Wifi za višje hitrosti

DizzyReed

Shmoo
5. avg 2007
7.583
172
63
41
Ljubljana Moste
juretov.blog.siol.net
ja, se menim, ampak je zdaj problem, da so oni lepo razložili, da moram router za iptv (da bo neo delal) nastavit vLAN 3999, ampak tega moj router sploh nima oz. če grem v manual nastavitve, so zraven še 3 polja, iščem, vendar ne najdem, kaj moram v ta polja sploh vpisat. je pa zanimivo - kabel iz routerja gre samo en, vpisati pa bi bilo treba neke vrednosti še za LAN3 in LAN4 ... skratka, malo sem se izgubil trenutno ... pa tudi oni mi ne morejo pomagati, ker njihov support seveda za Asus router ne more nudit pomoči ...
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.401
484
83
::1/128
Ja NEO box rabi mrežo z dostopom do neta na untagged VLANu in tagged VLAN 3999 za IPTV multicast.

Če nimaš vklopljenega IPv6 ali statičnega IPv4 naslova, ti načeloma pustijo 2 PPPoE seji in lahko eno pustiš na njihovi opremi, toliko da bo za boxe še vedno delal tam net, drugo pa vzpostaviš na svojem Asusu. Čim imaš IPv4 statiko ali IPv6, si omejen na 1 PPPoE sejo, kar pomeni, da moraš bodisi prepustit funkcijo usmerjevalnika (in NAT/FW/...) njihovi opremi ali pa ustrezno nastavit VLANe na svoji, da bo delal tudi box. Več o tem smo recimo debatirali v temi Telekom Box preko routerja. Če ti router ne omogoča takšne konfiguracije, lahko rešiš z ločenim managed stikalom (ali pa se vrneš na prvo opcijo).
 
  • Všeč mi je
Reactions: DizzyReed

DizzyReed

Shmoo
5. avg 2007
7.583
172
63
41
Ljubljana Moste
juretov.blog.siol.net
Še vedno pa to ne bi smel bit razlog za manjšo hitrosti. Niti kabel od Asusa do Innobxa. Če kabel ni fuč, če so konektorji ok in si znotraj tistih 100m razdalje po standardu, mora it čez giga porte full duplex giga/giga (cca. realnih 940Mb/s v obe smeri, če upoštevaš TCP/IP overhead). Če ne gre, je nekaj narobe, oziroma imaš bottleneck drugje.

kot rečeno, zdaj ko je v AP nastavitvi, spravi skozi prave hitrosti ... 300/40 ...

nekaj sem sicer našel, kako nastaviti, ampak sem od vseh teh nastavljanj danes že čisto fuč in bom raje jutri naprej, s svežimi očmi. če rešim to IPTV zadevo, potem naročim Telekomu preklop na bridge in potem naprej ... mislim, da je Neo tu najbolj problematičen, bi rad, da dela kot mora, drugače imam pač raje drag switch ... :p
 

DizzyReed

Shmoo
5. avg 2007
7.583
172
63
41
Ljubljana Moste
juretov.blog.siol.net
Ja NEO box rabi mrežo z dostopom do neta na untagged VLANu in tagged VLAN 3999 za IPTV multicast.

Če nimaš vklopljenega IPv6 ali statičnega IPv4 naslova, ti načeloma pustijo 2 PPPoE seji in lahko eno pustiš na njihovi opremi, toliko da bo za boxe še vedno delal tam net, drugo pa vzpostaviš na svojem Asusu. Čim imaš IPv4 statiko ali IPv6, si omejen na 1 PPPoE sejo, kar pomeni, da moraš bodisi prepustit funkcijo usmerjevalnika (in NAT/FW/...) njihovi opremi ali pa ustrezno nastavit VLANe na svoji, da bo delal tudi box. Več o tem smo recimo debatirali v temi Telekom Box preko routerja. Če ti router ne omogoča takšne konfiguracije, lahko rešiš z ločenim managed stikalom (ali pa se vrneš na prvo opcijo).

tako, do teh VLAN zadev sem prišel in tu se je ustavilo, ker vse kar lahko nastavim na routerju ne pokaže nič VLAN-a ... samo neke druge opcije, VID in PRI ... in ne vem točno kako tam naprej.
 

DizzyReed

Shmoo
5. avg 2007
7.583
172
63
41
Ljubljana Moste
juretov.blog.siol.net
VID = VLAN ID

to se mi je počasi začelo dozdevati. problem je, da imam tri takšna polja. in potem spodaj še nekaj opcij. trenutno ne morem narediti printscreena, ampak iz Asusovih navodil je tako nekako, spodnji del pa ima dva "Disable" dela ... povsod vpišem 3999, PRIO pa pustim na 0?

b509cd86-126d-4ea7-bffe-aab3c8c5c364.png
 

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.114
2.460
113
Po moje moraš vpisati 3999 pri polju internet, kjer dobiš notri trunk iz Innboxa, in pa seveda na portu kjer boš imel priklopljen STB. Če je to na obeh portih vpiši pri obeh (3,4). Multicast routinga (IGMP proxy) pri Telekomu ne rabiš, lahko pa uporabiš UDPXY, če boš gledal na računalniku. Priority pusti kot je.
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.401
484
83
::1/128
3999 ni internet VID ampak VID za IPTV. Internet VID bi moral nastavit, če bi bil internet VLAN tudi tagged na trunk portu od modema. Če bi tukaj pod LAN 3 ali 4 nastavil VID 3999 bi pomoje delal star box, ki rabi samo untagged 3999. Žal pa iz tega ni videt, da bi se dalo nastavit to, kar rabiš za Neo box config (torej untagged LAN + tagged 3999 na istem portu) razen če je še kje kakšna druga opcija.
 

DizzyReed

Shmoo
5. avg 2007
7.583
172
63
41
Ljubljana Moste
juretov.blog.siol.net
ok, sem zdaj vse, kar smo tule napisali, pa še kaj, kar sem sam uspel najti, sprobal - brez uspeha. ali podre nastavitve do te mere, da me vrže v "Quick Internet Setup", ker mu pač nekaj ne štima in je brez povezave, ali pa enostavno Neo ne mrdne ...

tako da bom zaenkrat pač dal router v AP mode in je to to, jutri kličem na Telekom še enkrat, če mi uspe dobit kakšna bolj natančna navodila, kaj je potrebno vpisati ... jaz sem osebno izčrpal vse možnosti ...
 

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.114
2.460
113
Morda še tukaj kaj piše https://forumi.siol.net/showthread.php?t=42791

in pa tole ampak ne vem če tvoj podpira tale robocfg

 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.401
484
83
::1/128
A ni tista oznaka Internet mišljena kot port označen z Internet (Wan) na routerju? Po moje oznaka 3999 pri portih pošlje naprej tagged VLAN. Če temu ni tako, potem je zadeva neuporabna.

Ne bom nič trdil, saj je žal dokumentacija precej neuporabna. Konkretno za njegov model piše za IPTV del samo tole:
asus_iptv.JPG
Torej nič uporabnega. Iz enih drugih navodil sem našel recimo tole:
At the Internet field, key in the VLAN ID provided by your ISP.
For example, Odyssey Fibre requires you to use VLAN 10 for Internet connections so you have to enter 10 on Internet > VID filed.
Iz tega sem razumel, da je to VLAN za internet del, ker imajo nekateri tuji providerji tudi ta del tagged (no sej naši večinoma tudi, če se priklopiš direktno na fiber ali ONT). Možno pa da si narobe predstavljam, ker neke tehnične razlage itak ni.

tako da bom zaenkrat pač dal router v AP mode in je to to, jutri kličem na Telekom še enkrat, če mi uspe dobit kakšna bolj natančna navodila, kaj je potrebno vpisati ... jaz sem osebno izčrpal vse možnosti ...
Težko vrjamem, da ti bodo na Telekomu dali kaj več informacij glede konfiguracije konkretnega Asusa. Kar rabi box je mreža z dostopom do neta na untagged VLANu in tagged multicast VLAN 3999. Noben problem nastavit na običajnem managed switchu, kakšnem mikrotiku, pa tudi na večini teh domačih "usmerjevalnikih", če gor vržeš alternativni fw ala OpenWRT. Kako to nastavit na default Asusovem FW, če je sploh možno, je pa druga zgodba. Še največ šans imaš, če najdeš nekoga, ki ima Telekom, in se je s tem že igral na konkretnem Asusu. Če se ne da čez gui, možno da se da prekonfigurirat switch chip vsaj v CLI preko SSHja.
 

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.114
2.460
113
Morda bi bila opcija, da pri Internet VID enostavno vpiše 1. Ampak to je samo teorija.

Še najenostavneje, če ni zahteven uporabnik je nabaviti en HapAC2, ki ni ravno nek velik strošek, zadevo skonfigurirati gor in fertik.
 

DizzyReed

Shmoo
5. avg 2007
7.583
172
63
41
Ljubljana Moste
juretov.blog.siol.net
Morda bi bila opcija, da pri Internet VID enostavno vpiše 1. Ampak to je samo teorija.

Še najenostavneje, če ni zahteven uporabnik je nabaviti en HapAC2, ki ni ravno nek velik strošek, zadevo skonfigurirati gor in fertik.

potem napiše, da mora biti od 2-nekineki, skratka, potem tudi praznega ne spusti več čez ... sem pa zasledil, da je nekdo vtipkal -1, to bi šlo?
 

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.114
2.460
113
Težko rečem, ker nimam take naprave doma. To je bolj varianta trial&error.
 

DizzyReed

Shmoo
5. avg 2007
7.583
172
63
41
Ljubljana Moste
juretov.blog.siol.net
ne prime, hoče neko številko od 2-nekineki ...

nova ideja - lahko samo en port na modemu odprem. recimo, imam Asus router priklopljen na LAN1, lahko samo ta LAN1 port odprem nekako? probam iskati ampak niti ne vem, kaj iskati ...
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.401
484
83
::1/128
Internet VID ti ne pomaga kaj dosti (načeloma rabiš prazno oz. 0), če ti na istem portu ne pusti tagged+untagged skonfigurirat.... Pomoje je edina varianta, če se da preko SSHja v shellu switch chip nastavit, da dodaš 3999 tagged VLAN na WAN ter porte za box.

Če to ne gre, ti ostane še alternativni fw ali ločeno managed stikalo (tam od slabih 25€ dalje za 5portov).

Mogoče bi lahko celo pripeljal LAN nazaj na Inboxa in rešil na ta način.

Ali pa pač dvigneš PPPoE tako na modemu kot na routerju, vendar se moraš odpovedat IPv6 in statiki.

Skrajna opcija je, da boxu dostop do interneta omogočiš preko WiFija (če to še omogočajo).
 

DizzyReed

Shmoo
5. avg 2007
7.583
172
63
41
Ljubljana Moste
juretov.blog.siol.net
mislim, da sem našel nekakšno rešitev - vsaj kar se Xboxa tiče, pomagal sem si s tem člankom.


odprl sem DMZ nastavitev, nekje sem sicer prebral, da to ni priporočljivo, ampak toliko da potestiram, kako stvari funkcionirajo bo. Xbox kaže "normalne" NAT vrednosti (Open, brez double NAT problema) ... kakšen pomislek ob tem?

še vedno pa - hitrosti max 220/40, medtem ko če ga dam v AP dobim hitrosti kot morajo biti, torej 300/40 ... to me še malo grize ...
 

DizzyReed

Shmoo
5. avg 2007
7.583
172
63
41
Ljubljana Moste
juretov.blog.siol.net
nov update - po pogovoru s Telekomovim tehnikom, smo ugotovili, da bi bilo za moje potrebe dobro, da se ugasne IPv6, s tem se odpre možnost dveh sej, ena seja iz modema na NEO, druga seja pa pripade routerju. po nastavitvi PPPoE vse lepo in prav, ampak nekako je zdaj hitrost neta 1/0,5 na wifiju, na kablu pa 80/0 ... wtf!?

če dam nazaj na Automatic IP pa smo na starih problemih - net dela, ampak je problem z NAT.