zameno oziroma spravo ponudili veliki servis. Jaz sem dobil predračun, oni so dobili svojega - razlika skoraj 600€. Seveda je njihov nižji, ker je prilagojen njihovim željam (menjano pol manj stvari kot se jih ponavadi menja!) in da mojega ne bodo plačali, nakar sem znorel in jim povedal da imajo tri možnosti (ali plačajo predračun, ali odkupijo avto ali pa tretja pot). Dve soboti nazaj so dejali da se strinjajo, da bodo v ponedeljek plačali predračun in me takoj obvestili, (kar sem se tudi sam strinjal, pogoj je pa bil da se servis opravi na uradnem servisu) ki pa do danes še ni bil plačan.
Aja pa tudi tistega kar je pisalo v pogodbi niso odpravili ampak samo nekako skamuflirali in je sedaj ven prišlo.

Sedaj pa glede na to,
- da imam fakturo, na kateri so vsi podatki o avtu ko je bil izvožen vključno z kilometri,
- da je sedaj na števcu manj kilometrov kot na fakturi,
- da imam izpisek servisne knjige, ki dokazuje, da avto ni bil redno servisiran,
- ker se niso držali podpisane pogodbe o odpravi napak,
- ker se ne držijo niti svojih danih obljub.
ali imam dovolj tudi za kakšno odškodninsko tožbo? Ker jih imam počasi dovolj! Ker ne vem ali je bil avto servisiran, ali je bil menjan zobati jermen, koliko kilometrov ima, neizpolnjevanje podpisane pogodbe,... V avto nimam lih zaupanja, kdaj me bo kje pustil. Vem da je videno-kupljeno, ampak tudi pogodba nekaj velja? Avto je star pa 4 leta in je stal 12.000€.

Kakšna so vaša mnenja? Ali sem bil nategnjen in moram molčat in požreti cmok, ali bijem Don Kihotov boj z mlini na veter, ali pa naj rinem dalje ker imam možnosti za dobit tožbo? Nekako sem se tožbi poizkušal izogniti, ampak trenutno me je vse ostalo minilo...

Hvala za pomoč! Aja pa če ni prava tema, se oproščam že v naprej!

Matjaž
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Citat:
Goljufija

211. člen

(1) Kdor, zato da bi sebi ali komu drugemu pridobil protipravno premoženjsko korist, spravi koga z lažnivim prikazovanjem ali prikrivanjem dejanskih okoliščin v zmoto ali ga pusti v zmoti in ga s tem zapelje, da ta v škodo svojega ali tujega premoženja kaj stori ali opusti, se kaznuje z zaporom do treh let.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.158
2.256
113
Tako je, zdaj pa mu še povej da za tovrstno goljufijo še v Sloveniji ni bil nihče kaznovan, sicer bi pol Slovenije sedelo
smile-1.gif
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Ja, podatki o kaznovanosti pa mi niso poznani
smile-1.gif


Je pa zadeva sicer čista za ovadbo. Evidentno je, da so sami zbijali km...
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.158
2.256
113
Drži, vendar preden bo šel koga ovadit (od tega ne bo imel nič razen poti in zasliševanja tako na policiji kot morebiti kasneje na sodišču) jih naj raje poskusi zvit in iz tega kaj pametnega potegnit
wink-1.gif
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.923
1.088
113
www.adriamedia.si
Zahteva za odpravo stvarne napake (izvedena točno po zakonu), če ta ni uspešna točno po zakonu, takoj tožba + kazenska. Zakaj? Glede na to, da avto očitno dela, glede na to, da je dal toliko denarja, kot ga je mislil dat in da bi vrnjena razlika sicer prišla prav, ni pa nanjo računal (ker je pač mislil, da ima avto realne km), se splača malo talat lekcijo. Tožbo bo 99,9% dobil, kar pomeni, da (razen če gre za majhno firmico, ki jo vmes zaprejo) da bo dobil denar, obresti in plačane sodne stroške. Kazenska bo pa za lekcijo. Obsodba bo verjetno pogojna, ampak nič hudega. Če se samo še edne najde, ki ga nategnejo, ni več pogojna.

In če si kupil kot fizična oseba pri pravni osebi, ni videno-kupljeno. Še vedno prodajalec odgovorajjo za stvarno napako (kar več km, kot so zapisali, definitivno je). Videno-kupljeno v takem primeru ne velja
37č člen zakona:
(1) Z nobenim pogodbenim določilom ni mogoče omejiti ali izključiti prodajalčeve odgovornosti za stvarne napake, kot je določena s tem zakonom.
(2) Pogodbeno določilo, ki nasprotuje prejšnjemu odstavku, je nično.
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Glede na to, da ima fant fakturo s stanjem km pri uvozu in da je od takrat avto bil samo pri prodajalcu, je smiselno ovaditi.

Gre za čisto goljufijo, le dokazati bo potrebno oz. bo preiskava pokazala, če bo, kdo je spreminjal stanje.

Drugače pa gre seveda tudi za skrito/stvarno napako, ampak to je potem civilni postopek.

Skriza je zato, ker je z običajnim pregledom-ogledom nisi mogel ugotoviti, saj števec kaže nepravo stanje.

Sem gledal zadnjič na tvju, da imajo v Nemčiji prav specializiran oddelek in naprave, ki hitro ugotovijo spreminjanje kilometraže.
 

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.625
14.321
113
ksz...

moj glas gre za ovadbo. tega prevrtavanja je pri nas toliko preveč, da je enkrat že treba začet to sankcionirat. in pri pravih osebah je to še lažje, tako da go 4 it
zmaga.gif
 

cizy

Fizikalc
21. jul 2007
6.976
64
48
ksz

Obstaja možnost, da so naredili napako in v izvozne papirje vpisali narobno kilometrino? Ker ne poznam nikogar, ki bi si šel za borih 25k km, "mazati" roke z zbijanjem pri tej kilometrini. Drugo je če zbiješ iz recimo 205 na 190, pač psihološki moment pri glupih slovenčkih, ampak iz 160 na 135
confused-1.gif
 

Marauder

Pripravnik
16. mar 2008
205
0
16
To da bi naredili napako ne gre skozi, ker je na fakturi napisano da ima avto 159.000 km, ko so ga pa prodajali pa je imel 134.000 km (tam okoli). Toliko pa tudi Italijani niso šlampasti, da bi narobe napisali kilometrino! Pa tudi razlika je taka, da se ne moreš samo zmotiti...

To kje sem kupil avto naj ostane še skrito. Če se ne bodo strinjali bom razkril...

Se pravi kako? Prvo ovadba na policijo, potem pa z odvetnikom dalje, ali pa sii prvo odvetnika zrihtat?
 
Nazadnje urejeno:

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.158
2.256
113
Se strinjam, naj bo jezen, prav je tako ampak naj razumno ravna, torej kaj je razumno? Razumno je to kar se ti izplača. Pusti ti vse te točke in člene. Tožba vemo kako dolgo traja da je pravnomočna, kako dolgo se lahko stvari prelagajo in kako dolgo obstaja povprečno podjetje ki se ukvarja s preprodajo vozil? Kajne? Torej kakšna je že možnost da bo na koncu dobil vse povrnjeno? Si še vedno na 99,99%? Ja imaš prav, 99% je možnost da bo tožbo dobil, da bo pa dobil iztoženo s taksami in odveniškimi stroški pa... Skratka jaz sem še vedno zato da gre tja, jih zvije, poskusi izsilit in bo imel največ od tega. Pa še druga zadeva je, če ni tak človek za letat po sodiščih pol se raje v to naj ne spušča. 90% ljudi ni za to... Lp
 

ThaShizznitt

Fizikalc
13. jan 2008
4.781
4
38
Se pravi pa jaz kot fizicna oseba lahko navrtim kilometre kolikor mi pase, ker je pac sistem videno-kupljeno. Ker z 340k mal tezko prodam avto....bi ga dal na ene 180k.
grin1.gif
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.158
2.256
113
Citat:
Uporabnik ThaShizznitt pravi:
Se pravi pa jaz kot fizicna oseba lahko navrtim kilometre kolikor mi pase, ker je pac sistem videno-kupljeno. Ker z 340k mal tezko prodam avto....bi ga dal na ene 180k.
grin1.gif

Sistem videno-kupljeno je samo klavzula za bedake, torej neke vrste zavajanje nevednih kupcev če pride naknadno do kakšne ugotovitve da ne zahtevajo česarkoli ker itak mislijo da je videno-kupljeno... OZ ne pozna te klavzule in je ne priznava... Lp
 

shift

Guru
20. jul 2007
9.750
2.034
113
za šankom
zstopim da si jezen in razočaran a po drugi strani si lahko vesel da so te nategnili za 30k km ine ne recimo za 150k km
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.923
1.088
113
www.adriamedia.si
Citat:
Uporabnik AvtoFun pravi:
Se strinjam, naj bo jezen, prav je tako ampak naj razumno ravna, torej kaj je razumno? Razumno je to kar se ti izplača. Pusti ti vse te točke in člene. Tožba vemo kako dolgo traja da je pravnomočna, kako dolgo se lahko stvari prelagajo in kako dolgo obstaja povprečno podjetje ki se ukvarja s preprodajo vozil? Kajne? Torej kakšna je že možnost da bo na koncu dobil vse povrnjeno? Si še vedno na 99,99%? Ja imaš prav, 99% je možnost da bo tožbo dobil, da bo pa dobil iztoženo s taksami in odveniškimi stroški pa... Skratka jaz sem še vedno zato da gre tja, jih zvije, poskusi izsilit in bo imel največ od tega. Pa še druga zadeva je, če ni tak človek za letat po sodiščih pol se raje v to naj ne spušča. 90% ljudi ni za to... Lp

Absolutno. Najprej probaš dobit recimo 2x toliko, kot je realna razlika v ceni zaradi kilometrov (ja, kazen mora bit). Potem je (kot sem tudi napisal) treba vedet, a gre za neko malo firmico, ki je jutri ne bo več, ali kako večjo, ki zaradi jurja ali dveh ne bo propadla oz. je lastnik ne bo zaprl. In potem ko veš kaj je s tem dvojim veš tudi, a tožit ali ne ... In kaj s kazensko ... Tožiš, če se ne vdajo in če je firma taka, da bo čez par let še pokonci. Kazenska pa, če se ne vdajo, v vsake primeru. Tam naj... človek, ne firma, pa še nič ne stane.