Zakaj e-račun!

hgard

Majstr
22. jul 2007
4.035
488
83
Citat:
Uporabnik _BANDIT_ pravi:
No to mi ni jasno, kje pa dobijo podatek o tem, koliko naj mi trgajo ta mesec? Jest mam vsak mesec drugačen znesek za telefon, elektriko itd...

Telekom/Elektro sam pripravi transakcije za bremenitev tvojega računa. Potem jih pošlje kot datoteko v svojo banko. Banka jih pogleda in jih (če je potreba) pošlje na druge banke (tja kjer imaš ti račun). Potem pa ti ta tvoja banka na izbrani datum trga z računa.
 

tdi

Fizikalc
7. dec 2011
1.693
11
38
Je.o jim pas mater, zdej plačujem preko trajnika, pa mi vzame tušmobil 0,25€ in banka 0,20€, po tem prekletem SEPA sistemu
evil.gif
 

Jason

Fizikalc
20. avg 2009
671
50
28
lahko pa si predstavljas, da bo do podrazîtve prislo pozneje, ce bodo uporabniki opustili papirnate racune. poleg tega ima mogoce kdo dober obcutek, da zmanjsuje porabo papirja. sicer simbolicno, ampak vseeno
 

jolko

Fizikalc
17. maj 2010
3.164
1
36
Citat:
Uporabnik MrDaco pravi:
Jaz sem še vedno pristaš da pošiljajo položnice domov. Zakaj? Zato ker bo poštar imel delo in plačo jaz pa bom plačal itak kako mi paše, ali preko spleta ali pa šel na pošto... Edino pošiljatelji bodo imeli korist, jaz pa ne. Zakaj bi nekumu delal korist, če pa je meni noben nikoli ne ponudi.
Ja, zakaj delaš korist poštarju? Razcepljena osebnost?
 

jolko

Fizikalc
17. maj 2010
3.164
1
36
Citat:
Uporabnik _BANDIT_ pravi:
Ok, razumem trajnik, da ga naštelaš, da vsak mesec odtrgajo nek določen znesek in je to to. Kaj pa, če je vsak mesec znesek drugačen, kot recimo za telefon, elektriko,... ?
Direktna Bremenitev
obstaja že žnj let

Mislim, res, kako ne veste za to (tisti, ki pač ne)?
 

jolko

Fizikalc
17. maj 2010
3.164
1
36
Citat:
Uporabnik _BANDIT_ pravi:
Zgoraj omenjate varianto, da obstaja način, da ti e-račun prileti direkt v banko, kjer potem verjetno čaka pod pripravljena plačila....

To bi bilo meni full dbest, da mi vse položnice priletijo direkt na banko, jaz se samo še zlogiram gor in potrdim plačilo. A je to možno?
Ja, to je omenjeni e-račun.
Podpira ga kar nekaj firm (ne pa vse) in bank (tudi ne vse, jih je vedno več, mogoče je kje kaki spisek - spisek firm je prejle nekdo linkal).

Citat:

Še bolj bi bilo pa to, da se tudi kar samo plača, brez da moram to posebej potrjevati...
Že večkrat omenjena direktna bremenitev.

PS: Nekatere firme uporabljajo izraz e-račun za nekaj drugega, ponavadi račun poslan po emailu ("pravi" e-račun gre direkt na banko). Sicer lahko vsebuje račun v zakonsko standardizirani obliki (kot na primer T-2), samo tega v e-banko direkt ne gre uvozit, vsaj jaz ne poznam noben taki primer.
 

jolko

Fizikalc
17. maj 2010
3.164
1
36
Citat:
Uporabnik telex pravi:
Kdor še danes daje prednost klasičnemu finančnemu poslovanju pred elektronskem me spominja na tiste ljudi, kateri so ob odprtju železniške proge v Londonu vpili, da se bodo potniki zadušili, ker bo vlak potoval s kar 25 km/h.
He he, dobra
467716-post_slo.gif


Citat:

Certifikat si ob sprejemu naložite na USB ključ in ga zaščitite z geslom. Nato ga izvozite v računalnik in sicer tako, da izvoz ni več možen (brez digitalnega ključa!). Za večjo varnost si certifikat na USB ključu še šifrirajte (npr. s programom 7zip). Na ta način boste v primeru okvare svoje računalnika lahko do spletne banke prišli s katerega koli računalnika. Le certifikata ne pozabite izbrisati po končanem delu na tujem računalniku!
- uvozite
wink-1.gif

- ne preveč šifrirat, tisto šifriranje samega certifikata je 99% več kot dovolj varno, saj ne gre za neki popoldanski projekt nekega mulca ampak mednarodni kriptografski standard (99% zato, ker ne poznam detajle)
- aja, razlog za "ne preveč šifrirat" je to, da lahko izgubiš/pozabiš enega od ključev/gesel - lahko čez čas tudi izgubiš uporabljen program
- pri tujem računalniku biti posebej previden, kdo ve kaki trojanec čaka na gesla in certifikate
 

jolko

Fizikalc
17. maj 2010
3.164
1
36
Citat:
Uporabnik msenjur pravi:
no ja... trajniki so res najboljša rešitev. V primeru da imaš vsak mesec zadostni redni dohodek. Marsikdo pa čara s temi položnicami iz meseca v mesec, in si tako ne morejo privoščiti trajnika.
Ne morejo si privoščiti trajnik* (ponekod stane 0,00 EUR), ker vsak račun plačajo "ročno" za debelo provizijo (tudi en evro na kos, slišim).

* - ups, direktna bremenitev, seveda
wink-1.gif
 
Nazadnje urejeno:

titov

Fizikalc
12. jun 2008
7.544
1
38
Ma ja, ogromno ljudi plačuje položnice še na pošti kjer je provizije 1€ na položnico... In gre par 100€ na leto čisto brez veze.
 

Jordan

Fizikalc
5. jun 2009
2.839
-9
38
Ljubljana
Problem vseh teh "e-računov", da ne dobiš specifikacije računov, pa tudi reklamacije so problem....vsaj pri si.mobilu je tako, da ko se odločiš preko NLB klika e račun ne dobiš več specifikacij na email; In potem plačuješ kar pač dobiš.

VE KDO KAKO JE ZA DRUGE ?
 

SouthPark

Jas da nea vem?! Ka te je...
5. sep 2007
24.570
5
38
Klobukarjev dol
Citat:
Uporabnik titov pravi:
Ma ja, ogromno ljudi plačuje položnice še na pošti kjer je provizije 1€ na položnico... In gre par 100€ na leto čisto brez veze.

Jaz se sprehodim zvečer do bankomata, v miru porinem položnice not, poberejo pa enako kot e-banka (35c).
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Citat:
Uporabnik jolko pravi:
Citat:
Uporabnik msenjur pravi:
no ja... trajniki so res najboljša rešitev. V primeru da imaš vsak mesec zadostni redni dohodek. Marsikdo pa čara s temi položnicami iz meseca v mesec, in si tako ne morejo privoščiti trajnika.
Ne morejo si privoščiti trajnik* (ponekod stane 0,00 EUR), ker vsak račun plačajo "ročno" za debelo provizijo (tudi en evro na kos, slišim).

* - ups, direktna bremenitev, seveda
wink-1.gif

Ni štos v tem, ampak da ljudje brez denarja plačujejo položnice takrat, ko denar imajo, seveda pa takrat plačujejo še provizije.
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.934
8.981
113
EU


Amis ponuja e-račun zastonj, vendar zame ni nobenih ugodnosti. Ponudba se sliši bolj kot Prius efekt "bodi ekološki pa koliko stane".
Papirnati način ima več prednosti. Poštar bo imel delo in ga ne bodo odpustili. Pošta bo več zaslužila in plačala več davka v proračun.
Papirnica bo imela delo in ne bo zmanjševala proizvodnje in odpuščala delavce
grims-1.gif
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.923
1.089
113
www.adriamedia.si
Citat:
Uporabnik Snecer pravi:
Jaz tudi imam raje, da dobim papirnato položnico.

Pri nekaterih e-račun ne pomeni, da se integrira v spletno banko, ampak da položnico dobiš po mailu potem pa vse na roko pretipkaš...

Trajnika ne uporabljam, raje sam plačam kot da sistem tam kaj zamuti. 1x na mesec ni problem plačat položnic preko spletne banke.

Položnica po mailu pač ni e-račun. E-račun je nastavljen za plačilo v spletni banki,. Ne sme se pa seveda (in vsaj pri Kliku se ne) sam plačat.
In to je, vsaj zame, najboljši način. Ni treba pretipkavat, avtomatike pri plačevanju pa tudi ni.
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.923
1.089
113
www.adriamedia.si

Citat:
Uporabnik Jordan pravi:
Problem vseh teh "e-računov", da ne dobiš specifikacije računov, pa tudi reklamacije so problem....vsaj pri si.mobilu je tako, da ko se odločiš preko NLB klika e račun ne dobiš več specifikacij na email; In potem plačuješ kar pač dobiš.

VE KDO KAKO JE ZA DRUGE ?

Telekom in Diners imata zraven specifikacijo. Klikneš na prenos računa, pa pdf prileti za pogledat (vsaj v Kliku).
 
Nazadnje urejeno: