Vršički

marjan

Pripravnik
25. jul 2007
799
3
18
Prišel je čas za nabiranje vršičkov in me zanima na kakšne načine jih vi nato uporabite.

Sam jih bom uporabil izključno za namočit v žganje, vendar nimam nobenega pametnega recepta.
confused-1.gif
 

marjan

Pripravnik
25. jul 2007
799
3
18
hysterical-1.gif


V mislih sem imel predvsem smrekove in jelkine vršičke. BTW, ali je kakšna bistvena razlika med njimi(v sestavinah...); ali je vseeno če so pomešano namočeni ali je bolje če so posebej?
 

malcomX

Plastic
21. jul 2007
20.111
2
36
39
Z nekega planeta
www.mojabivsa.com
Citat:
Uporabnik _jolly_ pravi:
zvijemo s tobakom vred v prav temu namenjen papir in skadimo.
aplauz.gif

ja samo tobaka bol malo, pa za eni 2 cigareti debelo, dolgo pa kot 100's cigareti.
filtra p animamo radi, kar kartonček zrolamo, pa malo inproviziramo.

meni je vedno pol tak smešno ko gledam vgašen ta zvitek v pepelniku :/
 

halo

Fizikalc
22. jul 2007
2.211
0
36
51
Ljubljana
A to ti misliš smrekove?
17758-icon_confused.gif


Pr nas natlačimo v velik 5 litrski kozarec vršičke, ki jih potlačimo, sladkor, vršički.....
In pokrijemo z polivinilom.
In ko se tisto celo poletje paca na soncu pride tak gost sok (ki je sicer meni nagravžen)
A če si bolan kašelj, prehlad še kako prav pride.

Sicer pa pobiranje oz nabiranje teh vršičkov je menda prepovedano
rolleyes-1.gif
 

dekca

alter gentleman
25. jul 2007
3.964
0
36
123
Da ne bi kdo!
crazy1.gif

To je podobno, kot čaj iz oleandrovih listov...
crazy1.gif
 

SouthPark

Jas da nea vem?! Ka te je...
5. sep 2007
24.570
5
38
Klobukarjev dol
Mmmmm... Mi tudio to delamo, ampak je dobro tak, da ko sem bil majhen sem se delal prehlajenega, samo da sem dobil eno žlico tega
redface-1.gif


Samo ne vem če ni že pozno za vršičke, ker morajo biti čisto majhni, ko so daljši (3+ cm) ni več takega učinka, ker drugače bi lahko celo drevo v lonec zatlačil, pa bi bil mir
grin1.gif
Imamo doma par smrek, ampak letos nismo obirali, ker nam je še od lani ostalo, smo bili preveč zdravi zgleda.
 

marjan

Pripravnik
25. jul 2007
799
3
18
Kako pa naj vršičke spravim v žganje(šnops,vodka?), da bo užitno/pitno?
 

rainbow

Pripravnik
18. avg 2007
606
8
18
Mi smo tud samo s cukrom delali (tko kot so napisal zgoraj), z alkoholom nikol.
In jz sem tud to fehtarla kar tko, ko sem bila mala
smile-1.gif


Vršički pa vsaj v našem koncu so še (no, bili v tem tednu) - drugače greš pa v kak gozd malo višje.

A v alkotu so za iste stvari dobri, kot iz cukra?
 

Kibibi

ubloonie
20. jul 2007
3.291
0
36
Kolikor se spomnim, smo mi tudi delali po postopku, ki ga pozna večina, s sladkorjem, brez alkohola.

Se pa na Kulinarični Sloveniji najdejo tudi razne zadeve z žganjem.

Recimo liker:

250 g smrekovih vršičkov
1 l žganja
250 g sladkorja
0,25 l vode

Vršičke namakamo v alkoholu cca. 14 dni. Vodo in sladkor zavremo in ohladimo. Vse skupaj zmešamo in pustimo stati še 14 dni.
Precedimo in prelijemo v steklenice.


Potem pa še komentar spodaj:

pri nas najprej iz smrekovih vršičkov naredimo sirup (v večji kozarec damo plast vršičkov, plast sladkorja - vse do vrha, in postavimo na sonce, ko se ves sladkor stopi vse precedimo in nalijemo v steklenice. nato pa damo v steklenico 1/4 sirupa in do vrha žganje, premešamo in stvar je pripravljena, pa še žganje ne gre v nič kot v prejšnem pstopku...

klik

Pa še drugje:
Jaz liker naredim enostavno tako, da potem, ko precedim sirup, na vršičke nalijem domače žganje in pustim še par dni, vendar ne več na soncu. Ponovno odcedim in razredčim s prekuhano vodo, toliko, da pač dobim željeno "moč" pijače. Tako popolnoma izkoristim vse eterične snovi v vršičkih....

sirup iz smrekovih vršičkov
 

Zerly

Pripravnik
20. avg 2007
592
0
16
pri nas pa smrekove vršičke namočimo v medu... za več info pa moram prašat.. pomoje je postopek podoben kot za sirup
 

halo

Fizikalc
22. jul 2007
2.211
0
36
51
Ljubljana
Pejd nabirat pa sreči enga gozgarja.
Tazga zajebanga. Takega ki deka na gozdnem gospdarstvu, pa boš vidu!
 

Hazler

Pripravnik
3. sep 2007
361
0
16
Obišči stran
Kaj je to z zakonom in z gozdarji. ali je to kdo res doživel ali ste vsi slišali to od prijateljev in znancev, katerim se je to zgodilo?

Kaj pravi zakon in kakšne so sankcije? Kje to piše?
 

halo

Fizikalc
22. jul 2007
2.211
0
36
51
Ljubljana
Meni se to ni zgodilo, ker vršičkov ne berem.
Se pa je nekomu enkrat iz naše vasi.

Ko oguliš smrekove vršičke, si pobral celoletni narastek smreke.
Torej smreka ne bo zrasla v krošnjo nič.
Za naravo ni ravno škodljivo (vsaj zame) ne
grims-1.gif
 

Hazler

Pripravnik
3. sep 2007
361
0
16
Obišči stran
TO ni res da smreka ne bo zrasla. Tudi če ji drežeš vrh bo smreka še zmeraj rasla v višino. Po odrezanem vrhu se druga vejica postavi na mesto vrha. To vam lahko povem iz lastne izkušnje. Enkrat smo na petrolu kupili smreko za posadit (za novo leto). Kot bebec sem šel odrezat vrh, da bo šla špica lažje gor. No smreko smo vseeno posadili in kor pravijo pričevanja, se je novi vrh ustvaril sam. Isto je z nižjimi vejami

Je pa treba mirkat, da se na eni smreki ne pobere preveč vršičkov.
 

halo

Fizikalc
22. jul 2007
2.211
0
36
51
Ljubljana
Ja itak da v vrh bo zrasla.
Tudi v deblo, le krošnja se ne bo širila, kjer boš odtrgal vršiček.