Zasnova ogrevanja - vasa mnenja

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.640
6.113
113
Ukvarjam se z vprasanjem kako zasnovati sistem centralnega ogrevanja in ogrevanja sanitarne vode. In ker na alterju marsikdaj kaj pametnega preberem, bi rad slisal se vase mnenje.

Gre za objekt, ki bo imel skupen tehnicni prostor ter 4 locene enote za bivanje. Na objektu je mozen prikljucek na mestni plin. Ogrevanje bi najraje naredil tako, da s primerno plinsko pecjo segrevam vodo v zalogovniku, nato pa se sistem deli na 4 ogrevalne veje. Na vsaki montiram kalorimetre in uporabniku zaračunam dejansko porabo po kWh. Zaplete se mi pri pripravi sanitarne vode. Najlazja opcija (obracunsko) so elektricni bojlerji v vsaki enoti, vendar bi raje imel to reseno na enem mestu. Na zalogi imam toplotno crpalko za pripravo sanitarne vode s 300L zalogovnikom. Razmisljal sem, da bi prikljucil dodaten zalogovnik in nato razvod na 4 enote. Sicer lahko merim porabo tople vode, vendar v tem primeru ne morem narest cirkulacije in bodo uporabniki cakali na toplo vodo. Ce pa naredim cirkulacijo, bom uporabnikom obracunaval vec vode kot je bodo porabili (to sicer lahko upravicimo z izgubami na napeljavi), ker se bo stevec vrtel tudi ko bo cirkulacija pognala vodo, ceprav bodo vse pipe zaprte. Obstaja se lazja resitev, vendar se bojim da cenovno manj ugodna - za vsako enoto montiram svojo plinsko pec, ki skrbi za ogrevanje in sanitarno vodo, ter uporabnikom racunam porabo plina.

Da bi bila debata bolj pregledna, sledijo vprasanja in me zanima vase mnenje oz odgovori:

1. ALi se vam zdi bolje, da montiram 4 locene peci in obracnavam samo plin, ali da naredim centralni sistem in obracunavam vodo oz energijo ogrevanja?
2. Ce obracunavam toplo vodo (torej imam centralno pripravo sanitarne vode) ali je posteno, da je strosek cirkulacije dejansko zaracunan uporabniku?
3. Kaj bo ceneje, priprava sanitarne vode v plinski peci ali s toplotno crpalko?
4. Ali bo imela toplotna crpalka s 300L zalogovnikom probleme, ce nanjo povezem dodaten 500L zalogovnik (razumem da bo porabila vec energije)?

Hvala vsem ki se vam bo dalo odgovorit =)
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.356
1.350
113
Sam se pa s tem ne strinjam, s tem je ena sama je6a, treba jih je kupiti, vzdrževati in jih kam priklopiti - morda celo ne smeš/moreš vseh dati na en dimnik. Teh plinskih peči in njihovih serviserjev sem že sit do grla.

Moj predlog je skupen sistem z eno pečjo in skupno cirkulacijo sanitarne vode. Tisti strošek bodo najemniki not prinesli že samo s tem, ker jim ne bo treba plačevati lastnega priključka za plin / le svoj delež dimnikarja in plinskega servisa.

(Obenem opozarjam, da plin ni poceni, gretje s toplotno črpalko bi bilo cenejše, verjetno tudi, če nimaš idealne situacije, kjer bi vgradil talno gretje. Ni pa nujno da te to pretirano tangira, če gre za najemnike, je pa prav da to veš.)
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.078
3.565
113
Marlbor
To gre za gradnjo na ključ z namenom prodaje, ali za namen najema? Če gre za prodajo, bi definitivno morala vsaka enota imeti svojo peč.
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.356
1.350
113
300 litrski bojler sanitarne vode zna biti premalo... Je pa to odvisno od moči plinskega grelca, če ne more on-the-fly segrevati porabljene vode, bi moral biti boljer večji...
 

zino

Guru
3. sep 2007
6.681
2.473
113
najbolj pošteno je vsakemu svojo peč, verjetno pa ni to najceneje.
strošek cirkulacije pomeni luksus, enim bo to všeč, drugemu ne bo problem cakat na vodo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: DOMEK

zino

Guru
3. sep 2007
6.681
2.473
113
Sam se pa s tem ne strinjam, s tem je ena sama je6a, treba jih je kupiti, vzdrževati in jih kam priklopiti - morda celo ne smeš/moreš vseh dati na en dimnik. Teh plinskih peči in njihovih serviserjev sem že sit do grla.

Moj predlog je skupen sistem z eno pečjo in skupno cirkulacijo sanitarne vode. Tisti strošek bodo najemniki not prinesli že samo s tem, ker jim ne bo treba plačevati lastnega priključka za plin / le svoj delež dimnikarja in plinskega servisa.

(Obenem opozarjam, da plin ni poceni, gretje s toplotno črpalko bi bilo cenejše, verjetno tudi, če nimaš idealne situacije, kjer bi vgradil talno gretje. Ni pa nujno da te to pretirano tangira, če gre za najemnike, je pa prav da to veš.)

naj kdo napiše
jaz imam plin, 4s stanovanje, l2007, 120m2 in skozi celo leto dam za plin cca 500-600€
koliko cca bi bilo, če bi bila toplotna
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.640
6.113
113
300 litrski bojler sanitarne vode zna biti premalo... Je pa to odvisno od moči plinskega grelca, če ne more on-the-fly segrevati porabljene vode, bi moral biti boljer večji...
300L je napisano zato ker imam to na zalogi in sicer toplotno s 300 L zalogovnikom.Ce bi ogreval plin pa bi avtomatsko dal 1000L zalogovnik (tudi na zalogi). Recimo razmisljam da bi dal uno toplotno in na obstojecega (300) priklopil se 300... sam ne predstavljam si a bo to kej preobremenilo toplotno al ne
 

darko11

Majstr
21. jul 2007
1.201
183
63
Kljub najemu bi naredil samostojne enote (vsaka svojo peč). Če se boš kasneje odločil za prodajo npr. dveh, boš imel spet štemanje.
Imam podoben primer v širši familiji. :) Moje mnenje, ki je lahko napačno.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.640
6.113
113
Kljub najemu bi naredil samostojne enote (vsaka svojo peč). Če se boš kasneje odločil za prodajo npr. dveh, boš imel spet štemanje.
Imam podoben primer v širši familiji. :) Moje mnenje, ki je lahko napačno.
Se strinjam, vendar te enote ne gredo v prodajo. Tiste ki gredo bodo imele vsaka svojo pec.
 

cat

Fizikalc
3. sep 2007
901
52
28
Je bil znanec pred kratkim pred identično situacijo. Mnenje projektanta je bilo identično mnenju izvajalca: vsaka enota svoj električni boljer. S števci porabljene tople vode boš najbolj goljufal tiste, ki imajo najdaljši vod, v primeru cirkulacije pa bodo vsi plačevali dobesedno kar nekaj.
Karikiram, ampak predstavljaj si, da grem za 1 mesec na dopust, ko se vrnem pa me časa položnica za porabljenih 10m3 tople vode. Te pošljem nekam kjer sonce ne sveti.

Če obstaja števec (pa ne trdim, da ne), ki upošteva dejansko količino porabljene vode in odšteje količino iz povratnega voda, pa je druga zgodba.
 
Nazadnje urejeno:

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.640
6.113
113
Je bil znanec pred kratkim pred identično situacijo. Mnenje projektanta je bilo identično mnenju izvajalca : vsaka enota svoj električni boljer. S števci porabljene tople vode boš najbolj goljufal tiste, ki imajo najdaljši vod, v primeru cirkulacije pa bodo vsi plačevali dobesedno kar nekaj.
Karikiram, ampak predstavljal si, da grem za 1 mesec na dopust, ko se vrnem pa me časa položnica za porabljenih 10m3 tople vode. Te pošljem nekam kjer sonce ne sveti.

Če obstaja števec (pa ne trdim, da ne ), ki upošteva dejansko količino porabljene vode in odšteje količino iz povratnega voda je druga zgodba.
Ne to semmze raziskal... najboljsi priblizki takih stevcev so imeli pogreske tudi do 50% - to mi je razlozil en iz podjetja kjer so jih razvijali

Na tako odsotnost nisem pomislil...ampak imas popolnoma prav.

Kaj pa ce cirkulacijo izlocim? Najdaljsi vod je cca 10m
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.356
1.350
113
Takšno razmišljanje je kratkovidno, ker noter ta strošek gretja 10 m3 takoj prineseš samo z manjšo priključnino ker nimaš svojega plinskega priključka. Če greš na dopust, boš tudi štrom, plin in vodo še vedno plačeval in danadanes vsaj 50% običajnega računa, tudi, če si za ves mesec imel porabo v resnici nič. Tudi telefonski račun lahko začasno odjaviš, ampak, račun ti bodo zmanjšali le na 50%.

Čas bi bil, da se nazaj naučimo, da besede skupnost in vzajemnost niso kletvice. Če se tega ne da vbiti v glavo tako, da se pokaže številke, potem nam ni rešitve.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.640
6.113
113
Ja, saj tudi jaz o skupni peci razmisljam iz vidika racionalnosti. Ne gre za velike enote, zato bi raje “delil” to pec. Hkrati zelim fer obracune in nocem vode racunat po osebah...pa cirkulacijo bi dal zato da bo folku udobno, zakaj jim ne bi bilo...

Sej tud internet bom vzel “najmocnejsi” paket in delil preko routerja. In bo strosek tv+net 10 eur na mesec namesto 40
 

cat

Fizikalc
3. sep 2007
901
52
28
Takšno razmišljanje je kratkovidno, ker noter ta strošek gretja 10 m3 takoj prineseš samo z manjšo priključnino ker nimaš svojega plinskega priključka. Če greš na dopust, boš tudi štrom, plin in vodo še vedno plačeval in danadanes vsaj 50% običajnega računa, tudi, če si za ves mesec imel porabo v resnici nič. Tudi telefonski račun lahko začasno odjaviš, ampak, račun ti bodo zmanjšali le na 50%.

Čas bi bil, da se nazaj naučimo, da besede skupnost in vzajemnost niso kletvice. Če se tega ne da vbiti v glavo tako, da se pokaže številke, potem nam ni rešitve.

Sklepam, da še v življenju nisi imel najemnikov. Sicer se z zgoraj napisanim strinjam - dokler sem landlord. V vlogi najemnika pa ti bo danes vsak zadeve zelo hitro zakompliciral na mrtvo.
 

cat

Fizikalc
3. sep 2007
901
52
28
Apollo : če je premer cevi 10mm, vsebuje 10m dolga linija cca 0.8 litra vode. Jaz o cirkulaciji sploh ne bi razmišljal.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi