Začetnik-varjenja pive

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
In rešitev za to?
Enostavna, nisem kemik! :)

Ne vem, tudi sam nisem :)

Enostavna rešitev za mehčanje vode je mešanje z destilirano. Jaz tega ne počnem. V obsegu možnosti pa štelam vodo, in sicer z mlečno kislino (za nižanje pH) in minerali in soljo (CaSO4, MgSO4 in NaCl - nejodirana kuhinjska sol).

Namesto kisa bi jaz raje uporabil citronsko kislino (citronka), če že nimaš dostopa do mlečne kisline (ki jo sicer kupiš v svoji najljubši trgovini s pivovarskimi sestavinami). Sicer lahko pH nižaš tudi s kislim (acidulated) sladom, kar pa ni nič drugega, kot osnovni (pale ali pilsen) slad, pošprican z mlečno kislino.
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.280
-8.477
113
Malo citronke. Če imaš dosti kamna bi itak moral popravljati ph za drozganje.
 

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.954
326
83
Za čiščenje kamna uporabiš neko kislino, mlečna ne bo pomagala, fosforna npr. ga topi.

Za samo popravljanje vode oz. korigacijo ph-ja, pa uporabi mlečno, raje kot citronsko, ker citronska lahko pusti v končnem pivu priokus.
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Mlečna 10, fosforna 20, no ja, bo še malo počakalo kuhanje.
Hudič je, če si jobless...

Nikakor naj vode NE bo ovira za kuhanje!!!! Sploh če si začetnik, se z vodo NE ukvarjaj. Imaš toliko drugih stvari še za naštudirat in sprobat, da je voda res zadnja skrb. Jaz se dve leti nisem na vodo niti požvižgal, pa je bilo pivo vseeno dobro. Kakšna bi bila razlika, če bi jo, niti ne vem. Vsekakor ni bilo v pivu zaradi tega nobene očitne pomanjkljivosti. Pa Črnuška voda je res trda, ti lahko pivovar Pocast osebno to potrdi ;)

Če imaš opremo ready to go in sestavine doma, just go fot it!
 

rookie

Fizikalc
7. jul 2009
515
29
28
Bela krajina
Nikakor naj vode NE bo ovira za kuhanje!!!! Sploh če si začetnik, se z vodo NE ukvarjaj. Imaš toliko drugih stvari še za naštudirat in sprobat, da je voda res zadnja skrb. Jaz se dve leti nisem na vodo niti požvižgal, pa je bilo pivo vseeno dobro. Kakšna bi bila razlika, če bi jo, niti ne vem. Vsekakor ni bilo v pivu zaradi tega nobene očitne pomanjkljivosti. Pa Črnuška voda je res trda, ti lahko pivovar Pocast osebno to potrdi ;)

Če imaš opremo ready to go in sestavine doma, just go fot it!
Al druge mi ni, zmanjkuje že počasi piva iz ekstrakta... :(
 

anze92

Pripravnik
23. dec 2015
178
12
18
Kis je za čiščenje oborine, alkoholni iz trgovine za 1e.
Za kuhanje se pa prvi dve leti ne sekiraš glede trdote, sploh če zaenkrat delaš iz ekstrakta. Jaz trenutno za nižanje phja drozge uporabljam vinsko kislino, prej sem citronsko, pa nisem nikoli zaznal kakšnega priokusa.
 

jaka1980

Pripravnik
8. jun 2016
231
6
18
Oj,
mene pa zanima če se lahko pretaka vročo pivino "konec vretja" iz enega lonca v drug lonec ker moram prenesti v 1 nadstropje ker nimam hladilnega sistema?
Ali se zadeva lahko okuži ali kaj drugega?

Hvala za ogd.
 

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.954
326
83
nima se kej okužiti, če je t nad 70 st.C
Se pa izogni tako imenovanega hot side aeration, se pravi čimlepše pretakaj, da ne bo pljuskalo
 

jaka1980

Pripravnik
8. jun 2016
231
6
18
Ima kdo kako idejo kako bi naredil fermentor iz PVC soda...Je že kdo kaj podobnega naredil?
Ali je najlažje iti v trgovino in kupiti fermentor...