Walkie-Talkie

moteey

Pripravnik
23. feb 2009
111
0
16
Pozdrav!

Predvčerajšnjim sem kupil walkie-talkie v Hoferu. Uporabljal se bo predvsem za smučanje pa v avtomobilih (ko gremo z več avtomobili v tujino). Naj že zdaj povem, da ni bil namen kupit nekega profesionalnega walkie-a. Ta je bil pač poceni, če bo služil namenu super, če ne pa tudi ni take krize
smile-1.gif


Zanima me par stvari glede dosega teh naprav. Model, ki sem ga kupil ima 8 kanalov in 38 podkanalov za vsak kanal. Zanima me, če so v tem primeru vsi kanali enako dobri, ali se je treba igrat pa nastavljat, da bi dobil čimvečji doseg?

Danes sem namreč sprobal walkie-ja tako, da je ena oseba bila v hiši, jaz pa sem se z avtom odpeljal domov in preverjal, kje se še slišiva. Zdaj sem na Google Earth izmeril razdaljo in je na tisti najbolj oddaljeni točki, kjer sva se še slišala meri 3.2km, čeprav se je na krajših razdaljah zveza znala tudi izgubljati. Mogoče je sprejem odvisen tudi od premikanja (v tem primeru vožnje)? No, za ta model piše, da ima doseg do 8km. Vem da super delovanja na taki razdalji verjetno ni za pričakovati, pa me vseeno zanima, če se da kak izboljšat? Predvsem me zanima kako je s temi kanali - če je vseeno katerega imam izbranega ali ne?

Hvala za odgovore
wink-1.gif


Tukaj je še povezava do izdelka ter specifikacije:

* 8 kanalov, območje 446 MHz PMR (Private Mobile Radio)
* vsak z 38 CTCSS-podkanali za večjo varnost
* oddajna moč: 500 mW
* funkcija VOX za glasovno upravljanje
* možnost uporabe za nadzor dojenčka
* možnost prikaza časa
* zvonjenje z vibriranjem
* signal za potrditev sprejema sporočila
* funkcija klicanja/sprejemanja klicev
* funkcija iskanja (scan)
* dualni način
* osvetlitev zaslona
* zaklepanje tipk
* samodejno blaženje šumov
* vključno z obsežnim priboro
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.836
3.858
113
Walkie-talkie oz. PMR 446 je radijska postaja in ima specifike kot vsaka radijska postaja. Torej je dejansko res, da glede na kanale moč odstopa, ampak pi PMR 446 so kanali tako skupaj in jih je tako malo da opaznega nihanja nebi smelo biti. Drugače pa je pri radijskih postajah idelen kanal tisti, ki ima "nazivno frekvenco", pri PMRjih je to kar 1 kanal; ampak še enkrat, razlika v frekvenci med prvim in zadnjim se razlikuje v drugem decimalnem mestu, kar je mišja dlaka - torej ne bi smelo biti opazno!

Doseg do 8 km je
aplauz.gif
.. realni doseg poceni PMRjev (do 50 EUR) je nekje DO 2 km na ravni liniji, pa še to v idealnih pogojih. Če imaš vmes ovire oz. si v "oviri" se doseg zmanjša .. recimo PMR za 50 EUR (par) v bloku lovi dve nadstropji (15m) in to je to. V vozilu je problem prvič zaradi "kletke", drugič zaradi hitrosti .. za Hoferjeve robo sicer ne vem, ampak vsi poceni hitro odpovejo pri hitrostih nad 100km/h. Realno spet, vozilo-vozilo pri mestni vožnji lovi tja do 100m, potem pa je konec veselja. Vsak ovinek, ovira itd. skrajša domet.

Skratka, tole kar si kupil je na ravni igrače!
evil.gif


Dober PMR stane od 80 EUR naprej komad in takrat se pogovarjamo o uporabnosti; profi PMR pa ima ceno od 150 EUR, tam lahko pričakujes tudi lepe dosege in pa dober zvok.

Nasvet za povečanje dosega; izogibaj se subtonov (podkanali), ko govoriš naj bo antena pravokotno pokonci, isto velja za sprejem. Če avtomatika ne deluje in ne slišiš sogovornika poskusaj še "scan" funkcijo, ki predvaja cel promet na kanalu ...
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.870
5.469
113
http://pmrslovenija.mojforum.si/ Maš kle razloženo!

Sam imam tudi Brondi FX-200.... KLIK ...tvoj je očitno čista kopija tega modela.....moj ma sicer doseg "10" km....v realnosti to pomeni da v mestu med bloki lovi realno ene 300-400m Za na smučišče pa je čisto uredu če vzameš v zakup da se ne smeš pogovarjat preko hriba ( pač iz luknje v luknjo ti ppotem samo satelitski telefon prav pride)

Pobrskaj malo po forumu za Brondi Fx200....ma rekord iz triglava na neko goro pri Novi Gorici....baje po google earth da je 50km.....seveda iz hriba na hrib se da zelo daleč pogovarjat brez problema!

Probaj kdai na kak obljuden hrib splezat....pa boš opazil na SCAN-u da ti lovi še najman 4 planince iz sosednjih hribov....tko da je kr vredu igrača tole!
zmaga.gif
:
 
Nazadnje urejeno:

moteey

Pripravnik
23. feb 2009
111
0
16
@Utisevalec:

Hvala za hiter odgovor
wink-1.gif


No potem je za teh 25€, ki sem jih dal, 3.5km kar vredu rezultat, glede na to da niti jaz niti sogovornik nisva bila na prostem. Kasneje je pa blo vmes še pohorje
smile-1.gif


Bom upošteval nasvete. Za smučanje bi moralo zadoščati teh par kilometrov, za potovanja v tujini pa tudi ni slabo, če lahko komuniciraš vsaj iz avta v avto (na neki sprejemljivi razdalji seveda).
 
Nazadnje urejeno:

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.870
5.469
113
Pa naj bi bolje lovil če daš notri obične alkalne 1,5V baterije....polnilne so tm 1,2V

Sicer pa imam tud sam namen povečat mAh svojih...original mislim da so 650mAh
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.836
3.858
113
Citat:
Uporabnik moteey pravi:
No potem je za teh 25€, ki sem jih dal, 3.5km kar vredu rezultat, glede na to da niti jaz niti sogovornik nisva bila na prostem. Kasneje je pa blo vmes še pohorje
smile-1.gif

Hočeš reči da je lovilo 3.5km s hribom vmes?
17758-icon_confused.gif


Ja pa glaven nasvet za dolg doseg je čimboljše baterije ki so čisto polne, nikakor ne polnilnih!
 

moteey

Pripravnik
23. feb 2009
111
0
16
@tis: Vidne linije ni bilo, vreme pa kar jasno. Ovire so pa bile predvsem hiše.

Tukaj sem prilimal še sliko ter narisal linijo, kjer sva se še slišala. Jaz sem vozil iz leve proti desni, če gledamo črto. Ko sem zavil desno za hribe, stika več nisva mogla vzpostaviti.


@KameleON: Tudi jaz imam malo drugačen model (ampak verjetno je razlika samo v ohišju). Na Hoferjevi strani mojega modela nimajo na sliki, je pa bil v isti košari z isto ceno, pa sem ga vzel, ker se mi je zdel lepši
wink-1.gif
 
Nazadnje urejeno:

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.870
5.469
113
Ma Hofer ima velikokrat v akciji modele ki so kopije originalov....mal preberskaj forum!

Maš pa še Midland G7 ki se ga da predelat iz 0,5W na 3W moči

http://forum.bmwslo.com/archive/index.php/t-21337.html
Mi uporabljamo v glavnem Alan 456R in je zadeva super. Nese kar daleč in tudi baterije so AA. Jaz pa sem za RD dobil Midland G7 PMR in zaenkrat tudi zelo lepo dela. Pa še navit se ga da iz 0,5W na 3W oddajanja. Povej zakaj boš uporabljal, pa ti bom lažje odgovoril ali bo delovalo/lovilo. Mi smo jih velikokrat uporabljali za povezavo med avti in se je obneslo.

Lp!
 
Nazadnje urejeno:

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.836
3.858
113
G7 je super postaja, ampak se je ne dobi več. Naslednik G8 pa ni vreden imena!

Je pa G7 vsaj 3 range višje od robe tipa "brondi" in pa ostalih plastik-fantastik kompletov. G7 deluje ok tudi za komunikacijo med vozili pa tudi večje razdalje ji že serijsko ne delajo težav. Glavni plus pa je nadgradljivost in polno dodatne opreme.
 

moteey

Pripravnik
23. feb 2009
111
0
16
@Kameleon:
Uporabljal bi za smuko v tujini (da se lahko slišimo ter najdemo na smučiščih) in pa za komunikacijo med avti, da ni treba komunicirat z mobiteli v tujini.

Bom prečekiral forum, upam, da res ni kak fake
smile-1.gif
Izgleda pa tako:
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.870
5.469
113
Zgleda kot Brondi FX300 KLIK

http://pmrslovenija.mojforum.si/pmrslovenija-about30.html
baje je v hoferju...mega P je isto kot brondi FX-300 samo nalepka je druga!

Jaz in svetilnik imava vsak po en Fx200 in po en megaP. Jaz uporabljam polnilec za FX200 tudi za MegaP, je bila potrebna samo mala modifikacija (prefinjjeno zvijanje priklopnih žic). Sicer pa če so akumulatorji isti itak to ni problem. Morda so si res podobne postajce, te iz Hoferja so pač no name, delajo pa zelo dobro. Poleg enakih lastnosti od Fx200 ima še uro, ki dela tudi ob izklopljeni postajci....

v primerjavi z Brondijem pa je 50% ceneje.
 
Nazadnje urejeno:

moteey

Pripravnik
23. feb 2009
111
0
16
Pa je možo, da v Hofer-ju prodajajo 2 različna artikla pod isto kodo? Ker je bla otvoritev sem moral na hitro it kupit in se prej nisem pozanimal kak pa kaj. Zdaj sem bral na PMR forumu, da ta ki je na sliki v hoferju izgleda kot Brondi FX-200. Ta moj pa je bolj podoben Brondi FX400, kot si napisal. Pa sta bila v isti košari z isto ceno, na škatli so napisane iste specifikacije. Je možno, da sem vzel slabšega?
smile-1.gif
 
Nazadnje urejeno:

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.870
5.469
113
Sem popravil! FX300 Razlike so samo v niansah.....druga oblika...druga barva zaslona....druge tipke...isto sranje drugo pakovanje!

Vglavnem ker si omenjal Pohorje.......iz obrobja MBja ti bo čist lepo lovil nekoga na vrhu pohorja (preverjeno na FX200 na drugi lokaciji).....to je pa vse kar rabiš za to ceno
smile-1.gif
 
Nazadnje urejeno:

moteey

Pripravnik
23. feb 2009
111
0
16
No, če bo tak lepo lovil, bom več kot zadovoljen
wink-1.gif

Kaj pa izkušnje v avtomobilu? Recimo da se vozimo 130 km/h po avtocesti, na kaki razdalji še lahko pričakujem sprejem?
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.870
5.469
113
Hm....mam samo eno tako izkušnjo na hrvaški Ac ko smo šli na morje....pa je bla bolj taka....kot jo je že Utiševalec prej opisal.....močno poslabšana komunikacija...najbrž kriva kletka od avta zato....ker drugače pri podobnih situacijah na smučišču ni neke blazne krize!

Razdalje so varirale od 100m do 500m.......blo je več prasketanja....pa vsaka ovira ( AC zavila mal navzdol tko da se je prekinla "direktna" linija) se je močno poznala...oz prekinla komunikacijo......zdei na 100-200m se še da...ostalo šumi pa prekinja!

Pač igrača
smile-1.gif
 
Nazadnje urejeno:

Drago

gps navigator
20. jul 2007
2.823
10
38
Stara Bučka
ksz

Hofer ima spet akcijo.

* 8 kanalov, območje 446 MHz PMR (Private Mobile Radio)
* vsak z 38 CTCSS-podkanali za večjo varnost
* oddajna moč: 500 mW
* funkcija VOX za glasovno upravljanje
* možnost uporabe za nadzor dojenčka
* možnost prikaza časa
* zvonjenje z vibriranjem
* signal za potrditev sprejema sporočila
* funkcija klicanja/sprejemanja klicev
* funkcija iskanja (scan)
* dualni način
* osvetlitev zaslona
* zaklepanje tipk
* samodejno blaženje šumov
* vključno z obsežnim priborom


SE splača tole? Rabim za komunikacijo med dvema motorjema. V čeladah je vgrajen Nolan Basic kit. Kako povezat PMR in Basic kit, razen z originalnim, Nolanovim kablom? Zanima me tudi, kako se obnese VOX in tale dualni način. Je to pravi duplex, ali je samo trgovska fora?