Wifi za višje hitrosti

DizzyReed

Shmoo
5. avg 2007
7.581
172
63
41
Ljubljana Moste
juretov.blog.siol.net
po malce iskanja sicer nekateri pišejo o hitrostih tudi cca. 130-150mbps, ampak ja, piše Gigabit Ethernet, kao napram predhodniku, ki je omogočal max 100mbps konkretna izboljšava, ampak ja ... 6 let stara kišta, bo okej, sem lahko vesel, da še grize skozi zadnji Call of Duty. :cool:
 

DizzyReed

Shmoo
5. avg 2007
7.581
172
63
41
Ljubljana Moste
juretov.blog.siol.net
se to - vceraj ob priklopu Telekomovih storitev smo ugotovili, da je opticni kabel obcutno predolg (na oko ga je vsaj se cca. 10 metrov zvitega v kolut), vseeno potrebujem cca. 5 m, ki ga vceraj sicer ni imel, so mi pa ga danes dostavili - lahko to sam zamenjam ali raje pustiti strokovnjakom? kot sam vem, je samo potebna pozornost, da v gpon vticnico ne pride kak prah in da se ne zvije/zlomi prevec, se kaj drugega?
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.401
484
83
::1/128
se to - vceraj ob priklopu Telekomovih storitev smo ugotovili, da je opticni kabel obcutno predolg (na oko ga je vsaj se cca. 10 metrov zvitega v kolut), vseeno potrebujem cca. 5 m, ki ga vceraj sicer ni imel, so mi pa ga danes dostavili - lahko to sam zamenjam ali raje pustiti strokovnjakom? kot sam vem, je samo potebna pozornost, da v gpon vticnico ne pride kak prah in da se ne zvije/zlomi prevec, se kaj drugega?
Če govoriš zgolj o patch kablu, ki gre od optične doze do CPE, komot sam zamenjaš. Zanimivo edino, da imaš dozo tako daleč od opreme.
 

DizzyReed

Shmoo
5. avg 2007
7.581
172
63
41
Ljubljana Moste
juretov.blog.siol.net
Če govoriš zgolj o patch kablu, ki gre od optične doze do CPE, komot sam zamenjaš. Zanimivo edino, da imaš dozo tako daleč od opreme.

tako, od doze do Telekomovega modema. tako je bilo postavljeno, ko sem prisel v stanovanje, sem mislil prestavljati, samo so vsi kabli potem po stanovanju od tam naprej speljani, pa bom pustil tako, ker bi potem se UTP-je moral prestavljati ...
 

Mato

Majstr
3. okt 2007
2.074
389
83
Da malo skočim vmes.
Imam Telemach Ubee WiFi modem. Modem je v dnevni, pisarno pa imam v kleti (eno nadstropje nižje). WiFi hitrost je bila slaba, nekje 3Mbps. Zato sem zadevo reševal preko Cisco powerline adapterja, kjer sem dobil hitrost 25Mbps. Zadnjč pa sem za štos vzel Honor Router 3 WiFi 6+.
Danes testiram in hitrosti so nore. Download je 75Mbps, upload pa 15Mbps (max. kar imam po paketu).

Mogoče komu pride prav, če se ravno odloča o nakupi.
 
  • Všeč mi je
Reactions: DizzyReed

Mato

Majstr
3. okt 2007
2.074
389
83
Naj dodam še to. Naročil sem ga v Banggood (CZ). Naročil 24.12, dobil 30.12. Cena 45€.
Ni pa vse dobro :)
Ni EU verzija, ampak kitajska. Prvi problem je z adapterjem, ki je sicer priložen, ne gre pa v naše globoke vtičnice. Sem ga predelal (obžagal), da je bil za silo OK.
Drug problem, Huawei aplikacija na telefonu ga ne prepozna. Nastavitve so možne samo preko PC-ja. Seveda je jezik samo kitajski. Pri EU različici ga je možno spreminjat, tukaj pa ne. Na srečo Google translate reši težave.
 
  • Všeč mi je
Reactions: DizzyReed

Mr_NO

Majstr
18. avg 2007
1.348
243
63
Mato jaz sem tudi dobil mojega iz Španije. Int verzija. Vklopil in instaliral preko app na telefonu. Sicer sem ga moral dodati ročno a je ok. Dela kot dostopna toćka preko Asus rt-ac68u bo.
 

DizzyReed

Shmoo
5. avg 2007
7.581
172
63
41
Ljubljana Moste
juretov.blog.siol.net
bom nadaljeval tu, če ne mogoče kasneje odprem kar novo temo, ker ni čisto povezano z naslovom teme ... ne bi pa rad preveč smetil.

skratka - v hiši Telekom, na Innboxu hitrosti kot morajo biti, cca. 300/40, na Asusu nikakor ne pridem blizu, niti po kablu, max cca. 240/40. ampak okej, verjetno zaradi kabla, ki gre od Innboxa (modema) do Asusa (routerja) pride do te izgube, za TV in Xbox je vrh glave, kompe pa sem povezal kar na Innbox, ker so v glavnini časa tako ali tako v direktni vidni liniji.

bolj me živcira situacija z Xboxom. povezan s kablom, namreč, kadarkoli Xbox na novo zaženem, se pojavi Double NAT in NAT Type: Moderate. Asus ima tudi dve možnosti - ena je preko nekakšnega gaming wizarda, kjer poklikaš, katera konzola/pc, katera igra in avtomatsko nastavi porte. je delovalo odlično ... za tisto eno igralno seanso, ko sem xbox ugasnil in naslednjič prižgal, je bil tam spet Double NAT in NAT Type: Moderate.

sem šel manualno nastavljat, kot je v mnogih člankih zapisano, kako se znebiš tega, pa spet - je takrat, ko sem nastavil zadeva štimala, ugasnem Xbox, prižgem, spet - Double NAT in NAT Type: Moderate.

ni mi čisto jasno, kaj delam narobe, ker očitno nekaj naredim prav, ampak se potem ob ugašanju to vse vsakič podre (pa še to ni tisto pravo ugašanje, bolj stand by, da če se ima kaj za updatat, preložit, se to vseeno dogaja v ozadju).

enak problem imam ob povezavi na Asusov wifi, kjer pa ga sploh ne morem pripravit do tega, da ne bi bil Double NAT in NAT Type: Moderate.

kakšna ideja, kako rešit to zadevo?
 

DizzyReed

Shmoo
5. avg 2007
7.581
172
63
41
Ljubljana Moste
juretov.blog.siol.net
hm ... zaenkrat zgleda, da sem našel rešitev - Asus ima tudi možnost, da ga postavim v vlogo Access Point, kar sem tudi storil. zanimivo je to, da zdaj hitrosti dobim enake, kot sem jih dobil na Innboxu (300/40), NAT je Open in nič več Double ... bom par dni pustil tako, da vidim, kje smo ...

vidi morda kako negativno stvar takšne nastavitve?
 

Robert

Majstr
21. jul 2007
2.637
449
83
Tolmin
Seveda si imel Duble NAT, če pa si imel dva routerja zaporedno ;)
Innbox je modem + router za njim.

V trenutni konfiguraciji ne vidim prav nobene slabosti saj delo routerja že tako opravlja innbox.
Sedaj se tudi vsi računalniki in ostala ropotija lepo vidijo med seboj in so na eni (domači) mreži :)
 
  • Všeč mi je
Reactions: DizzyReed

DizzyReed

Shmoo
5. avg 2007
7.581
172
63
41
Ljubljana Moste
juretov.blog.siol.net
Seveda si imel Duble NAT, če pa si imel dva routerja zaporedno ;)
Innbox je modem + router za njim.

V trenutni konfiguraciji ne vidim prav nobene slabosti saj delo routerja že tako opravlja innbox.
Sedaj se tudi vsi računalniki in ostala ropotija lepo vidijo med seboj in so na eni (domači) mreži :)

sem imel podobno v prejsnjem stanovanju, samo sem nastavil port forwarding, in je delovalo. tu pa nikakor ne. ali pa se mi je tam posrecilo.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
sem imel podobno v prejsnjem stanovanju, samo sem nastavil port forwarding, in je delovalo. tu pa nikakor ne. ali pa se mi je tam posrecilo.

Naj ti dajo modem v bridge mode, potem pa naj bo tvoj Asus edini NAT in dostopna točka za vse naprave (beri: ne uporabljaj wifija od Innboxa in reči da ti kar izklopijo wifi na modemu).
 

DizzyReed

Shmoo
5. avg 2007
7.581
172
63
41
Ljubljana Moste
juretov.blog.siol.net
Naj ti dajo modem v bridge mode, potem pa naj bo tvoj Asus edini NAT in dostopna točka za vse naprave (beri: ne uporabljaj wifija od Innboxa in reči da ti kar izklopijo wifi na modemu).

dolocene stvari na modemu lahko sicer sam delam, tudi vklop/izklop wifija (in seveda s tem povezane nastavitve). ga lahko tudi sam dam v bridge?

in seveda, kako je potem z varnostjo?
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Saj imaš na Asusu NAT + Firewall... Double NAT je no-go in v tem primeru se da modem v bridge mode. Ponavadi tega ne moreš sam narediti, saj takšne so bile moje izkušnje do sedaj. Pokliči na support in naj prekopijo. Mogoče boš moral Asusa tudi preklopiti v drug LAN port na modemu - vsaj pri T-2 je tako.
 

DizzyReed

Shmoo
5. avg 2007
7.581
172
63
41
Ljubljana Moste
juretov.blog.siol.net
Saj imaš na Asusu NAT + Firewall... Double NAT je no-go in v tem primeru se da modem v bridge mode. Ponavadi tega ne moreš sam narediti, saj takšne so bile moje izkušnje do sedaj. Pokliči na support in naj prekopijo. Mogoče boš moral Asusa tudi preklopiti v drug LAN port na modemu - vsaj pri T-2 je tako.

jup, sem se z vsem tem igral, pa je bilo takrat, ko sem nastavil, ok, sem xbox ugasnil, prizgal naslednji dan, jovo na novo ...
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
saj pravim, asus sem trenutno nastavil kot access point in zaenkrat funkcionira, sem pa par funkcionalnosti izgubil (dodeljevanje bandwidtha napravam, Game Mode za xbox)

Ravno zaradi tega daš modem v bridge mode in posledično bo tvoj router primarna naprava za vse. Verjetno nisi zastonj dal za njega malo več €€€ zato da bo sedel v omrežju kot navaden AP :zavijazocmi:
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.401
484
83
::1/128
jup, sem se z vsem tem igral, pa je bilo takrat, ko sem nastavil, ok, sem xbox ugasnil, prizgal naslednji dan, jovo na novo ...
Če ti Xbox po resetu ni takoj javil, da imaš dvojni NAT, še ne pomeni, da ga nisi imel. Tudi port forwarding iz enega na drugega je samo še dodaten workaround. Dokler imaš NAT+FW vklopljen tako na Innboxu kot na Asus, bo seveda dvojni, kar ni ravno najboljša ideja... Še vedno pa to ne bi smel bit razlog za manjšo hitrosti. Niti kabel od Asusa do Innobxa. Če kabel ni fuč, če so konektorji ok in si znotraj tistih 100m razdalje po standardu, mora it čez giga porte full duplex giga/giga (cca. realnih 940Mb/s v obe smeri, če upoštevaš TCP/IP overhead). Če ne gre, je nekaj narobe, oziroma imaš bottleneck drugje.

Sedaj si na Asusu izklopil vse router/NAT/FW/... funkcije, da si se izognil dvojnemu NATu, kar je sicer ok, ampak si tudi iz Asusa naredil zgolj switch in AP. Če hočeš Asusa uporabljat kot router, kar bi bilo verjetno tudi najbolj smiselno, saj je najbrž bolj zmogljiv in ima več funkcij kot tista škatla od operaterja, moraš dat operaterjevo opremo v bridge mode, tako kot so ti že drugi svetovali.
 
  • Všeč mi je
Reactions: DizzyReed