Začetnik-varjenja pive

varilec

Pripravnik
14. nov 2017
57
14
8
sicer tega še nisem zasledil, razen pri neipa kjer se dryhopa med najbolj intenzivno fermentacijo, ki je pa nekje 1-3 dni po pitchanju..
vedno pa dryhopam nekje 2-5 dni - predvsem odvisno od tega, kdaj imam čas kegirati ali flaširati...
drugače po teoriji, ki jo najdeš povsod na netu, naj bi dryhop do 7 dni bil OK, kasneje naj bi se pa razni travnati priokusi lahko začnejo pojavljati - žal pa ne bi vedel iz prve roke, ker nikoli še nikoli nisem s tem toliko eksperimentiral. Sem pa opazil, da mi krajši dry hopi (2-3 dni) pustijo navadno vsaj meni lepše arome od daljših (npr. 5 dni).
 

varilec

Pripravnik
14. nov 2017
57
14
8
... razen če je s tem mišljeno pač dryhopanje v kegu/steklenici, ko pač dodaš hmelj kar direktno v keg oz. pred stekleničenjem.. v tem primeru pač ne moreš govorit o dnevih, saj je čisto odvisno od tega kdaj se bo vse skupaj spilo ;)
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Ojla v enih receptih vidim da je dry hop po 0 day.Kako je to misljeno in koliko dni je najbolj...hvala
Najbrž gre za napako. Koliko časa delaš dry hop je stvar debate. Vse od 3 dni do 14 dni in več. Vsak ti bo malo drugače povedal. Jaz ga delam en teden, v ta teden pa je vključen tudi 3-dnevni cold crash.
 

jaka1980

Pripravnik
8. jun 2016
231
6
18
Zivjo,imam grelnik vode 25l z rocnim termostatom.Tezava je v tem da termostat prizge ko pade 5 st. od zeljene tem.Sedaj pa me zanima ali lahko montiram digitalni termostat?Ce ja kako naj to izvedem in ali je na sliki pravi termostat ali kerega mi vi predlagate
 

Priponke

  • 20190222_181701.jpg
    20190222_181701.jpg
    1,5 MB · Ogledi: 211
  • 20190222_181723.jpg
    20190222_181723.jpg
    443,4 KB · Ogledi: 225
  • 20190222_181729.jpg
    20190222_181729.jpg
    475,9 KB · Ogledi: 208

smesko

Zelenc'
26. nov 2018
6
2
3
31
Živjo,
vem da piše veliko o tem, sam vas vseeno prosim za pomoč. Sem začetnik, ki bi rad za zacetek naredil pivo iz ekstrata.
Sedaj me pa zanima bolj podroben postopek izdelave. Na koncu bi polnil bi v KEG sodček.

Hvala za odgovor
Dosti je tega ze napisano tukej ce malo isces:) drugace pa pac pazi na vso cistosto in to... pa ti pivo lahko rata. Jaz sem tudi boln zacetnik. Za sedaj sem le flasiral.. kaj mores naredit dosti pise pousod ne bom pameteval... se zraven ekstrata ti pise vse kako naredi... drzi se navodil pa bos neki solidnega naredu:) pa moj predlog... za zacetek je boljse se izogibat lagrom.
 

jaka1980

Pripravnik
8. jun 2016
231
6
18
Pozdravljen ,

Tole zadevo uporabljam že več kot 40 kuhanj in dela super . Jo je pa priporočljivo zvezat z STC-jem za bolj natančno temperaturo. Sem ga pa nabavil direktno iz Nemške strani ,kjer je še cenejše .Edini problem je ,da moraš naročit na naslov izven Slo.

Mi lahko kdo pove kako se lotim menjave termostata z STC-jem.
 

mojster_pivovar

Pripravnik
24. feb 2019
30
1
8
Zanima me, če je normalno da se v fermentorju na skupnih 30l nabere za 6,5l usedlin?
Če ni, me zanima kje pride do napake. Ali je slad predrobno zmlet? Se preslabo precedi slad ko se pretaka iz drozgalnika v kotel (slad drozgam direktno v vodi, kjer se nato s pomočjo cedil izloči slad iz sladice)? Bi bilo potrebno bolje precediti ko se po končanem kuhanju pretaka iz kotla v fermentor? Oziroma počakati da se usedline že v kotlu vsedejo na tla, ter nato z vrha pretočiti naprej v fermentor? Ali je kaj drugega?
 

Priponke

  • IMAG0926.jpg
    IMAG0926.jpg
    2,1 MB · Ogledi: 185

reflex

Pripravnik
23. feb 2016
191
9
18
Meni se včasih na začetku fermentacije na stene takole pripopa kvas sicer ne tako visoko.Če pa je tole dejansko usedlina si ga nekje polomil.
Iz mash-a bi moral dobiti v bojl čisto tekočino brez usedline, katero ti zadrži dvojno dno ali vreča... če ne, nimaš dobro urejenega precejanja. Vrjetno pa imaš težavo že pri mletju. Melješ preveč v moko!?
 

jaka1980

Pripravnik
8. jun 2016
231
6
18
Zivjo,zanima me kaj bi se zgodilo ce bi slad spiral z hladno vodo.Zanimajo me +- ker sem zasledil da to pocenjo? Hvala za odgovor.
 

varilec

Pripravnik
14. nov 2017
57
14
8
Topla voda pripomore k učinkovitosti, saj več sladkorjev spere iz sladu kot hladna - ampak pri teh količinah, s katerimi večina od nas tule operira, je tisti procent ali dva dokaj zanemarljiv (ga pa seveda moraš upoštevat pri receptu). To je nekako minus za hladno vodo, vendar zame osebno zanemarljiv.
Je pa dosti večji plus v korist toplega spiranja zame ta, da potem hitreje vse skupaj zavre, saj če zlijem preko sladu 15 ali 20 litrov mrzle vode, bo potem še vsaj pol ure dlje trajalo, da bo vse skupaj zavrelo - vodo je pa itak treba segreti ali jo pred spiranjem ali pa potem čakaš, zato jo pač segrejem med mashom..

Da bi se pa na končnem izdelku karkoli poznalo pa doslej še nisem opazil - včasih sem vedno spiral s hladno vodo, saj nisem imel zadosti velikega ekstra lonca za segrevanje take količine vode. Zdaj jo segrejem z enim starim kotlom za kuhano vino, ki rabi skoraj 1 uro, da kakih 20 litrov segreje nad 70 stopinj za spiranje, tako da to pač priklopim ko začnem drozgati, da je potem pripravljena..
 

komar89

Fizikalc
22. apr 2008
776
195
43
Če je začetku fermentacije se bo še posedlo. Če delaš na biab je normalno da imaš nekaj več usedline. Jaz jo imam okrog 3 litre na 23 litrih skupne količine
 
  • Všeč mi je
Reactions: reflex

markolinux

Zelenc'
23. maj 2012
26
0
1
Goriška
Zdravo, še jaz bi prosil za nasvet. Sicer nisem več začetnik (četudi se še vedno imam za začetnika), ker me vsako varjenje nekaj nauči....

Prejšnji vikend (v soboto) sem varil 200l v 300 l inox sodu (pale ale). Na koncu varjenja (po tem, ko priklopim veho) sod ponavadi zelo tesno ovijem v plasično samolepilno folijo (da dobro tesni). Ker varim na drugi lokacji opravljam 1x dnevno kontrolo (sploh pa v začetnih dneh fermentacije). Ob današnjem prihodu sem naletel na odprt pokrov soda (premaknjen na polovico soda). Ker ne želim nikogar obtoževati iščem bolj logično razlago (to se mi je sedaj prvič zgodilo).

Zanima me samo to. Ali je kdo že imel tak (podoben) primer in ali lahko pričakujem okužbe (verjetno mi boste odgovorili, da je to vprašanje za šlogarco/jasnovidko...). Ali je to lahko posledica velike količine vrenja? Koliko veh imate na tako velikih sodih (jaz do sedaj en in ni bilo težav).

Hvala za vsak nasvet, pomoč.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
Fermentacija seveda ustvarja veliko CO2ja, dovolj da odpre pokrov če ne more drugače uhajat oz. lahko raznese vse skupaj če je hermentično zaprto. Glede veh so različne dimenzije, za 200l rabiš ustrezno veliko. Če ni dovolj velika bo sicer pometalo vodo ven zaradi "pihanja CO2ja", luknja je v vsakem primeru dovolj velika da nebi smelo odpret pokrova.

Bolj je tu problem če je fermentacija tako burna da ti veho zamaši pena, potem se zna zgodit da bo šlo nekje drugje ven. To seveda boš opazil ker boš imel od pene vse naokoli. Če ni pena šla preko vrha (vehe in pokrova) je nekaj drugega odprlo tvoje pivo, preveri vseeno če ni veha bila zamašena kako drugače.

Glede okužbe je vprašanje kako hitro si to opazil (je še aktivno vrelo? je bila pena nad pivom?), kako čisto je okolje, koliko je pretoka zraka v prostoru ipd.! Na splošno se pivo ne bo kar tako okužilo zaradi odprtega pokrova, sploh med aktivno fermentacijo ko je v posodi ustvarjen pozitivni pritisk. Načeloma pa garantirat ti ne more nobeden, vsekakor je večja možnost za okužbo če nimaš pokrova, ampak daleč od tega da bi pa to bilo sedaj 100% verjetnost.
 

anze92

Pripravnik
23. dec 2015
178
12
18
Meni se je podobno dogajalo na enem 100l sodu, ki se mu pokrov ni čiiisto prilegal. Ko se je začelo sproščati co2, je pokrov počasi spolzel s folijo vred. Če pomisliš - zaradi vehe noter tlak stalno niha, kar ustvarja vibracije, ki jih strech folija težko zadrži.

Jaz sem po tem vedno naprej naredil en krog z navadnim širokim selotejpom in preko tega folija. Je malce več čiščenja, ampak si ziher.
 

markolinux

Zelenc'
23. maj 2012
26
0
1
Goriška
Najprej hvala obema za odgovor.
V sodu (300l) pivina zavzema cca 2/3 soda (to je cca 200l. Preostanek volumna je cca 100l). V preostanku soda so bile stene umazane, vendar nikakor pa ne do vrha in pokrov (veha) sta bila čista. Sod (zunanja stena) ravno tako. Na površju pivine so k sreči bili še mehurčki, v prostoru je lepo dišalo po fermentaciji....
anze92 V prihodnje bom upošteval tudi tvoj nasvet in sod še (preventivno) zalepil še s salotejpom (poleg folije).

Saj vem. Bo kar bo. Ostane pa ti tisi občutek, da je toliko in toliko tvojega truda,... šlo.... Sedaj čakam na razultat, oz. kaj se bo ven prišlo čez tri tedne, ko bom ponovno odprl sod in dal v kege...
Še enkrat hvala obema.
 

anze92

Pripravnik
23. dec 2015
178
12
18
Ne bi smelo bit nič, ti samo toči. Sploh v kegih ne bo opazit razlike, ker reguliraš karbonacijo.
 

mojster_pivovar

Pripravnik
24. feb 2019
30
1
8
Zanima me, če je normalno da se v fermentorju na skupnih 30l nabere za 6,5l usedlin?
Če ni, me zanima kje pride do napake. Ali je slad predrobno zmlet? Se preslabo precedi slad ko se pretaka iz drozgalnika v kotel (slad drozgam direktno v vodi, kjer se nato s pomočjo cedil izloči slad iz sladice)? Bi bilo potrebno bolje precediti ko se po končanem kuhanju pretaka iz kotla v fermentor? Oziroma počakati da se usedline že v kotlu vsedejo na tla, ter nato z vrha pretočiti naprej v fermentor? Ali je kaj drugega?

Sedaj po enem tednu fermentacije (ko se je fermentacija že umirila) je na 30l za okoli 3,5-4 l usedlin. Zanima me, če je nekje 10-12% usedlin normalno, ali bi se dalo to kakorkoli še zmanjšati?
 

varilec

Pripravnik
14. nov 2017
57
14
8
Sedaj po enem tednu fermentacije (ko se je fermentacija že umirila) je na 30l za okoli 3,5-4 l usedlin. Zanima me, če je nekje 10-12% usedlin normalno, ali bi se dalo to kakorkoli še zmanjšati?

Z bolj grobim mletjem (kar pa ti bo žal vplivalo tudi na učinkovitost) in pa s cirkuliranjem preko črpalke, da se pivina prefiltrira skozi zrna ... Jaz sem imel včasih, ko sem še kuhal z vrečkami, tudi nekaj takega usedlin, če sem bolj fino zmlel, jih je bilo še več.. Zdaj vse skupaj dobro precirkuliram s črpalko preden slad ven dvignem in je usedlin le še morda kak liter na dnu 40L batcha.. Na samem končnem izdelku pa kar se tiče okusa itak ni nobene razlike..