volk

Status
Tema ni odprta za nadaljno razpravo.

kozarec

ALTERKA 08
29. jul 2007
4.802
0
36
na šihtu
.ksz.

Ne razumem, čemu se je treba tako spreti.

Stvar je dokaj preprosta - volkovi in medvedi so. In kmetje so tudi. Brez enih ali drugih je tale naša država preklet osiromašena (pojdite si malo ogledat, koliko denarja se po svetu služi z raznimi parki, kjer se ta zverjad sprehaja okoli šotorov - in to ne v Afriki. Kmetije pa tudi postajajo čedalje bolj dragocene.).

Zato je treba najti rešitev za ene in druge - rešitev pa ni to, da se pobije ene ali druge. Treba se je malo razgledati naokoli. Na primer- ne razumem, zakaj pri nas na kočevskem/notranjskem še vedno ni košev/kontejnerjev za smeti, ki jih medvedi ne bi mogli odpirati ali obračati. Potem se pa narod čudi, čemu hodijo medvedi okoli bajt - ne, ne hodijo zato, ker jih je veliko (stare laži, ki jih prodaja folk, ki uživa v obešenih kadavrih po stenah). Ampak zato, ker je par živali (ki to sedaj prenašajo iz roda v rod) pogruntalo, da imajo tam na pladnju de lux in zastonj restavracijo. Isto velja za volkove.

Treba je spet nazaj uvesti mrhovišča - to je trenutno, v tako zafurani situaciji, kot smo jo uspeli nakvačkati pri nas, najhitrejša rešitev, da se živali spet preusmeri nazaj v divjino. Kolikor vem, je to postalo jasno tudi našemu presvetlemu MKGP in se pripravlja uredba, ki bi to spet dovoljevala.

Hkrati začeti sistematično skrbeti za to, da okoli bajt ni hrane, ki diši zverem.

In da - če se ima ovce - do njih ni moč priti (čuvaji, dvojne visoke ograje, ki jih ne more pregrizniti ali preskočiti, elektrika, dobnica zaprta po stajah).

Reč seveda ni 100% fool proof, ampak drastično pa zmanjša cirkus, ki se pri nas dogaja.
In to pretežno zaradi človeške neumnosti.
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.367
229
63
Kras
www.mtl.si
Citat:
Uporabnik Hanzi pravi:
Sem prepričan da se je nekoč tudi pod lj. gradom sprehajal medved in volk. Le zakaj smo se tja naselili?!
In kot berem, se karatanka ni naselila na področje volka "včeraj".

softi, mtl: ko bo volk in medo delal pizdariji štalo po firmah boš najbrž vesel. Dokler pa jih naše tipkovnice ne bodo zanimale, vam bodo šle pa tudi državne odškodnine za škodo volkov v nos. Če jih država hoče imeti jih na futra, vzdržuje......in pač na njihov teritorij pripelje IT tehnologijo namesto ovc. Tako bomo lažje živeli v dobrem sožitju, saj volkova tipkovnica in disk ne bosta zanimala.
Ko kmet zajebe pri kmetovanju tudi sam škodo krije in ne država (kot si ti navedel za firmo)
Kje si tako mnenje zame pobral? Se mi zdi, da sem precej jasno napisal, kaj me je zmotilo in med tem ni bilo tega, kar mi tukaj očitaš.
confused-1.gif
 

karantanka

alterka & vizitka 2007
19. jul 2007
7.108
0
36
Notranjska
www.mojaknjiga.si
Citat:
Uporabnik softi pravi:
še enkrat. kmetom nič ne manjka. imate kmečke penzije, a nikol filal blagajno. prodajate brez ddv, državi dajete 0, pobirate subvencije. sam veš kako dleuje sistem. zavarujete še pred točo in upate, da bo toča.

Kmetom nič ne manjka zato, ker jih ni sram delati z rokami, ker so to skromni ludje, in jim je dovolj če imajo ene škorne pa ene tagmašne šulne, ne pa zato ker dobijo subvencije. Res bi v OŠ morali delati več ekskurzij po t.i. vukojebinah, bi mogoče malo drugač razmišljali.

Me prav zanima s čem sta si tvoja stara starša prislužila penzijo? Dvomim, da sta kdaj hodila v službo tak kot naprimer hodiš ti danes. Po tvoje bi potem morali pol penzionistom vzet penzije, al kako? Veš včasih se ni tako hodilo po službah kot se danes, saj to menda veš.

Danes povprečni kmet vstane ob 5h (če ne prej) gre v štalo nafutrat živino, pol gre za 8 ur v fabrko za tekoč trak, potem pa še do pozne ure dela na kmetiji. Zvečer je tako zbit, da daljinca od TV še dobro ne prime pa že spi.
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.367
229
63
Kras
www.mtl.si
Citat:
Uporabnik karantanka pravi:Danes povprečni kmet vstane ob 5h (če ne prej) gre v štalo nafutrat živino, pol gre za 8 ur v fabrko za tekoč trak, potem pa še do pozne ure dela na kmetiji. Zvečer je tako zbit, da daljinca od TV še dobro ne prime pa že spi.
Dokler to njemu ustreza vse kulj in verjetno tak kmet ne jamra
grims-1.gif
.
Pa bi malce obrnil še vašo logiko: če bo pa začel jamrat kako bogi je, pa vedno lahko proda svojo kmetijo v vukojebini in gre v mesto, si nabavi stanovanje in hodi zgolj 8 ur na šiht, preostalih 16 ur pa lahko z nogami na mizici preleži pred TV-jem in se baše s čipsom. Očitno je za nekatere to namreč privzeto kar meščani delamo.

Aja, pa o tem mitu, da so VSI kmeti skromni ti raje komu drugemu nabijaj. Ti lahko namreč pokažem ''kmeta'', kateri je za svojih par hektarov nabavil cca. 120k EUR vreden traktor in precej tega zneska mu je primaknila država (torej tudi jaz). In če mi kdo pokaže ekonomsko logiko (razen za žep kmeta, kateri bo ta traktor rabljen čez par let prodal s konkretnim zaslužkom) tega, mu dam Nobelovo nagrado. Pa [censored] off s skromnostjo pri takih. Se boste morali naučiti še malce z vsaj približno objektivnim pogledom gledat na svet, ne pa samo svoje tumbat.

Pa da ne bo pomote: absolutno sem za to, da se kmetom pomaga, ampak zgolj tistim, kateri so vključeni v EKOLOŠKE programe. Če še niste pogruntali tukaj ni pogojev za ekonomsko smiselno konvencionalno pridelavo s strupi, ker bo vedno kdo cenejši. In sem tudi za to, da se daje kakšne subvencije za recimo urejanje pokrajine, itd. Ampak, kar se včasih dogaja, zna iti pa krepko preko meja zdrave pameti.

Aja, pa še komentar na tole:
Citat:
Kmetom nič ne manjka zato, ker jih ni sram delati z rokami, ker so to skromni ludje, in jim je dovolj če imajo ene škorne pa ene tagmašne šulne, ne pa zato ker dobijo subvencije. Res bi v OŠ morali delati več ekskurzij po t.i. vukojebinah, bi mogoče malo drugač razmišljali.
hysterical-1.gif
), itd... Toliko o skromnosti kmetov. Morda tebi ne bi škodilo, da greš malce pogledat te novodobne kmete. Tisto, kar si ti zgoraj opisovala je bilo pa morda res kakšnih 100 let nazaj.
 
Nazadnje urejeno:

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.336
5.853
113
pri taščici
Če bi računalničarji tolk delali kot tisti ki imajo traktorje za 100+kE in golfe na dvorišču (nekateri so jih res čudno dobili za čudne namene, priznam) bi imeli najbrž vsak mesec zadnji računalnik na mizi.
Kolikor jaz poznam kmete tiste z "golfi" vedno ponoči vstanejo in gredo vedno ponoči spat vmes pa delajo in ne "srfajo" po alterju.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.336
5.853
113
pri taščici
Citat:
Uporabnik mtl pravi:
Citat:
Uporabnik karantanka pravi:Razlogov je več, a se mi zdaj neljubi cele štorje razlagat.
Torej, če povzamem (nisem bral nič od ostalih komentarjev, le tole mi je padlo v oči), kar napeljuje na to, kako ste bogi, itd. se ti ljubi na veliko razpisat, ostalega pa pač ne. Namreč, običajno je dobro stvari pogledat iz vseh zornih kotov, ne le iz enega.

Mogoče sem te res prehitro in preveč površno ocenil ampak so me nekateri drugi razpizdili s svojim pametnim pisanjem o kmečkem življenju (sami itak vse kupijo v trgovini in zato kmetov ne potrebujejo)Se pa strinjam da je premalo razlik pri subvencijah med tistim ki intenzivno obdeluje Dravsko polje in tistim ki ekološko s koso in motiko obdeluje nekje v hribih.

A veste da angleška kraljica pobere največ subvencij v evropi!
bonk.gif

(hint: bodimo kmetje in bomo vsi kralji, samo se bojim da je kraljica bila najprej kraljica in nikdar kmetica)
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.367
229
63
Kras
www.mtl.si
Citat:
Uporabnik Hanzi pravi:
Če bi računalničarji tolk delali kot tisti ki imajo traktorje za 100+kE in golfe na dvorišču (nekateri so jih res čudno dobili za čudne namene, priznam) bi imeli najbrž vsak mesec zadnji računalnik na mizi.
Kolikor jaz poznam kmete tiste z "golfi" vedno ponoči vstanejo in gredo vedno ponoči spat vmes pa delajo in ne "srfajo" po alterju.
Ce bos pravilno bral, bos ugotovil, da sem repliciral na dve stvar:
1. Da so VSI kmetje ultra pridni garaci.
2. Da je vse kar si zelijo zgolj kmasni cevlji.

Na bruhanje mi gre ob takem romantiziranju kmeta, sploh ker nima niti najmanjse veze z resnico.

In ne vem kaj spet vpletas neke racunalnicarje noter in kaj bi bilo, ce bi oni delali isto kot kmetje.

Aja, morda zgolj se opomba; nekateri pomehkuzeni "mescanarji" tudi vstajamo vsak delavnik ob 4.30, pa se zato nimamo za najvecje heroje danasnjega casa.
 

karantanka

alterka & vizitka 2007
19. jul 2007
7.108
0
36
Notranjska
www.mojaknjiga.si
Ti pa sodiš vse kmete po enem, ki ima traktor za 120k . Povrh vsega pa ne poznaš ozadja, sem 100% da klobasaš tja v tri dni. To je lep primer foušije. Vidite samo kaj ima, noben pa ne vidi, čemu vse se je odpovedal ...
Mogoče je pa prodal stanovanje v mestu in si kupil traktor, da bo lahko obdeloval zemljo, ti pa misliš, da mu je država kar podarila kar tako, k ne ve kam bi z dalkoplačevalskim denarjem.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.336
5.853
113
pri taščici
"računalničarje" vpletam samo zato ker večina na alterju je računalničarjev oziroma se vsaj nekoliko spzna na njih.
Tisto kar ti pišeš o kmetih je pri nekaterih tudi res. Samo če bi si želeli samo "tamašne" čevlje in ne tudi traktorja za 120 kE potem bi šele rabili "subvencij" če bi želeli da bi bilo v SLO še kaj drugega kot mesta in gozd.

Zakaj pa avtoprevozniki kupujejo super moderne euro5 tovornjake. Saj 10 let stara scania ravno tako pelje 25 ton tovora kot super duper scania euro5, hkrati pa jamrajo vsepovsod....
Zakaj pa se ljudje radi vozimo v novih avtih (in to tudi zaradi užitka in ne zaradi samo delakot kmet)in ne 20 let starih?

mtl: saj sva si precej blizu z mnenji samo še vedno gledava z različnih kotov. Ti pač poznaš bolj IT okolje, jaz pa bolj kmečko.....
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.367
229
63
Kras
www.mtl.si
Citat:
Uporabnik karantanka pravi:
Ti pa sodiš vse kmete po enem, ki ima traktor za 120k . Povrh vsega pa ne poznaš ozadja, sem 100% da klobasaš tja v tri dni. To je lep primer foušije. Vidite samo kaj ima, noben pa ne vidi, čemu vse se je odpovedal ...
Mogoče je pa prodal stanovanje v mestu in si kupil traktor, da bo lahko obdeloval zemljo, ti pa misliš, da mu je država kar podarila kar tako, k ne ve kam bi z dalkoplačevalskim denarjem.
Loool. Ampak ti si res bolna. Oseba, katera romantizira vse kmete mi očita, da po enem sodim vse. No, me zanima, kje si našla to moje mnenje v mojih postih zgoraj.
Ravno tako o tem, da je prodal stanovanje v mestu.
hysterical-1.gif
V gostilni se izredno rad pohvali, kakšen biznis je naredil, ko bo imel ta hudejši traktor par let (mislim, da so neke omejitve, koliko let ga mora uporabljat), potem ga bo pa prodal z dobičkom. Toliko o tem, da ne poznam ozadnja. Seveda, ker je kmet, je takoj možno zgolj in samo to, da je prišel na pošten način do njega. No, da ti razložim: prišel je na LEGALEN način do njega, ker je naša država tako zabita, da postavlja takšne pogoje, da lahko takšni kekci jih izpolnjujejo. Ni pa prišel na etičen, no pa seveda on je oh in sploh, ker je kmet. No, da ti malce razjasnim obzorja: če si zaposlena, je tudi s tvojim krvavo zasluženim denarjem kupil tisto nepotrebno sranje. Upam, da boš sedaj kaj razmislila o tem.

Pa še enkrat: nič nimam proti subvencijam, itd., če gredo za pravilen namen. To pa vsekakor ni 120k EUR vreden traktor za obdelavo parih hektarjev. To je navadna lopovščina. In to je bil zgolj primer, kateri dokazuje, da imaš s tistim romantiziranjem kmetom predstavo, katera je ustrezala stanju kakšnih 100 let nazaj.
 

kozarec

ALTERKA 08
29. jul 2007
4.802
0
36
na šihtu
Preklate se okoli oslove sence - eni in drugi.

Tako kot je med "meščani" en del vzvišenih nadutežev, je med kmeti del goljufivih švinglarjev, ki žrejo subvencije in producirajo kemične odpadke namesto hrane.

Ampak tega seveda nihče ne bo priznal (Zakaj neki vsi to jemljete kot osebni napad? Slaba vest?
rolleyes-1.gif
), ampak boste raje tepli oslovo senco do onemoglosti......
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.367
229
63
Kras
www.mtl.si
Glej, jaz jim niti malo ne preprečujem in jim privoščim, da imajo takšne avtomobile kot jih želijo in lahko imajo. To je bilo izpostavljeno zgolj zato, da prenehamo s tistim romantiziranjem bullshitom o kmetih, katerim je skoraj dovolj, da dihajo. In da ne delajo zato, da bi zaslužili in preživeli. Nič nimam niti proti temu, da se kmet vozi z najnovejšo sedmico za 200k EUR. Vendar pričakujem, da je ta denar pridobil s svojim delom in ne z mojimi davkoplačevalskimi subvencijami.
Vsekakor me pa moti, če si kekci z mojim davkoplačevalskim denarjem kupujejo nepotrebne stroje in na njih z nič dela služijo.

Aja, pa ne vem zakaj misliš, da jaz ne poznam kmečke strani.

Je bil pa že čas, da se tudi nehamo pogovarjati o super duper herojih, kateri vstajajo sredi noči in delajo cel dan. Pri pomehkuženih meščanarjih je tudi dosti takih norcev, pa zato niso heroji in se ne trkajo po prsih. Razen, če misliš, da je pa fizično delo edino pravo delo, vse drugo je pa zgolj neko gledanje v zrak in zabušavanje.
 

softi

asfalter
30. avg 2007
33.298
486
83
okolica metropole
kaj vam ni jasno.
kmet se dvigne ob 5 gre v štalo pol za trak, potem pa domov v štalo. to je vikend kmet. naj bo kmet in naj ne odžira delo drugim, al pa naj dela. kaj vam kle ni ajsno.

itak pa pol kemtov dela kot varnostnik ali kaj podobnega in cele noči prespijo, dnevne pa komaj preživijo. med košnjo, žetvijoi, stvijo so na bolniški ali fehtajo frej dneve.

kaj še ni jasno. da se kimetu subvencionirana krava. zakaj že. če se ne splača met, naj je nima in naj gre sam na šiht. mam prjatla k ma na subvencijo traktor za 100k, pa krave za subvencije ma vse subvencije. dela v pekrani, rzavaža kruh. zakaj je kupil tak traktor. ker dela in ne uspe vsega obdelat z malim. ima 30 ha če sem si prav zapomnil.

mal s eobrnite okol pa poglejte. traktor kosi njivo, rotacija spredi, rotacija zadi, za njim žena z zgrabljalnikom, za njo sin z nakladalko. eko silaža. no, danes se zavija v celovan. in to majo take traktorje kmetje, k obdelujejo maks 30ha.

pol greš pa na jebeni jug, pa ma kmet 30 let imt 539 in obdeluje 50ha. zadruge so mele svoje čase recimo 4 150-170 Km traktorje, obdeloval so pa 1000 in več ha.sam so bli an traktorju 2 al pa 3 traktoristi. v sloveniji pač to rešujemo, da namesto 6 brazd orejemo 12.

in ja. vse kupim v trgovini. slovenskega kmeta ne rabim. tistega 'tovarniškega' pa sploh ne.

še to
enkrat sem gledal kako majo rešen v avstriji. cela koroška ma eno mašino za pakiranje čebule. naše prekmurje ima 5. slaba amportizacija, visoka cena storitve. in podobno je bilo za druge stroje. še butasti srbi so se spomnili, enkrat gledal po tv, v vojvodini 'privat azdrugo'. trije hudo močni kmetje sos e skup dal, kupval še zemlje, zdej je imajo skupaj čez 2000ha in furajo firmo. zaposlil so človeka za prodajo, ki palsira izdelke, svetuje kaj pridelovat, zaposlil so par pomočnikov, majo par traktorjev, vsak priključek, ki ga rabijo po en kos. torej en plug, eno rotacijo, en pobirlanik koruze..in ga gonijo pot eh blaznih ha.

pri nas bi pa vsak kmet mel svoj komajn, za svojih 6a arov pšenice.

btw.

moja starca sta mela smolo, predvsem fotr. sta preveč delal za dobro firme. fotr veliko, veliko preveč.če bi delal kot dolenjci in zasavci, bi bil danes 20 let mlajši.
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.367
229
63
Kras
www.mtl.si
Se z večino strinjam.
Zato sem pa že zgoraj napisal, da slovenski kmetje z intenzivnim kmetijstvom niso konkurenčni. Usmerit bi se morali v ekološko, kjer lahko še preživijo. Pa morda bi lahko celo razvažali.
Spomnil si me pa še na Discovery, kjer so kazali ENO ameriško družino, katera prideluje koruzo in pšenico. Obdelujejo površino večjo od ene države. Sami. Z enim setom strojev.
 

Samojed

el. zaščita
Osebje foruma
19. sep 2007
2.156
55
48
Osrednja Slovenija
KZS - so taki in so drugačni. Vendar 120k evrov vreden traktor vsi vidijo, ko pa nek sp s 3 zaposlenimi nabavi cnc strok za 300k evrov, je pa druga zgodba - še dobro da mu je uspelo, saj mora v korak s časom, drugače bo pa propadel itd.
Imam priliko pomagat na kmetiji, kjer je povprečno 50 glav govedi, pa povečini to dva para rok poštimata. Verjetno bi morala s koso in grabljami, bog ne daj s traktorjem, ki je vreden toliko kot povprečni avto slovenskega "delavca". Pa ni dopusta, ni bolniške, vsaj plačane ne, dostikrat pa še plačil za meso ne - nekateri zamujajo že 3 leta s plačilom za 6 bikov.

So pa nekateri ki se znajdejo, ker jim država to dopušča in omogoča. Takim bi bilo pa treba stopiti na prste, čeprav je pred njimi še mnogo sp jev, podjetij in posameznikov, ki mimo davkarije veliko večje denarje obračajo.
 

karantanka

alterka & vizitka 2007
19. jul 2007
7.108
0
36
Notranjska
www.mojaknjiga.si
Citat:
Uporabnik kozarec pravi:
Tako kot je med "meščani" en del vzvišenih nadutežev, je med kmeti del goljufivih švinglarjev, ki žrejo subvencije in producirajo kemične odpadke namesto hrane.

točno tako

Ma jaz res ne verjamem, da je veliko takih kmetov, ki so na nepravičen način prišli do denarja. Mogoče sem naivna, sam tudi če je to resnica me ne gane, ker me ozemlje za mojim plotom ne zanima. Pri nas doma tud dobimo subvencije za žival, a je zadeva pod budnim očesom kontrolorjev. Če se dobro spomnim smo jih letos imeli že 3x na obisku, prav tako prejšnja leta. In če so vsi, ki dobijo subvencije deležni te kontrole potem velikih nepravilnosti ne more bit. Še enkrat pa ponavljam, vedno pa se nejde nekdo, ki bi rad malo hvatal krivine, sam to ni samo v kmetijstvu. A zaradi par takih posameznikov se mi zdi krivično vse metati v isti koš.
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.367
229
63
Kras
www.mtl.si
Citat:
Uporabnik karantanka pravi:
Citat:
Uporabnik kozarec pravi:
Tako kot je med "meščani" en del vzvišenih nadutežev, je med kmeti del goljufivih švinglarjev, ki žrejo subvencije in producirajo kemične odpadke namesto hrane.

točno tako

Ma jaz res ne verjamem, da je veliko takih kmetov, ki so na nepravičen način prišli do denarja. Mogoče sem naivna, sam tudi če je to resnica me ne gane, ker me ozemlje za mojim plotom ne zanima. Pri nas doma tud dobimo subvencije za žival, a je zadeva pod budnim očesom kontrolorjev. Če se dobro spomnim smo jih letos imeli že 3x na obisku, prav tako prejšnja leta. In če so vsi, ki dobijo subvencije deležni te kontrole potem velikih nepravilnosti ne more bit. Še enkrat pa ponavljam, vedno pa se nejde nekdo, ki bi rad malo hvatal krivine, sam to ni samo v kmetijstvu. A zaradi par takih posameznikov se mi zdi krivično vse metati v isti koš.
Ne vem kdo vas meče vse v en koš, jaz vsekor ne.
SI pa ti zelo prepričana, da so vsi kmeti izredno skromni ljudje, itd...
Citat:
Kmetom nič ne manjka zato, ker jih ni sram delati z rokami, ker so to skromni ludje, in jim je dovolj če imajo ene škorne pa ene tagmašne šulne, ne pa zato ker dobijo subvencije. Res bi v OŠ morali delati več ekskurzij po t.i. vukojebinah, bi mogoče malo drugač razmišljali.
No, sedaj smo že prišli na to, da pa MORDA jih nekaj obstaja, kateri pa niso tako skromni in pošteni kot vsi ostali. No, ti jaz povem, da jih ni le nekaj, jih je kar precej.
 

sevlje

Fizikalc
25. jul 2007
1.913
0
36
44
Selška dolina
ksz

Ker ni več ne duha ne sluha o volku temo zaklepam.

Sem nekaj brisal pa ste tako hitri da sploh ne uspem zaklenit in pobrisat skupaj.

Hvala za razumevanje

lp
 
Status
Tema ni odprta za nadaljno razpravo.