Zelo mocna rusa/trava

upiwaly

Fizikalc
6. avg 2007
1.513
9
38
Kolega mi je govoril, da je leta nazaj zasledil dokumentarec o nekem tipu, ki je pripravil tako mešanico semen trave, da je nastala tako močna ruša, da je krave enostavno niso mogle "prebiti". Tako je imel skozi celo leto zeleno površino in ne blata vse naokoli.

Imamo problem, ker imamo v obori koze in poleg vse druge hrane itak popasejo travo kot nič. In še skozi so v gibanju, tako da karkoli se tam posadi - vse na koncu pripelje do blata.

Potem sem gledal po netu in videl trave z zelo globokimi koreninami - pač da še ne vem kakšne suše vzdrži. Ampak vprašanje, če bi rasla pri nas.

A obstaja kakšna mešanica semen, da res naredi orenk koreninsko podlago, tako da trava obstane?
 

sandra

Guru
10. dec 2007
5.780
2.243
113
Tam kjer jemljemo meso imajo sistem da je kar se pase razdeljeno na več posameznih delov in se govedo premika glede na popašenost terena, ko je blato so pa v "odprti" štali.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.148
4.590
113
Čredinke se reče takemu sistemu paše.
OT, prevelike obremenitve še asfalt ne vzdrži. Ne dvomim, da taka trava, ki vzdrži vse, enostavno ne obstaja. Marsikaj pa je odvisno od podlage in rabe. Ko sem bil majhen, so od hiše do hiše še vodile potke. Te so bile v zmerni vsakodnevni rabi. Tam je nakajkrat na dan kdo šel, poštar se je z mopedom dvakrat na teden peljal. Trave po poti praviloma ni bilo treba kositi, blato pa tudi ni bilo, ker se je nekako trava borila proti neprestanemu gaženju z veliko gostoto in nizko rastjo.
 

upiwaly

Fizikalc
6. avg 2007
1.513
9
38
Nimam take opcije.
Sem v kontaktu z enimi angleži, pa me zanima, kaj mi bodo odgovorili.
Bom mogoče vzel za probo da kakšno flikco posejem.
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
če imaš v obori 2 kozi in 5ha trave, verjemi, da se na travi ne bo velik poznalo. Če imaš pa 50 koz na 5a, bodo pa popasle še korenine za nekaj mesecev vnaprej.
Tist, kaj ti bodo angleži poslal oz odgovoril, ti ne bo pomagalo. Tam je podnebje drugačno, (angleška travca ni za koze past
grims-1.gif
)
Kot ti je že nekdo napisal, najbolj bi bilo OK, če bi na delu prostora pasel, ko bi koze popasle, prestaviš na drug del paše. V tem času naj bi na prvem trava zrasla. Torej več lokacij za pašo.
Včasih so koze spustili tudi na kakšen zaraščen teren, kjer bi bilo težko ročno očistiti grmovja. Koze so to uredile brez najmanšega "stresa"
grims-1.gif