Zavarovanje stanovanja?

Mare2

Guru
18. avg 2007
4.996
-1.289
113
Osnovna zavarovalna kritja - promerjava med zavarovalnicami so podobna.

Razlike med podrobnostmi pa so velike. V zavarovalništvu velja da je krito le tisto, kar je napisano. Torej je vprašanje, kaj manjka, zelo težko. Vzemi v roke splošne pogoje in beri:

zavarovane so

3.2. Stvari stanovanjske opreme ki jih zavarovanec oz sozavarovane osebe vozijo s seboj v zasebne namene namenjenem zasebnem ali kombinirnem vozilu.
Zavarovana je izguba stvari zaradi vlomne tatvine v motorno vozilo ...

PS. Ta določba je gotovo dobrodošla.
smile-1.gif


... in če si zadovoljen, plačuj dalje.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.164
2.257
113
Ja ja to je to, človek se potrudi pa napiše, potem pa še komentarja ni... kakšni časi... vse gre nekam...
wink-1.gif
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Sorry, ampak nikjer ni podatka o zavarovalni vsoti nepremičnine. Na koliko € je ocenjena? Berejo se tvoja jamstva zelo lepo, priznam. Ali imaš kje podoben izračun:
100m2+100x0.5 (garaža)+100x0.25 (podsrešje)=175m2 stanovanjske površine. 175m2x800€ (povprečna gradbena vrednost 1m2)=140000€. Tolikšna je realna zavarovalna vsota tvoje nepremičnine (po klasičnem požarnem zavarovanju). Ti pa imaš navedeno jamsto iz civilnopravne odgovornosti...
Manjka podatek npr. zavarovanje objekta velikosti xm2 za vrednost y€
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.164
2.257
113
Hmmm na novo vrednost? Zakaj bi bila tukaj zdaj omenjena določena vsota? Kaj iz drugih zavarovalnic pridejo hišo pred zavarovanjem ocenit, ocenit njeno vrednost? Hiša je zavarovana na novo vrednost če njena sedanja vrednost presega 40%... Ni drugih podatkov na polici, sem gledal še 1x!

Lp

PS:. Velikost je tudi napisana, 100m2 pritličje (garaže), 100m2 bivalna površina, 100m2 neobdelano podstrešje. Koliko pa je katera etaža zavarovana pa ni napisano nikjer.
 
Nazadnje urejeno:

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.164
2.257
113
Meni to? Ali..? Glede višine zavarovanja me ne skrbi, saj je nična možnost da hiša pogori do tal, smo v nenormalno gostem naselju + nekdo je VEDNO, dobesedno vedno doma tako da to ni opcije! Mislim pa da sem nekje zasledil znesek 105.000€, če je to to?
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Tako je, gleda se gradbena vrednost. In v njegovem primeru je 140kEUR. Če je res, da je zavarovano na 105kEUR ima zadevo podzavarovano.
Podzavarovanje pa je delikatna stvar; vsakič ko pride do izplačila škode ti potem najprej pogledajo če si dovolj zavarovan... Če ne, izračunajo % podzavarovanja in potem je tudi isti % nižje izplačilo škode...


Sem to doživel na lastni koži, čeprav ni bila moja krivda (niti agenta), pač pa se v hiši niso mogli zmeniti koliko je gradbena vrednost kvadratnega metra...
 

veselilisjak

Sloven´c
22. jul 2007
25.331
355
83
38
Citat:
Uporabnik AvtoFun pravi:
Kaj iz drugih zavarovalnic pridejo hišo pred zavarovanjem ocenit, ocenit njeno vrednost?

Jaz sem samo povedal zunanje mere, bivalno površino, starost, da je pritlična in mi je izračunala skoraj 3x toliko kot sem dal zanjo.
evil.gif
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Pri tebi je v redu... Kaj pa tam, ko folk navija ceno (tržno) v onemoglost, zavarovalna vrednost (gradbena) pa je mnogo nižja?
 

Financna_hisa

Zelenc'
21. apr 2009
14
0
1
Obišči stran
Brez skrbi, hiša je v redu zavarovana. Ta zavarovalnica ima najugodnejšo premijo glede na enaka kritja pri drugih zavarovalnicah, V našem podjetju za naše stranke delamo primerjave med zavarovalnicami in je omenjena zavarovalnica najugodnejša, sploh če se zavarovalec odloči še dodatno za življenjsko zavarovanje in tako pridobi popust 10% na letno premijo. Ne smemo pozabiti, da so zavarovalnice podražile premije za cca 10% (Triglav, ZMB,..) zaradi lanskih velikih škod zaradi neurij, Wiener ni podražil premoženjskih zavarovanj in že pred temi podražitvami je bil najugodnejši. Morda bi edino bilo v redu, da bi za opremo tudi izbrali first class paket in ne economy, razen če ste z zastopnikom prišli do zaključka, da ni primeren glede na vaše zahteve. Zavarovanje je na novo vrednost. Zavarovalne vsote pa morajo biti navedene na zavarovalni polici, npr. ZV za hišo 140.000 EUR; za opremo 49.000. Stranka lahko po želji poviša ZV, v koliko meni, da ta vsota ni dovolj visoka in kadarkoli kasneje lahko polico tudi po potrebi dopolnite.
 

Financna_hisa

Zelenc'
21. apr 2009
14
0
1
Obišči stran
Predlagam, da napišeš kvadraturo stanovanja in ti bodo ostali tu na forumu naredili izračune koliko stane pri kateri zavarovalnici, menim, da bo najugodnejša zavarovalnica Wiener. Pri stanovanju je potrebno preveriti ali že plačuješ pri upravljalcu stanovanjske zgradbe zavarovanje etažne lastnine, potem zavaruj le stanovanjsko opremo, ker je etažna lastnina potemtakem že zavarovana, čeprav se po navadi ljudje kljub temu odločajo za kompletno zavarovanje, četudi že plačujejo zavarovanje etažne lastnine preko upravljalca.
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.089
3.574
113
Marlbor
V krajih, kjer je lani bila toča, se je izkazalo, da je nujno potrebno da imajo lastniki etažne lastnine zavarovano tudi nepremičnino. Skupno zavarovanje blokov preko upravljalca je katastrofalno, večinoma podzavarovano, pri ZM celo pavšalno obračunavajo premije, pogodbe so tajne, lastniki nepremičnin, ki jih je lani prizadela toča na strehi pa imajo sedaj tisočevrske kredite, da si lahko popravijo strehe blokov.
bonk.gif
 

Financna_hisa

Zelenc'
21. apr 2009
14
0
1
Obišči stran
Citat:
Uporabnik Pbutec pravi:
V krajih, kjer je lani bila toča, se je izkazalo, da je nujno potrebno da imajo lastniki etažne lastnine zavarovano tudi nepremičnino. Skupno zavarovanje blokov preko upravljalca je katastrofalno, večinoma podzavarovano, pri ZM celo pavšalno obračunavajo premije, pogodbe so tajne, lastniki nepremičnin, ki jih je lani prizadela toča na strehi pa imajo sedaj tisočevrske kredite, da si lahko popravijo strehe blokov.
bonk.gif

Da, morda res zaradi navedbe tega razloga, ampak bi potem moral pravno formalno odgovarjati upravljalec, ker je sklenil nezadostno zavarovanje, skratka, sama sem tudi pristaš, da se zavaruje pri stanovanju tudi etažna lastnina, čeprav ista nepremičnina naj ne bi bila 2x zavarovana. V takem primeru, če obstajajo, so stanovalci verjetno črpali sredstva tudi iz rezervnega sklada, če imajo seveda kaj sredstev v skladu...
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.089
3.574
113
Marlbor
Citat:
Uporabnik Financna_hisa pravi:
V takem primeru, če obstajajo, so stanovalci verjetno črpali sredstva tudi iz rezervnega sklada, če imajo seveda kaj sredstev v skladu...
Vsekakor, ampak te sredstva je treba v sklad vrniti. Pa tudi sicer je denar v skladih namenjen vzdrževanju, ne pa popravilu škod, ki so zavarovane in zaradi česar se plačuje že zavarovanje.
 
Nazadnje urejeno:

Financna_hisa

Zelenc'
21. apr 2009
14
0
1
Obišči stran
V sklad mora lastnik vsak mesec vplačevati glede na kvadraturo stanovanja določen znesek (npr. za enosobno stanovanje cca 10 eur mesečno, dvsoobno cca 15 eur,..) kot si rekel,ta sredstva so namenjena za vzdrževanje objekta, skupnih prostorov za obnovo (zamenjava oken, vrat, beljenje hodnikov, itd.) v kolikor so imeli škodo na strehi in zavarovanje tega ni krilo, so lahko sredstva črpali iz rezervnega sklada. Tudi če bi streha bila dotrajana-stara in potrebna zamenjave, potem se sredstva črpajo iz sklada, če jim manjka, se po dogovoru najame kredit,itd. Če je zavarovanje res bilo tako slabo sklenjeno, da jim ni krilo strehe zaradi poškodovanja od toče, bi morali to zavarovanje revidirati, pa skratka saj se strinjava v vsem omenjenem, kajne? lastniki naj stanovanje zavarujejo za vse možne rizike na novo vrednost, pozorni naj bodo na izključitve, morebitne omejitve, na zavarovalne vsote....če je zavarovalni zastopnik resnično strokovnjak in svetuje objektivno, stranki natančno obrazloži droben tisk, potem bi morala biti stranka zadovoljna tudi v primeu nastalih škod, ko zavarovalnica pokrije nastale rizike. Samo kaj, ko ljudi po navadi premami nizka premija, odločitve sledijo velikokrat le na podlagi cene in sploh niso pozorni na izključitve ali morebitna nižanja zavarovalnih vsot, samo da jim zastopnik lahko ponudi nižjo ceno glede na konkurenco.
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Khmm... ti lahko povečuješ zavarovalno vsoto navzgor v nedogled, a izplačana bo samo nova vrednost (ne pa prezavarovanje). Isto te čaka pri nižanju zavarovalne vrednosti. Ko pride do stihije se enostavno izračuna gradbena vrednost in primerja z zavarovalno vsoto. Potem se primerja in izračuna ali je vse OK ali imaš podzavarovano (prezavarovano jih ne zanima-dejansko pri škodi, premijo pa vsak rad pobere...). Če je podzavarovano za x% ti tudi škode za x% manj povrnejo. Potem pa imaš ugodno premijo.
Sicer sem se pa že sam prepričal, da ko primerjaš enako z enakim tudi nekih super duper ugodnih ponudb ni.
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
I don't give a damn sheet. Moje izkušnje me učijo drugače...
Sicer pa živimo v demokraciji pa kako ko voli pa neka izvoli...

Pa še to... sem pa dovolj dolgo na svetu da vem za 2 modrosti:
-poceni nakupi se izkažejo kot zelo dragi nakupi
-zastonjskega kosila ni