Začetnik-varjenja pive

zoki

Pripravnik
23. sep 2007
264
5
18
Ne vem, morda je ta tema ustrezna:

Kdor uporablja program Brewersfriend...ali pri hmelju na 0 min (knock out) izberete, da je to hmelj "Aroma" ali "Whirlpool"? Pri hmelju na 0min jaz ugasnem plin in zabrišem not hmelj, nato pa takoj začnem s hlajenjem (ob tem občasno pomešam, torej naredim vrtinec. Ker, če izberem "Aroma", kar sem izbiral do sedaj, mi ne doda nobenega IBU-ja, Če pa izberem "Whirlpool", pa mi doda IBU-je. Na koncu bi bilo pivo itak enako, samo številke bi bile drugačne (kar pomeni, da če sem delal narobe, sem imel IBU-jev več), a vseeno me zanima, kaj bi bilo bolj ustrezno? Sploh mi je pomembno sedaj, ker bom ta vikend ponovil variacijo American amberja, ki sem ga že kuhal, le da bom ves hmelj, ki je bil prej v late hop-u, dodal ob knock out-u (na 0) in v dry hop. In te IBU-je moram potem nekako nadomestiti pri hmelju za grenkobo.

Hvala.
To sem se tudi jaz spraševal, ko sem delal HapiBrew :)
BeerXml specifikacija pravi za uporabo ("use"):
May be "Boil", "Dry Hop", "Mash", "First Wort" or "Aroma". Note that "Aroma" and "Dry Hop" do not contribute to the bitterness of the beer while the others do. Aroma hops are added after the boil and do not contribute substantially to beer bitterness.
"Whirpoola" in "flameouta", ki sem ju potem zaznal v xml-ih ni nikjer omenjenega. Jaz sem naredil tako, da sem ju dal kot Aroma in ne računam v IBU.
Pa še kar nekaj eksotičnih se je povailo :)
Java:
switch (use) {
    case "boil":
    case "bittering":
    case "bittering/aroma":
        return HopUse.BOIL;
    case "dry hop":
        return HopUse.DRY_HOP;
    case "mash":
        return HopUse.MASH;
    case "first wort":
        return HopUse.FIRST_WORT;
    case "aroma":
    case "whirlpool":
    case "hopstand":
    case "hop stand":
    case "flameout":
    case "flame out":
        return HopUse.AROMA;
    default:
        throw new XmlPullParserException("Unsupported hop use: " + use);
}
 
  • Všeč mi je
Reactions: HafnerMa

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.833
3.854
113
Mah je kar smotan tale brewersfriend glede tega.Logično je da ti bo hmelj oddajal grenčico dokler bo plaval v pivini do cca 93 st.C, nato izomerizacija drastično pade. Tako da ne vem kako so si oni zamislili aroma hmeljenje, razen če bi najprej ohladil, nato dodal hmelj, whirlpool in konck out.
Mene je pri naši kuhinji motilo ravno to, ker mi ne omogoča ohlajanja pred whirlpoolom in sem zato pri ipi imel malo preveč grenčice in premalo arome...rešitve?
Zbil sem hmelje na 60 min in jih dodal w whirlpool. Računam da ti pa da whirlpool 10-15% grenčice. Ker 100% ti jo ne more dati, ker ni več boila.

Za home brew najboljša varianta: končaj boil, ohladi do 70 st.C, daj noter whirlpool hmelj, naredi whirlpool in nadaljuj z hlajenjem do končne t.

Jst vedno dodajam samo "boil", kar je late-hopinga dam na 0 min. Je pa treba tam pod advanced opcijami nastavit tole "No Chill - Extended Hop Boil Time", kjer vpišeš čas od "flameouta" do ohlajanja pod 90C (ponavadi par minutk, niso to neki dolgi časi). S tem ti naredi korekcijo IBUja tudi za ostale hmelje dodane prej, kar je ponavadi bolj bistveno za IBU kot pa za tisto kar vržeš noter po flameoutu.
 
  • Všeč mi je
Reactions: HafnerMa

reflex

Pripravnik
23. feb 2016
191
9
18
V kleti varim z Grainfather in potem moram pretočiti v drugi lonec in nesti v prvi štuk. Potem dam sod v kopalnico in hladim z hladilno špiralo....
Ker nimam vode v kleti mi druzga ne ostane.
Kaj pa opcij da po šlaufu iz zgornjega štuka priprlješ hladno vodo v klet in na mestu kuhanja lepo pivino ohladiš, pretočiš v fermentorje katere potem hladne preneseš na mesto fermentacije
 

jaka1980

Pripravnik
8. jun 2016
231
6
18
sem študiral to opcijo, sam bi mogel vlečti po hodniku bloka, kar pa ni vredi ker so tečni stanovalci:)
 

mihec87

Pripravnik
10. feb 2016
31
4
8
Na yt gledam ko ljudje prakticirajo počasno ohlajanje, in v kantico/posodo nalijejo pivino do vrha nato posodo malo stisnejo da pride pivina čisto do roba in privijejo pokrov.. Pri taki se ne more aerirat saj v bistvu ni nič zraka v posodi..
 

joorn

Pripravnik
15. feb 2015
168
2
18
Na yt gledam ko ljudje prakticirajo počasno ohlajanje, in v kantico/posodo nalijejo pivino do vrha nato posodo malo stisnejo da pride pivina čisto do roba in privijejo pokrov.. Pri taki se ne more aerirat saj v bistvu ni nič zraka v posodi..
To gledaš une od tam odspodaj, ki jo čez noč hladijo in kasneje dodajo kvas kako pa aerirajo pa video ne pokaže. Ko je ohlajeno pretočijo v fermentor tako ,da tekrat pride kisik zraven .
 

mihec87

Pripravnik
10. feb 2016
31
4
8
To gledaš une od tam odspodaj, ki jo čez noč hladijo in kasneje dodajo kvas kako pa aerirajo pa video ne pokaže. Ko je ohlajeno pretočijo v fermentor tako ,da tekrat pride kisik zraven .
Post se navezuje na jaka1980
Ja...toplo pivino v kleti natoči in znosi v stanovanje- na ta način se mu topla pivina ne aerira saj ni zraka v kantici..
 
Nazadnje urejeno:

anze92

Pripravnik
23. dec 2015
178
12
18
Ni poanta v preprečevanju aeracije, ampak okužbe iz zraka.
Oni praktično vložijo pivino (kot kompot), potem pa se sama ohladi.

Po mojem bi znal biti problem počasnega ohlajevanja v dodatni nepredvidljivi grenkobi in povišan DMS - ampak kdo pa še dela lagre :)
 

trpo

Pripravnik
10. jan 2015
175
17
18
Pač vse za varčevanje z vodo, ki jo tam dol nimajo ravno za stran metat. Grenkoba se lahko poveča (oz. se to upošteva v kalkulatorjih), DMS pa ne vidim zakaj bi bil problem. Lagerje pa več varimo, kot ti misliš ;) Marsikomu je velik izziv narediti dober lager (meni je).
 

tomoob

Pripravnik
24. mar 2016
129
3
18
Ali je demineralizirana voda isti šmorn kot destilirana? Sem videl, da jo v eurospinu prodajajo in sem že študiral, če bi bila isto dobra za pivovarstvo.
 

cynicaal

Pripravnik
2. apr 2016
109
2
18
Mene pa zanima, kako pride do okužbe "lacto" oz. kako delovati preventivno, da je ne stakneš. Kolikor sem zasledil na netu, je največji problem, če melješ slad v istem prostoru, v katerem potem pretakaš/točiš,... Še kaj drugega?
 

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.952
323
83
Lakto, pedio, brett itd...za vse velja isto pravilo, čimbolj paziti s hidieno, ter čim močnejšo kulturo kvasovk, da preprečijo razvoj mikroorganizmov.
Dejstvo je da so v skoraj vsakem domačem in craft pivu (ki ni pasterizirano) prisotni določeni od zgoraj naštetih, vendar v tako majhnih količinah da se v določenem času ne morejo razviti, da bi bilo organileptičnop zaznati.

Ker pa nimamo aseptičnih pogojev in ne uporabljamo pasterizacije se je treba držati čimbolj strogih pravil rokovanja. Sicer imaš prav, laktiči so prisotni na samem sladu in z mletjem jih prašiš po prostoru, so pa ravno tako prisotni v zraku oz na prašnih delcih, sploh jeseni je juhu, da vinjskih mušic ne omenjam :)

Če upoštevaš zgornje nasvete in zdravo pamet, bi moralo delovati ;)
 
  • Všeč mi je
Reactions: cynicaal

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.833
3.854
113
Mlečnokislinske bakterije so prisotne že v ječmenu naravno, med procesom slajenja se njihov delež še poveča, tako da slad je poln mlečnokislinskih bakterij. Ko pridejo te v vlažno okolje pričnejo s presnovo ki jo poznamo recimo iz mlečnih izdelkov. Te bakterije so pod določenimi pogoji zelo hitre, recimo če si kdaj delal jogurt potem veš da se mleko lahko spremeni v trdo grenko/kislo stvar v par urah.

Zato je najprej pomembno da je moker/namočen slad čimmanj časa v območju kjer so mlečnokislinske bakterije žive. Tehnično to pomeni da mora bit izpostavljen temperaturi višji od 62C. Sploh pri kakšnih večstopenjskih drozganjih se mashin začne nižje in tam je potrebno biti pozoren na ustrezno kratke čase izpostavljenosti. Ko gre enkrat drozga nad 62C za več kot 30 min možnosti za okužbo skoraj ni ker se aktivne bakterije pobije, neaktivne oblike pa rabijo nekaj časa za razvoj. Skratka od drozganja do kuhanja ni panike za okužbo. Se pa pojavi kritična točka spet pri ohlajanju.

Mlečnokislinske bakterije so "termofilne" kar pomeni da najbolje uspevajo pri višjih temperaturah, nekako idealno območje imajo od 30-45C (začenja pa s presnovo že malo pod 60C). Tako da ohlajanje pod 60C je prvi kritični del za pivovarje. Do 60C se pivina skoraj ne more okužit ker karkoli noter pade ali pa že noter je (spore ipd.) ne more preživet in "prosperirat", pod 60C pa se takoj pojavi udar mlečnokislinskih bakterij. Dobra stvar je da tako kot imajo te bakterije rade visoko temperaturo sovražijo nizko temperaturo, pod 25C je njihov razvoj in presnova izredno počasna. Torej bistveno je da ohlajanje med 60-25C traja čimmanj časa, s tem se rešiš prve invazije.

Druga stvar je temperatura fermentacije. Nižja kot je manj ugodna je za mlečnokislinske bakterije. Sploh fermentacija pri višjih temperaturah (25C in več) ima za posledico zagotovo tudi delovanje mlečnokislinskih bakterij. Tako da ko se pivino ohladi je potrebno vzdrževat ustrezno nizko temperaturo.

Tretja stvar je mrtvi del fermentacije oz. lag. Dalj časa kot traja da kvasovke začnejo svoje delo, več mlečnokislinskih bakterij se bo aktiviralo in množilo. Ko enkrat začne kvas svoje delo pospravi konkurenco in tudi alkohol ne vpliva ugodno na mlečnokislinske bakterije (večina sevovo ima zelo nizko toleranco na alkohol). Seveda da začne kvas delat hitro oz. kvalitetno se rabi pa dober kvas in pa ustrezno količino.

Pod črto torej če se držiš dobrih praks pivovarstva z mlečnokislinskimi bakterijami nebi smel imeti problemov. Ker je njihovo območje dela povsem v nasprotju s kvasovkami. So pa te bakterije skoraj vedno prisotne v procesu pivovarstva, tako da če narediš samo eno točko narobe se lahko že pozna njihov vpliv oz. se lahko zgodi tudi kakšna resna okužba. Recimo tipična napaka je predolgo hlajenje od 60-25C kar ima za posledico da se bakterije namnožijo pretirano in to se pozna na okusu, pa tudi kasneje lahko dalj časa konkurirajo kvasovkam oz. celo prevzamejo dominantno vlogo (in dobiš kefir namesto piva). Druga tipična napaka je pa premalo kvasa oz. slab kvas, ker mlečnokislinske bakterije so prve od sovražnikov oz. so zraven kakorkoli obrneš tako da če kvas ne dela kar bi moral prevzamejo pobudo.

In ja dejstvo je da je je v vsakem pivu tudi del produkta posledica mlečnokislinskih bakterij, to marsikdo ne ve. V zgodovini je pivo bilo povečini ravno zaradi njih bolj kislo kot ga pijemo danes. Določeni zgodovinski stili piva ki so se ohranili do danes so celo precej povezani s to "simbiozo" (piva kjer se zahteva "kislost").
 

kadunnc

Pripravnik
1. avg 2007
868
15
18
Mlečnokislinske bakterije so prisotne že v ječmenu naravno, med procesom slajenja se njihov delež še poveča, tako da slad je poln mlečnokislinskih bakterij. Ko pridejo te v vlažno okolje pričnejo s presnovo ki jo poznamo recimo iz mlečnih izdelkov. Te bakterije so pod določenimi pogoji zelo hitre, recimo če si kdaj delal jogurt potem veš da se mleko lahko spremeni v trdo grenko/kislo stvar v par urah.

Zato je najprej pomembno da je moker/namočen slad čimmanj časa v območju kjer so mlečnokislinske bakterije žive. Tehnično to pomeni da mora bit izpostavljen temperaturi višji od 62C. Sploh pri kakšnih večstopenjskih drozganjih se mashin začne nižje in tam je potrebno biti pozoren na ustrezno kratke čase izpostavljenosti. Ko gre enkrat drozga nad 62C za več kot 30 min možnosti za okužbo skoraj ni ker se aktivne bakterije pobije, neaktivne oblike pa rabijo nekaj časa za razvoj. Skratka od drozganja do kuhanja ni panike za okužbo. Se pa pojavi kritična točka spet pri ohlajanju.

Mlečnokislinske bakterije so "termofilne" kar pomeni da najbolje uspevajo pri višjih temperaturah, nekako idealno območje imajo od 30-45C (začenja pa s presnovo že malo pod 60C). Tako da ohlajanje pod 60C je prvi kritični del za pivovarje. Do 60C se pivina skoraj ne more okužit ker karkoli noter pade ali pa že noter je (spore ipd.) ne more preživet in "prosperirat", pod 60C pa se takoj pojavi udar mlečnokislinskih bakterij. Dobra stvar je da tako kot imajo te bakterije rade visoko temperaturo sovražijo nizko temperaturo, pod 25C je njihov razvoj in presnova izredno počasna. Torej bistveno je da ohlajanje med 60-25C traja čimmanj časa, s tem se rešiš prve invazije.

Druga stvar je temperatura fermentacije. Nižja kot je manj ugodna je za mlečnokislinske bakterije. Sploh fermentacija pri višjih temperaturah (25C in več) ima za posledico zagotovo tudi delovanje mlečnokislinskih bakterij. Tako da ko se pivino ohladi je potrebno vzdrževat ustrezno nizko temperaturo.

Tretja stvar je mrtvi del fermentacije oz. lag. Dalj časa kot traja da kvasovke začnejo svoje delo, več mlečnokislinskih bakterij se bo aktiviralo in množilo. Ko enkrat začne kvas svoje delo pospravi konkurenco in tudi alkohol ne vpliva ugodno na mlečnokislinske bakterije (večina sevovo ima zelo nizko toleranco na alkohol). Seveda da začne kvas delat hitro oz. kvalitetno se rabi pa dober kvas in pa ustrezno količino.

Pod črto torej če se držiš dobrih praks pivovarstva z mlečnokislinskimi bakterijami nebi smel imeti problemov. Ker je njihovo območje dela povsem v nasprotju s kvasovkami. So pa te bakterije skoraj vedno prisotne v procesu pivovarstva, tako da če narediš samo eno točko narobe se lahko že pozna njihov vpliv oz. se lahko zgodi tudi kakšna resna okužba. Recimo tipična napaka je predolgo hlajenje od 60-25C kar ima za posledico da se bakterije namnožijo pretirano in to se pozna na okusu, pa tudi kasneje lahko dalj časa konkurirajo kvasovkam oz. celo prevzamejo dominantno vlogo (in dobiš kefir namesto piva). Druga tipična napaka je pa premalo kvasa oz. slab kvas, ker mlečnokislinske bakterije so prve od sovražnikov oz. so zraven kakorkoli obrneš tako da če kvas ne dela kar bi moral prevzamejo pobudo.

In ja dejstvo je da je je v vsakem pivu tudi del produkta posledica mlečnokislinskih bakterij, to marsikdo ne ve. V zgodovini je pivo bilo povečini ravno zaradi njih bolj kislo kot ga pijemo danes. Določeni zgodovinski stili piva ki so se ohranili do danes so celo precej povezani s to "simbiozo" (piva kjer se zahteva "kislost").

Se pravi counter in plate chiller sta boljsa izbira, kar se okuzbe tice seveda... Imata pa druge probleme...
 

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.952
323
83
Definitvno, moraš biti pa res pedanten pri higieni. Jaz ga (plate) najprej back flušham, nato še enkrat čez vročo vodo. Tako ga pustim da se osuši. Pred uporabo pa, najprej vroč oksi, nato vroča voda, nato vroča pivina, ko jo pretočim kake pol litra, pa šele začnem hladiti. Do sedaj brez težav...