Mandela effect

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
No, da se razpišemo še o tem. Torej, kaj je to? Brat mi je neki govoru o tem, vendar mi ni bilo čisto jasno, kaj je to. Nekaj sem tudi googlal, vendar čez Alter ga ni, torej, razpišite se.
 

erikson

Guru
25. avg 2007
21.411
5.395
113
Gre za to, da se večja skupina ljudi preteklosti spominja drugače, kot je bila dejansko.

Naprimer nekateri sedaj trdijo, da se je v Jugoslaviji živelo slabo in da so bili otroci lačni.
 

boomslang

Fizikalc
10. nov 2014
1.397
0
36
Otrok sploh ni bilo... Ker je bilo tako slabo so jih pojedli že kot novorojenčke, posteljice pa so vzgajali naprej ...
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.363
988
113
Celje
Obišči stran
Citat:
Uporabnik erikson pravi:

Naprimer nekateri sedaj trdijo, da se je v Jugoslaviji živelo slabo in da so bili otroci lačni.

Zdaj jst sem en mal Jugoslavije okusil. In kolikor se spomnim je bila za telefonsko številko čakalna vrsta nekaj let, zvečer smo plinsko lučko uporabljali ker je bila redukcija, na yugota je foter čakal pol leta (in vsak teden hodil na železnico gledat če so že prišli) potem pa sam šel v Kragujevac po njega, v trgovini ENA čokolada, kavo, riž, igrače smo pa iz Avstrije švercali.

Smo živeli slabo? ma lačen nisem bil, nisem pa imel 5% tega kar imajo današnji otroc.

Tako da, jst sem mnenja, da nam gre danes DOSTI bolje
smile-1.gif
 

8888

mesija - Assassin's Creep
8. jul 2010
33.001
5.715
113
blizu močvirne prestolnice
Citat:
Uporabnik igi pravi:
Citat:
Uporabnik erikson pravi:

Naprimer nekateri sedaj trdijo, da se je v Jugoslaviji živelo slabo in da so bili otroci lačni.

Zdaj jst sem en mal Jugoslavije okusil. In kolikor se spomnim je bila za telefonsko številko čakalna vrsta nekaj let, zvečer smo plinsko lučko uporabljali ker je bila redukcija, na yugota je foter čakal pol leta (in vsak teden hodil na železnico gledat če so že prišli) potem pa sam šel v Kragujevac po njega, v trgovini ENA čokolada, kavo, riž, igrače smo pa iz Avstrije švercali.

Smo živeli slabo? ma lačen nisem bil, nisem pa imel 5% tega kar imajo današnji otroc.

Tako da, jst sem mnenja, da nam gre danes DOSTI bolje
smile-1.gif

aplauz.gif
 

boomslang

Fizikalc
10. nov 2014
1.397
0
36
Citat:
Uporabnik igi pravi:
Citat:
Uporabnik erikson pravi:

Naprimer nekateri sedaj trdijo, da se je v Jugoslaviji živelo slabo in da so bili otroci lačni.

Zdaj jst sem en mal Jugoslavije okusil. In kolikor se spomnim je bila za telefonsko številko čakalna vrsta nekaj let, zvečer smo plinsko lučko uporabljali ker je bila redukcija, na yugota je foter čakal pol leta (in vsak teden hodil na železnico gledat če so že prišli) potem pa sam šel v Kragujevac po njega, v trgovini ENA čokolada, kavo, riž, igrače smo pa iz Avstrije švercali.

Smo živeli slabo? ma lačen nisem bil, nisem pa imel 5% tega kar imajo današnji otroc.

Tako da, jst sem mnenja, da nam gre danes DOSTI bolje
smile-1.gif
Jp... Kaj bi človek vse dal za kavbojke s ponterosa , kavo in banane..O vprašanju, kaj je bolje, imeti ali biti, pa kdaj drugič...
 

johannes

Tehnološki dinozaver/tabure selektor 1.snl
10. feb 2013
3.215
578
113
Citat:
Uporabnik igi pravi:
Smo živeli slabo? ma lačen nisem bil, nisem pa imel 5% tega kar imajo današnji otroc.
Tako da, jst sem mnenja, da nam gre danes DOSTI bolje
smile-1.gif

strela jasna, še pokemonov nismo imeli. Neverjetno kulturno siromaštvo...
evil.gif
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.221
4.700
113
Pozabil si še, da je bila Slovenija krepko razvitejša od nekaterih drugih delov Jugoslavije. In posledično je bilo življenje v Sloveniji tudi boljše kot marsikje drugje. Naši sosedi so bili vseeno lačni, ker je bila ena plača cestarja, ki jo je glava družine tudi vso porabila za pijačo. In še otroške dodatke povrhu.
Ampak tudi drugje po svetu niso samo rožice rasle. In tudi danes ne. So pa imeli naši predniki nekaj več samoohranitvenega nagona in so se znali znajti. Potem pa je država učila, da država kot velika "mama" poskrbi za vse in za vsakega in nek recimo mu "srednji" razred danes hudo trpi, ker se mora kako stvar sam znajti, sposobnosti zato pa nima. Samo v tem je razlika od drugje. Tudi drugje ni vse idealno, vendar so ljudje navajeni, da so za nekatere reči odvisni od sebe. Pa pravila, ki so v veljavi niso vsako leto druga.
P.S.: Ravno zadnjič je sine našel kupe bonov za bencin pri mojih starših. Očitno smo bone dobili, vendar ni bilo novcev za vse zapraviti. Ali pa dejanske potrebe, ker je avtobus v tistih časih še vozil.
 

CLIO15

Guru
1. nov 2007
12.327
3.423
113
Čuj samo za Opel Vivaro je tudi dobava cca 10 do 11 mesecev.
Zdaj pa reči , da čakalna za jugeca sploh ni bila dolga
 

Mr_Wolf

Guru
8. jan 2008
3.104
3.398
113
ksz...

Ja, pa brezposelnih tudi ni bilo.
Tistih 500.000 v 60-ih in 1.000.000 v 70-ih, ki so šli s trebuhon za kruhom v tujino, največ "u Njemačku", so bili pa itak sami sovražniki sistema.
Pohlepni in pogoltni posamezniki, ki niso bili zadovoljni z razkošjem, ki nam ga je nudil socializem - najboljši sistem na svetu.
 
22. jul 2007
12.797
1.313
113
123
zmaga.gif

Drugače je bilo pa najboljše okoli Markovičevega leta tam okoli 1989, ko je bil šiling in konvertibilni dinar v razmerju 1:1 in smo hodili v Avstrijo in freeshope, kjer je bila zahodna roba smešno poceni.
Bolj pametni so pa hodili v kraje čez mejo-jugo kupovati stvari s čeki, kateri če so sploh prišli imeli izničeno vrednost zaradi tako velike inflacije.
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.294
2.391
113
še v SLO - ampak komaj
A v Avstriji so jemali čeke Ljubljanske ( ali katere druge YU) banke? Sanja svinja kukuruz - tam so šli samo šilinzi in dojčmark.

Črki si špilali po Markoviæu - in to "nacionalno" - si ga vnovčil "što južnije" dlje je trajalo, da so ga "vnovčili" iz tvojega računa - če sploh. Samo kaj ko sem bil presmrkav in "prepošten" (beri: naiven ozr. "dobro vzgojen'), da bi resno izkoriščal sistem.
crazy1.gif

So pa nekateri si "penzijo" zaslužili.

Aja - če slučajno večina tule misli, da so se YU čeki sprejemali v Lipnici ali Celovcu - poglejte naslov teme.
 

tomi

Guru
1. sep 2007
17.978
9.094
113
39
MB
Citat:
Uporabnik igi pravi:
Citat:
Uporabnik erikson pravi:

Naprimer nekateri sedaj trdijo, da se je v Jugoslaviji živelo slabo in da so bili otroci lačni.

Zdaj jst sem en mal Jugoslavije okusil. In kolikor se spomnim je bila za telefonsko številko čakalna vrsta nekaj let, zvečer smo plinsko lučko uporabljali ker je bila redukcija, na yugota je foter čakal pol leta (in vsak teden hodil na železnico gledat če so že prišli) potem pa sam šel v Kragujevac po njega, v trgovini ENA čokolada, kavo, riž, igrače smo pa iz Avstrije švercali.

Smo živeli slabo? ma lačen nisem bil, nisem pa imel 5% tega kar imajo današnji otroc.

Tako da, jst sem mnenja, da nam gre danes DOSTI bolje
smile-1.gif

imamo 95 % več materialnih stvari, to je res ... vse ostalo pa je vprašljivo
wink-1.gif
 

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
Citat:
Uporabnik erikson pravi:
Naprimer nekateri sedaj trdijo, da se je v Jugoslaviji živelo slabo in da so bili otroci lačni.
Vsako leto več kot desetletje po vojni je prišel tovariš z mesta h kmetu na vas po obvezno oddajo: uradno je bilo to nekje do 25% pridelka, dejansko pa so pobrali več ali manj vse, kar nisi zakopal v kako skrito jamo. To so naredili samo zato, da niso bili lačni. Tako je naredila moja stara mama in obvarovala sebe in svoje otroke lakote. To so naredili tudi drugi sosedje in druge vasi, sicer bi pocrkali.

Seveda si to samo izmišljujem, saj se je v Jugoslaviji dejansko živelo res lepo in otroci niso bili lačni.
rolleyes-1.gif
 
Citat:
Uporabnik igi pravi:
Citat:
Uporabnik erikson pravi:

Naprimer nekateri sedaj trdijo, da se je v Jugoslaviji živelo slabo in da so bili otroci lačni.

Zdaj jst sem en mal Jugoslavije okusil. In kolikor se spomnim je bila za telefonsko številko čakalna vrsta nekaj let, zvečer smo plinsko lučko uporabljali ker je bila redukcija, na yugota je foter čakal pol leta (in vsak teden hodil na železnico gledat če so že prišli) potem pa sam šel v Kragujevac po njega, v trgovini ENA čokolada, kavo, riž, igrače smo pa iz Avstrije švercali.

Smo živeli slabo? ma lačen nisem bil, nisem pa imel 5% tega kar imajo današnji otroc.

Tako da, jst sem mnenja, da nam gre danes DOSTI bolje
smile-1.gif


kašne barve pa je bil fotrov jugec? ker kolega ga je tud šel nekam dole nabavljat, pa glede barv (karoserija, notranjost) ni bilo nekega presežeka. Tko ene 2,3 barve karoserije, 1 barva armature in to je blo to. Vsaj v tisti trgovini, kjer ga je kolega nabavljal
 

HEPAN

Majstr
5. sep 2007
2.888
155
63
Citat:
Uporabnik igi pravi:
Citat:
Uporabnik erikson pravi:

Naprimer nekateri sedaj trdijo, da se je v Jugoslaviji živelo slabo in da so bili otroci lačni.

Zdaj jst sem en mal Jugoslavije okusil. In kolikor se spomnim je bila za telefonsko številko čakalna vrsta nekaj let, zvečer smo plinsko lučko uporabljali ker je bila redukcija, na yugota je foter čakal pol leta (in vsak teden hodil na železnico gledat če so že prišli) potem pa sam šel v Kragujevac po njega, v trgovini ENA čokolada, kavo, riž, igrače smo pa iz Avstrije švercali.

Smo živeli slabo? ma lačen nisem bil, nisem pa imel 5% tega kar imajo današnji otroc.

Tako da, jst sem mnenja, da nam gre danes DOSTI bolje
smile-1.gif

tud sedaj čakaš na avto pol leta z lahkoto..to ni ravno neka razlika
 

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
Niti ne, novega dobiš takoj, brez izjeme. Čakaš samo, če si izmišljuješ nevem kakšno opremo.
V Jugi si čakal najmanj na pol leta na kakršnokoli verzijo kakršnegakoli avta, običajno pa bolj med 2 in 5 let.