Visok tlak, zdravila

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.680
6.241
113
Apollo8, poročaj, kako je bilo, kaj si dobil ...
Prvo sem dobil klic z datumom da so izdali napotnico za kardiologa (pregled in UZ srca).

Pol sem sel do prijatelja zdravnika internista in za cas do obiska osebnega zdravnika (ki trenutno nima kartona niti ga se nikoli nisem videl - nekdanja je sla v pokoj, ce mam kako tezavo pa se prej zmenim s kom od prijateljev kot pa da iscem kdo koga nadomesca v ZD) dobil amlewel 4/10/1.25

In vestno preberem navodila in not pise
Zdravilo Amlewel skupaj s hrano in pijačo
Najbolje je, da zdravilo Amlewel jemljete pred obrokom.
Ljudje, ki jemljejo zdravilo Amlewel, ne smejo uživati grenivkinega soka in grenivk. Uživanje le-teh lahko povzroči zvišanje ravni učinkovine (amlodipina) v krvi, kar lahko povzroči nenapovedljivo povečanje učinka zdravila Amlewel na zniževanje krvnega tlaka.


In pomislim “kdaj sem sploh nazadnje grenivko? To niti ponesrec ne morem pojest”.

Par ur kasneje... se dobim z mojo in njeno prijateljico v lokalu in pijeta aperol... a bos tud ti mal, jz ne morem... ok... spijem pol tistega... 10 min kasneje moja: ampak zanimivo to z grenivko, mi je rekel da nima pomarance pa tud kr dobro izpade...

Jz gledam a me zafrkava, kako ve, ker ji nism nc govoril...

Ne pac par ur po tem ko sem to bral sem pac spil pol deci pijace kjer je bla faking grenivka not...

Jz bom loto zacel igrat...to se v filmih dogaja ne pa v real lifeu
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.326
5.844
113
pri taščici
Glede na to da si pisal ob polnoči, sanjal si ;)
Ja, včasih se take stvari čudno poklonijo.
Se spomnim da si zadnjič pisal, da se nekateri najejo tablet za zniževanje pritiska....ti pa eventuelno potenciras učinke zdravil z grenivko.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.680
6.241
113
Glede na to da si pisal ob polnoči, sanjal si ;)
Ja, včasih se take stvari čudno poklonijo.
Se spomnim da si zadnjič pisal, da se nekateri najejo tablet za zniževanje pritiska....ti pa eventuelno potenciras učinke zdravil z grenivko.
Ja to je tak tipicen samomor za zdravnike
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Glede na to da si pisal ob polnoči, sanjal si ;)
Ja, včasih se take stvari čudno poklonijo.
Se spomnim da si zadnjič pisal, da se nekateri najejo tablet za zniževanje pritiska....ti pa eventuelno potenciras učinke zdravil z grenivko.
Je kar nekaj zdravil, pri katerih je grenivka kontraindikacija. Moraš paziti, kateri Radler naročaš. :)
 
  • Wow
Reactions: Hanzi

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Ga že dolgo nisem pil in se ne spomnim, kaj piše na deklaraciji, če sem jo sploh prebral. Vsekakor ima okus po grenivki.

Evo, tukaj pravijo, da je notri zgoščen sok.

 
  • Všeč mi je
Reactions: McGiver

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.326
5.844
113
pri taščici
Zanimivo, pri meni pa zdravnik, dva farmacevta, in navodila za jemanje svetujejo jemanje zjutraj pred obrokom.
Nekako ugotavljam da tudi Tolura ne bo pri meni prijela. Vsaj zaenkrat ni nekega hudega napredka, sem se kar na 150/100 povprečno najbrž
 

Runo

Guru
11. avg 2013
2.031
704
113
A so palpitacije nujen spremljevalec visokega pritiska? Jaz imam vsakodnevne težave s tem nabijanjam srca. Predvsem po obroku (npr. zdaj). Pa nimam nekega nezdravega in stresnega življenjskega sloga, razen cigaret. Tudi v glavi imam eno tako meglo pa včasih se mi zvrti na hitro.

Sumim na ščitnico.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.680
6.241
113
A so palpitacije nujen spremljevalec visokega pritiska? Jaz imam vsakodnevne težave s tem nabijanjam srca. Predvsem po obroku (npr. zdaj). Pa nimam nekega nezdravega in stresnega življenjskega sloga, razen cigaret. Tudi v glavi imam eno tako meglo pa včasih se mi zvrti na hitro.

Sumim na ščitnico.
Ne ni nujno...
 
  • Všeč mi je
Reactions: Runo

bpfc

Majstr
12. sep 2008
1.864
57
63
Da malo obudim temo. Tudi jaz sem pred kakim mesecem testno pričel z Prenesso 4mg, polovička tablete. Jemljem jo zjutraj na tešče. Prva ugotovitev je bila, da mi po kakih dveh urah pritisk upade pod 120, tudi pod 110, in se počutim precej mlahavo in zaspano, do večera mi pa zopet preveč naraste Kot drugo se je pojavilo žgečkanje v grlu in kašelj. Potem sem začel jemati samo četrtinko tablete, pa ni bistvene razlike.
Kar se pa let tiče, sem pa kar precej starejši od vas, kmalu jiih bo 77.
 
19. jul 2007
2.762
1.493
113
Da malo obudim temo. Tudi jaz sem pred kakim mesecem testno pričel z Prenesso 4mg, polovička tablete. Jemljem jo zjutraj na tešče. Prva ugotovitev je bila, da mi po kakih dveh urah pritisk upade pod 120, tudi pod 110, in se počutim precej mlahavo in zaspano, do večera mi pa zopet preveč naraste Kot drugo se je pojavilo žgečkanje v grlu in kašelj. Potem sem začel jemati samo četrtinko tablete, pa ni bistvene razlike.
Kar se pa let tiče, sem pa kar precej starejši od vas, kmalu jiih bo 77.Možni neželeni učinki
Kot vsa zdravila ima lahko tudi to zdravilo neželene učinke, ki pa se ne pojavijo pri vseh bolnikih.
Pogosti (pojavijo se lahko pri največ 1 od 10 bolnikov)
- glavobol, omotica, vrtoglavica, občutek mravljinčenja kože (parestezija),
- motnje vida,
- občutek zvonjenja v ušesih (tinitus),
- omotičnost zaradi nizkega krvnega tlaka,
- kašelj, oteženo dihanje (dispneja),
- slabost, bruhanje, bolečine v trebuhu, sprememba okusa, dispepsija, driska, zaprtje,
- izpuščaj, srbenje,
- mišični krči,
- občutek utrujenosti (astenija).


Precej pogost in tipičen stranski učinek, ki je pri enih bolj ali manj pogost. Očitno je pri tebi bolj izrazito.
Povej in boš dobil zamenjavo.
(Pa ni naredila zdravnica nič narobe, niti ni slabo zdravilo, lahko bi ti predpisala kaj drugega, pa bi imel pa druge težave. Enostavno je potrebno v praksi (s poskušanjem) ugotoviti, kaj ti najbolj ustreza: optimalno uravnan krvni tlak, brez kakšnih motečih stranskih učinkov).
 

bpfc

Majstr
12. sep 2008
1.864
57
63
Poveh zdravnici za te tezave, pa ti jih bo zamenjala za druge
Ja, zagotovo bom povedal za te težave zdravnici, in popolnoma nič ne mislim, da bi zdravnica naredila kaj narobej. Niti ne mislim, da bi to zdravilo nebi bilo v redu. Poznam nekatere, ki ga jemljejo, in nimajo z njim nobenih težav. Glede meritev pritiska, pa ugotavljam, da mi ta preko dneva precej niha. Kot sem že zapisal, mi zjutraj kaki dve uri po zaužitju tablete preveč upade. Ko ga zmerim ob dveh, treh popoldne je normalen, tam do sedme ure zvečer. Potem mi pa začne precej naraščati, in ko grem spat ob 10-11 uri je pa že rahlo previsok. Kolikokrat na dan ga pa vi merite?
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.680
6.241
113
Jaz ga zjutraj ker mi je zdravnik testno ukinil vecerno terapijo, zaenkrat kar ok.

si pa dolgo zdrzal brez, cestitke :)
 
22. jul 2007
12.797
1.313
113
123
Ja, zagotovo bom povedal za te težave zdravnici, in popolnoma nič ne mislim, da bi zdravnica naredila kaj narobej. Niti ne mislim, da bi to zdravilo nebi bilo v redu. Poznam nekatere, ki ga jemljejo, in nimajo z njim nobenih težav. Glede meritev pritiska, pa ugotavljam, da mi ta preko dneva precej niha. Kot sem že zapisal, mi zjutraj kaki dve uri po zaužitju tablete preveč upade. Ko ga zmerim ob dveh, treh popoldne je normalen, tam do sedme ure zvečer. Potem mi pa začne precej naraščati, in ko grem spat ob 10-11 uri je pa že rahlo previsok. Kolikokrat na dan ga pa vi merite?
Meni se ta Prenessa pred leti tudi ni obnesla, ker mi je pritisk kar nihal po njih, tako da sem zdaj že par let na Amlessa tabletah in moram potrkat je s prtiskom zdaj tolikor kolikor v redu.
Tudi jaz ti čestitam, da si toliko časa zdržal brez njih in pri sebi tiho upam, da ko bom enkrat v penziji da se tega probam znebiti - upanje umre zadnje:rolleyes:
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Ja, zagotovo bom povedal za te težave zdravnici, in popolnoma nič ne mislim, da bi zdravnica naredila kaj narobej. Niti ne mislim, da bi to zdravilo nebi bilo v redu. Poznam nekatere, ki ga jemljejo, in nimajo z njim nobenih težav. Glede meritev pritiska, pa ugotavljam, da mi ta preko dneva precej niha. Kot sem že zapisal, mi zjutraj kaki dve uri po zaužitju tablete preveč upade. Ko ga zmerim ob dveh, treh popoldne je normalen, tam do sedme ure zvečer. Potem mi pa začne precej naraščati, in ko grem spat ob 10-11 uri je pa že rahlo previsok. Kolikokrat na dan ga pa vi merite?
Včasih traja kar dolgo, da se najde optimalna kombinacija zdravil, običajno se kombinira dve vrsti tablet. Jaz jemljem zjutraj ene, zvečer pa druge tablete in je pritisk kar urejen. Seveda ga pa ne merim desetkrat dnevno, ker pogoste meritve povzročajo samo frustracije. Priporoča se pa tri zaporedne meritve, od katerih najvišjo izvržeš, ostali dve pa povprečiš.
 

bpfc

Majstr
12. sep 2008
1.864
57
63
Jaz ga zjutraj ker mi je zdravnik testno ukinil vecerno terapijo, zaenkrat kar ok.

si pa dolgo zdrzal brez, cestitke :)
Sem mišlenja, da je ena meritev dnevno premalo, ker ne veš. kaj se s pritiskom dogaja preko ostalega dneva in noči.
Primer mojega brata: Zdravnica mu je naročila, naj meri pritisk ob 7h zjutraj in ob 7h zvečer. Ob teh časih tudi jemlje tablete. Ko je nekega dne šel obrezovat sadje, se mu je na lestvi zavrtelo v glavi , in je padel na tla. imel je nekaj zlomljenih reber, poškodba glave, pretres možganov in krvavitev. Našli so ga po treh urah in ga z rešilcem odpeljali v bolnico. Ko je po nekaj dneh prišel iz bolnice, je pričel z meritvami bolj pogosto in ugotovil da mu pritisk po zaužitju tablete pade pod 110, kar je bil verjetno tudi vzrok padca z lestve.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.680
6.241
113
Sem mišlenja, da je ena meritev dnevno premalo, ker ne veš. kaj se s pritiskom dogaja preko ostalega dneva in noči.
Primer mojega brata: Zdravnica mu je naročila, naj meri pritisk ob 7h zjutraj in ob 7h zvečer. Ob teh časih tudi jemlje tablete. Ko je nekega dne šel obrezovat sadje, se mu je na lestvi zavrtelo v glavi , in je padel na tla. imel je nekaj zlomljenih reber, poškodba glave, pretres možganov in krvavitev. Našli so ga po treh urah in ga z rešilcem odpeljali v bolnico. Ko je po nekaj dneh prišel iz bolnice, je pričel z meritvami bolj pogosto in ugotovil da mu pritisk po zaužitju tablete pade pod 110, kar je bil verjetno tudi vzrok padca z lestve.
No jaz nimam tezav da bi mi padel tako da me to ne skrbi… tudi casa nimam da bi ful nekih meritev izvajal cez dan, sem mnenja da je zadevo potrebno zdravit in uravnavat ampak ne bo mi pa krojila zivljenja (do tocke ko mi ga bo prikrojila :))) )
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Sem mišlenja, da je ena meritev dnevno premalo, ker ne veš. kaj se s pritiskom dogaja preko ostalega dneva in noči.
Primer mojega brata: Zdravnica mu je naročila, naj meri pritisk ob 7h zjutraj in ob 7h zvečer. Ob teh časih tudi jemlje tablete. Ko je nekega dne šel obrezovat sadje, se mu je na lestvi zavrtelo v glavi , in je padel na tla. imel je nekaj zlomljenih reber, poškodba glave, pretres možganov in krvavitev. Našli so ga po treh urah in ga z rešilcem odpeljali v bolnico. Ko je po nekaj dneh prišel iz bolnice, je pričel z meritvami bolj pogosto in ugotovil da mu pritisk po zaužitju tablete pade pod 110, kar je bil verjetno tudi vzrok padca z lestve.
Ko se enkrat najde prava kombinacija zdravil, ni potrebe za toliko meritev. Jaz si merim na 14 dni, tlak vedno med 120-140 in spodnji med 70-80. Je pa res, da se pri novih zdravilih tlak uravna šele po kakem mesecu.