Začetnik-varjenja pive

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
nima se kej okužiti, če je t nad 70 st.C
Se pa izogni tako imenovanega hot side aeration, se pravi čimlepše pretakaj, da ne bo pljuskalo

Jaz bi najprej pazil, da se ne opečem :)

Hot side aeration se je v več praktičnih testih izkazal kot mit. Sam sicer tega ne počnem (ker nimam potrebe) in tudi ne dvomim v tvoje znanje, ki presega mojega za neizmerljivo razdaljo :) Zato se je tega verjetno dobro držat, pa četudi zastonj :)
 

bluefossil

Pripravnik
22. mar 2016
315
20
18
26,49 € so 30 l fermentorji v merkurju. Z veho in pipo. Je pa odvisno kakšen sod imaš. Na pokrov ni problem montirat vehe.

Pocast, koliko je res ta zadeva o hot side aeration? Tako ali tako potem pivino vremo in se kisik izloča. Sicer sam tudi pazim me pa vseeno zanima.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.827
3.846
113
Hot side aeration pri drozganju, pretakanju sladice v lonec ipd. načeloma ni problematičen. Problem je pa če vročo pivino (ki se ne bo več vrela) aerira, ker takrat se kisik ne samo raztopi ampak tudi kemijsko veže na določene spojine. Tako vezan kisik je trdno vezan in se lahko sprosti šele po par tednih, mesecih ... lahko pa celo razpade v kaj tretjega čez čas. Tole vse je potem "oksidacija" ki je nočeš (napaka piva).
 

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.952
323
83
Jaz bi najprej pazil, da se ne opečem :)

Hot side aeration se je v več praktičnih testih izkazal kot mit. Sam sicer tega ne počnem (ker nimam potrebe) in tudi ne dvomim v tvoje znanje, ki presega mojega za neizmerljivo razdaljo :) Zato se je tega verjetno dobro držat, pa četudi zastonj :)


Ne gre za znanje oz. kda ga ima več...se samo držim, dejstva: če se da delaj tako da zmanjšaš možnosti za napake, pa čeprav so te minimalne ;)
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Ne gre za znanje oz. kda ga ima več...se samo držim, dejstva: če se da delaj tako da zmanjšaš možnosti za napake, pa čeprav so te minimalne ;)

S tem sem nekako tudi zaključil :) Tudi sam delam z enako miselnostjo. Le hotel sem napeljat, da če mu je pretakanje mus, da to lahko naredi brez večjih skrbi.
 

jaka1980

Pripravnik
8. jun 2016
231
6
18
V kleti varim z Grainfather in potem moram pretočiti v drugi lonec in nesti v prvi štuk. Potem dam sod v kopalnico in hladim z hladilno špiralo....
Ker nimam vode v kleti mi druzga ne ostane.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.827
3.846
113
Če pretakaš preko cevi tako da daš na dno drugega lonca in da se ne "peni" ko noro ni noben problem, bolj vidim problem ko nosiš da ne pljuska vsepovprek v loncu.

Glede okužbe, dokler imaš temperaturo nad 60-65C ni nobene nevarnosti.
 

anze92

Pripravnik
23. dec 2015
178
12
18
Kakšen pvc sod, imaš kakšno sliko?
Načeloma je odgovor ja.
Pokrov zadihtaš s folijo, narediš luknjo za veho, nastavek za veho kupiš v kmetijski trgovini, pipico spodaj isto.
Jaz pvc sode dezinficiram z arekino in splahnem s toplo vodo.
 

anze92

Pripravnik
23. dec 2015
178
12
18
https://www.merkur.si/vrt-in-okolic...adjarstvo/sodi/sod-plana-pe-z-zateznikom-60-l

Na ta način?
Če si kolikortoliko "sam svoj mojster", imaš pol ure dela, da ga pretvoriš v fermentor.
Je pa ta plastika malo nadležna za čiščenje, hitro jo spraskaš, potem pa tvegaš okužbo.

V mojem primeru kombinacija arekine in zdrave fermentacije (dovolj kvasa na začetku in prava temperatura) daje zadovoljive rezultate, tudi pri večkratni uporabi istega kvasa v istem sodu.
 

anze92

Pripravnik
23. dec 2015
178
12
18
V pollitrski flaši imam na pokrovčku luknjico, dam za en prst arekine in mrzle vode do vrha. Na flaši od arekine piše 1:50, to je po mojem 1:30. Ko pošpricam, malo podrgnem z gobico, dobro prešejkam in pustim kake pol ure, uro. Splahnem s toplo vodo iz pipe.
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Da se razumemo, s kisom ČISTIŠ oborino, ne kuhaš z njim. Torej, kis (ali kterakoli kislina, da apnenec dol spraviš) nima veze s pivom. Itq po čiščenju spereš pisker in je to to.
 

faraday

Pripravnik
27. jul 2015
72
0
6
Hot side aeration pri drozganju, pretakanju sladice v lonec ipd. načeloma ni problematičen. Problem je pa če vročo pivino (ki se ne bo več vrela) aerira, ker takrat se kisik ne samo raztopi ampak tudi kemijsko veže na določene spojine. Tako vezan kisik je trdno vezan in se lahko sprosti šele po par tednih, mesecih ... lahko pa celo razpade v kaj tretjega čez čas. Tole vse je potem "oksidacija" ki je nočeš (napaka piva).
Čakaj kako pa da vsi priporočajo oksidacijo pivine ko streseš notri kvasovke, da se le te lahko namnožijo? A ni to povsem enaka zadeva?
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Počasi še enkrat preberi citiran odstavek. Imaš več momentov glede vnosa kisika:
-> drozganje [ni problematično]
-> pretakanje [ni problematično]
-> boil [ni problematično]
-> ohlajanje [ZELO PROBLEMATIČNO, mešaš s čim manj pljuskanja, bolj kot je vroča pivina, bolj je problematično]
-> pretakanje in dodajanje kvasovk [nujno, da imajo kvasovke "luft" da se lahko fookarijo :) ]
 

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.952
323
83
Moraš razlikovati med več vrst oksidacij.
- Ko je pivina ohlajena, želiš notri čim več kiska, zato se stresa fermentorje, kotali, dodaja zrak/kisik. Le ta bo omogočil kvasovkam nemoteno razmnoževanje in ti dvignil št. zdravih celic
- Če ima pivina več kot cca 25 st.C, se lahko kisik veže v taki obliki, da ga kvasovke ne bodo sposobne porabiti in ti bo ostal v pivu. Zotorej vsakršno koli pljuskanje po termičnem vretju, dokler ni pivina hladna, ni dobrodošlo. Se pa tukaj krešejo mnenja
- tretja, neizpodbitno problematična oksidacija je pa da kisiku izpostavljaš že narejeno pivo, tukaj pa ni debate ;)
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Ne vem, morda je ta tema ustrezna:

Kdor uporablja program Brewersfriend...ali pri hmelju na 0 min (knock out) izberete, da je to hmelj "Aroma" ali "Whirlpool"? Pri hmelju na 0min jaz ugasnem plin in zabrišem not hmelj, nato pa takoj začnem s hlajenjem (ob tem občasno pomešam, torej naredim vrtinec. Ker, če izberem "Aroma", kar sem izbiral do sedaj, mi ne doda nobenega IBU-ja, Če pa izberem "Whirlpool", pa mi doda IBU-je. Na koncu bi bilo pivo itak enako, samo številke bi bile drugačne (kar pomeni, da če sem delal narobe, sem imel IBU-jev več), a vseeno me zanima, kaj bi bilo bolj ustrezno? Sploh mi je pomembno sedaj, ker bom ta vikend ponovil variacijo American amberja, ki sem ga že kuhal, le da bom ves hmelj, ki je bil prej v late hop-u, dodal ob knock out-u (na 0) in v dry hop. In te IBU-je moram potem nekako nadomestiti pri hmelju za grenkobo.

Hvala.
 

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.952
323
83
Mah je kar smotan tale brewersfriend glede tega.Logično je da ti bo hmelj oddajal grenčico dokler bo plaval v pivini do cca 93 st.C, nato izomerizacija drastično pade. Tako da ne vem kako so si oni zamislili aroma hmeljenje, razen če bi najprej ohladil, nato dodal hmelj, whirlpool in konck out.
Mene je pri naši kuhinji motilo ravno to, ker mi ne omogoča ohlajanja pred whirlpoolom in sem zato pri ipi imel malo preveč grenčice in premalo arome...rešitve?
Zbil sem hmelje na 60 min in jih dodal w whirlpool. Računam da ti pa da whirlpool 10-15% grenčice. Ker 100% ti jo ne more dati, ker ni več boila.

Za home brew najboljša varianta: končaj boil, ohladi do 70 st.C, daj noter whirlpool hmelj, naredi whirlpool in nadaljuj z hlajenjem do končne t.
 
  • Všeč mi je
Reactions: HafnerMa

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Hvala! Ravno to, ja. Saj pri whirlpoolu ima prednastavljeno, da ti da 10%. Ampak do danes, sploh nisem bil pozoren na te variacije, vedno sem izbral samo aroma. Ima pa tudi možnost "hop stand", kjer pa celo moraš nastaviti, koliko časa traja (pred ohlajanjem). Vse te možnosti so res malo smotane in se deloma prekrivajo.