Začetnik-varjenja pive

komar89

Fizikalc
22. apr 2008
776
195
43
Po mojem mnenju se tudi ne splača ukvarjat preveč z učinkovitostjo. Pri domačem pivovarstvu ne gledaš na ceno surovin ampak na kvaliteto končnega produkta. Tukaj govorimo o prihranjenem evru ali dveh na kuho. Bolj se splača ukvarjat z drugimi zadevami ... štelanje vode, kvas itd, zaradi katerega bo nastala razlika med povprečnim in vrhunskim pivom
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Zanima me, kaj vse vpliva na učinkovitost drozganja, oziroma kako bi pri sebi lahko dvignil učinkovitost. Trenutno jo dosegam nekje med 65% in 70%. Kakšno učinkovitost se da dosegati v domačem pivovarstvu?

Slad (ki ga mešam z vodo v razmerju 1:3) drozgam eno uro do ure po pol na konstantni temperaturi 68°C. Po koncu drozganja sladico odtočim, ter slad zalijem z vodo ogreto na cca. 70-75°C. Vodo enakomerno po sladu polivam cca. 15min, hkrati pa imam spodaj odprto pipo (tako da sprana sladica sproti odteka). PH med drozganjem je med 5.4 in 5.5.

Kje bi se dalo stvar izpeljati bolje/drugače, da bi na koncu prišel do boljše učinkovitosti?

Jaz sem šele pred kratkim prešaltal na sistem s spiranjem sladice. Na začetku sem imel porazno učinkovitost, v tretjem poizkusu pa sem že dosegel 75%. Za vikend ponovno varim in bom videl, kako se bo izšlo. Kar si napisal, je OK. Edino samo izpiranje se mi zdi kar hitro. 15 min ni veliko (seveda odvisno od količine, pri meni gre za 63L pre-boil volume). Jaz sem sladico izpiral res počasi (pipa naj bo odprta toliko, da počasi teče). Ogreto vodo sem iz lonca prenašal z vrčem in to vodo previdno polival preko slada, in sicer tako, da sem imel ves čas kak cm ali dva vode nad sladom (posteljico - če se temu tako reče). Torej, da se vse čim manj godlja. Tako pride tudi sladica ven zelo čista.

Sicer pa imam na klasičnem BIAB sistemu brez izpiranja učinkovitost 68-70%, z izpiranjem (izpust sladice in lonca v boil kettle, nalijem vso ostalo potrebno količino vode, pomešam, počakam 10 min, vzamem vrečo ven, odlijem v boil kettle) pa do 72%. Več nisem imel nikoli.

Sicer pa: temperatura drozganja bo vplivala na vrsto sladkorjev, torej na FG, in ne neposredno na učinkovitost drozganja. Tvoj pH je OK, sicer se priporoča od 5.2-5.4.
 

mojster_pivovar

Pripravnik
24. feb 2019
30
1
8
Vem da efektivnost drozganja ni najbolj pomembna, vendar če že izboljšujem svojo tehnologijo je dobro pri izboljšavah upoštevati čim več stvari.

Bom naslednjič poizkušal z daljšim izpiranjem (fly sparge), pa da vidim če se bodo rezultati izboljšali. Koliko naj bi bil potem čas izpiranja? Do 1h, več verjetno nima smisla? Potem bi bilo najbolje, da bi si naredil nekakšen "tuš" in drozgo čim bolj enakomerno in konstantno izpiral, ter seveda čim daljši čas.

Zaradi bolj čiste sladice (z manj usedlinami) sem želel naslednjič preizkusiti tudi to, da že iztočeno sladico ponovno prelijem v drozgalnik, ter jo še enkrat precedim preko sladu (na dnu drozgalnika imam lažno dno). Potem bi seveda pričel z izpiranjem z vodo. Zanima me, če bi s tem res dobil kaj bolj "čisto" sladico, ter kaj bi to pomenilo za efektivnost? Ali bi si s tem naredil dodatno delo brez posebnega učinka?

Poleg tega se mi poraja še eno vprašanje. Ali je smiselno temperaturo celotnega drozgalnika (po cca. 1h drozganja) med izpiranjem dvigniti iz 68°C na 75°C, ter ob tem izpirati z vodo prav tako 75°C? Ali ni potrebe, ter zadevo izpeljem kot sem jo do sedaj: slad ostane na temperaturi 68°C, voda za izpiranje pa ima 75°C?

Že v naprej se vam zahvaljujem za vse vaše odgovore
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Jaz kljub temu delam batch sparge, s fly spargom se mi ne da ukvarjat :) Kaj pa vem, koliko časa traja, pol ure sigurno.

Ja, vračanje sladice v mash je z razlogom čiste pivine. Ne vem, jaz sem enkrat to naredil, naslednjič ne, pa je bila sladica vseeno čista. Ne vem...kak drobec pa v vsakem primeru potegne, samo mene to ne moti. Jaz bom nadalje to naredil samo v primeru, da mi bo ob prvi rundi res veliko "smeti" potegnilo, sicer ne. Izguba časa, če mene vprašaš. Na samo učinkovitost nima vpliva.

To kar opisuješ je mash out. Jaz ga nikoli ne delam. Bral sem, da je to smiselno delati v primeru, ko hočeš ustavit delovanje encimov, ki jih z visoko temperaturo "uničiš", torej pri pivu, pri katerem želiš več telesa. Če že itak drozgaš na nizki temp. ti to ne bo koristilo, razen pri tem, da bo spiranje mogoče nekoliko slabše in pa da boš sladico moral dalj časa greti do vrelišča, saj bo hladnejša, kot če bi spiral s 75C. Sicer dvomim, da to v resnici vpliva na pretvorbo, saj se ta zaključi že, nekateri pravijo po 20 oz. 30 minutah. Jaz torej drozgam na želeni temperaturi in potem spiram z vodo, ki ima cca 76C. BTW nekateri z velikim uspehom spirajo tudi s hladno vodo oz. z vodo iz pipe.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
Vem da efektivnost drozganja ni najbolj pomembna, vendar če že izboljšujem svojo tehnologijo je dobro pri izboljšavah upoštevati čim več stvari.

Bom naslednjič poizkušal z daljšim izpiranjem (fly sparge), pa da vidim če se bodo rezultati izboljšali. Koliko naj bi bil potem čas izpiranja? Do 1h, več verjetno nima smisla? Potem bi bilo najbolje, da bi si naredil nekakšen "tuš" in drozgo čim bolj enakomerno in konstantno izpiral, ter seveda čim daljši čas.

Zaradi bolj čiste sladice (z manj usedlinami) sem želel naslednjič preizkusiti tudi to, da že iztočeno sladico ponovno prelijem v drozgalnik, ter jo še enkrat precedim preko sladu (na dnu drozgalnika imam lažno dno). Potem bi seveda pričel z izpiranjem z vodo. Zanima me, če bi s tem res dobil kaj bolj "čisto" sladico, ter kaj bi to pomenilo za efektivnost? Ali bi si s tem naredil dodatno delo brez posebnega učinka?

Poleg tega se mi poraja še eno vprašanje. Ali je smiselno temperaturo celotnega drozgalnika (po cca. 1h drozganja) med izpiranjem dvigniti iz 68°C na 75°C, ter ob tem izpirati z vodo prav tako 75°C? Ali ni potrebe, ter zadevo izpeljem kot sem jo do sedaj: slad ostane na temperaturi 68°C, voda za izpiranje pa ima 75°C?

Že v naprej se vam zahvaljujem za vse vaše odgovore

Glede hitrosti izpiranja je odvisno od opreme in količine sladu. 30min do 1h je čisto normalne čas za kvalitetno izpiranje, ponavadi ti itak drozgalnik pove kje je meja. Če gre tebi skozi v 15 min imaš očitno opremo ali pa slad tak da omogoča hitrejše izpiranje (glej * točko).

Forlauf (cirkulacija sladice z namenom zbistritve) se uporablja samo za bistrenje, na efektivnost nima vpliva. Meni ves čas sladico pretaka med drozganjem pumpa pa ne dosegam nič večje efktivnosti zaradi tega.

V teoriji je višja temperatua boljša za izpiranje sladkorjev (višja temperatura = manjša gostota sladice = večja absorbcija preostalega sladkorja) ampak 10C po izkušnjah ne naredi nobene opazne razlike.

Način izpiranja ima posledice na efektivnost. Najslabši je no-sparge (zmešaš vso vodo v sladico in odtočiš naenkrat), sledi batch sparge (odtočiš vso sladico od drozganja in doliješ novo vodo, ponoviš odtekanje [po potrebi 2x]), najbolj efektiven pa je PRAVILEN fly sparge (sproti škropiš vodo čez slad in istočasno izpiraš sladico). Razlika med no sparge in fly sparg je pri meni na trenutni opremi cca. 10% efektivnosti (70% vs 80% za povprečna piva) ... uporabljam no-sparge (ker lahko [dovolj velik drozgalnik za 50l batch] in ker je najhitrejša metoda z najmanj dela).

* osnova in bistveni parameter boljše efektivnost je ustrezno zmlet slad. Če ti izteče v 15 min prek posteljice brez da bi se kaj mašilo potem imaš "premalo" zmlet slad. Tako da poskusi ga bollj fino zmlet do točke ko boš pri do konca odprtem ventilu imel izpiranje upočasnjeno do nivoja da bo trajalo 30-60 min da se vsa sladica odteče.
 

daslimfish

Pripravnik
7. dec 2018
51
4
8
Eno podvprašanje na zadnji odgovor. Ali ima razmerje voda/slad tudi vpliv na efektivnost? Bolj gost ali redek mash? Ker če delaš no sparge je verjetno mash precej redek? Sprašujem zato ker mi recimo programi govorijo 23L strike vode in 25L sparge vode. Ali bo imelo na efektivnost vpliv če da recimo 33L strike vode in 15L sparge?
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
Gostota masha sama po sebi nima vpliva na efektivnost. Ima pa razmerje mash vs. sparge, več kot daš za sparge (izpiranje) boljša bo efektivnost (ob predpostavki da gre za enega od true sparge "načinov" mashouta).
 
  • Všeč mi je
Reactions: daslimfish

mojster_pivovar

Pripravnik
24. feb 2019
30
1
8
Glede hitrosti izpiranja je odvisno od opreme in količine sladu. 30min do 1h je čisto normalne čas za kvalitetno izpiranje, ponavadi ti itak drozgalnik pove kje je meja. Če gre tebi skozi v 15 min imaš očitno opremo ali pa slad tak da omogoča hitrejše izpiranje (glej * točko).

Forlauf (cirkulacija sladice z namenom zbistritve) se uporablja samo za bistrenje, na efektivnost nima vpliva. Meni ves čas sladico pretaka med drozganjem pumpa pa ne dosegam nič večje efktivnosti zaradi tega.

V teoriji je višja temperatua boljša za izpiranje sladkorjev (višja temperatura = manjša gostota sladice = večja absorbcija preostalega sladkorja) ampak 10C po izkušnjah ne naredi nobene opazne razlike.

Način izpiranja ima posledice na efektivnost. Najslabši je no-sparge (zmešaš vso vodo v sladico in odtočiš naenkrat), sledi batch sparge (odtočiš vso sladico od drozganja in doliješ novo vodo, ponoviš odtekanje [po potrebi 2x]), najbolj efektiven pa je PRAVILEN fly sparge (sproti škropiš vodo čez slad in istočasno izpiraš sladico). Razlika med no sparge in fly sparg je pri meni na trenutni opremi cca. 10% efektivnosti (70% vs 80% za povprečna piva) ... uporabljam no-sparge (ker lahko [dovolj velik drozgalnik za 50l batch] in ker je najhitrejša metoda z najmanj dela).

* osnova in bistveni parameter boljše efektivnost je ustrezno zmlet slad. Če ti izteče v 15 min prek posteljice brez da bi se kaj mašilo potem imaš "premalo" zmlet slad. Tako da poskusi ga bollj fino zmlet do točke ko boš pri do konca odprtem ventilu imel izpiranje upočasnjeno do nivoja da bo trajalo 30-60 min da se vsa sladica odteče.

Če prav razumem lahko potem pričnem s cirkulacijo sladice (in s tem njenim bistrenjem) že med 1 urnim drozganjem. Se pravi po npr. polovici drozganja (po pol ure ko se izloči že večina encimov) stočim del sladice iz drozgalnika, ter ga ponovno z vrha nalijem v drozgalnik preko sladu. To morda ponovim še enkrat ali večkrat, tako da pretočim še preostal del sladice. Pri tem pazim, da se medtem slad v drozgalniku ne ohladi preveč. Nato po skupaj 1h od pričetka drozganja stočim sladico v celoti in pričnem z izpiranjem?

Višja temperatura (75°C) v drozgalniku med spiranjem potem pripomore samo k hitrejšemu izpiranju?

Verjetno imam res premalo zmet slad, saj voda precej hitro pronica skozi slad. Kakšen naj bo razmak med valji pri mletju? V primeru, da se slad melje bolj "na drobno", je zagotovo priporočljivo izvesti cirkulacijo sladu med drozganjem?
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
Če prav razumem lahko potem pričnem s cirkulacijo sladice (in s tem njenim bistrenjem) že med 1 urnim drozganjem. Se pravi po npr. polovici drozganja (po pol ure ko se izloči že večina encimov) stočim del sladice iz drozgalnika, ter ga ponovno z vrha nalijem v drozgalnik preko sladu. To morda ponovim še enkrat ali večkrat, tako da pretočim še preostal del sladice. Pri tem pazim, da se medtem slad v drozgalniku ne ohladi preveč. Nato po skupaj 1h od pričetka drozganja stočim sladico v celoti in pričnem z izpiranjem?

Višja temperatura (75°C) v drozgalniku med spiranjem potem pripomore samo k hitrejšemu izpiranju?

Verjetno imam res premalo zmet slad, saj voda precej hitro pronica skozi slad. Kakšen naj bo razmak med valji pri mletju? V primeru, da se slad melje bolj "na drobno", je zagotovo priporočljivo izvesti cirkulacijo sladu med drozganjem?

Če nimaš samodejnega pretakanja (pumpa) ki opravlja tudi funkcijo mešanja in izenačitve temperature v drozgalniku je nesmiselno cirkulirat sladico ročno, raje pomešaj parkrat in je to to. Ko zadnjič pomešaš počakaš par minut (da se grobi delci posedejo) in potem iztočiš POČASI prvih nekaj litrov sladice dokler ne prične tečt čista, to sladico PREVIDNO vrneš nazaj v drozgalnik. Če delaš no-sparge ali batch sparge je to zelo dobra metoda da dobiš ven dokaj čisto sladico. Pri fly sparge (dolivanje vode sproti) moraš pa zelo pazit kako vlivaš vodo z vrha, ročno skoraj ne moreš tako lepo da ne "mešaš" svinjarije in posledično nima smisla čistit sladice ker ti bo ves čas tekla malo motna. Za pravilen fly sparge moraš vodo dodajat tako da ne dviguje delcev, torej ali kot drobne kapljice (sprinkler) ali pa na nek drug način da ne pljuska po površju pa je še vedno enakomerno razporejena po celi površini.

Višja temperatura pri izpiranju na homebrewing velikostih ne pripomore k ničemer opaznem, pridobiš pa čas v fazi kuhanja ker vodo segreješ ko si itak v mrtvi fazi (čakaš na konec drozganja) in dobiš ven sladico z višjo temperaturo kar prihrani čas pri segrevanju do vretja.

Glede mletja ni pravega odgovora ker je vsak sistem drugačen. Tvoj drozgalnik in količine ki jih kuhaš očitno omoogčajo da malce bolj zmelješ slad, tako da postopoma zmanjšuj razmak na valjih po malo in boš videl kdaj prideš do točke ko bo izpiranje postalo "upočasnjeno" zaradi počasnega prehajanja sladice skozi slad (pazi da ne zmelješ preveč ker dobiš potem ustavljeno izpiranje -> stuck sparge = ni ok). Načeloma bolj mlet ko je slad več je malih delcev ki delajo motnost, se pa po drugi strani močn poveča sama filtracijska sposobnost same "posteljice" iz sladu. Tako da ko je filtrirna posteljica enkrat pravilno vzpostavljena bo pri bolj fino mletem sladu sladica še bolj čista (bistveno je pa tisto kar sem omenil v prvi točki: počakaj da se delci posedejo, začni izpiranje zelo počasi [par dcl na minuto] s tem zagotoviš enakomerno posedanje posteljice, prvi liter ali dva sladice vrni previdno nazaj na vrh, če delaš fly sparge dodajaj vodo previdno da ne dviguješ svinarije).
 

mojster_pivovar

Pripravnik
24. feb 2019
30
1
8
Trenutno imam na mlinčku razmak med valji nastavljen na cca. 1,55mm. Je to preveč? Za lažjo "oceno " je spodaj tudi slika mojih valjev. Za koliko naj zmanjšam razmak da ne bo slad potem preveč zmlet, oziroma kakšna razdalja med valji se priporoča?
 

Priponke

  • IMAG1021.jpg
    IMAG1021.jpg
    3 MB · Ogledi: 287

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
Večina mlinčkov ima na 0.04" ali 1mm tovarniško sredino in večina homebrewerjev samo zmanšuje razmak od te pozicije tako da imaš ti občutno preveč. Skratka daj na 1mm za naslednjič pa preveri kako bo izpadlo.
 

mojster_pivovar

Pripravnik
24. feb 2019
30
1
8
Bom poskusil zmanjšati razmak med valji in potem vidim kakšen bo rezultal.

Zanima me še, na kakšen način se opravi mešanje sladu če se izvaja cirkulacija sladice? Sladico prečrpavaš iz spodnjega dela drozgalnika v zgornji, pri tem pa ostaja slad na miru. Kako potem pride do mešanja?
 

errhec

Pripravnik
5. sep 2008
56
5
8
Kako ( s katerimi sestavinami ) bi lahko dosegel, da na koncu ostane okus po medu?
Če med dodam v primarno fermentacijo ga kvasovke predelajo? Je kakšen hmelj ali slad ali kombinacija obojega?
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Kako ( s katerimi sestavinami ) bi lahko dosegel, da na koncu ostane okus po medu?
Če med dodam v primarno fermentacijo ga kvasovke predelajo? Je kakšen hmelj ali slad ali kombinacija obojega?

Ja, opis Caramel Hell sladu je takle: Praženi slad z intenzivno aromo karamele, ki izboljša tudi obstojnost pene in zapolni telo piva. Unikaten okus medu in elegantna sladkoba.

Pravijo tudi, da medenost da slad melanoidin, ki ga tudi lahko dobiš od Bestmalza: https://pivovarium.si/si/slad/165-bestmalz-best-melanoidin-slad.html Dalo bi se najbrž tudi s kakšnim svetlejšim sladom ali kombinacijo le-teh, pa s postopkom...mogoče z dekokcijo izvabiš tudi te note ven.

Sicer folk dodaja med v pivo, sladkor bo kvas seveda pojedel, a okus bo ostal (kot pri mead-u). Intenzivnost okusa je pa odvisna od načina uporabe medu (ali ga boš vmešal v hladno pivino, ali ga bos pasteriziral ali celo vrel.

Nisem še slišal, da bi kak hmelj dal medeni okus.

Nič od naštetega še nisem naredil, zato govorim teoretično. Enkrat sem delal mead, izbral sem srednjo varianto (pasterizacijo). Medica ni bila slaba, ni pa moje vrste pijača :)
 

LaChouffe

Zelenc'
30. jun 2019
2
0
1
Pozdrav,

najprej hvala vsem za nesebično deljenje informacij.

Po kakšnem letu in pol prebiranja sem se odločil, da skuham prvi BIAB (ekstrakte sem preskočil).
Imel sem nekaj težav s kuho, zaradi pomanjkanja opreme :)
Prilagam sliko iz fermentorja, zanima me ali gre za okužbo? Prav tako je zelo veliko usedlin v fermentorju

hvala za odgovore
 

Priponke

  • 20190628_172831.jpg
    20190628_172831.jpg
    1,6 MB · Ogledi: 247

komar89

Fizikalc
22. apr 2008
776
195
43
To kar plava po vrhu je kvas in je normalno. Pri BIAB načinu imaš nekaj več usedline, je pa odvisno tudi od finosti mletja. 2 do 3 litre usedline na 23 litrov pivine je kar običajno