Visok tlak, zdravila

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Zdravila so zdravila, in kot taka strogo kontrolirana. Ostalo so bolj ali manj prehranska dopolnila, ki so pa popolnoma neregulirana. Tistega pa raje ne kupovat, ker večinoma ne presegajo efekta placeba. Kakšna so lahko celo škodljiva, ker se sem in tja notri znajde učinkovina na prepovedanem seznamu. Potem imajo pa športniki težave, ko padejo na doping kotroli.
Včasih to ne drži. Recimo lutein, ki ga priporočajo vsi okulisti, ker zadržuje napredovanje rumene pege, se prodaja izključno kot prehrambeni dodatek.
 

matofill

Guru
18. sep 2008
3.673
732
113
Zdravila so zdravila, in kot taka strogo kontrolirana. Ostalo so bolj ali manj prehranska dopolnila, ki so pa popolnoma neregulirana. Tistega pa raje ne kupovat, ker večinoma ne presegajo efekta placeba. Kakšna so lahko celo škodljiva, ker se sem in tja notri znajde učinkovina na prepovedanem seznamu. Potem imajo pa športniki težave, ko padejo na doping kotroli.
To sploh ni res, poznam področje farmacije in tudi prehrambnih dodatkov, pa so, kar striktni tudi tam, ni nikakor brez nadzora, vsi naši proizvodi so vsaj okvirno preverjeni, bolj so problem tuji oziroma iz EU. Npr. Nizozemska in tudi nekatere druge EU države imajo zelo nizke standarde okoli tega in tako se ti izdelki, če so tam na trgu, lahko prodajajo tudi pri nas in to pri nas brez dodatnih preverjanj in zanimivo, lahko celo v večjih koncentracijah, kot od naših proizvajalcev, če jih tam lokalna zakonodaja dovoljuje. Ker ja pri nas so zelo striktni in zaprti glede ostale EU, kjer je veliko več tega dovoljenega.
Tako recimo, ne boste našli Gloga slovenskega proizvajalca, razen če je delan drugje za našega proizvajalca, med tem, ko v veliko državah je dovoljen takih anomalij je veliko, področja ne poznam detajlno, okvirno pa ga le.
 

mosseero

fizik´alc
3. sep 2007
19.333
9.722
113
kod Džej-Zija
Sem že lepil sem gor znanstveni članek iz Nemčije, kjer so masovno testirali prehrambena dopolnila. Odstopanja od specifikacij so bila ogromna. Predvsem v smer, da je bilo v zmesi bistveno manj aktivnih učinkovin kot deklarirano.

Lahko ima katero od podjetij visok nivo QC, ampak to je samoiniciativa, nikakor posledica zakonodajalčeve regulacije. Če nekdo te dodatke res rabi, jih je dobro kupovati od resno preverjenih podjetij. Na slepo preko neta pa kupec prav prosi, da bi bil nategnjen.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.346
5.387
113
Jaz vseeno mislim, da so firme, ki se tudi dodatkov lotijo z resnostjo farmacevstkih firm. Ampak vedeti, katera to so, je pa misija nemogoce ugotoviti in preveriti. Gre bolj kot ne na zaupanje, ce ni znanja in opreme tega preveriti.
 

mosseero

fizik´alc
3. sep 2007
19.333
9.722
113
kod Džej-Zija
Saj to pravim. So, ampak so zaradi samoiniciative, ne zaradi zakonske regulacije. Prebiti se skozi marketinški bullshit in ločiti pleve od zrna je zato skoraj nemogoče.
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Sem že lepil sem gor znanstveni članek iz Nemčije, kjer so masovno testirali prehrambena dopolnila. Odstopanja od specifikacij so bila ogromna. Predvsem v smer, da je bilo v zmesi bistveno manj aktivnih učinkovin kot deklarirano.

Lahko ima katero od podjetij visok nivo QC, ampak to je samoiniciativa, nikakor posledica zakonodajalčeve regulacije. Če nekdo te dodatke res rabi, jih je dobro kupovati od resno preverjenih podjetij. Na slepo preko neta pa kupec prav prosi, da bi bil nategnjen.
To je res, tudi pri nas je ZPS testiral preparate, ki naj bi vsebovali lutein. Izkazalo se je, da je vsebnost od nič in preko vmesnih % do %, ki je napisan na deklaraciji. To, če se dobro spomnim, so imeli samo štirje od preko dvajsetih preparatov, ki so jih testirali. Zanimivo pa je, da nihče ne izdela zdravila s to učinkovino, ki dokazano deluje, da bi jo lahko dobili na recept.
 

matofill

Guru
18. sep 2008
3.673
732
113
To je res, tudi pri nas je ZPS testiral preparate, ki naj bi vsebovali lutein. Izkazalo se je, da je vsebnost od nič in preko vmesnih % do %, ki je napisan na deklaraciji. To, če se dobro spomnim, so imeli samo štirje od preko dvajsetih preparatov, ki so jih testirali. Zanimivo pa je, da nihče ne izdela zdravila s to učinkovino, ki dokazano deluje, da bi jo lahko dobili na recept.
Ni samo zanimivo, gre za ekonomiko, tako stvar registrirati je strošek vsaj 300.k eur, boš potem plačeval 4 x ceno za zdravilo na bel recept ? Bo prodanih v Sloveniji vsaj 100.000 pakiranj letno, da to upraviči registracijo ? Smešno, je to, da so zdravila, celo od HRV proizvajalcev, ki imajo registracijo, npr. preprečevalec Epileptičnih napadov, cena zdravila, je pa zaradi vladnih uredb sila nizka in ... podaljšanje dovoljenja recimo stane 50.000 eur in podjetje taga letno pri nas proda samo 8.000 kos in NOČE PODALJŠATI REGISTRACIJE, se jim ne izplača, ni nobene računice, sama zguba in potem so motnje na trgu, dokler se ne izda izredno enkratno dovoljenje JAZMP za uvoz takega zdravila. Takih stvari ni malo.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.158
2.256
113
Sem že lepil sem gor znanstveni članek iz Nemčije, kjer so masovno testirali prehrambena dopolnila.

Prehransko DOPOLNILO lahko proizvaja in polni vsak bedak. Kaj ima to veze v osnovi z farmacijo? Torej z idelkom (pa makar ni to zdravilo in je zgolj prehransko dopolnilo) ki ga proizvaja neka Krka?
 

mosseero

fizik´alc
3. sep 2007
19.333
9.722
113
kod Džej-Zija
Kar Herta in podobni oglašujejo (razni glukozamini), se sliši kot “zdravilo”, pa ni. Je prehransko dopolnilo dvomljive učinkovitosti.
 

B81

22. jul 2007
34.502
8.957
113
Ničesar, česa EFSA ne odobri, se ne sme oglaševat v smislu "pomaga pri".
Čisto mogoče je, da herta pač plača kazen vsako leto (ne vem, če oglašuje tako).
 

bpfc

Majstr
12. sep 2008
1.865
57
63
Pred dnevi sem po dolgih letih srečal prijatelja. Med pogovorom sem ga vprašal tudi kako je z zdravjem. "Ja jemljem tablete za prostato pa pritisk". "Pa kaj meriš pritisk?" " Sedaj ga že nekaj časa nisem. Imam zelo močne tablete, tako, da včasih zjutraj, ko ga vzamem, se mi kar vrti v glavi, in moram nazaj v posteljo še za kakšno uro ali dve". "Kaj pa reče zdravnica?" "Sedaj imam drugo, prejšnjo je tudi kap zaradi pritiska".
 

Metka22

Zelenc'
8. jun 2023
11
-53
3
Nisem zdravnica, vendar lahko zagotovim nekaj splošnih informacij o tem, kako lahko zdravila za visok krvni tlak vplivajo na telo. Nujno se je treba posvetovati z usposobljenim zdravstvenim delavcem, ki vam bo osebno svetoval glede vašega posebnega položaja.

Zdravila za visok krvni tlak, vključno z zdravilom Prenessa (perindopril), spadajo v skupino zdravil, znanih kot zaviralci ACE. Ta zdravila so predpisana za pomoč pri zniževanju krvnega tlaka in zmanjševanju obremenitve srca in krvnih žil. Čeprav so lahko učinkovita pri obvladovanju hipertenzije, imajo lahko, tako kot vsa zdravila, morebitne neželene učinke.

Eden od možnih neželenih učinkov zaviralcev ACE je suh, vztrajen kašelj, ki ga lahko občutimo kot "cmok" ali draženje v grlu. Ta neželeni učinek se pojavi pri majhnem https://cbdshop.si/trgovina/konopljina-semena/ odstotku ljudi, ki jemljejo zaviralce ACE, vključno z zdravilom Prenessa. Če se pri vas pojavi ta simptom, je nujno, da o tem obvestite svojega zdravnika, da bo lahko ocenil, ali je zdravilo vzrok za težave.

Zdravnik bo ocenil, ali so težave z grlom res posledica zdravila Prenessa ali pa je morda v ozadju drug vzrok. Na podlagi svoje ocene bo morda razmislil o alternativnih zdravilih za obvladovanje vašega visokega krvnega tlaka.

Odzivi posameznikov na zdravila se lahko razlikujejo in tisto, kar deluje pri eni osebi, morda ne bo enako delovalo pri drugi. Športnikom, zdravo se prehranjujočim in posameznikom z različnimi življenjskimi slogi se lahko na podlagi njihovih edinstvenih zdravstvenih potreb predpišejo zdravila za visok krvni tlak.

Treba je opozoriti, da na visok krvni tlak lahko vplivajo različni dejavniki, vključno z genetiko, prehrano, telesno vadbo in življenjskim slogom. Pomembno je, da tesno sodelujete s svojim zdravstvenim delavcem in pripravite celovit načrt zdravljenja, ki lahko vključuje zdravila, spremembe življenjskega sloga in redno spremljanje krvnega tlaka.

Če vas skrbi visok krvni tlak ali neželeni učinki zdravil, se brez oklevanja obrnite na svojega zdravstvenega delavca. Ta vam lahko na podlagi vaše zdravstvene anamneze in individualnih potreb zagotovi najboljše smernice. Ne pozabite, da sta samodiagnosticiranje in spreminjanje zdravil brez zdravniškega nadzora lahko nevarna, zato se za ustrezen nasvet vedno posvetujte z zdravstvenim delavcem.
 
  • Všeč mi je
  • Objave ne odobravam
Reactions: jest5 in bpfc

bpfc

Majstr
12. sep 2008
1.865
57
63
Uporabnik guardy je napisal:
Kaj je trenutno best buy merilnika? Velik plus bi bila BT povezljivost v app, da se beleži celotna zgodovina. Če ima še razlikovanje uporabnikov še toliko bolje... Omron, berurer, kaj tretjega?

Mene bolj zanima, kateri merilnik je najbolj natančen. Od povezljivosti, pa iščem nekaj, ki se lahko poveže s PCejem za izris diagrama., ker edino iz diagrama dobiš pravo sliko, in is tega lahko ugotoviš, ali jemlješ zdravila ob pravem času, ali je doza zdravil pravilna, ali si lahko brez zdravil....
Imam povišan krvni tlak in odločil sem se, da ga čim dalj časa obdržim pod nadzorom brez zdravil, z najboljšo kombinacijo hrane, vadbe in naravnih načinov zdravljenja. Za dober nadzor se zahteva večkratno dnevno merjenje in pa izris diagrama, kar počnem sedaj ročno.
.
 

B81

22. jul 2007
34.502
8.957
113
Nisem zdravnica, vendar lahko zagotovim nekaj splošnih informacij o tem, kako lahko zdravila za visok krvni tlak vplivajo na telo. Nujno se je treba posvetovati z usposobljenim zdravstvenim delavcem, ki vam bo osebno svetoval glede vašega posebnega položaja.

Zdravila za visok krvni tlak, vključno z zdravilom Prenessa (perindopril), spadajo v skupino zdravil, znanih kot zaviralci ACE. Ta zdravila so predpisana za pomoč pri zniževanju krvnega tlaka in zmanjševanju obremenitve srca in krvnih žil. Čeprav so lahko učinkovita pri obvladovanju hipertenzije, imajo lahko, tako kot vsa zdravila, morebitne neželene učinke.

Eden od možnih neželenih učinkov zaviralcev ACE je suh, vztrajen kašelj, ki ga lahko občutimo kot "cmok" ali draženje v grlu. Ta neželeni učinek se pojavi pri majhnem https://cbdshop.si/trgovina/konopljina-semena/ odstotku ljudi, ki jemljejo zaviralce ACE, vključno z zdravilom Prenessa. Če se pri vas pojavi ta simptom, je nujno, da o tem obvestite svojega zdravnika, da bo lahko ocenil, ali je zdravilo vzrok za težave.

Zdravnik bo ocenil, ali so težave z grlom res posledica zdravila Prenessa ali pa je morda v ozadju drug vzrok. Na podlagi svoje ocene bo morda razmislil o alternativnih zdravilih za obvladovanje vašega visokega krvnega tlaka.

Odzivi posameznikov na zdravila se lahko razlikujejo in tisto, kar deluje pri eni osebi, morda ne bo enako delovalo pri drugi. Športnikom, zdravo se prehranjujočim in posameznikom z različnimi življenjskimi slogi se lahko na podlagi njihovih edinstvenih zdravstvenih potreb predpišejo zdravila za visok krvni tlak.

Treba je opozoriti, da na visok krvni tlak lahko vplivajo različni dejavniki, vključno z genetiko, prehrano, telesno vadbo in življenjskim slogom. Pomembno je, da tesno sodelujete s svojim zdravstvenim delavcem in pripravite celovit načrt zdravljenja, ki lahko vključuje zdravila, spremembe življenjskega sloga in redno spremljanje krvnega tlaka.

Če vas skrbi visok krvni tlak ali neželeni učinki zdravil, se brez oklevanja obrnite na svojega zdravstvenega delavca. Ta vam lahko na podlagi vaše zdravstvene anamneze in individualnih potreb zagotovi najboljše smernice. Ne pozabite, da sta samodiagnosticiranje in spreminjanje zdravil brez zdravniškega nadzora lahko nevarna, zato se za ustrezen nasvet vedno posvetujte z zdravstvenim delavcem.
Moneyrobot app bo tole...

Btw, hemp oil znizuje krvni tlak.
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.315
1.339
113
Omron je od nekdaj veljal za najboljse. Tudi v bolnici/zdravnikih vidim, da je prakticbo samo Omron prisoten. Povezljivost pa preveri ce kateri nudi to kar zelis. Jaz imam model Omron M10-IT in se poveze preko kabla z racunalnikom na en Omron app. Od tam pa lahko izvozis, mislim da tudi v excel. Spremlja lahko dva uporabnika, je na baterije ali direkt v vticnico. Izgubi podatke ce so prazne baterije. Zazna neke posebne finte in nihanja v tlaku, lahko se nastavi, da sam naredi 3 zaporedne meritve in izbere nizjo (se mi zdi) ali povprecje....
 
  • Všeč mi je
Reactions: guardy in Pepe