Stroški, ki jih krije najemnik

Alan_Bastard

Pripravnik
12. dec 2007
168
1
18
Ljubljana
Pozdravljeni,

zanima me katere stroške krije najemnik in katere najemodajalec stanovanja ali hiše.

Stanovanje
Stroški, ki jih krije najemnik
- tekoči stanovanjski stroški
- plin in elektrika
- odvoz smeti
- telekomunikacijske storitve (internet, tv ...), če si jih zagotovi

Stroški, ki jih krije najemodajalec
- rezervni sklad
- zavarovanje nepremičnine
- npr. obnova fasade, menjava dvigala ...

Kdo krije stroške
- RTV prispevka
- popravila npr. hladilnika, mikrovalovke, pralnega stroja, sušilnega stroja, sesalca, steklokeramične plošče ..., če se pokvari v času oddajanja
- nakupa npr. hladilnika, pralnega stroja, steklokeramične plošče ..., če se pokvari v času oddajanja (nujne stvari)
- nakupa npr. mikrovalovke, sušilnega stroja, sesalca ..., če se pokvari v času oddajanja (ne nujne stvari)
- poškodbe zaradi nesreče/neurja, če stanovanje ni zavarovano (npr. razbitje okna, počene cevi, poškodovanja mize, omare ...)

Kako je z vrnitvijo stanovanja v prvotno stanje po poteku najemanja oz. prekinitvi
- mora najemnik prebelit nepremičnino
- kupiti npr. novo mizo ali posteljo, če se uniči oz. poškoduje zaradi nesreče ali malomarnega ravnanja
- karkoli drugega

Hiša - enaka vprašanja kot zgoraj in še kdo krije naslednje stroške
- redno letno čiščenje dimnika
- skrb za okolico (košnja trave, obrezovanje žive meje)
- tekoče vzdrževanje (npr. se pokvarijo vhodna vrata, pušča pipa ...

Hvala vsem za mnenje, nasvet, pripombo.
 

sandra

Guru
10. dec 2007
5.780
2.243
113
Stvar dogovora. Je pa nekak logično da kar je notri pohištva in opreme hladilnik....pac pade na lastnika. Logičnonje tudi da ima zavarovano in to skode krije zavarovalnica.
Vcasih je boljš blo odajat par garaž kot stanovanje.
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.315
1.339
113
Tako nekako kot spodaj. Moraš pa vedati, da se je v pogodbi možno dogovoriti skoraj karkoli. Tako, da pametno je čim bolj natančno definarati kaj kdo plača v najemni pogodbi, da kasneje ni nejasnosti. Lahko pa seveda na najemnika prevališ samo nujne stroške in ostalo pač zapakiraš v višino najemnine.
Tudi NUSZ je ena izmed stvari na katero ne gre pozabiti in jo je potrebno ali preračunati najemniku ali za njo pač povečati najemnino.
Stanovanje
Stroški, ki jih krije najemnik
- tekoči stanovanjski stroški - najemnik
- plin in elektrika- najemnik
- odvoz smeti- najemnik
- telekomunikacijske storitve (internet, tv ...), če si jih zagotovi- najemnik

Stroški, ki jih krije najemodajalec
- rezervni sklad - lastnik, lahko pa se po dogovoru v najemni prevalijo najemnik
- zavarovanje nepremičnine- lastnik
- npr. obnova fasade, menjava dvigala - lastnik

Kdo krije stroške
- RTV prispevka - najemnik
- popravila npr. hladilnika, mikrovalovke, pralnega stroja, sušilnega stroja, sesalca, steklokeramične plošče ..., če se pokvari v času oddajanja - lastnik, če je to posledica normalne rabe.
- nakupa npr. hladilnika, pralnega stroja, steklokeramične plošče ..., če se pokvari v času oddajanja (nujne stvari) - last nik
- nakupa npr. mikrovalovke, sušilnega stroja, sesalca ..., če se pokvari v času oddajanja (ne nujne stvari) - lastnik. Seveda pa ni nujno, da ga izvede.
- poškodbe zaradi nesreče/neurja, če stanovanje ni zavarovano (npr. razbitje okna, počene cevi, poškodovanja mize, omare ...) - lastnik

Kako je z vrnitvijo stanovanja v prvotno stanje po poteku najemanja oz. prekinitvi
- mora najemnik prebelit nepremičnino - odvisno od dogovora v najemni. Če si dobil sveže barvano, potem navadno najemnik; sicer lastnik, ipd.
- kupiti npr. novo mizo ali posteljo, če se uniči oz. poškoduje zaradi nesreče ali malomarnega ravnanja - najemnik
- karkoli drugega - čim bolj natačno definirati. Ne moreš v najemno napisati tako pavšalno.

Hiša - enaka vprašanja kot zgoraj in še kdo krije naslednje stroške
- redno letno čiščenje dimnika - lastnik
- skrb za okolico (košnja trave, obrezovanje žive meje) - stvar dogovora. Če najemnik uporablja zelenico, potem naj tudi skrbi za njo. Če se naprimer posuši drevo, ga lastnik zamenja, posadi novega če se za to odloči.
- tekoče vzdrževanje (npr. se pokvarijo vhodna vrata, pušča pipa ... - najemnik
 

napetost

Fizikalc
10. mar 2018
188
73
28
Zapakirat v najemnino je brez veze. Ker bi moral upostevati še 27% al kolk ze za davek.
Bo za najemnika cenej dasam plača
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad

delavec44

Guru
17. dec 2012
1.635
992
113
Potem bi tudi redno letno čiščenje dimnika moral plačati najemnik saj ga on uporablja. Če bi bila hiša prazna, čiščenje ne bi bilo potrebno.
 

Crna_Ninja

Fizikalc
25. dec 2007
509
79
28
Dobra vprašanja, vendar odgovor ni tako enostaven, ker ni vedno črno ali belo.

Kdo krije popravilo stroja? Ok če je stvar v garanciji rešuje garancija. Če ni več v garanciji v kakšnem stanju je bil stroj, ko ga je najemnik prevzel. Ali je to še čisto nov delujoč stroj brez praske, ali je to že kakšen starejši stroj, ki je samo vprašanje časa kdaj bo crknil. Če je nekaj starega, težko rečeš najemniku, da ga mora popravit.

Spet vprašanje kdo popravlja če se pokvari zaradi malomarnega ravnanja. V praksi sploh ne moreš vedet ali je bilo malomarno ravnanje ali se ga noben sploh dotaknil ni. Najemnik bo seveda rekel, da ni bilo nič, ti pa tudi ne moreš vedet, ker te ni bilo zraven.

Tako da nekih splošnih odgovorov na ta vprašanje ne moreš dati.

Najboljša rešitev je ta, da se posvetiš temu, da dobiš normalnega najemnika in ko pride do nekega problema, da skupaj najdeta rešitev. Če ne drugega da vsak da pol ali pa kakorkoli.

Kot najemodajalec moraš vnaprej pričakovat že kaj takega in tudi kdaj kaj dat, pa tudi če ti po zakonu ni treba.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Matjaz1974

napetost

Fizikalc
10. mar 2018
188
73
28
Zanima me kolko bi bila priporočena najemnina za popolnoma novo in opremljeno atrijsko dvosobno stanovanje nekje 42m2 v novem bloku na koroškem(slovenj gradec)
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.158
2.256
113
Tako nekako kot spodaj. Moraš pa vedati, da se je v pogodbi možno dogovoriti skoraj karkoli. Tako, da pametno je čim bolj natančno definarati kaj kdo plača v najemni pogodbi, da kasneje ni nejasnosti. Lahko pa seveda na najemnika prevališ samo nujne stroške in ostalo pač zapakiraš v višino najemnine.
Tudi NUSZ je ena izmed stvari na katero ne gre pozabiti in jo je potrebno ali preračunati najemniku ali za njo pač povečati najemnino.

Vse se strinjam edino skrb za zelenico je po mojem mnenju naloga najemnika. Najemnik ko najame hišo se dobro zaveda kakšen kos zemlje je zraven in to mora vzdrževati, negovati sicer ne vem zakaj sili v hišo? Ne predstavljam si da oddam hišo in hodim najemniku v času rastne sezone 4x na mesec kosit. Narobe svet če je tako.
 

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.962
812
113
Vse se strinjam edino skrb za zelenico je po mojem mnenju naloga najemnika. Najemnik ko najame hišo se dobro zaveda kakšen kos zemlje je zraven in to mora vzdrževati, negovati sicer ne vem zakaj sili v hišo? Ne predstavljam si da oddam hišo in hodim najemniku v času rastne sezone 4x na mesec kosit. Narobe svet če je tako.
sploh k te bo potem se jeb** da vstopas na njegovo in motis njegovo posest (a ni nekje pravilo/zakon, da najemodajalec ima pravico si svojo lastnino ogledat/vstopit 1x letno?)
 

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.962
812
113
drugace pa - predvidevam, da nepremicnino oddas z nekim zapisnikom in poslikanim stanjem.
pa najbrz poberes kaksno varscino, ki ti pokriva morebitno neplačevanje najemnine in pa morebitne poskodbe na koncu?

kar se pa popravil tiče pa - če najemojemalec ni mojster oz. nima pojma kaj dela - je mogoče boljs, da za to poskrbi najemodajalec (da se ne dela dodatna skoda)

po moji logiki:
dimnikar bi rekel, da je stvar najemodajalca.. isto recimo servis peci
rtv prispevek naj placuje uporabnik (najemnik)
kuhinjski aparati in stroji pa.... kupis nekaj - da je poceni in ima dolgo garancijo? ali pa zavarovanju dodas strojelom - ta pomoje pokriva to?
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.315
1.339
113
Vse se strinjam edino skrb za zelenico je po mojem mnenju naloga najemnika. Najemnik ko najame hišo se dobro zaveda kakšen kos zemlje je zraven in to mora vzdrževati, negovati sicer ne vem zakaj sili v hišo? Ne predstavljam si da oddam hišo in hodim najemniku v času rastne sezone 4x na mesec kosit. Narobe svet če je tako.
Ja saj tako sem mislil, če ima zraven parcelo kosi travo. Če pa je najel stanovanje v hiši in parcele nima v uporabi pa logično ne kosi parcele :) Pač odvisno kaj je predmet najema.
 
27. jan 2022
4.801
1.737
113

Odmera NUSZ

V zvezi z NUSZ davčni organ izvaja odmero in pobiranje te dajatve za občino. Finančna uprava odmeri NUSZ v roku treh mesecev po prejemu podatkov, ki mu jih posreduje občina. Odločba se izda po uradni dolžnosti (zavezancu ni potrebno vložiti napovedi) enkrat letno. Zavezanec za plačilo NUSZ je neposredni uporabnik nepremičnine. Praviloma je to lastnik, lahko pa je tudi najemnik.

Od tukaj: https://www.fu.gov.si/poslovni_dogodki_podjetja/nadomestilo_za_uporabo_stavbnega_zemljisca/

Ne mešajte "družbenih" stanovanj z zasebnimi! Ne glede na dogovor v pogodbi se bo "na koncu" terjalo lastnika.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.342
5.854
113
pri taščici
Ce nimas na fursu prijavljeno pogodbe o najemu, bos res tezko terjal od najemnika nusz. Ce pa imas prijavljeno, me pa res zanima kako bi furs v tem primeru od lastnika terjal placilo najemnine.
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.315
1.339
113
Dajte se zavedat, da je za vse stroške itak vedno odgovoren lastnik stanovanja. Za 3 osebe (dobavitelje) ni pomembno, kaj vi napišete v najemni pogodbi, tako da če najemnik ne bo plačal, bodo zadevo izterjali od lastnika. Le-ta pa lahko potem ločeno terja zadevo od najemnika.
Načeloma pa NUSZ če se da prevališ na najemnika ali pa pač vzameš v zakup, da ti ta strošek zmanjšuje prihodke iz najemnine.
 

jekleni

Guru
1. avg 2007
2.482
816
113
Dokler sem bil najemnik stanovanja MOL, je NUSZ lepo hodilo na moj naslov in moje ime. Kar pomeni, da moje neplačilo nikakor ne bi padlo na lastnika, razen če ta nastopa v meni neznani vlogi poroka.

Če pa lastnik dobi račun na svoje ime, pa ga stisne najemniku v roke, pa je izpostavljen lepotam neplačila. Ampak do takrat se je zgodilo že kar nekaj nenavadnih stvari v zvezi s tem najemom.