A greste kaj v dol k južnim sosedom?

I

Izbrisan uporabnik 474

Tema je o tem, da so hrčki in hrček-turizem poleteli v času agonije Grčije ter nemirnih Turčije, Egipta, Tunizije... Poklopil se jim je tudi začetek masovnega turizma Angležev in Rusov ter kvantni skok Dubrovnika zaradi GOT. Zdaj ko ta hype malo pada, Turčija, Grčija in ostali se ponovno ponujajo kot privlačne dopustniške destinacije za enako, v večini primerov pa celo manj denarja od hrčekvilla. Tukaj je še odpiranje Črne Gore, Albanije, celo Makedonije. Vsi ti so se prilagodili. Samo hrček se ni, ker "ima on sunčani Hvar i lijepo njihovo - sunce i more."
Slovencem (v večini) ostaja Hrvaška prva izbira iz večih razlogov: bližina jezika, zaradi slovenske bolestne navezanosti na pleh je treba seveda na morje s plehom, da Stipe vidi "nova kola", ker so naši starši dopustovali v Jugi in nam razlagali, kako so z golimi rokami pomagali udarniško graditi WC-je v kampu v Novalji in sindikalne počitniške hišice Metalne in Elektrokovine v Makarski (mimogrede, tako WC-ji kot hišice so verjetno tam še danes samo z svežim nanosom barve), zaradi tega "udarniškega dela" so seveda prepričani, da so oni solastniki kampov (kar se tudi lepo vidi v pavšalistih, ki iz prikolic zbijejo prave pravcate vikende, njihov odnos pa je ko "pav na kmetiji"). In seveda moramo na vsakem koraku pokazat, da smo večvredni od njih (hrčekov). To je naša resnica. In potem se čudimo nad odnosom - v obeh smereh. Fukjeni so eni in drugi.
Sem pa prebral en komentar, s katerim se strinjam - Hrvaška letos nima julijske luknje, temveč je prejšnja leta imela julijski presežek.
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.078
799
113
Kar v redu povzeto. Kar se Straškega tiče. To je bil Kompasov kamp. Nacionaliziran. Drugače smo v resnici malo več kot povprečen Hrček. Približno 1x več. Ampak še vedno le 85% EU, ampak to se dol ne vidi. To je bistvo. So pa navili ja, to je dejstvo, predvsem zaradi prvega tvojega odstavka.

Letos sem peljal družino spet v Grčijo. Vožnja nam ni bila še nikoli tako všeč. Na poti smo bili 17 dni. Brez problema lahko rečem, da bi bil dopust pri ta spodnjih 1x dražji za isto reč. V predsezoni. Hrvati so zadnji v Evropi, ki imajo štacune le za turiste lupit narejene in med letom zaprte, primer Novalis. Tega nikjer drugje ni. In delovno silo iz Slavonije za drobiž za 2 meseca, živet je pa treba 12 mesecev. Sami sebi serjejo v skledo.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.221
4.701
113
Zanimivo, da tu po Istri lahko še tako vržeš sidro in prespiš čez noč. Mi če plujemo, potem smo z jadrnico in bolj proti jugu imaš bolj ali manj uporabne zalive, kjer je sidranje ali prepovedano ali pa ima nekdo neko koncesijo in kasira za boje, če jih je že uspel postaviti ali pa tudi samo za sidranje.
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.078
799
113
Pa pred leti sem že napisal, mislim, da se nam je to zgodilo leta 2015 na poti iz Grčije smo se malo pred Zagrebom ustavili na AC na kavo. Tam se kelnar na bencinski postaji dere, naj en njegov sodelavec pošlje nekega random turista v tri krasne in da je že na pravi AC proti Grčiji in naj gre dol, če mu kaj ne paše. To je povprečen, zafrustriran Hrvat. Od spredaj in od zadaj so ga nategnili na tistih njegovih cca. 55 let, možakar bo šel v penzijo brez penzije in je car, ker lahko vpije tam za enim turistom ob sedmih zjutraj. To je njihova folklora. Da ne omenil dražiti iz leta v leto brez vseh investicij. Kjer so investicije, je lastnik tujec. Država luzerjev.
 

endvatri

Guru
2. mar 2018
18.476
3.137
113
Vendar imajo 10x več nočitev turistov kot Slovenija in posledično 10x več denarja iztržijo.
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Ja, prvi odstavek povzema finančno plat dopustovanja na Hrvaškem, a se nisem hotel preveč razpisat. Mnogo gostiliničarjev je v času debelih krav zaslutilo priložnost in so poleg svoje gostilnice zgradili še par apartmajev, povečini s krediti, ki jih je takrat Hrvaška velikodušno talala. Da bi še bolj oželi "uboge" turiste. Zdaj, ko obisk upada, pa je te kredite vedno težje odplačevati. Gostilnica več ne nese toliko, apartmaji niso 100% zasedeni, imajo visok davek itd. In edino kar znajo, je to, da navijejo cene. In hkrati manj plačajo svoje uslužbence. Eeeee, braća Rvati... Dodana vrednost? Kaj je to? Tukaj je treba izvzeti Dubrovnik in Hvar - podobno kot je potrebno v Rusiji izvzeti St. Petersburg in Moskvo. Ali v Sloveniji Ljubljano :evil:
Poleg vsega zgoraj pa imajo svoj naduti nacionalistični odnos. Oprali so jih z "lijepo našo", Olujo, krščanstvo, mejo, arbitražo, Gotovina je car, Tudžman je Bog itd. V večini primerov tujci itak samo zamahnejo z roko, že zaradi tega, ker jih itak nič ne razumejo - hrček mu lahko jebe vse po spisku in se zraven smehlja, ko mu kavico streže, pa bo švaba misli, kak je prijazen do njega. Pri nas pa ne gre tako lepo skozi + tega vse skupaj nekoliko preveč osebno vzamemo.
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Pepe
Preplul sem celo obalo do Albanije dol, prisegam na S Jadran - Unije, Susak, Cres (predvsem severni del je čudovit), Pag, Rab, Dugi otok + seveda vsi majhni otoki in otočki v tem delu (Olib, Silba itd.) in ne v avgustu, ko se vsipljejo ciganski makaronarji - to je šele govno od naroda.
 

endvatri

Guru
2. mar 2018
18.476
3.137
113
V Sloveniji imamo letno 10x več smučarjev kot Hrvati, posledično poberemo 10x več denarja od prodanih smučarskih kart, kot Hrvati...

Al kaj je smisel tvojega (neumnega) posta?

še zmeraj ima Slovenija 10 x manj nočitev kot Hrvaška. Kljub hrvatu Faku.
Vem da nisi sposoben dojet.
 

endvatri

Guru
2. mar 2018
18.476
3.137
113
Hrvatje so v redu ljudje in ni problemov z njimi. Je pa res da sovražijo srbske nacionaliste in to upravičeno.
 

Pakul

Fizikalc
18. sep 2007
3.306
46
48
še zmeraj ima Slovenija 10 x manj nočitev kot Hrvaška. Kljub hrvatu Faku.
Vem da nisi sposoben dojet.

Zadeva je povsem neprimerljiva...če pa bi že primerjal, potem daj v računico še to, da ima Slovenija 43km(!!) morja oz obale...Hrvaška pa 4012km obale (od tega 1777km celinske obale ostalo na otokih - 1246 otokov, od tega 66 naseljenih). Če upoštevaš torej še geografski vidik potem smo kar dobri ;)
 
  • Všeč mi je
Reactions: brane_new in Car

endvatri

Guru
2. mar 2018
18.476
3.137
113
Zadeva je povsem neprimerljiva...če pa bi že primerjal, potem daj v računico še to, da ima Slovenija 43km(!!) morja oz obale...Hrvaška pa 4012km obale (od tega 1777km celinske obale ostalo na otokih - 1246 otokov, od tega 66 naseljenih). Če upoštevaš torej še geografski vidik potem smo kar dobri ;)
V Sloveniji še teh 43 km ne znamo vnovčit. Bolj kot ne sama ciganija povsod. Kaj ti potem nuca nekaj tisoč obale? Nič.
 
I

Izbrisan uporabnik 474

še zmeraj ima Slovenija 10 x manj nočitev kot Hrvaška. Kljub hrvatu Faku.
Vem da nisi sposoben dojet.
Očitno ti nisi sposoebn dojet, da Hrvaška ima toliko turistov zaradi svojih naravnih danosti in ne zaradi svoje (turistične) sposobnosti. Če bi se res poglobili v turizem kot tisti, ki še iz dreka naredijo turizem (recimo Jodlari), bi imelo 30x več turistov oz. nočitev. Ne vem kako si lahko tako omejen, da primerjaš število turistov v Sloveniji z 49km obale, Bledom in Postojnsko jamo z par 1000km Hrvaške (podarjene) obale...
EDIT: vidim da me je Pakul prehitel

Hrvatje so v redu ljudje in ni problemov z njimi. Je pa res da sovražijo srbske nacionaliste in to upravičeno.
Hrvatje so daleč od vredu ljudi. Daleč. Govorimo v preseku, ne neke zabačene bakice na no name otoku, ki je vidla en trajekt leta 1976. Ekstremni nacionalisti, lahko politično vodljivi (ravno na račun nacionalizma), skregani z vsemi okrog sebe, radi zanikajo svojo preteklo in polpreteklo zgodovino. Največji hec pa je, da razlagaš kako sovražijo srbske nacionaliste (ki hrčkom niti do kolen ne sežejo), a v Balkanski vojni so se pa z roko v roki dogovarjali, kako si bodo razdelili BiH... Dvoličneži brez primere, podl narod
 
  • Všeč mi je
Reactions: brane_new in Vojnik

Pakul

Fizikalc
18. sep 2007
3.306
46
48
V Sloveniji še teh 43 km ne znamo vnovčit. Bolj kot ne sama ciganija povsod. Kaj ti potem nuca nekaj tisoč obale? Nič.

Ja očitno smo proti hrvatom še vseeno profesorji, če imamo (po tvoje, sam nisem preverjal) 10x manj nočitev in začneš upoštevati še to da imajo oni ne 10x toliko obale ampak kar direkt 100x toliko..tako da...
 

Steve

Guru
13. avg 2007
9.665
1.584
113
Se mi zdi da si hrvati statistiko malo prirejajo. Namreč oni pravijo upad ca 5 posto glede na lani. To kar sem sam videl in kar drugi pišejo po internetu, slovenci in hrvati, je to konkretno več kot 5 posto.

Nekje sem zasledil da je hac naštel pretekli vikend pol manj avtov kot leto prej
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Ali z drugimi besedami: Slovenija je lani ustvarila 1.4 mrd € iz naslova turizma oziroma, če preračunamo na km obale, Slovenija z vsakim km obale ustvari 32.8 mio € prihodkov. Hrvaška na drugi strani ustvari 8.8 mrd € prihodkov iz naslova turizma oz "le" 2 mio € na km obale.
Ali - če Hrvaška ustvari 10x več nočitev, pa hkrati ustvari samo 6x več prihodkov. Torej znamo v Sloveniji skoraj 2x bolje izžeti turista - ali pa mu več ponuditi.

Pa še glede na GDP - v Sloveniji predstavlja turizem 3.3% GDP, pri hrčekih 18%. Če se njim sezona zruši, so "gotovi."
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Se mi zdi da si hrvati statistiko malo prirejajo. Namreč oni pravijo upad ca 5 posto glede na lani. To kar sem sam videl in kar drugi pišejo po internetu, slovenci in hrvati, je to konkretno več kot 5 posto.

Nekje sem zasledil da je hac naštel pretekli vikend pol manj avtov kot leto prej

Odvisno kako podajajo statistiko. Od lani do letos se je (baje) konkretno povečalo število prenočišč (apartmaji, sobe itd.), medtem ko je gostov recimo da enako. Seveda je potem padec v % zasedenosti.
Hrvati so pa itak velemojstri v prirejanju resnic