Walkie-Talkie

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.864
5.466
113
Slušalk nikol še nisem uporabljal......VOX maš pr FX200 3 stopenjski ( 3 stopnje občutljivosti)....dualni način? Misliš DCM? Res ti spremlja še dodaten kanal po želji....in če se kdo javi na dodatnem kanalu mu maš 2 sec časa da odgovoriš....čene ti upošteva primarni kanal.......torej vozili se boste lahko v 3je....v grobem 4je
smile-1.gif
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.832
3.854
113
Citat:
Uporabnik Drago pravi:
SE splača tole? Rabim za komunikacijo med dvema motorjema. V čeladah je vgrajen Nolan Basic kit. Kako povezat PMR in Basic kit, razen z originalnim, Nolanovim kablom? Zanima me tudi, kako se obnese VOX in tale dualni način. Je to pravi duplex, ali je samo trgovska fora?

Za komunikacijo med motorjema vseeno vzemi kaj boljšega; prevezavo bo verjetno potrebno narediti "fiziæno" ker v tej sferi ni nobenega standarda (konektorji) je pa princip isti. Glede dupleksa je bolj v stilu, da je stalno odprt sprejem, ko gres na oddajo (vox) pa postaja preklopi.

Še enkrat za povezavo med motorjema poišči ali BT alternativo ali pa kaj bolj "namenskega" in temu primerno dražjega. Če si iz LJ oz. bližine se zapelji na konec tržaske, firma Uscom je včasih prodajala dobro robo za ta namen in delala tudi prevezave (postaja-čelada).
 

Drago

gps navigator
20. jul 2007
2.823
10
38
Stara Bučka
Hvala obema za odgovore.

Te postaje bi vzel samo zaradi cene in eksperimentiranja. Ko bo to zalaufalo, pa magari samo na deset metrov, grem v nabavo česa boljšega. Fino je tudi, ker imaš lahko kakšno postajo viška v kufru, ki jo daš frendu, ki ga srečaš in greš skupaj z njim na furo.
 

Matjaz1974

Fizikalc
10. okt 2007
1.732
33
48
49
Nekje po sloveniji
Obišči stran
Citat:
Uporabnik Drago pravi:
ksz

Hofer ima spet akcijo.

* 8 kanalov, območje 446 MHz PMR (Private Mobile Radio)
* vsak z 38 CTCSS-podkanali za večjo varnost
* oddajna moč: 500 mW
* funkcija VOX za glasovno upravljanje
* možnost uporabe za nadzor dojenčka
* možnost prikaza časa
* zvonjenje z vibriranjem
* signal za potrditev sprejema sporočila
* funkcija klicanja/sprejemanja klicev
* funkcija iskanja (scan)
* dualni način
* osvetlitev zaslona
* zaklepanje tipk
* samodejno blaženje šumov
* vključno z obsežnim priborom


SE splača tole? Rabim za komunikacijo med dvema motorjema. V čeladah je vgrajen Nolan Basic kit. Kako povezat PMR in Basic kit, razen z originalnim, Nolanovim kablom? Zanima me tudi, kako se obnese VOX in tale dualni način. Je to pravi duplex, ali je samo trgovska fora?

Pozdravljen,

sicer malo izven konteksta, ampak vseeno se mi zdi, da imam boljšo idejo zate.
Sam sem probal že vse žive vrste povezav med motorjema, med drugim tudi tole s temi toko-vokiji, ampak na koncu sem nabavil tole: http://www.norikplus.com/catalog/product_info.php?manufacturers_id=19&products_id=453

Ni glih najcenejše, je pa zadeva tako kot se šika. Predlagam, da na motosvet forumu poiščeš temo o interkomih in verjamem, da ti bo koristila.

LP, M.
 

JosipBroz

Fizikalc
10. sep 2007
1.324
0
36
Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:
G7 je super postaja, ampak se je ne dobi več.

Ne ebayu (angleškem in nemškem) se tole zadevo še da dobiti, in sicer novo. Cena nekaj čez 80.- EUR + poštnina.
 

JosipBroz

Fizikalc
10. sep 2007
1.324
0
36
A mi lahko nekdo razloži eno osnovno stvar pri teh brezžičnih komunikacij. Ena zadeve so v Sloveniji dovoljene, ena stvari pa ne.
Primer: jaz nabavim neko zadevo, ki pri nas ni dovoljena. In se lepo pogovarjam s prijateljem na recimo nekaj sto metrih ali pa kakšen kilometer razdalje. Kaj se mi lahko zgodi? A te bo kdo prišal iskat in ti odvzel napravo? V čem je finta? Bom jaz s to apravo motil nekoga drugega?

Konkretno na ebayu sem videl walkie talkie, ki pa ni PMR sistem, ampak FRS/GMRS, ki pa je baje pri nas prepovedan. Napravica izgleda enako kot PMR zadeve.

Ga lahko polomim, če to kupim? Ker oglašujejo malo večji domet, namreč.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.832
3.854
113
Citat:
Uporabnik JosipBroz pravi:
A mi lahko nekdo razloži eno osnovno stvar pri teh brezžičnih komunikacij. Ena zadeve so v Sloveniji dovoljene, ena stvari pa ne.
Primer: jaz nabavim neko zadevo, ki pri nas ni dovoljena. In se lepo pogovarjam s prijateljem na recimo nekaj sto metrih ali pa kakšen kilometer razdalje. Kaj se mi lahko zgodi? A te bo kdo prišal iskat in ti odvzel napravo? V čem je finta? Bom jaz s to apravo motil nekoga drugega?

Konkretno na ebayu sem videl walkie talkie, ki pa ni PMR sistem, ampak FRS/GMRS, ki pa je baje pri nas prepovedan. Napravica izgleda enako kot PMR zadeve.

Ga lahko polomim, če to kupim? Ker oglašujejo malo večji domet, namreč.

Frekvenčni pas je "naravna" dobrina, pri nas rabiš za uporabo (oddajanje) VEČINE frekvenc koncesijo. Zadevo ureja APEK ... recimo samo za primerjavo, frekvenčni pasovi za uporabo so tudi radijski (radio kot sredstvo obveščanja), televizijski, GSM, itd.! Kako bi zgledalo če bi recimo nabavil oddajnik par kW, ki oddaja na frekvenci vala202 (ali pa policije, gasilcev, reševalcev)?!
10.gif


V osnovi je torej oddajanje PREPOVEDANO, kar pa ne velja za sprejemanje. Poslušaš lahko VSE (tudi policijo, gasilce, ...)! Za vse ostalo rabiš dovoljenje APEKa, ta omeji tudi parametre (max. moč (W), frekevenčni pas, modulacija (AM,FM), ...).

Za radijsko komunikacijo (postaje) sta v sloveniji dovoljeni javnosti dve območji, prvo je PMR446 446MHz z max. močjo 0.5W (načeloma 8 kanalov) .. drugo je CB (citizens radio) na 27 MHz (načeloma 40 kanalov) max moči 4 W (oz. nekje v EU 1 W, isto velja za AM/FM modulacijo ki ni povsod isto dovoljena).

FRS/GMRS je ameriški standard podoben našemu PMR 446 oz. je isti princip samo druga frekevenca. Pri nas ni dovoljen, mislim pa da v tistem frekvenčnem pasu ni "gužve" tako da če kupiš tako postajo načeloma ni noben problem!

Aja za konec še to, če se vpišeš med radioamaterje (opraviš izpit) dobiš svoje pozivno ime in ti je načeloma dovoljeno uporabljati več ali manj vse radijske frekvence (jasno za postaje) oz. te na tečaju naučijo tudi katerih NE smeš uporabljati (.. čeprav bi jih z radioamaterskimi postajami lahko).
 

JosipBroz

Fizikalc
10. sep 2007
1.324
0
36
Torej, če uporabljam FRS/GMRS frekvence me nobeden ne bo ganjal. Ampak potem se tudi ne morem pogovarjati na tistem "javnem" kanalu 88 z ostalimi, ki imajo PMR?
Prav tako oni ne morejo slišati, kaj se jaz pogovarjam?
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.832
3.854
113
Citat:
Uporabnik JosipBroz pravi:
Torej, če uporabljam FRS/GMRS frekvence me nobeden ne bo ganjal. Ampak potem se tudi ne morem pogovarjati na tistem "javnem" kanalu 88 z ostalimi, ki imajo PMR?
Prav tako oni ne morejo slišati, kaj se jaz pogovarjam?

Nekako tako ja. Postaje niso združljive in to pomeni da če hočeš uporabljati ameriški tip rabiš pač vse postaje ameriške. Glede dometov je pa mislim da isto sranje, ker oboji standard deluje na 0.5W (pol wata) kar je žalost. V tej temi imaš omenjenih par psotaj ki se jih da "razširit" in povečat moč .. to tudi ni ravno legalno ampak preganjal te ne bo noben, postaja bo pa precej bolj uporabna (če odvzamemo porabo baterij).
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.505
254
113
da malo potegnem tole iz naftalina...

se je v 10 letih ze kaj premaknilo na bolje?

tamal bi mel nek walkietalkie, jest pa tud ze dalj casa razmisljam o tem. gledam jih skoz v bauhausu... kako je kej s temi? verjetno se sedaj ze dobi zvgrajeno baterijo? se mi bolj splaca gledat po amazonu ali pri kaksnih kitajcih?
 

matofill

Guru
18. sep 2008
3.667
731
113
Jaz imam Motorolo T41 iz Mimovrste cene zelo ugodne, deluje proti vsem pričakovanjem solidno, in je dokaj robustna zadeva, da je nas 4 letnik se ni uspel zdemolirati....
 

birca

Pripravnik
26. okt 2007
410
17
18
Jaz sem vzel na Gearbestu Baofeng BF-888S in jih dobil za malenkost več kot 20€ za oba. Delata odlično. baterije vgrajene in 2 polnilca zraven.
Sedaj so trenutno 30$.
 

birca

Pripravnik
26. okt 2007
410
17
18
Težko ti rečem. Živim na vasi, moj sine ga vzame s sabo, cca 1km razdalje se slišiva, kot bi bil zraven mene. Drugje pa ga nisem sprobaval.
Pogooglaj, komentarji in ocene so kar visoke.
 

Robert

Majstr
21. jul 2007
2.635
449
83
Tolmin
Jaz imam dve že par let. BAOFENG UV-3R plus in BAOFENG UV-5R
Cene teh s poštnino so okrog 30€. Sicer jih uporabljam poredko in več ali manj samo za sprejem na VHF.
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.864
5.466
113
Sedaj maš že uv-8r...mam namen nekoč...
Za gobarit pa za v hribe bo bomba... Nastaviš na pmr in je

Navadni pmrji v gozdu bolj tko lovijo...