3D tiskalnki

nejck

Zelenc'
19. avg 2010
22
0
1
Po enem tednu lepega printanja sem mi je pojavila težava in sicer se prvi sloj ne prilepi na podlago (podlaga je bila po vsakem tiskanju očiščena samo z alkoholom). Včeraj sem ponovno uravnal spodnjo ploščo ampak težava ostaja.. Kakšna ideja kaj bi lahko bilo še narobe?

Poleg tega sem opazil, da se mi pred tiskanjem plastika navije okoli šobe in jo glava potem vleče za sabo (sem poskusil temeljito očistiti šobo ampak se pri naslednjem tiskanju naredi enako).
 

Priponke

  • Screenshot at Dec 08 07-37-15.png
    Screenshot at Dec 08 07-37-15.png
    657,5 KB · Ogledi: 140

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.845
604
113
Po enem tednu lepega printanja sem mi je pojavila težava in sicer se prvi sloj ne prilepi na podlago (podlaga je bila po vsakem tiskanju očiščena samo z alkoholom). Včeraj sem ponovno uravnal spodnjo ploščo ampak težava ostaja.. Kakšna ideja kaj bi lahko bilo še narobe?

Poleg tega sem opazil, da se mi pred tiskanjem plastika navije okoli šobe in jo glava potem vleče za sabo (sem poskusil temeljito očistiti šobo ampak se pri naslednjem tiskanju naredi enako).
Probaj sprintat nekaj ploščatega npr ploščico debelo 1 sloj in opazuj kako debel sloj rata. Ker meni se je to zgodilo samo, ko je bila šoba predaleč stran, ker če šoba filment dobro pritisne ob podlogo, potem se bo ziher prijelo...

z-gap1.bmp
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Če se ti filament po izhodu iz šobe zvije nazaj, pomeni da flow ni vredu. Verjetno delno zamašena šoba...
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.845
604
113
Na tvoj mestu bi naredil sledeče...
Dvigni Z os enih 10cm da lažje prideš zraven in da vidiš kaj se dogaja.
Potem pa v meniju izberi preheat hotend ali nekaj takega. Če imaš noter PLA nastavi na enih 220*C da bi ziher dobro segrelo.
Ko bo hotend segret z eno medeninasto ščetko spucaj dol vso plastiko, ki je na šobi.
Potem pa stisni ročico na extruderju (če jo imaš) in počasi potisni filament noter, da pride ven na hotendu.
To delaj toliko časa, da bo tok extrudirane plastika lepo enakomeren brez zvijanja na katero stran.
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Tak bom rekel... CNC Kitchen (Stephan) je imel en YT video, kjer je testiral PLA, PLA HT in PETG filamente in neke velike razlike pri temperaturi (začetek deformacije) med PLA in PLA HT ni bilo. PETG pa je strukturno preslab. Če nimaš druge opcije, naprintaš dele iz PLA (HT) in takoj začneš tiskat dele iz ABS in jih nato zamenjaš. Strošek filamenta je pri celotni ceni Vorona drobiž...

Če pa sploh ne misliš tiskat z Voronom ABS-a, potem pa je lahko tudi iz navadnega PLA. Strukturno bo zdržal (perimeters na 4 ali več, infill na min. 40%, cubic ali honeycomb, alternating infill (če uporabljaš Cura slicer))

Sam ravno začenjam gradnjo svojega Vorona 1.8, čakam dele da pridejo. Če boš rabil, ti lahko dele rudi jaz stiskam...
 

nejck

Zelenc'
19. avg 2010
22
0
1
Tako šoba je bila v nulo spucana in še enkrat nastavljena višina - še vedno pa začne pacati (desni krog lepo naredi, potem tole na levi pa se začne packarija). Je šoba še vedno previsoko?

1607761568948.png
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.265
-8.461
113
Absolutno previsoko.
Plast mora biti pritisnjena ob steklo, ti pa imaš položeno na steklo
Lej stranice, kako imaš luknjo med črtami plastike.
 
  • Objave ne odobravam
Reactions: endvatri

cappy

Guru
8. apr 2010
8.155
4.482
113
"nasvet" začetnika

poskrbi da je šoba dovolj nizko potem pa še poskusi s tem da maš ventilator izklopljen za prvi sloj.
 

matej1990

Fizikalc
14. feb 2020
468
110
43
Men je pri teh resin tiskalnikih odbija to, da ti kaj kapne na kožo, tega ne opaziš takoj potem ti pa prodre pod kožo in se strdi.
Ne hvala...

Oprosti, ampak kaj??? Prvič slišim za kaj takega.
Mogoče so bile včasih smole tako agresivne, ker sedaj te nove niso niti približno. Rokavice so bolj smiselne zato, da nimaš lepljivih rok, kot pa da bi bilo kaj povezano z zdravjem. V najslabšem primeru lahko dobiš kakšen dermatitis ali kaj podobnega, pa še to moraš imeti občutljivo kožo. Smolo čisto enostavno odstraniš iz kože in drugih površin z izopropanolom (IPA). Tako da niti približno niso SLA printerji takšna umazanija, kot bi si kdo mislil. So brez težav primerni tudi za v pisarne.
Bi rekel da je še največji problem hlapljiva IPA kopel. Brez tesnjenja so vonjave hlapov res hude, tako da je neka zaprta/tesnjena posoda nuja.
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.845
604
113
Brez zamere ampak to, da ti prvič slišiš za to, še ne pomeni da je tekočina zdravju prijazna. Kvečjemu pomeni, da si se premalo izobrazil.
Ker proizvajalci teh tekočin navajajo obvezno uporabo rokavic in očal (običajno tudi masko zaradi strupenih hlapov).
Celo navadne latex rokavice ne zadoščajo ker le-te prepuščajo toksine, ampak moraš uporabiti nitrilne rokavice.


Anycubic:
  1. Wear gloves before use to avoid direct contact with the skin and keep the room ventilated.
  2. Inadvertent contact, as soon as possible to use a lot of water rinse. If you feel unwell, seek timely medical attention.
Pa Kitajci bi itak napisali, da je varno za jest samo da prodajo...



Če pogledamo kaj pravi Formlabs ki je zahodna firma:

Resin may cause skin irritation or an allergic skin reaction. Wear gloves when handling liquid resin or resin-coated surfaces. Wash skin with plenty of soap and water. Do not use IPA or other solvents to remove resin from skin.
1608202073081.png
 
  • Všeč mi je
Reactions: BigPoppa

matej1990

Fizikalc
14. feb 2020
468
110
43
Sej nisem napisal, da je smola neškodljiva. Napisal sem to, kar praviš, da ima Formlabs napisano za svoje smole:
Resin may cause skin irritation or an allergic skin reaction.
Torej lahko povzroči, kar še ne pomeni da povzroči. Povzroči pa lahko draženje ali alergično reakcijo.

Moje začudenje in nevednost je letelo na tvojo trditev, da ti lahko smola zleze pod kožo in ti otrdi. To prvič slišim in zato začudenje.
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.845
604
113
Zdaj se res ne spomnem kje sem to prebral, ampak ja dejankso je pisalo, da koža ne predstavlja nebene ovire za pronicanje UV tekočine skozi njo.
In da se posledično se lahko zgodi, da se ti strdi pod kožo (ko prideš na sonce) in imaš lahko potem celo življenje težave zaradi tega...
Meni se ne zdi vredno... Ko bodo pa razvili take, ki jih boš lahko spil brez zadržkov, bom pa tudi jaz nabavil enega...
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.846
3.866
113
Če komu pride prav moja izkušnja. Sedaj sem naredil ohišje, namesto pleksija (akril) sem uporabil malce dražji polikarbonat. Razlog je bil v temu da je aceton, ki ga uporabljam za ABS sok odlično topilo za pleksi. Ko se nanaša to na vroči hotbed gredo namreč hitro hlapi v zrak in se potem kondenzirajo na površini ohišja (to se uporablja za ABS poliranje izdelkov npr.). No aceton polikarbonata ne topi, sem pa spregledal da ima D rating pri kompatibilnosti kemikailj. Torej aceton res ne topi polikarbonata, ga pa naredi krhkega vsaj dokler je prisoten v struktri. Dolgoročno polikarbonat tako razpade. Po enem tednu in par 10 urah tiska sem na srečo opazil da steklo postaja malo motno, kar sem najprej pripisoval hlapom ABS potem pa ugotovil to zanimivo lastnost z acetonom. Pod črto nisem nič pridobil z izbiro polikarobnata, aceton je treba držat stran!:gorjaca:

Še dodaten problem se je pojavil pri kapacitivnem senzorju za odmik Z osi (bed leveling). Enostavno pri segreti komori deluje premalo natančno, nihanja dosegajo rang 0.1mm kar je preveč za resno rabo.

Posledično sem tudi zamenjal PCB heatbed+steklo za PCB-ALU+kapton in dodal induktivni senzor. Ta kombinacija deluje ok (je celo 100g lažja od stekla na klasičen PCB), samo oprijem je specifičen. Večji kosi se nalepijo preveč pri klasičnem razmaku prvega layerja in ga je treba povečat, manjši pa ravno obratno. Igranje z babysteppingom vsakič ko se začne print se mi pa tudi ne da.

Doma imam tudi BuildTak fleks podlago, samo je kompletna opcija precej težka (magnetna osnova, fleks jeklena plošča in folja). Brez fleks opcije (nalimana folja na alu heatbed) pa je spet jeba ker se zalima večji ABS del gor da moram potem s kladivom in štemarco odstranjevat in nisem nič pridobil!:sprasujemse:
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.873
5.144
113
Dajmo še rečt kako besedo o slicerjih.
Jaz sem od začetka na Simplify3d 4.0 in sem že nekak parkrat htel prešaltat na Curo in mi nikakor ne sede.
Zdaj testiram Prusa Slic3r, ki mi je bližje. Sem naložil nek config fajl, malo dodelal tiste nastavitve itd in pridejo lepi printi.
Včeraj pa printam nek nosilec in X Y dimenzije štimajo, Z dimenzija pa namesto 15mm sprinta 13.2. Isti stl mi Simplify sprinta v nulo.

Katero nastavitev naj gledam? Oziroma zakaj takšno odstopanje? V Slic3rju Z dimenzija predmeta štima 15mm. Tako, da to ni problem.
Je pa govora o Ender 3 z SKR mini V2 E3 mamaplato če ma to kaj veze
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.846
3.866
113
Prusa slicer ima specifične nastavitve za Prusa mašine. Če nimaš original prusa komponent potem znajo ven padat čudne zadeve. Pri prusa slicerju je recimo ena stvar (ki me tudi oktoprint opozori) da je objekt izven bed size gabaritov in sicer ene -3mm offseta v Z. Če gledaš nastavitev v prusa slicerju imaš Z offset na 0, očitno pa je nekje v ozadju določen offset ob določenih parametrih. Fora je da na prusa mašinah se šoba pred začetkom tiska spusti ob rob podlage (izven grelne mize) in potem potegne nad podlago zato da se izvede čiščenje morebitnega "visečega" filamenta s šobe, ta Z offset potem moti recimo oktoprint da javi error. Če printaš pa na bolj butasti mašini (direktno preko print kontrolerja z SD kartice naprimer) pa je možno da se ista koda obravnava kot "neveljaven" del kode in ti potem spodnje 3mm printa "odreže". Recimo Marlin FW moraš striktno nastavit da dovoli posege v Z- od endstop pozicije in še to nastaviš kot vrednost do kje želiš it (varnostna funkcija), po defaultu pa ne dovoli odstopanja (negativne kode potem ne izvaja sploh).

Sicer lahko to ni problem pri tebi, samo je ena opcija da je to problem. Ima pa prisa slicer še en kup podobnih prilagoditev ki so delujoče samo na ustreznem HW in potem na drugih printerjih se izvajajo čudno.

Sam uporabljam original (ne-prusa) Slic3r pa mi deluje ok, če rabiš profile od pruisa slicerja se jih da tudi uvozit. Je pomojem tako lažje kot pa da prilagajaš custom prusa slicer za tvoje potrebe.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.873
5.144
113
Fora je da na prusa mašinah se šoba pred začetkom tiska spusti ob rob podlage (izven grelne mize) in potem potegne nad podlago zato da se izvede čiščenje morebitnega "visečega" filamenta s šobe,

To mi isto ender naredi

Za profile sem napisal, da sem uvozil config file bundle. Točno za ender 3.

Saj zgleda da bom še kar naprej na Simplify ostal :)