Zaposlen + "popoldanski" S.P. in račun

Garfildd

Guru
24. jul 2007
5.711
4.198
113
Znanec je polno zaposlen in ima še "popoldanski" S.P., do sedaj je imel za oboje skupaj en osebni račun,
sedaj pa bi rad kar ima posla preko S.P. na ločenem osebnem računu...

Zaradi stroškov ne želi odpirati poslovnega računa ampak še en osebni... vendar mu na banki pravijo,
da pa to ni mogoče, da ima lahko ali vse samo na enem osebnem računu (privat in S.P.) ali pa če želi
ločeno mora pa imeti osebni in poslovni račun... Banka Sparkasse
 

blazko

Majstr
21. sep 2007
7.323
372
83
nobena banka ti ne bo odprla osebnega računa, če jim boš direktno povedal, da ga boš uporabljal za poslovne namene.

če želi ostat pri sparkasse, ga lahko poizkusi odpret brez navedbe razloga oz. z iz lufta potegnjenim.

lahko odpre pri katerikoli drugi banki, ugodni sta npr. sberbank ali delavska hranilnica. je pa s tem vsaj deloma v prekršku, ker osebnega računa ti ajpes ne bo objavil v registru. poleg tega je takšna uporaba v neskladju s pravili banke in pogodbo o odprtju osebnega računa.

še ena možnost je poslovni račun za freelancerje pri n26. podobno džabe kot osebni pri njih, z vsemi prednostmi in slabostmi (made in germany)
 

Garfildd

Guru
24. jul 2007
5.711
4.198
113
Ja sem dobil tudi računovodjo, pa se je samo zasmejal...

Ja, seveda v interesu banke je, da ti proda poslovni račun... kar se pa poročanja tiče,
pa to sam sporočiš na AJPES in imaš zadevo pokrito.
 

blazko

Majstr
21. sep 2007
7.323
372
83
ne nimaš

ker ajpes zaradi varovanja osebnih podatkov ne bo objavil trr tipa "a" (osebni račun), ki se smatra za varovan osebni podatek

objavili bodo samo poslovni ali kombiniran račun

razen če se je v zadnjem času kaj spremenilo?
 
  • Všeč mi je
Reactions: Yazoo

Accord

Pripravnik
2. sep 2007
959
21
18
Za tiste, ki uporabljajo / uporabljamo osebne račune za poslovanje s.p. - šele sedaj sem zasledil, da so bančni lobiji spet poskrbeli za zaslužek...

Dne 1. 7. 2018 se prične uporabljati novela Zakona o plačilnih storitvah, storitvah izdajanja elektronskega denarja in plačilnih sistemih (Ur. l. RS, št. 7/18, 9/18, v nadaljevanju: ZPlaSSIED), ki v šestem odstavku 192. člena določa, da imetniki transakcijskega računa, ki so fizične osebe, ponudnikom plačilnih storitev, ki vodijo transakcijske račune, za namen javnega in brezplačnega dostopa do podatkov v Registru transakcijskih računov (RTR) zagotavljajo podatek, da se transakcijski račun uporablja tudi za opravljanje dejavnosti, in sicer preden začnejo transakcijske račune uporabljati za opravljanje dejavnosti. Tudi fizične osebe, ki transakcijski račun že uporabljajo za opravljanje dejavnosti, morajo do 1. 7. 2018 to sporočiti ponudnikom plačilnih storitev, ki vodijo njihove račune. V zvezi z navedenim so določene tudi kazenske določbe za prekršek s plačilom globe med 500 do 5.000 EUR. Nadzor nad izvajanjem navedenih določb je v pristojnosti FURS.

Kolikor iščem, sem skoraj že šel do DH, ampak je izgleda NLB sedaj najugodnejša s svojimi paketi - od 3,99 €/mesec, prve tri mesece gratis:

https://www.nlb.si/novi-paketi-primerjava

Pa še to...

https://podcrto.si/nlb-prva-odpira-osebni-racun-z-nizkimi-stroski-vodenja-za-poslovanje-s-p-jev/
 
  • Všeč mi je
Reactions: krneky

CLIO15

Guru
1. nov 2007
12.218
3.369
113
No pa nkbm ima za 5 eur dober paket kjer so pokrite vse transakcije.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.210
5.236
113
Če prav razumem. Zdaj imaš navadni trr in ga uporabljaš za dejavnost. Do sedaj tega ni bilo treba sporočiti banki, od zdaj naprej bo pa treba. In kaj se spremeni? V smislu cene trr?
 

Accord

Pripravnik
2. sep 2007
959
21
18
Če prav razumem. Zdaj imaš navadni trr in ga uporabljaš za dejavnost. Do sedaj tega ni bilo treba sporočiti banki, od zdaj naprej bo pa treba. In kaj se spremeni? V smislu cene trr?

Ja, do sedaj si lahko uporabljal osebni račun b.p. za poslovanje s.p.
Od 1.7. pa bi moral biti TRR, ki ga uporabljaš za opravljanje dejavnosti, objavljen v Registru transakcijskih računov - javno dostopen podatek.
Osebni račun se seveda ne objavlja in so banke večinoma zahtevale, sedaj pa imajo še zakonsko podlago, da odpreš poslovni TRR. Najugodnejša je bila do sedaj DH (4,30 € vodenje, 0,60 € mobilno, 1,30 € e-banka cca. 6,20 €), dokler nisem odkril, da NLB dovoli kombinacijo osebno-poslovnega računa za 3,99 €.

CLIO15 - a za 5 € je to poslovni račun pri NKBM?

edit - 7,99 € je pri NKBM najcenejši paket za dejavnost.
 
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: krneky

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.210
5.236
113
tu te izgubim...
zakaj bi imele zakonsko podlago, da te prevekslajo na poslovne račune? A ni bilo že sedaj tako, da si moral ajpesu sporočiti, da gre za račun za dejavnost in je bil potem drugače dostopen. edino banki ni bilo treba povedati. zdaj pa moraš tudi njej. ampak še vedno ne vem, zakaj bi s tem dobila kakršnokoli zakonsko podlago, da ti menja račun?

sem pa tudi jaz zdaj na DH in za 2 evra ne grem nikamor. Prej sem bila pa na GBKR, kjer sem na koncu pristala na orenk dvomestnem znesku. To se mi je pa fržmagal. zdaj se mi pa še vedno bolj splača, da imam posebej. moj poslovni račun je samo poslovni in se CSD ne meša vanj. 1x na mesec pa prevekslam na unicredit, od tam naprej pa po tarifi smrtnikov.
 

CLIO15

Guru
1. nov 2007
12.218
3.369
113
Accord: Ne privat račun je samo sem mislil, da so ukinili en problem pa kot kaže so drugega naredili.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Accord

Accord

Pripravnik
2. sep 2007
959
21
18
tu te izgubim...
zakaj bi imele zakonsko podlago, da te prevekslajo na poslovne račune? A ni bilo že sedaj tako, da si moral ajpesu sporočiti, da gre za račun za dejavnost in je bil potem drugače dostopen. edino banki ni bilo treba povedati. zdaj pa moraš tudi njej. ampak še vedno ne vem, zakaj bi s tem dobila kakršnokoli zakonsko podlago, da ti menja račun?

sem pa tudi jaz zdaj na DH in za 2 evra ne grem nikamor. Prej sem bila pa na GBKR, kjer sem na koncu pristala na orenk dvomestnem znesku. To se mi je pa fržmagal. zdaj se mi pa še vedno bolj splača, da imam posebej. moj poslovni račun je samo poslovni in se CSD ne meša vanj. 1x na mesec pa prevekslam na unicredit, od tam naprej pa po tarifi smrtnikov.

Nič ti ne bo banka sama poslovni račun odprla ali kaj podobnega. Sedaj bomo sami dolžni od 1.7. da se TRR preko katerega poslujemo pojavi v RTR, ki ga vodi AJPES. In ne verjamem, da lahko ali si kadarkoli do sedaj lahko to sam uredil pri AJPESu. To poslovne banke sporočajo AJPES. In seveda želijo zaslužiti... take da ti prodajo poslovni račun. Ali pa reskiramo kazen FURSa.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.210
5.236
113
no, viš, jaz sem milila da je to že zmeraj tako bilo. oziroma sem živela v zmoti, ko je do mene očitno prišla dezinformacija, da je edini, ki mora vedeti, da gre za poslovni račun oziroma račun, ki je namenjen dejavnosti ajpes in da si to lahko sam uredil. banka takrat o tem ni vedela ničesar in da zdaj pa mora. torej do nje mora priti ta informacija, kar ne bi spremenilo ničesar. v vsakem primeru je pa ajpes to moral vedeti!

če je pa tako, da samo banka lahko sporoči naprej ajpesu in to pogojuje z odprtjem poslovnega računa, potem so seveda stroški drugi. ajpes pa zdaj tudi ni nič vedel?! in tukaj je najbrž problem postal.

na podlagi česa je pa banka lahko edina, ki ajpesu sporoča, da je nek račun namenjen dejavnosti?
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.148
5.753
113
pri taščici
Kaj pa stroski provizij?
Gasilsko drustvo, prometa okoli 20k letno, stroski nlb preko leta okoli 300 evrov. Sem ze nekajkrat predlagal da menjamo, pa nekako ni interesa.
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.078
3.565
113
Marlbor
no, viš, jaz sem milila da je to že zmeraj tako bilo.
V bistvu so zakon popravili v korist bank. Do sedaj si lahko imel osebni račun, ki si ga lahko uporabljal tudi v poslovne namene. Od 1.7.2018 pa bo treba imeti poslovni račun, ki ga boš lahko uporabljal tudi v osebne namene (kar si ga sicer itak lahko že prej, pred enim in drugim zakonom).
 

Accord

Pripravnik
2. sep 2007
959
21
18
Kaj pa stroski provizij?
Gasilsko drustvo, prometa okoli 20k letno, stroski nlb preko leta okoli 300 evrov. Sem ze nekajkrat predlagal da menjamo, pa nekako ni interesa.

Za društva bi rekel, da je DH trenutno najcenejša varianta - ker seveda ne pride v poštev kombinacija osebno-poslovni račun. Pri njih še ni provizij za prilive, tako kot pri večini ostalih bank, ki so lahko isto kar precejšen strošek, če imaš veliko prilivov na TRR.