Zakaj e-račun!

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.585
264
113
ja, jest se tud strinjam. Kao pod pretvezo, da si moderen, ti vsilijo nekaj, na koncu pa samo oni prihranijo. Naj dajo 5% popusta če dobivaš račune preko spleta, pa bom mogoče razmislil.

Ista fora so petroli in trgovine. Vse postaja samopostrežno (no, petroli so že nekaj let). Delavci pa na cesto. pha. hvala lepa za tako modernizacijo.
 

Fusion

Fizikalc
1. okt 2007
13.448
3
38
ksz

pošta zarad e-računov ne bo propadla, tko kot množična živinoreja ne, zaradi vegijev in raznih greenpeace organizacij.

Jst imam vse na trajnik in čim več na e-račun, ker se mi ne lušta ..ebat s papirji. Vse se samo plača, potrdil nič ne printam, pa mi še niti za eno stvar niso zatežil, da ni plačana. Za vsako transakcijo dobim email ali sms, tko da točno vem kdaj mi je kdo vzel.
Če si frik si lahko pa vse to popredalčkaš po mapah, pa backup delaš na X lokacij.

In ja, imam jst korist od tega. Par minunt bolj mirnega lajfa, ker se ne obremenjujem s papirji :D
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.585
264
113
no ja... trajniki so res najboljša rešitev. V primeru da imaš vsak mesec zadostni redni dohodek. Marsikdo pa čara s temi položnicami iz meseca v mesec, in si tako ne morejo privoščiti trajnika.
 

ferdo

Guru
3. sep 2007
9.968
3.761
113
Ljubljana
hmpg.net
Če bi (katerikoli) banka znala utemeljeno razložiti:
- razliko med direktno bremenitvijo in e-računom
- ugodnosti enega in drugega za potrošnika

bi odločitev bila racionalna. Tako pa je vse nekaj v megli.

Tako je pa en kup vprašanj:

Recimo glede e-arhiva e-računov.:
- ali je banka to obvezana delati v okviru obstoječe tarife, jo lahko dvigne?
- kaj se zgodi, če zamenjam banko s tem arhivom?

Glede stroškov:
- zakaj je SDD cenejši od e-računa

Ko bo nekdo vse to razložil, bo morda bolj "popularen". Sedaj pa ni pametnega razloga:
SDD se sproža sam, e-račun mora ponavadi uporabnik potrditi.
Oba morata imeti gor stanje
SDD lahko (kljub plačilu) po EU direktivi še vedno reklamiraš 13 mesecev, kar je pri plačanem e-računu bolj komplicirano (ker si ga zavestno plačal)
Edina korist je za izdajatelje (niti banke nimajo nekaj plusov, razen dodatnih jajc zaradi podpore e-računov).

Če pa je prejemnik pravna oseba in ima super duper knjigovodstvo z e-arhivom, ki ga DURS priznava, potem pa OK.
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.585
264
113
mene pa zanima zakaj so take provizije za e-poslovanje

Banka praktično nima nič dela, saj vse naredi računalnik. Ok verjetno je bila investicija v software in hardware draga, vendar na račun tega ne rabijo tok ljudi na poslovalnicah, pa tud vzdrževanje ni tako drago sigurno. ta provizija na plačilo je kr neki. Kr en dodaten denar, k si ga je banka omislila, da ima lahko še več denarja.
 

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Kdor še danes daje prednost klasičnemu finančnemu poslovanju pred elektronskem me spominja na tiste ljudi, kateri so ob odprtju železniške proge v Londonu vpili, da se bodo potniki zadušili, ker bo vlak potoval s kar 25 km/h.

E-račun ni nič drugega kot račun za storitev v elektronski obliki. Prednost pred klasičnim računom je v tem, da je omogočeno avtomatsko izpolnjevanje UPN naloga pri spletnem bančništvu in da se ti doma ne nabirajo gore papirja, katere moraš potem nositi na otoke za ločeno zbiranje odpadkov (prav to je zame odločilna prednost E-računa in ne, koliko prihrani banka!). Tako kot za klasični se tudi za e-račun lahko naroči direktna bremenitev (trajnik). Sam imam to narejeno pri vseh E-računih (Mobitel, Petrol...) in ni nobene razlike proti tistim, katere dobivam še klasično.

Banke imajo vse podatke arhivirane. Tiste klasične na mikrofilmih, elektronske pa na strežnikih. Na banki lahko dobiš podatke za deset let nazaj, če le veš iz katerega računa in kdaj je bilo plačano (preveril pri težavah z dokazovanjem ob plačilu takse po zapuščinski obravnavi). Če pa redno plačujete položnice pa itak potrdil ne boste nikoli več potrebovali.

Certifikat si ob sprejemu naložite na USB ključ in ga zaščitite z geslom. Nato ga izvozite v računalnik in sicer tako, da izvoz ni več možen (brez digitalnega ključa!). Za večjo varnost si certifikat na USB ključu še šifrirajte (npr. s programom 7zip). Na ta način boste v primeru okvare svoje računalnika lahko do spletne banke prišli s katerega koli računalnika. Le certifikata ne pozabite izbrisati po končanem delu na tujem računalniku!
 

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Citat:
Uporabnik msenjur pravi:
mene pa zanima zakaj so take provizije za e-poslovanje...
Tudi meni se provizije zdijo kar zasoljene, pa vendar obstaja tudi možnost, da bi brez e-poslovanja mogoče bile še višje?
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.934
8.981
113
EU
Citat:
Uporabnik MrDaco pravi:
Jaz sem še vedno pristaš da pošiljajo položnice domov. Zakaj? Zato ker bo poštar imel delo in plačo jaz pa bom plačal itak kako mi paše, ali preko spleta ali pa šel na pošto... Edino pošiljatelji bodo imeli korist, jaz pa ne. Zakaj bi nekumu delal korist, če pa je meni noben nikoli ne ponudi.
Amis je, koliko se spomnim ponujal majice za prestop na e-raču. SIOL te je uvrstil na žreb listo za LCD TV. Za t-2 nevem kaj ponujajo.
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.585
264
113
tole je pa res mamljiva ponudba. Majica za 4€ in žreb za katerega itak nikoli ne veš kakšna kuhinja je zadaj...
 

_BANDIT_

Pripravnik
12. feb 2008
775
22
18
ksz...

OK, tole sem že večkrat hotel vprašat koga, pa vedno odlašam....

Zgoraj omenjate varianto, da obstaja način, da ti e-račun prileti direkt v banko, kjer potem verjetno čaka pod pripravljena plačila....

To bi bilo meni full dbest, da mi vse položnice priletijo direkt na banko, jaz se samo še zlogiram gor in potrdim plačilo. A je to možno?
Še bolj bi bilo pa to, da se tudi kar samo plača, brez da moram to posebej potrjevati...
 

hgard

Majstr
22. jul 2007
4.035
488
83
V ljudskem jeziku je trajnik, drugače pa je to direktna (o)bremenitev.
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Citat:
Uporabnik _BANDIT_ pravi:
ksz...

OK, tole sem že večkrat hotel vprašat koga, pa vedno odlašam....

Zgoraj omenjate varianto, da obstaja način, da ti e-račun prileti direkt v banko, kjer potem verjetno čaka pod pripravljena plačila....

To bi bilo meni full dbest, da mi vse položnice priletijo direkt na banko, jaz se samo še zlogiram gor in potrdim plačilo. A je to možno?
Še bolj bi bilo pa to, da se tudi kar samo plača, brez da moram to posebej potrjevati...

Prave e-račune, ki ti priletijo na banko, imajo dosedaj le redke firme. Jaz vem samo za Telekom in Petrol. Tisto, kar ti prileti na e-mail, pa ni pravi e-račun.
Tistemu v zadnji vrstici se pa reče trajnik.
 

_BANDIT_

Pripravnik
12. feb 2008
775
22
18
Ok, razumem trajnik, da ga naštelaš, da vsak mesec odtrgajo nek določen znesek in je to to. Kaj pa, če je vsak mesec znesek drugačen, kot recimo za telefon, elektriko,... ?
 

ferdo

Guru
3. sep 2007
9.968
3.761
113
Ljubljana
hmpg.net
Trajnikov banke nimajo več.

Sedaj je to direktna bremenitev. Dela enako kot trajnik včasih, s to razliko, da jih imaš kak dan v čakalni vrsti (trajnikov nisi imel).
@telex :
Recimo glede e-arhiva e-računov.:
- ali je banka to obvezana delati v okviru obstoječe tarife, jo lahko dvigne?
- kaj se zgodi s tem arhivom, če zamenjam banko?
 

veselilisjak

Sloven´c
22. jul 2007
25.331
355
83
38
Citat:
Uporabnik _BANDIT_ pravi:
Ok, razumem trajnik, da ga naštelaš, da vsak mesec odtrgajo nek določen znesek in je to to. Kaj pa, če je vsak mesec znesek drugačen, kot recimo za telefon, elektriko,... ?

Potem ti pač vsakič trgajo drugačen znesk...
 

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Vsak ponudnik svojih storitev ima pravico spremeniti ceno. NLB že kakšne tri mesece objavlja, da bo s 1.4.2013 dvignila ceno svojih storitev. Kot uporabnik storitev pa imaš možnost, da jih v določenem času po spremembi cene (se mi zdi da 30 dni?) brez kakšnih pogodbenih kazni odpoveš in greš drugam.
V Kliku imaš možnost, da si arhiv plačil shranjuješ na svoj računalnik za obdobje zadnjih 6. mesecev. Če te podatke nato šifriraš (7zip ali truecrypt...) in jih naložiš v kakšen oblak (DropBox ali GoogleDrive ali SkyDrive ali Box ali Mega ali...) si pa po mojem tudi varen pred vsako izgubo. Po mojem si še bolj varen kot pri papirnatih (uničijo jih lahko: miši, molji, požar, tekočine...)

PS- Banka hrani celoten arhiv plačil. Kako pa je z pridobitvijo podatkov, ko nisi več komitent pa je najbolje da postaviš vprašanje preko pošte v kliku.
 

_BANDIT_

Pripravnik
12. feb 2008
775
22
18
Citat:
Uporabnik patriot pravi:
Citat:
Uporabnik _BANDIT_ pravi:
Ok, razumem trajnik, da ga naštelaš, da vsak mesec odtrgajo nek določen znesek in je to to. Kaj pa, če je vsak mesec znesek drugačen, kot recimo za telefon, elektriko,... ?

Potem ti pač vsakič trgajo drugačen znesk...

No to mi ni jasno, kje pa dobijo podatek o tem, koliko naj mi trgajo ta mesec? Jest mam vsak mesec drugačen znesek za telefon, elektriko itd...