3D tiskalnki

I

Izbrisan uporabnik 474

20201202_124736.jpg

20201202_124925.jpg


Prvi print (kalibracijska kocka) in nekoliko konzervativne nastavitve za prvič...
 
  • Všeč mi je
Reactions: Utisevalec

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.843
602
113
Tebe sem imel pa za bolj pametnega, ne pa, da vsak posnetek na spletu vzameš za suho zlato.....
A si pogledal, koliko posnetkov o napakah in težavah dobiš o tiskalniku, ki si ga sam predlagal?
Samo na hitro, da se opravičim, če sem koga hudo užalil z mojim postom... NOT! :cheer:

Thomas Sanladerer je eden izmed redkih (na yt), ki pove tako kot je, vsaj takšno je moje mnenje, ki je seveda lahko napačno, ker sem samo človek.
Kar se tiče Artillery Sidewinder X1, pa sori, če so tako šparali z (neprimernimi) konektorji, da so jih morali s vročim lepilom propopat na kontroler, zato da ne padejo stran se sprašujem kje vse so še šparali. Mislim, da si nihče ne želi, da mu bajta zgori, ker so dali cenejše (napačne) konektorje po 1cent namesto pravih po 2centa.
Kar pa se tiče CR10 V3 sem pa napisal "če bi jaz kupoval še enkrat bi vzel tega" in za tem stojim.
To ne pomeni, da svetujem da zdaj vsi začetniki kupijo ta printer. Pomeni točno to da "če bi jaz kupoval še enkrat bi vzel tega".

Sem pa 100% da v rangu do 1000€ je v po enih 100urah printanja ali pa še prej, treba vsak printer malo pošravfati tako ali drugače.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Zdaj pa na bolj lahko tematiko. ;)

Zadnji "projekt"...
Hčerka ima nočno lučko "luna" ki ima noter 3x LR44 baterije. No če je skos prižgana gredo baterije zelo hitro.
Zato sem narisal podstavek, ki ima 3xAA baterije noter + 10K potenciometer za štelat jakost svetlobe. Poraba je cca 1mA, torej bi v teoriji svetila okoli 2000ur.
(Pred leti sem naredil podobno predelavo in vem da je lučka svetila vsaj pol leta...)

Model v tinkercadu:
1607336730799.png

Sprintan in dodani elementi:
1607336763720.png


Fertik :)

1607336784579.png


Tole ni bil ravno ultra hiter projekt, ker sem kar nekaj ur porabil za vse skupaj ampak se je splačalo.
 
Nazadnje urejeno:
I

Izbrisan uporabnik 474

T. Sanladerer, Stephan iz CNC Kitchen, Makers Muse, Teaching Tech, Chep, Chris Riley iz Chri's Basement - vse to so super strani za 3D tiskanje, ki so več ali manj unbiased. Razen morda CNC Kitchen se mi zdi da ga malenkost nese v Prusa/E3D, ampak on se je tak ali tako posvetil bolj filamentom in tehnološkemu delu tiskanja, kot pa samim reviewom tiskalnikov.
Za Voron tiskalnike pa je Nero 3dp "goldmine", na live streamih pove tudi marsikaj o drugih tiskalnikih in precej kritično komentira o vseh dobaviteljih. Lepo razloži, zakaj je Hemera crap, zakaj je E3D V6 povozil čas itd. In tudi pove, da smo dandanes že na takšnem nivoju, da če kupiš še največji crap printer, bo z malo truda in nastavljanja izpljunil vrhunske izdelke. Vprašanje je le, kako hitro in z kakšno ponovljivostjo...
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.244
-8.464
113
In tudi pove, da smo dandanes že na takšnem nivoju, da če kupiš še največji crap printer, bo z malo truda in nastavljanja izpljunil vrhunske izdelke. Vprašanje je le, kako hitro in z kakšno ponovljivostjo...
No, no.
Nabavi kakšen CTC printer klon in ga probej usposobiti, da bo delal vrhunske izdelke(jasno ne velja, če zamenjaš vse komponente) :evil:
 
  • Objave ne odobravam
Reactions: endvatri

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.837
3.859
113
Za Voron tiskalnike pa je Nero 3dp "goldmine", na live streamih pove tudi marsikaj o drugih tiskalnikih in precej kritično komentira o vseh dobaviteljih. Lepo razloži, zakaj je Hemera crap, zakaj je E3D V6 povozil čas itd. In tudi pove, da smo dandanes že na takšnem nivoju, da če kupiš še največji crap printer, bo z malo truda in nastavljanja izpljunil vrhunske izdelke. Vprašanje je le, kako hitro in z kakšno ponovljivostjo...

Te primerjave hotendov so nesmiselne. V6 obstaja na trgu že precej časa in res lahko rečemo da ga je povozil čas, po drugi strani je pa to še vedno daleč najbolj uporabljen hotend v tem trenutku na trgu. Pa V6 ne obstaja samo v eni "obliki", imaš polno variacij ki so specifične za specifične potrebe. Prednost V6 platforme je da imaš kup opcij za nadgradnje oz. specialitete. Sam imam recimo titan aero all metal, ki je V6 tip hotenda spravljen v kompaktno obliko skupaj z direct drive podajalcem filamenta. Šoba in heatblock sta bila vmes zamenjana za bakrena, ker pri klasični konfiguraciji (tudi če je all metal) je bil problem s tiskanjem pri 300C (najlon).

Prej ko sem tiskal še 3mm filament (jp, to je bil včasih "standard" danes pa ne dobiš več takega filamenta oz. je zelo redek) sem imel v rokah oz. na printerju vsaj 3 različne V6 hotende in od najbolj zanič do najboljšega so bila svetlobna leta. Pa recimo samo kot opomba "original" od E3D ni bil najboljši.

Da ne bomo preveč v kreganju, sam sem se sedaj lotil rebuilda oz. regeneracije svoje pruse. Zamenjal bom komplet vse plastične dele z najlonom, pa dobi ohišje z dodatnimi stabilizacijskimi oporami, ki ga bom zavaril iz jekla in pa potem "oblekel" v akrilno steklo. Motorji za z in y os bodo v ločeni "hladni coni", za ekstruder in x os pa planiram izvedbo z vodnim hlajenjem. To bom še videl kako bo zaprta kletka vplivala na temperature teh motorjev. Planiram da bi lahko spravil temperaturo v ohišju do 60C, s tem bi močno poenostavil tiskanje ABSa (trenutno uporabljam "skirt" metodo za večje/višje kose kjer se lahko pojavi zavihovanje plastike).
 

pek007

Majstr
8. maj 2007
1.144
329
83
38
glede artillery x1, jaz ga imam doma in nisem videl nobenega konektorja zlimanega ali karkoli. zadeva je čisto v redu. je pa zelo zelo tih, vsaj proti temu kar sem navajen.

drugače pa mi printi niso ne vem kaj... oziroma se bi verjetno moral še mal igrati z nastavitvami. daleč najboljše printe sem dosegel z anet a6... seveda je original samo še akril... pa še to razmišljam da zamenjam, ker nikakor ne morem poravnati x in y osi... ampak se mi nagibajo v karo :( ja, ni pa ne vem kako hitra zadeva to...
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Težava V6 hotenda je v tem, da je heatbreak konstrukcijski del. V em okviru ga je TriangleLab z svojim Dragonom in enako ceno povozil. Konkretno. In tako kot V6 ima tudi Dragon groove mount, tako da je drop-in replacement za V6. Pred kratkim so dali še dve verziji podobnih hotendov, nekakšen križanec med V6 in Dragon in sicer Dragonfly, v verzijah z groove mount (V6 style) in kot drop-in replacement za MK8 (Creality in kloni).

Pri predelavi Pruse morda poglej za Voron Switchwire, ki je namenjen ravno predelavam iz Pruse in/ali Creality tiskalnikov. Veliko delov se da uporabit in z tem znižat stroške gradnje. Za ABS pa ni potrebna ogrevana komora, dovolj je zaprta in brez prepiha. Buildplate bo notranjost segrelo dmed 40°C in 50°C in nimaš več težav z ABS warping - vsaj jaz jih nimam in imam Ender 3 v "šotoru"
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.244
-8.464
113
Meni se drgač valja po predalih tronxy x1, pa ne vem kaj naj z njim. Sem videl par predelav, kjer so y os podaljšali na 1m dolžine. Mogoče se spravim v to.
 
  • Objave ne odobravam
Reactions: endvatri

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.843
602
113
Daj preveri prosim če se ti da, kako imaš tele konektorje narejene. Ker povsem mogoče je, da obstaja nova verzija, ki ima to popravljeno:
1607343254455.png

1607343302792.png
 
Nazadnje urejeno:

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.837
3.859
113
Težava V6 hotenda je v tem, da je heatbreak konstrukcijski del. V em okviru ga je TriangleLab z svojim Dragonom in enako ceno povozil. Konkretno. In tako kot V6 ima tudi Dragon groove mount, tako da je drop-in replacement za V6. Pred kratkim so dali še dve verziji podobnih hotendov, nekakšen križanec med V6 in Dragon in sicer Dragonfly, v verzijah z groove mount (V6 style) in kot drop-in replacement za MK8 (Creality in kloni).

Sej glede v6 se strinjam da je zastarela stvar, samo enostavno jih uporabljam že od začetka in "delujejo" oz. ko sem imel zahteve za višjo temperaturo je bila "predelava" dokaj enostavna. Skratka pokrijejo moje zahteve. Sam sem v 10 letih videl precej evolucije na področju 3d tiska in lahko povem da je v6 hotend zimzelena klasika, ki ni zastonj še vedno v uporabi. Kaj drugega pa sam res nisem nikoli preizkušal ker ni bilo potrebe pa dejansko še par let nazaj tudi ni obstajalo.

Recimo za večji flow dobiš pri V6 hotendu vulcano in supervulcano grelni blok, to je tipičen primer "nadgradnje". Je pa res da je to tudi tipičen primer nesmisla ko nabiješ 2x oz. 4x več grelne mase na neko obstoječo rešitev. Danes dobiš hi flow šobe, ki so dizajnirane namensko za to in so bolj kompaktne oblike in najbrž boljša rešitev če to rabiš.

Za ABS pa ni potrebna ogrevana komora, dovolj je zaprta in brez prepiha. Buildplate bo notranjost segrelo dmed 40°C in 50°C in nimaš več težav z ABS warping - vsaj jaz jih nimam in imam Ender 3 v "šotoru"

Tu dokaj odvisno, sam kot rečeno printam BP manjše ABS kose brez ohišja in posebnih dodelav. Važno da se dobro stvar prime na mizo in ni zvijanja. Pri večjih predmetih pa grelna miza da premalo toplote v zgornji del predmeta. Višje kot greš večji je padec temperature. Tudi če se ne pojavi zvijanje podlage imaš težave z raznimi mostički in previsi potem (se ti tam deformira). Delno se to da rešit z "skirtom" ki ga sproti tiskaš, samo vseeno sam opažam da to deluje tam do 10cm višine, od tam dalje pa je že problem. Tu bi se morala videt prednost ogrevane komore.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.837
3.859
113
Meni se drgač valja po predalih tronxy x1, pa ne vem kaj naj z njim. Sem videl par predelav, kjer so y os podaljšali na 1m dolžine. Mogoče se spravim v to.

Realno je kakšna potreba za več kot 20x20cm?:p

Že full size objekt ki ga tiskaš na taki mizi se printa pol dneva do cel dan, večja kot je miza bolj stabilno ogrodje rabiš (cenovna koponenta se povečuje vsaj s kvadratom potem) ali pa nižjo hitrost tiska da se ohranja kvaliteta in padeš v začaran krog.
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.244
-8.464
113
Seveda je potreba.
Moj najdaljši print do sedaj je trajal 8 dni :evil: (ok, je bil v 2 delih, ker komplet zadeva ni šla na 300x300x400 printer). Več kot 200x200mm pa rabim v kake 20% primerov.
Če imaš veliko kitajskega PLA po 9€ na kilo, se ne sekiraš preveč:p
 
  • Objave ne odobravam
Reactions: endvatri

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.837
3.859
113
No sej najbrž je res da ko imaš večjega potem printaš tudi večje stvari, sam nekako tega nimam v glavi in potem niti ne vem da rabim kaj več! :valjamse:
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.244
-8.464
113
Recimo iz čiste zajebancije sem tamalemu naprintal po višini nastavljiv stol(sedež na navoj) 4kg plastike in 7 dni printa. Jasno komot sedim na njem tudi sam.
 
  • Objave ne odobravam
Reactions: endvatri

cappy

Guru
8. apr 2010
8.155
4.482
113
1kg je standard(povprečna cena med 15-20€), maš pa tudi manj ali več.

a še nis kupu?