Začetnik-varjenja pive

rookie

Fizikalc
7. jul 2009
515
29
28
Bela krajina
Kako izračunam koliko kg sladu lahko drozgam v košari?
Košara je volumensko 35 litrov...
Koliko sladu gre lahko vanjo, da bo še izkoristek kot se spodobi?
Hvala!
 

varilec

Pripravnik
14. nov 2017
57
14
8
Nekako priporočljiva gostota drozganja je vsaj 2,5L vode na 1kg sladu. Zmleti slad naj bi imel volumen okoli 600g na liter - po teoriji, ki jo najdeš po forumih :)
Torej potej matematiki je 1kg sladu cca 1,67 "litrov". Jaz bi to potem izračunal kot

volumen sladu = 1,67 x teža sladu v kg
volumen vode = 2,5 x teža sladu v kg
oboje skupaj je pa potem litri v košari = (4,17 x teža sladu v kg) oziroma če obrnemo in delimo volumen košare je to v tvojem primeru 35/4,17 = 8,39kg sladu lahko notri stlačiš.

Ampak to bi bilo vse teoretično, v praksi imaš še kak "dead space" pa ne boš čisto do roba napolnil pa za kakšna piva je morda bolje več vode pa tudi slad morda ni vedno enako zmlet itd.
 
  • Všeč mi je
Reactions: rookie

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.842
3.865
113
Izračun je malo bolj preprost če aproksimiraš da 1kg namočnega sladu zaseda dober liter placa, ko je suh ga zaseda pa pol več. Neka minimalno razmerje za uporabno drozganje je 1:2.

Tako da za enostavno kalkulacijo slada ki bo lahko šel v vodo z razmerjem 2:1 vzameš 1/3 volumna košare. Pri 35l je to cca. 11kg, v to boš lahko vlil 2x toliko vode (24l) da boš prišel do cca. polnega volumna. Pri košari kjer domnevam da imaš še prosto vodo "naokoli", torej imaš vode dejansko več v volumnu, lahko uporabiš razmerje za košaro 1:2 ali celo nižje.

PAZI! Izkoristek nima nič oz. zelo malo z razmerjem drozganja. Dokler je slad namočen encimi delajo. Dejansko je gostota encimov v gosti drozgi (manj vode) celo višja, tako da bi izkoristek iz tega naslova bil boljši. Enako razmere vode med drozganjem in izpiranjem, ki je v prid izpiranju (manj vode med drozganjem, več med izpiranjem) ponavadi vodi v višjo efektivnost.
 
  • Všeč mi je
Reactions: rookie

joorn

Pripravnik
15. feb 2015
168
2
18
Zivjo,kaj pravite na spodnji grelnik vode?Z njim bi segreval voda za spiranje?Kaj pa uporabljate vi?


https://www.electronic-star.si/Gosp...riteo&utm_medium=cpc&utm_campaign=lowerfunnel

Pozdravljen ,

Tole zadevo uporabljam že več kot 40 kuhanj in dela super . Jo je pa priporočljivo zvezat z STC-jem za bolj natančno temperaturo. Sem ga pa nabavil direktno iz Nemške strani ,kjer je še cenejše .Edini problem je ,da moraš naročit na naslov izven Slo.
 

varilec

Pripravnik
14. nov 2017
57
14
8
to kar je na prvem linku je BIAB sistem z dvojnim dnom in če rabiš samo za segrevanje sparge vode, je pomoje malo brezveze toliko investirati, za 110€ dobiš že Grainfatherjev sparge grelnik (če bi želel "pivovarsko" opremo)... osebno pa uporabljam grelnik za kuhano vino, kar je nekako to, kar je na 2. linku.
Sem ga pa takrat kupil velikega 30L, rabljenega za 25€ na Bolhi in že kar nekaj let služi svojemu namenu. Tisti analogni termostat je na mojem sicer off ampak to sem hitro naštudiral, da je treba 6° odšteti, ko ga nastaviš in mi čisto spodobno drži temperaturo :)
 

TRiK

Fizikalc
20. jan 2009
846
21
28
Registriraj se na mailboxde.com, pošilji si paket na pridobljen nemški naslov, potem pa ga prepošlji v SLO:
 

jaka1980

Pripravnik
8. jun 2016
231
6
18
Sem malo pogledal zelo zanimiva zadeva.Bom probal narociti pa da vidimo. Ti si ze probal z takim narocanjem?
 

TRiK

Fizikalc
20. jan 2009
846
21
28
Preverjena zadeva, nimam kaj pripomniti. Cene so kot v ceniku, brez skritih stroškov.