3D tiskalnki

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.838
595
113
Noctua ima tudi manjši pretok zraka oz. pritisk, sem imel kar nekaj težav z uporabo Noctue na Hemera extruderju, da je prišlo do heat creapa. Pa je 12V noctua laufala na 15V in po specifikacijah je dala skozi celo nekaj več zraka, kot original priloženi ventilator. Tudi na občutek je Noctua več prepihala. Ko pa sem jo primerjal montirano na extruder, pa je na izpuhih bilo občutiti bistveno manj "prepiha" - na koncu dal gor 24V Sunon, zdaj pa je "ice cold" :)
A pi si dal ta debelega (20mm) ali si imel 10mm?
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.845
5.087
113
.
Kok so zdej glasni ventilatorji :valjamse:
Jaz glih vse delam na novo zaradi tega :) ko sem videl kak je lahko tiho. Ohišje bo vezana plošča, kabli podalšani, displej in mainboard v zunanjem ohišju. Tak da bo vsa elektronika na hladnem. Drugi ventilatorji, itd
Zaj se mi kuha v ohisju iz treh Ikea Lack mizic :)
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Probal oba in oba je prekašal sunon. 4010 mi zdaj leži na polici, 4020 pa je za hlajenje TMC-jev. Nasplošno je imela (ima?) tudi Prusa Mk3 težave z heatcreap, gor je orig. Noctua. Saj so tihi... Samo nekje se pa mora potem to poznati...
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.806
3.816
113
Sej razlike med noctua 4010 in 4020 niti ni ne vem kako velike v pretoku zraka, debelejši je tišji. Imaš pa 4020 serverske zrakomlate, ki imajo več kot 1x večji pretok zraka kot noctua, samo glasnost je pa tudi 3 nivoje višje. Heatcreap je pa bolj kot ne posledica večih dejavnikov in komponent, ventilator je zadnja stopnja ki vpliva na celotno stvar. Sam sem sedaj ko printam v ohišju tudi prišel do "meje" svojega titana, ko je v ohišju 40C me je parkrat že pustil na cedilu tako da sem ga vrgel iz konfiguracije in sem sedaj na BMG+V6, ta pa dela BP tudi s stock ventilatorjem (3010) in noctua 4010 je itak overkill tako da jo furam na nižji moči.

Posledica velikih pretokov zraka je tudi to da se dogaja mešanje zraka okolio šobe. Za PLA to načeloma ni nek problem, pri ABS pa vsaka sapica škoduje lepljenju plasti. Tako da mora bit premišljeno rešen izpuh zraka oz. je boljše uporabljat čimmanj prepiha, ki še zadovoljivo hladi hotend.
 
I

Izbrisan uporabnik 474

20210130_194256.jpg


Voron 1.8 si printa še tečaje za vrata...

In še Mainsail OS + klipper:

20210130_194710.jpg
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.806
3.816
113
Koliko te je prišel realno Voron 1.8 sumarno na koncu?

Mene sedaj malo mika en manjši prenosni printer, Voron 0 (120x120mm površina) zgleda ok opcija, samo cenovno kar sem nabral kompoenete sem takoj na 800EUR in to je malo visoka cena za tak majhen volumen.
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Nikoli nisem delal povzetka, rekel bi, da pod 1000€, ampak veliko manj pa tudi ne... Voron 0 bi moral biti v rangu 400-500€, Swithwire cca. 600-700€, Voron 1 800 - 1000€, Voron 2 cfa. 1400 _ 1800€...
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Saj če gledaš recimo za Voron 1.8 - plošča SKR 1.4 Turbo z TMC2209 je ranga 60€, RPi 4 4GB nelaj čez 40€, akrilni paneli (če printer zapiraš) so okrog 100€, okvir MiSUMi je bil 170€ (tu nekje)... Ostale malenkosti se tudi naberejo....
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.838
595
113
Ekola sem si dal deadline do konca februarja da laser naredi prve reze... :p

Okvir je sestavljen, sem pa naletel na "oviro"... Linearna vodila moram pritrditi na alu extrudirane profile.
Sem bil res 100%, da imajo linearna vodila 4mm luknje in imam tudi enih 200 M4 t-nuts, ki jih ne morem uporabit.
3D printer to the rescue...

1613035528214.png

1613035568510.png

In lahko nadaljujem... :)
1613035689021.png
 

nUUb

Fizikalc
2. jul 2013
768
34
28
Zdravo

Doma imam printer anet a8, ki deluje dobro. Na plošči kjer sse printa imam gumjasto podlogo. zanima me če kdo ve ali obstaja nastavitev v cura slicerju, da se model ne bi tako fejst prijemal te plošče?

Če primtam kakšno bol visoko zadevo ni problema odlomit dol, ko pa printam nizko in široko zadevo je pa hud problem.

Hvala
 

sscott

Pripravnik
25. feb 2018
41
3
8
Zdravo

Doma imam printer anet a8, ki deluje dobro. Na plošči kjer sse printa imam gumjasto podlogo. zanima me če kdo ve ali obstaja nastavitev v cura slicerju, da se model ne bi tako fejst prijemal te plošče?

Če primtam kakšno bol visoko zadevo ni problema odlomit dol, ko pa printam nizko in široko zadevo je pa hud problem.

Hvala
počakaj da se miza shladi, pa bo samo odstopilo
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.806
3.816
113
Načeloma lahko Z offset spremeniš tako da je prvi sloj dalj od podlage ali pa količino naprintane plastike (ponavadi preko first layer width parametra). Z offset je najboljša metoda, sam jo uporabljam za fino nastavitev v slicerju kjer rabim različni oprijem.

Z offset spreminjaj po 20-25% višine layerja dokler ne dosežeš idealne vrednosti. Če recimo s šobo 0.4 tiskaš na klasičnih 0.2mm višine potem spremeni po 0.04mm naenkrat in preveri rezultat.

Sicer pri ploščatih stvareh bo vedno večji problem dobit z mize ker nimaš moči vzvoda, tu pomaga dober špohtel ki ga z ene strani porineš in potem uporabiš špohtel kot vzvod. Je pa tako drsanje po mizi s špohtlom vedno rizično da poškoduješ podlago če ni ravno spodaj steklo.
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.838
595
113
Ena rešitev je tudi PEI podloga. Ker je zelo ravna bed leveling ni problem , hkrati pa kamot dobiš dol karkoli ker jo lahko ukriviš...
Moj pot do iskanja idelane podloge je bila: Flexibilna magnetna podlaga (težko zleveliraš bed) -> tempered glass Ultrabase (težko dobiš dol printe + treba je čakat da se ohladi) -> PEI kovinska podloga (vse super).
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.806
3.816
113
Kar sem se naučil v vseh teh letih je, da idealne univerzalne podlage ni. PEI se je sicer sprejel kot neka rešitev, ki deluje skoraj na vsaki plastiki dovolj dobro. Na PEI če imaš problem s prevelikim oprijemom (PET-G plastika, delno tudi PLA) uporabiš ločitveno plast (recimo čistilo za stekla), če je oprijema premalo pa vmesno lepilno plast (UHU lepilo). Še vedno pa se je včasih treba igrat tudi z nastavitvami za prvi layer, brez tega skoraj ne gre če printaš različne velikosti in različne materiale.

BTW PEI folja se s časom "znuca" in to ponavadi opaziš ravno ko daš nekaj velikega printat! ;)
 
  • Všeč mi je
Reactions: futuristic
I

Izbrisan uporabnik 474

Še en glas za PEI + flexbed. Imam pa tudi Ultem folijo in iz tiste nisem spravil ABS-a dol pa da se ubiješ. Drži kot pribito :) Če se PEI "znuca", pomaga zribati površino z glitzi gobico in isopropanolom. Postane sicer malo bolj mat, ampak drži enako kot prej. Vedno bolj so popularne tudi textured PEI sheets, ki ima grbobo površino. Dobro prime, ni težko dobiti dol, prva plast pa se dobesedno zlije skupaj in dobimo lepo, teksturirano površino. Enim je to všeč, enim ne. Uporabljam jih na enem od Voronov in enem od Enderjev, medtem ko ostala dva imata PEI flexsteel - gladek.

Za prvi layer pa se lahko igraš ali z temperaturo plošče, višino prvega layerja, debelino prvega layerja in flow prvega layerja. In Z-offset sevd (babystepping)
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.838
595
113
Še nekaj iz 3D sveta. ;) Pred kratkim sem si dal gor Prusa slicer. In brez heca se je čas printanja približno razpolovil.
Pa nastavitve niso kaj dosti drugačne od tistih v Cura slicerju.
Dejansko sem vzel "stock" profil za Ender 3, ki je že v Prusa slicerju in mi printa 2x hitreje...

1613047480702.png
 
  • Všeč mi je
Reactions: Navid

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.806
3.816
113
Na čas tiskanja vpliva ogromno dejavnikov v slicerju. Prusa slicer ti lepo prikaze v grafku koliko časa tiska določene zadeve in skoraj vedno večino časa vzamejo stene (perimeters). Včasih je razlika med 2 stenama ali pa 5 stenami tudi 100% večji čas printanja čeprav je poraba plastike "zanemarljiva" v tem delu. Dajo pa stene tudi večino trdnosti, tako da ti se vedno odločas med časom in pa trdnostjo.

Še en nasvet okoli sten če jih rabiš več (večja debelina). Če hočeš stvari še pospešit se da v slicerju nastavit večjo širino notranjih delov (ne-zunanje stene) s čimer dobiš še večjo trdnost. Recimo do 200% širine tiskanja preživi večina šob (če omogoča to flow rate extruiderja) in stvar deluje brez izgube površinske kvalitete (ker zunanje stene delaš klasično "ozke"). Dejansko na večini preprostih modelov lahko samo s temi nastavitvami dobiš precej časa, zgledajo pa enako kot če jih tiskaš na klasičen "monoliten" način.
 
  • Všeč mi je
Reactions: futuristic